آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

فورک (fork) چیست؟

فورک (fork) یا انشعاب به چه معناست؟

اگر شما با دنیای ارزهای دیجیتال آشنایی داشته باشید، احتمالا عبارت فورک بیت کوین به گوشتان خورده است. در این مقاله به بررسی کامل مفهوم فورک، انواع فورک و دلایل اتفاق افتادن آن می پردازیم. اما پیش از آن لازم است تا مروری بر ساختار شبکه بلاک چین داشته باشیم.

ساختار شبکه بلاک چین به گونه ای طراحی شده است که اطلاعات آن قابل تغییر نباشد. اغلب ارزهای دیجیتال شبکه بلاک چین مختص به خود را دارند و در آن مجموعه ای از قوانین و مقرارات که اساس کارکرد شبکه بلاک چین است توسط تیم توسعه دهنده برنامه نویسی شده است. به عنوان نمونه در بلاک چین بیت کوین قوانین به این صورت است که هر بلاک حداکثر می تواند 1 مگابیت ظرفیت داشته باشد یا هر بلاک باید در مدت زمان 10 دقیقه ای حل شود و بسیاری از موارد دیگر. در این شرایط ممکن است افرادی وجود داشته باشند که با قوانین شبکه بلاک چین مخالفت کنند، حال چه باید کرد؟

به‌روزرسانی یا ایجاد بلاک چین جدید که اصطلاحا به آن فورک می‌گویند راه‌ حل این مسئله است. زمانی که یک گروه از برنامه نویسان از قوانین موجود در بلاک چین یک ارز دیجیتال رضایت نداشته باشند یا اینکه شبکه با مشکلاتی مواجه شده باشد، از راهکاری به نام فورک استفاده می کنند. به زبان ساده برنامه نویسان با کپی کد اصلی (Source code) یک شبکه بلاک چین و اعمال تغییرات در آن یک بلاک چین جدید بوجود می آورند و در نتیجه آن شبکه به دو بخش تقسیم می شود.

 


چرا فورک انجام می شود؟


چرا فورک انجام می شود؟

فورک معمولا به سه دلیل اتفاق می افتد:

  • وجود داشتن مشکلات فنی در شبکه بلاک چین
  • هک شدن و به سرقت رفتم دارایی ها
  • افزودن ویژگی و قابلیت های جدید به شبکه

 

وجود داشتن مشکلات فنی در شبکه بلاک چین:

بیت کوین کش یکی از فورک‌های بیت کوین است که به دلیل عدم مقیاس پذیری بیت کوین انجام می شود. گروهی از توسعه دهندگان و ماینرهای بزرگ بیت کوین که از سرعت و کارمزد تراکنش‌ها راضی نبودند، با تغییرات گسترده در قوانین بیت کوین و افزایش سایز بلاک، بلاک چین و نسخه ای جدید از پروتکل را ارائه دادند.

هک شدن و به سرقت رفتم دارایی ها:

اتریوم تا قبل از سال 2016 فقط یک شبکه بلاک چین داشت، اما بعد از هک شدن DAO و به سرقت رفتن میلیون‌ها دلار از سرمایه کاربران، توسعه دهندگان اتریوم مجبور به ارائه یک نسخه بروزرسانی شده از شبکه اتریوم شدند تا بتواند اعتماد مردم را به دست آورند. این شبکه جدید، اتریوم کلاسیک نام گرفت که در حال حاضر در بازار ارزهای دیجیتال خرید و فروش می شود.

افزودن ویژگی و قابلیت های جدید به شبکه:

شبکه های بلاک چینی همواره نیاز دارند تا به روز رسانی شوند تا از خطرات پیش رو در امان بمانند.

 


انواع فورک


اساسا فورک یا انشعاب به دو نوع تقسیم بندی می شود:

سافت فورک (Soft fork) و هارد فورک (Hardfork)

 

سافت فورک (Soft fork):

سافت فورک (soft fork) چیست؟

سافت فورک یک نوع بروزرسانی نرم افزاری است که با نسخه‌های قدیمی سازگار است، به این سازگاری با نسخه های پیشین اصطلاحا backwards compatible می گویند. در این حالت کاربرانی که نرم‌افزار خود را بروزرسانی نکرده باشند نیز می‌توانند در تایید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها شرکت کنند. انجام سافت فورک کار راحتی است بدلیل اینکه فقط نیاز است تا کاربران نرم افزار خود را آپدیت کنند. علاوه بر این تمامی شرکت‌کنندگان می توانند بلاک های جدید را تشخیص دهند، حتی کسانی که نرم افزار خود را بروز نکرده اند عملکردشان تحت تاثیر سافت فورک قرار می گیرد.

به عنوان مثال در سافت فورک BIP66 که یک سافت فورک برای اعتبار سنجی بیت کوین است، اگر سایز یک بلاک از 1 مگابایت به 600 کیلوبایت کاهش بیاید، نودهایی از شبکه که نرم افزار خود را به روز نکرده اند، قابلیت این را دارند که تراکنش های جدید را مشاهده کنند. در این صورت وقتی یک استخراج کننده نرم افزار خود را بروزرسانی نکرده باشد و بخواهد بلاک جدیدی را ثبت کند، با مشکل روبرو شده و بلاک او توسط شبکه مورد تایید قرار نمی گیرد.

 

هاردفورک (Hardfork):

هارد فورک (hard fork) چیست؟

بر خلاف سافت فورک، هاردفورک مربوط به تغییرات نرم‌افزاری است که با نسخه‌های قدیمی سازگار نیست، اصلاحا به این نوع از تغییرات not backwards compatible می گویند. در هاردفورک تمامی کاربران باید نرم افزار خود را بروز رسانی کنند تا بتوانند در اعتبار سنجی و تایید تراکنش ها شرکت کنند. همچنین نودهایی که به روزرسانی را انجام نداده باشند از شبکه جدا می شوند و دیگر نمی‌توانند تراکنش‌های جدید را تایید کنند. هارد فورک انشعاب همیشگی در بلاک چین بوجود می آورد و تا زمانی که در شبکه بلاک چین قدیمی کاربران حضور داشته باشند، دو بلاک چین بصورت همزمان کار خواهند کرد. اتریوم کلاسیک و بیت کوین کش معروف ترین نمونه‌های یک هاردفورک به شمار می روند.

 

مطالب مرتبط:

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

بیت کوین چگونه کار می کند؟ + ویدیو

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟ (هر آنچه که باید بدانید)

روش های ترید ارزهای دیجیتال

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین