آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش دوم)

مهمترین کاربردهای بلاک چین

در بخش اول مهم ترین کاربردهای بلاکچین در حوزه های مالی و اقتصادی را بیان کردیم، پیش بینی  می شود که این حوزه ها در آینده ای نه چندان دور توسط فناوری بلاک چین با تحولات اساسی روبرو شود. در این مقاله، کاربردها و ویژگی های کلیدی بلاک چین در بخش های غیر مالی نظیر دفتر اسناد رسمی، ذخیره سازی اطلاعات، اینترنت اشیا، روش های ضد جعل و بهداشت و درمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به چگونگی استفاده از بلاک چین جهت تسهیل این صنایع خواهیم پرداخت. در ادامه با مرکز تحقیقات بلاک چین همراه باشید.

 

کاربردهای غیر مالی فناوری بلاک چین

 

استفاده از بلاک چین در دفتر اسناد رسمی:

شناسایی اعتبار اسناد می تواند از طریق بلاک چین انجام گرفته و نیاز به استعلام از مرجع مركزی را از بین ببرد. این خدمت می تواند برای اسناد در سه زمینه گواهی سند صادر كند: در اثبات مالكیت (مالک آن سند كیست)، اثبات وجود (در یک زمان مشخص سند وجود داشته است) و اثبات اصالت سند (اینكه سند دستكاری نشده است).

از آنجاییكه این خدمات ضد جعل است و می تواند توسط طرف های ثالث اعتبارسنجی شود، از لحاظ حقوقی الزام آور خواهد بود. استفاده از بلاک چین برای ثبت گواهی محضری و رسمی سبب حفظ حریم خصوصی صاحبان اسناد و افراد خواهان تأیید اسناد می شود. با انتشار مدارک با استفاده از روش های رمزگذاری فایل ها در بلاک چین، مدت زمان انجام امور در دفاتر اسناد رسمی به شدت كاهش خواهد یافت. با توجه به قانون تجارت الكترونیكی ایران، این امكان فراهم است تا دیگر نیازی به پرداخت هزینه های سنگین برای گواهی محضری و رسمی و همچنین روش های بی مورد و زمان بر استعلام های اسناد نباشد.

پلتفرم های استمپری، بلاك نوتاری، ویاكوین، كریستوپابلیك نوتاری، پاروف آف اگزیساتن و اسكرایب نمونه هایی از شركت های عرضه كننده خدمات دفاتر اسناد رسمی با كمك فناوری بلاک چین هستند.

 

استفاده از بلاک‌چین در ذخیره سازی اطلاعات:

بلاک چین و ذخیره سازی اطلاعات

محبوبیت روش های ذخیره سازی ابری برای ذخیره سازی اسناد، عكس ها، فیلم ها و فایل های موسیقی نظیر دراپ باكس، گوگل درایو به شدت درحال افزایش است. با وجود این محبوبیت، این روش های ذخیره سازی فایل معمولاً با چالش هایی در زمینه های امنیت حریم خصوصی و كنترل اطلاعات مواجه اند. مسئله اصلی این است كه فرد باید درمورد فایل های محرمانه و شخصی خود به مرجع ثالثی اعتماد كند. برای مرتفع کردن این مشکل، برنامه ها و پلتفرم های جدیدی بر بستر بلاک چین اجرایی شده است، مثل پلتفرم استورج (Storj).

استورج یک شبکه بلاک چین براساس پلتفرم ذخیره سازی ابری توزیع شده است که با پروتکل همتا به همتا کار می کند و امكان انتقال و به اشتراک گذاری اطلاعات را بدون نیاز به مرجع ثالث برای كاربران فراهم كرده است. این موضوع به افراد اجازه می دهد تا پهنای باند اینترنتی استفاده نشده یا فضای دیسک خالی رایانه های شخصی خود را در برابر پرداخت های مبتنی بر بیتكوین در اختیار كسانی كه نیاز به ذخیره فایل های بزرگ دارند قرار دهند.

از سوی دیگر نبود كنترل مركزی، اكثر خطاها و مشكلات سنتی اطلاعاتی را از بین می برد و همچنین باعث افزایش امنیت حریم خصوصی و كنترل داده ها می شود. پلتفرم استورج براساس الگوریتم رقابتی طراحی شده تا كاربران را برای مشاركت در این شبكه تشویق كند. از این طریق پلتفرم استورج می تواند به صورت دوره ای و رمزگذاری شده صحت و در دستر بودن فایل را نیز كنترل كند و پاداش های مستقیم به كسانی كه در ذخیره سازی و حفاظت فایل شركت داشته اند ارائه دهد. در اینجا از پرداخت های بیتكوینی هم به عنوان مشوق و هم نوعی پرداخت، استفاده شده و از یک بلاک چین جداگانه برای ذخیره سازی فایل فراداده استفاده می شود.

 

استفاده از فناوری بلاک چین در اینترنت اشیا (IOT):

بلاک چین و اینترنت اشیا (IOT)

محبوبیت IOT یا اینترنت اشیای غیرمتمركز چه در فضاهای تولیدی و چه در فضاهای سرمایه گذاری با رشدی روزافزون مواجه است. تعداد زیادی از پلتفرم های اینترنت اشیا براساس مدل متمركزی ارائه شده اند كه در آن یک واسط یا هاب (HUB)، تعامل بین دسته ها را كنترل می كند. هرچند كه این روش برای بسیاری از سناریوها كه در آن دستگاه ها نیز به تبادل اطلاعات با هم و بدون واسطه دارند، غیرعملی است. این وضعیت خاص باید با كوشش بر ایجاد پلتفرم های غیرمتمركز اینترنت اشیا بهبود یابد. فناوری بلاک چین پیاده سازی سكوهای اینترنت اشیای غیرمتمركز را تسهیل می كند و امكان تبادل ایمن و مطمئن اطلاعات و ثبت داده ها را فراهم می آورد. در چنین ساختاری بلاک چین نقش دفتر كل عمومی را برعهده دارد و تمامی پیام های مبادله شده بین دستگاه های هوشمند در یک شبکه اینترنت اشیای غیرمتمركز، به صورت مطمئن ثبت می شود. از نمونه های کاربردی این فناوری می توان به دو پلتفرم ادپت و فیلامنت اشاره کرد.

پلتفرم ادپت (adept) با همکاری شركت آی.بی.ام (IBM) و شركت سامسونگ، ایجاد شده است. در این پلتفرم از اجزای زیرساختی بلاک چین بیتكوین برای ساخت یک شبكه توزیع شده و دستگاه های غیرمتمركز در اینترنت اشیا استفاده می شود. ادپت از سه پروتكل بیت تورنت (اشتراک گذاری فایل)، اتریوم (قراردادهای هوشمند) و تله هش (پیام رسانی همتا به همتا) در پلتفرم خود استفاده می كند.

پلتفرم فیلامنت (filament) شركت نوپایی است كه بسته نرم افزاری اینترنت اشیای غیرمتمركز را با استفاده از بلاک چین بیتكوین تولید كرده است. این بسته نرم افزاری قابلیت فعال كردن دستگاه ها در اینترنت اشیا و ذخیره مشخصه های منحصر به فرد آنها را در یک دفتر كل عمومی دارد.

 

 روش های ضد جعل مبتنی بر بلاک چین:

امروزه جعل یكی از بزرگترین مشكلاتی است كه در تجارت دنیای دیجیتال با آن روبرو هستیم. راه حل های ارائه شده فعلی مبتنی بر اعتماد و اطمینان به مرجع قابل اطمینان ثالث است كه تفاوت سطح منطقی بین تجار و مصرف كنندگان را ایجاد می كند. اما فناوری بلاک چین با پیاده سازی غیرمتمركز و قابلیت های امنیتی، شیوه جدیدی برای مكانیسم های ضدجعل به شمار می آید.

می توان سناریویی را تصور كرد كه در آن برندها، تجار و بازارهای تجاری همگی به عنوان بخشی از یک شبكه بلاک چین باشند و گره های این شبكه اطلاعاتی را ذخیره كنند تا اصل بودن كالاها قابل شناسایی باشد. با استفاده از این فناوری بخش تأمین كالا در فروشگاه ها برای تشخیص و تأیید اعتبار كالای خود، دیگر به تكیه بر تأیید یک مرجع مركزی نیازی ندارند. بلاک وریفای (شناسایی بلاک) روشی ضدجعل مبتنی بر بلاک چین است كه كار بخش كالا برای فروشندگان را شفاف می كند. درحال حاضر برنامه های كاربردی آن در زمینه های دارویی، كالاهای قیمتی،  الماس و صنایع الكترونیک تهیه شده است.

 

استفاده از بلاک چین در بهداشت و درمان:

کاربرد بلاک چین در پزشکی

صنعت بهداشت و درمان یکی از بخش هایی است که به پردازش روزانه اطلاعات نیاز دارد. هر بیمار انبوهی از اطلاعات را که باید به‌صورت دقیق، قابل دسترس و ایمن ذخیره شود، با خود وارد سیستم درمانی می‌کند، از پذیرش بیمار گرفته تا ثبت نتایج مراحل درمانی انجام شده. برای  ثبت، نگهداری و ذخیره این حجم از اطلاعات، فناوری بلاک چین کاربرد گستره در این حوزه خواهد داشت.

برخلاف پایگاه داده‌هایی که درحال حاضر در بخش بهداشت و درمان استفاده می شود، در پایگاه داده‌های مبتنی بر بلاک‌چین هر داده یا تغییر در داده‌های موجود به عنوان یک بلوک جدید و پیوسته در نظر گرفته شده و به شبکه بلاک چین اضافه می گردد. همینطور برای ایجاد پرونده ی بیماران جدید یا اضافه کردن اطلاعات به پرونده‌های موجود، یک رکورد جدید با تاریخ و زمان ویژه اختصاص داده می شود.

در واقع فرصت‌های ویژه ای که در حوزه بلاک چین و بخش بهداشت و درمان وجود دارد، به طراحی بلاک‌چین‌های مشترک میان بخش‌های بزرگی از صنعت پزشکی مربوط می‌شود. امروزه در نقاط مختلف دنیا، بلاک‌چین‌های خصوصی در سیستم درمانی محلی یا منطقه‌ای جایگاه ویژه‌ای به دست آورده‌اند، اما باید توجه داشت که  بلاک‌چین‌های ملی بیشترین سود را برای بیماران و فعالان صنعت بهداشت و درمان به همراه خواهند داشت.  

 

مطالب مرتبط:

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟ (هر آنچه که باید بدانید)

بیت کوین چگونه کار می کند؟ + ویدیو

بیت کوین حباب اقتصادی است یا طلای دیجیتال؟

 

 

 

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.