آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بلاک چین DeFi چیست؟ چشم انداز امور مالی غیر متمرکز

بلاک چین DeFi چیست؟ چشم انداز امور مالی غیر متمرکز

 

امور مالی غیر متمرکز یا همان DeFi را می توان یکی از مهم ترین کاربردهای تکنولوژی بلاک چین محسوب کرد. در این مقاله قصد داریم شما را با چالش هایی که در این راه وجود دارد آشنا می کنیم و به سوالاتی نظیر "بلاک چین دیفای چیست؟ چرا باید از این تکنولوژی برای ارز دیجیتال و شرکت در Decentralized Finance استفاده کنیم؟" پاسخ دهیم. در ادامه با ما همراه باشید...


بلاک چین دیفای چیست؟


یکی از برترین کاربردهای فناوری بلاک چین در ایجاد ارزهای دیجیتال می‌باشد که برای گسترش تبادل این ارزها به توسعه بازارهای مالی نیاز داریم. بازارهای مالی امروزی از دسترسی آزاد و عادلانه افراد جلوگیری می‌کنند. این در حالی است که زیرساخت مورد استفاده در بازارهای مبتنی بر بلاک چین، در برابر خطرات جعل و کلاهبرداری، سانسور، عدم شفافیت و دستکاری آسیب پذیرند، چراکه بخش عمده ای از آن ها هم چنان بصورت متمرکز عمل می‌کنند. از سوی دیگر، کاهش اعتماد و پذیرش عمومی از جمله مشکلات بارز زیرساخت‌های فعلی بازارهای مالی به حساب می‌آیند. همانطور که بستر اینترنت، زیرساخت جدیدی برای تبادل اطلاعات را امکان پذیر کرده، فناوری بلاک چین نیز برای حل مشکلات فعلی، یک زیرساخت جدید مالی برای توسعه بازارهای کاملا جدید بوجود آورده است.

امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi) به منظور ایجاد زیرساختی برای پیاده‌سازی بازارهای مالی فعلی بر روی بستر بلاک چین پدید آمده است و به دارندگان ارز دیجیتال دسترسی بهتری برای دریافت خدمات مالی ارائه ‌می‌کند. برهمین اساس بسیاری از برنامه هایی که در بلاک چین دیفای در حال توسعه هستند، به صورت دیجیتال و سنتی فعالیت می‌کنند.

یک اصطلاح دیگر که در این زمینه می توان معرفی کرد، این است که اکوسیستم های یکپارچه دیجیتال، بلاک چین و پروتکل های باز خود را از ساختارهای مالی معمولی جدا می کنند که به آن در اصطلاح، تامین مالی باز گفته می شود. در ادامه بیشتر در زمینه بلاک چین DeFi واقعی و مجازی اطلاعاتی را به شما خواهیم داد که در نهایت می تواند به شما کمک کند تا با این بازار بیشتر آشنا شوید.


بلاک چین دیفای مجازی


بلاک چین دیفای مجازی

 

اتصال به اینترنت، راهی برای دسترسی به بلاک چین دیفای به شمار می رود و موقعیت جغرافیایی شما و دیگر شرایط موجود، تاثیری بر میزان دسترسی شما به این بازار مالی ندارد. در واقع کاهش متمرکز سازی در زمینه زیرساخت‌های بازارهای مالی مورد نظر، باعث شده است تا شفافیت بیشتر شود و همچنین هزینه ها، سانسور یا دستکاری کاهش یابد. علاوه بر این، افراد و سازمان‌ هایی که به بانک دسترسی ندارند می‌توانند به راحتی به بازار مالی متصل شوند.

هدف از راه اندازی بلاک چین دیفای، تسهیل در دسترسی به بازارهای مالی غیر نقدی و ارائه قابلیت‌های جدید برای افرادی است که در این حوزه فعالیت می کند. بلاک چین DeFi را می توان یکی از مهم ترین بازارهایی دانست که دسترسی سازمان‌ها برای انجام معاملات مالی نظیر آربیتراژ، قرض گرفتن و داد و ستد را امکان پذیر می‌کند و سبب از بین رفتن محدودیت و انحصار طلبی در بازار می‌شود.


بلاک چین دیفای واقعی


بلاک چین دیفای واقعی

 

دیفای به طور کلی به گردش آزاد امور مالی معنا می‌شود و گاها به عنوان بانکی برای افراد بدون بانک به حساب می‌آید. این در حالی است که منظور از بلاک چین دیفای، صرفا سرمایه گذاران خرد یا افراد بدون بانک نمی‌باشند. فناوری به طور کلی محدود کننده خدمات مالی به شمار نمی رود و این هویت ها هستند که گاها شما را از دسترسی به امور مالی در این فضا محدود می‌کنند. بازارهای محصولات برای اکثرا معامله‌های مستمر (HFT) نمی‌تواند ایده‌ا‌ی جذاب باشد چرا که در این فضا محدودیت سرعت و عملکرد از مهم ترین چالش ها به شمار می‌رود و سازمان های سنتی علاقه‌ای به شرکت در معاملاتی ندارند که طرف دیگر معامله مشخص نیست.

از این چالش‌ها می‌توان نتیجه گرفت که حرکت به سوی بلاک چین واقعی در دنیای امروز به عنوان تکاملی شناخته می شود که در کنار سایر بازارهای مالی در حال انجام است و صرفا یک پیشرفت تکنولوژیک و انقلابی به حساب نمی‌آید. درست است که جنبش دیفای پتانسیل زیادی برای ارائه مزایای کاربردی در مقایسه با جایگزین‌های متمرکز دارد، اما در عمل چالش‌های فراوانی وجود دارد که صنعت دیفای در ابتدا باید بر آنها غلبه کند. پذیرش کاربران را می‌توان به عنوان یکی از بزرگترین موانع توسعه این صنعت در نظر گرفت. همچنین خطرات جدید موجود در سراسر پروتکل‌ها نیز بزرگترین تهدید برای پایداری دیفای عنوان می‌شود.


چالش‌های پیش‌رو در مسیر توسعه دیفای (DeFi)


چالش‌های پیش‌رو در مسیر توسعه دیفای (DeFi)

 

تایید هویت

برای انجام تراکنش‌های مالی در پلتفرم‌های مختلف ابتدا باید نسبت به انجام تایید هویت اقدام کنیم. یکی از اساسی‌ترین ویژگی‌های دیفای این است که کاربرانی که به خدمات مالی دسترسی دارند مجبور نیستند که احراز هویت انجام دهند. شاید این موضوع را بتوان یک نقطه ضعف دانست چراکه نقض قوانین تایید هویت و اقدامات ضد پولشویی نه تنها می‌تواند منجر به جریمه های سنگین شود بلکه اتهامات مجرمانه دیگری را در پی دارد. اگر واسطه دیفای (میزبان دفتر سفارش در پروتکل دیفای)، تراکنشی بین دو فرد ناشناس را برقرار سازد و طرفین معامله نیز هرکدام قوانین ذکر شده را نقض کنند، عواقب بسیار جدی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، بدون وجود روشی برای تایید هویت کاربران، اغلب پروتکل‌های نظارتی غیرمتمرکز این پروژه‌ها به سرعت تبدیل به حکومت سرمایه داران (پلوتوکراسی) می‌شود.

پروژه‌های دیفای هنوز تا رسیدن به راهکار‌های بی نقص فرسنگ‌ها فاصله دارند، با این حال در حال تحقیق و پژوهش بر روی روش‌هایی هستند که بتوانند بدون نیاز به متمرکزسازی، تایید هویت (KYC) را امکان پذیر سازند. تاکنون چندین نهاد، پروپوزال‌های (EIP) مختلفی برای بهبود عملکرد شبکه اتریوم ارائه کرده‌اند که هدف‌ همگی آن‌ها اعمال قوانین تایید هویت (KYC) و اقدامات  مقابله با پولشویی (AML) در توکن‌های ERC20 می‌باشد. اکثر این پروپوزال‌ها هم چنان به ارائه‌ دهندگان سرویس برای همکاری و ایجاد کنسرسیوم در خارج از زنجیره نیاز دارند تا بتوانند سیاست های KYC یکدیگر را بررسی کنند و به این نتیجه برسند که آیا این پروپوزال‌ها کاملا مطابق با پیش نیازهای قانونگذاری هستند یا خیر.

یکی دیگر از چالش های مهم در شبکه های بلاک چین بدست آوردن اعتبار است. نبود روش‌های کسب اعتبار در داخل زنجیره که لزومی به ارائه اطلاعات هویت شخصی کاربران ندارد، این مفهوم را می‌رساند که اکثر پروژه‌های دیفای به جای آنکه به دنبال اثبات قابل اطمینان بودن خود باشند، به وثیقه گذاری نیاز دارند.

ناکارآمدی سرمایه

میزان وثیقه گذاری گسترده در پروژه های دیفای، حاکی از ناکارآمد بودن سرمایه است. در پروژه MakerDAO، کاربران باید حداقل به اندازه ۱.۵ برابر قیمت اتریوم واریز انجام دهند تا بتوانند بدهی با وثیقه را ایجاد کنند. بدین ترتیب، وام های ترکیبی به نسبت وثیقه گذاری ۲ برابری نیاز دارند که گفته شده است به مرور زمان کاهش خواهد یافت. تا زمان ایجاد یک سیستم اعتباری غیرمتمرکز، کاربران انتخابی جز مسدود کردن سرمایه اضافی ندارند. حتی اگر مسأله اعتبار حل شود، باز هم نوسان مورد نظر می‌تواند منجر به وثیقه گذاری بیش از حد شود.

اوراکل

اوراکل‌ها وظیفه پیدا کردن اطلاعات واقعی و ثبت آن‌ها در قراردادهای هوشمند را بر عهده دارند. امروزه ناکارآمدی اوراکل‌ها به یکی از نگرانی‌های بزرگ برای سیستم‌های دیفای تبدیل شده است، چراکه در برخی از مواقع که سطح وثیقه، کمتر از نسبت مشخص شده وام به ارزش قرار دارد، نقدینگی به طور خودکار اتفاق می‌افتد. پروژه‌های مختلف دیفای رویکردهای اوراکل متفاوتی اتخاذ می‌کنند اما بیشترشان از اوراکل MakerDAO استفاده می‌کنند. اوراکل MakerDAO اطلاعات را توسط ۱۶ منبع مختلف که شامل آدرس های اتریوم هستند  دارندگان توکن MKR به آنها رای داده اند و سپس در قرارداد هوشمند مستقل ثبت شده اند، جمع آوری می‌کند. این سیستم در برابر حمله ۵۱ درصدی بسیار مقاومت عمل می‌کند، به دلیل اینکه منابع خارجی که احتمالا توسط عوامل مخرب ثبت شده‌اند را کنار می‌گذارد.

مکانیزم اوراکل‌های دای (DAI) یک وثیقه‌ای بدین صورت است که با تغییر قیمت اتر به میزان یک درصد، به روزرسانی می‌شوند. اما در اوراکل‌های دای چند وثیقه‌ای (MCD) هر یک ساعت بصورت مداوم به روز رسانی خواهند شد. این امر سبب می‌شود که ورودی ۱۶ اوراکل برای یک ساعت مشاهده باشد. از آنجایی که سرعت نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است، این مدت زمان شاید طولانی به نظر بیاید. البته این شرکت ادعا کرده است که این تاخیر زمانی قابلیت جبران دارد. به علاوه، نقدینگی جایگاه های متمرکز از طریق مزایده با MCD اجرا خواهد شد، بدین معنی که به مدت شش ساعت یا بیشتر طول می‌کشد تا وضعیت‌ها نقد شوند. تاثیر ۶ ساعت منتظر ماندن برای وضعیت‌ها در مواقع تنش یا ریزش بازار می‌تواند بسیار چشمگیر باشد.


پلتفرم‌های بلاک چین دیفای (DeFi)


پلتفرم‌های بلاک چین دیفای (DeFi)

 

بلاک چین اتریوم

این پلتفرم را می توان به عنوان یکی از مهم ترین بسترهایی دانست که در زمینه قراردادهای هوشمند در حال فعالیت است و بیشترین تعداد پروژه های فعال دیفای بر اساس این بلاک چین پیاده سازی شده اند. به طور کلی می توان گفت که تمامی پلتفرم های حال حاضر در دنیا به غیر از شبکه لایتنینگ از این بستر برای فعالیت ها و قراردادهای هوشمند خود استفاده می کنند.

MarkerDAO را می توان مهم ترین اکوسیستم ساخته شده برای بلاک چین اتریوم دانست که اساس کارکرد آن بر روی وضعیت های بدهی و وثیقه ها است. MarkerDAO بگونه‌ای طراحی شده است که در حال حاضر فقط از استیبل کوین‌های غیر متمرکزی پشتیبانی می‌کند که DAI نام دارد. این روش از پرداخت که بیشتر برای انجام استیکینگ (Staking) و معاملات مورد توجه قرار گرفته است. دای (DAI) در واقع بر اساس یک دلار آمریکا قیمت گذاری می شود و یکی از شفاف ترین شیوه های پرداختی به شمار می رود.

در حال حاضر به دلیل وجود مشکلات مقیاس‌پذیری در بلاک چین اتریوم، توسعه دهندگان این ارز دیجیتال در حال طراحی نسخه دو بلاک چین هستند که به زودی در بازار های مالی غیر متمرکز ارائه می شود. با این حال اتریوم بیشترین تعداد کاربر را در اختیار دارد.

پولکادوت (Polkadot)

این پروژه که یک بلاک چین لایه اول به شمار می رود، با تمرکز بر مقیاس پذیری طراحی و اجرا شده است. در این بلاک چین، تعدادی زنجیره به صورت موازی راه اندازی می‌شود که بر اساس زنجیره اولیه هدایت و مدیریت می‌شوند. فرآیند به دست آوردن حق مدیریت در زنجیره‌های موازی، یکی از عملکردهای دیفای است؛ به طوری که این امکان در تمامی اقدامات توزیع شده وجود دارد. همچنین سفارش دهنده برنده در مزایده، باید سفارش‌های خود را به صورت توکن‌های DOT مسدود کند.  

در پولکادوت شما می توانید به پل های واسطه دسترسی داشته باشید و یا با زنجیره های خارج از این بلاک چین ارتباط برقرار سازید که این امر قابلیت ارائه همکاری و مشارکت بین بلاک چین ها را تا حد بسیار زیادی افزایش داده است. همین امر سبب شده  تا کسانی که به دنبال مقیاس پذیری بیشتر هستند، از اتریوم به سمت بلاک چین پولکادوت بیایند و در این زمینه سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند. امروزه این اکوسیستم شامل پروژه‌های دیفای مختلفی مانند ChainX، Akropolis، Laminar و Digix می شود که سرمایه گذاری در آن‌ها می تواند جذاب باشد.

از مهم ترین مشکلات پروژه بلاک چین پولکادوت، عدم ارائه شبکه اصلی آن تا انتهای سال 2019 است. البته بروز این مشکل می تواند به سبب بلندپروازی و توسعه بالای این شبکه به شمار رود. لازم به ذکر است که هنوز تاریخ عرضه مشخصی برای آن اعلام نشده است.


نتیجه گیری


بلاک چین دیفای این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید تمامی امور مالی خود را به صورت غیر متمرکز و به گونه ای انجام دهید که مشکلی برای شما ایجاد نکند. در این مقاله شما را با مهم ترین ویژگی های بلاک چین DeFi آشنا کردیم و اطلاعاتی را در این خصوص با شما به اشتراک گذاشتیم. در صورتی که سوالی در زمینه استفاده از این بلاک چین داشته باشید و یا می خواهید در زمینه سیستم های مالی غیرمتمرکز اطلاعات بیشتری داشته باشید، این مقاله می تواند جوابگوی سوالات شما باشد. بلاک چین دیفای را می توان یکی از مهم ترین روش های سرمایه گذاری خرد دانست که امروزه در دسترس شما قرار داشته و می توانید از آن برای امور مالی و انجام قراردادها استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید:

کاربرد بلاک چین در بورس و بازارهای سرمایه (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش دوم)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش دوم)

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز

بلاکچین بستری امن برای انتخابات (بخش اول)

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

فناوری بلاک چین و بانکداری

بلاک چین و بازتعریف اعتماد سیاسی

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش دوم)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش اول)

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش دوم)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش اول)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش دوم)


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین