آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

استفاده از تکنولوژی بلاک چین در تحدید اثرات تحریمی

استفاده از تکنولوژی بلاکچین در تحدید اثرات تحریمیاین مقاله قصد دارد پیشنهادی در خصوص ایجاد یک رمزارز بین ‏دولی دارایی پایه به عنوان یک راه ‏حل پایدار و جهان‌‏پذیر مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین ارائه دهد. در این رابطه توضیح داده خواهد شد که علیرغم فرصت‏‌های زیادی که تکنولوژی بلاکچین در کاهش و تحدید اثرات تحریمی به وجود می‌آورد، اساسا ارزهای دیجیتال موجود به دلایل مختلف ظرفیت‌‏های کافی برای حل مشکلات اساسی تحریمی کشور را ندارند.

پیش از ورود به موضوع ذکر چند نکته ضروری است. اول اینکه دور زدن تحریم‏ روشی کوتاه مدت، ناپایدار و اغلب مستلزم نقض قوانین متعارف ضد پولشویی بین‌‏المللی است، لذا هر چند در کوتاه مدت ممکن است گریزی از استفاده از این روش‏‌ها نباشد، اما باید برای بلندمدت چاره‏ای پایدار اندیشید. دوم، باید توجه کرد هیچ تک ‏راه ‏حل جامع و کاملی برای حل مسئله تحریم‌‏های کشور وجود ندارد. به عبارت دیگر همانطور که تحریم‏‌های یک جانبه آمریکا از حیث نوع و سطح و حیطه اثرگذاری متنوع و متعدد هستند، برای مقابله با آن‏ها نیز باید بسته‌‏ای از راهکارهای مختلف در سطوح مختلف فنی و دیپلماسی طراحی کرد. بسته‏‌ای که هر روز با توجه به فرصت‏‌ها، تهدیدها و شرایط پیش‏رو بتوان آن را با هدف افزایش کارایی و اثربخشی به روزرسانی کرد. همچنین این بسته باید دارای راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت مختلف باشد. سوم، اغلب راهکارهای ضدتحریمی، جذابیتی برای طرف‌‏های تجاری ایران ندارد. بنابراین باید تلاش نمود در راهکارهای پیشنهادی جذابیت‏‌های کافی، فارغ از بحث تحریمی کشور، برای طرف مقابل نیز وجود داشته باشد تا حداکثر همکاری ممکن محقق گردد. چهارم، بهترین راهکارها، راهکارهایی هستند که ضربه زدن به آن برای دشمن بیشترین هزینه سیاسی و اقتصادی را داشته باشد.

پس از این مقدمه ضروری است به این نکته توجه گردد که خاصه تحریم‏‌های حوزه نفتی دارای ابعاد و سطوح متفاوتی است. به عبارت دیگر کشور در حوزه فروش نفت با چندین مشکل متفاوت مواجه است:

  1. اساسا معامله با شرکت ملی نفت ایران و سایر شرکت‏‌های مشابه مشمول تحریم است. (تحریم فروشندگان کلیدی)
  2. بیمه نفتکش‌‏های کشور و حمل و نقل نفت ایران مشمول تحریم است. (تحریم کانال حمل)
  3. خرید نفت ایران مشمول تحریم است، به عباتر دیگر خرید نفت حتی به صورت تهاتری و بدون انتقال پول مشمول تحریم‌‏ها خواهد بود. (تحریم خریدار)
  4. نقل و انتقالات دلاری فروش نفت ایران (و سایر نقل انتقالات دلاری دیگر) ممنوع و مشمول تحریم است. (کانال دریافت پول)
  5. بانک مرکزی کشور و هر گونه کمک به تبادلات مالی ایران مشمول تحریم است. (تحریم بانک مرکزی)

با توجه به موارد فوق بدیهی است امکان یک تک‏ راه ‏حل برای حل همزمان تمامی موارد وجود ندارد. در این بین استفاده از تکنولوژی بلاک چین در برخی موارد اساسا کارایی ندارد و موضوع بیشتر موضوعی دیپلماتیک و حقوقی است تا فنی و مالی! بنابراین از این تکنولوژی تنها برای حل برخی از موارد می‌‏توان استفاده کرد. پیشنهاد نهایی این یادداشت بر حل موارد چهارم و پنجم متمرکز خواهد بود. پیش از طرح پیشنهاد توضیحی در خصوص کارایی ارزهای دیجیتال فعلی نظیر بیت کوین برای تبادلات مالی کشور با تمرکز بر حوزه فروش نفت ضروری است. نگارنده معتقد است به چند دلیل ارزهای دیجیتال فعلی کارایی کافی در این را خصوص ندارند:

۱. به طور کلی مزیت ارزهای دیجیتال ناشناسی نسبی و دشواری ردگیری معاملات صورت گرفته برای طرف آمریکایی است. بنابراین اساسا وقتی تعداد یکی از دو طرف معامله (یعنی تعداد خریداران یا تعداد فروشندگان) محدود و افراد قابل شناسایی باشند، استفاده از ارزهای دیجیتال برای انجام معاملات عملا کارایی خود را از دست می‏‌دهد. به عبارت دیگر بیشترین کارایی استفاده از ارزهای دیجیتال، زمانی است که تعداد فروشندگان یک کالا (در خارج از کشور) و تعداد خریداران آن (در داخل کشور)-یا برعکس- آنقدر زیاد باشد که امکان ردگیری وجود نداشته باشد. در خصوص فروش نفت، این مسئله هم از جهت فروشنده و هم از جهت تعدد خریداران به صورتی نیست که ناشناسی خاصی برای طرفین ایجاد نماید.

۲. حجم معاملات بازار ارزهای دیجیتال در جهان و حتی با احتساب مبادلات داخل اکسچنج‏‌ها (که بخش قابل توجهی از مبادلات را شامل می‏‌شود و اساسا برای موضوع ما قابل استفاده نیست) بسیار پایین است و مناسب معاملات نفت نیست.

۳. بازار کریپتوکارنسی‏‌ها هنوز تا بالغ شدن راه زیادی در پیش دارد و از عمق و ثبات کافی برخوردار نیست. این مسئله باعث نوسانات بسیار زیاد و خارج از تحمیل ریسک‏‌پذیری شرکت‏‌های متعارف در صنایع مختلف می‏‌شود و عملا استفاده از آن‏ها را برای معاملات روزانه با مشکل مواجه می‏‌کند.

۴. شاید مهمترین مسئله در خصوص عدم امکان استفاده از ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین در معاملات نفتی این باشد که شرکت‌های نفتی در صورت خرید بیت کوین برای پرداخت هزینه نفت به ایران و همچنین شرکت‌هایی که ایران از طریق این ارز دیجیتال قصد خرید نیازهای خود را دارد (مثلا قصد خرید فولاد از یک شرکت هندی را دارد) باید منشاء و نوع معامله خود را برای بانک‌ها روشن کنند. دقیقا در همین نقطه، یعنی نقطه تبدیل کرپیتوکارنسی به فیات‏ مانی سیستم‏‌های کنترلی و نظارتی بانکی نظیر قوانین ضد پولشویی و چترهای اطلاعاتی‏ نظیرFAFT امکان ردگیری و رصد معاملات را داشته و این مسئله مزیت استفاده از این روش را از بین می‏‌برد.

با این مقدمه طولانی ضروری است ابتدا دسته‏‌بندی‏‌ از انواع مختلف بلاک چین یا به عبارت دقیق‌‏تر تکنولوژی دفتر کل توزیع شده (DLT) ارائه شود. به طور کلی می‏توان سیستم‏‌های بلاک چینی را به سه دسته تقسیم کرد. بلاکچین‌‏های عمومی نظیر بلاک چین بیت کوین و اتریوم، بلاک چین‌‏های خصوصی، نظیر بلاک چینی که یک شرکت برای مدیریت روابط و اطلاعات بین بخش‏‌های داخلی شرکت خود از آن استفاده می‏کند و بلاک چین‏‌های کنسرسیومی یا فدرالی نظیر بلاک چینی که بین چند بانک برای مدیریت تبادلات و ارتباطات بین‏ بانکی ایجاد می‏شود.

اما راهکار پیشنهادی؛ راهکار پیشنهادی استفاده از یک رمزارز بین دولتی دارایی پایه است. یعنی بانک‏‌های مرکزی چند کشور بر اساس یک بلاک چین کنسرسیومی بین خودشان یک ارز دیجیتال مبتنی بر یکی دارایی ایجاد کنند و از آن در تعاملات و تبادلات تجاری فی مابین در کنار سایر روش‌‏های تبادل استفاده کنند. میزان این نوع ارز دیجیتال به اندازه آورده هر کدام از بانک های مرکزی شرکت کننده بستگی خواهد داشت. محل ذخیره پشتوانه می‏تواند در یک موسسه مالی جدید التاسیس مشترک المنافع به عنوان ناشر اصلی رمزارز باشد.

 

استفاده از تکنولوژی بلاک چین در تحدید اثرات تحریمی

 

در خصوص کشورهای اولیه عضو می‏توان سناریوهای مختلفی ارائه کرد با این حال شاید عملی‌‏ترین و کاربردی‏‌ترین گزینه حضور کشورهایی است که در حال حاضر به نوعی با تحریم‏های آمریکا مواجه هستند و از طرفی جزو شرکای تجاری قابل توجه ایران نیز به شمار می‏روند. پیشنهاد اولیه می‏تواند شامل کشورهایی نظیر روسیه، ترکیه، چین و احیانا هند باشد. همچنین به نظر می‏رسد بهترین گزینه برای دارایی پشتوانه این ارز دیجیتال طلا باشد. از مزیت‌های کلیدی این روش می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. ثبات ارزش ارز دیجیتال به دلیل دارایی پایه بودن آن

۲. امکان اضافه شدن کشورهای جدید به کنسرسیوم با کمترین تشریفات لازم

۳. حفظ استقلال سیاست‏‌های پولی بانک‏‌های مرکزی (بر خلاف ارزهای بین دولی سنتی نظیر یورو)

۴. حفظ پول‏‌های رایج کشورها (بر خلاف ارزهای بین دولی سنتی نظیر یورو)

۵. نیاز به طی روندهای قانونی بسیار ساده‌‏تر در مراجع قانون‌گذاری کشورها (در مقایسه با ارزهایی مثل یورو)

۶. تسهیل تجارت فی‏‌مابین کشورها

۷. کاهش هزینه‏‌های تبادلات بانکی

۸. نظارت مستقیم و به ‏هنگام بانک‏‌های مرکزی بر تراکنش‏‌ها

۹. عدم دسترسی کشورهای متخاصم نظیر آمریکا به اطلاعات تراکنش‏‌های داخل کنسرسیوم (بر خلاف سیستم بانکی متعارف)

۱۰. تحریم ناپذیری یک طرفه کشورهای متخاصم

۱۱. عدم نیاز به نهادهایی نظیر سوئیفت

۱۲. سرعت و امنیت بالای تراکنش‏‌ها در مقایسه با سیستم‌‏های متعارف

۱۳. جهان‏پذیر بودن به دلیل داشتن پشتوانه دارایی

۱۴. تضعیف دلار به عنوان اهرم فشار و یکی از ارکان قدرت اقتصادی آمریکا در جهان

۱۵. ایجاد راهکاری بلندمدت و پایدار برای جلوگیری از تحریم‏‌های یک جانبه آمریکا (به عبارت دیگر مزیت این روش تنها معطوف به حل مشکلات ایران نیست و مسئله مشترک کشورهای دیگر را نیز در نظر گرفته است).

پر واضح است که عملیاتی شدن این پیشنهاد با چالش‏‌های جدی‏‌ای نیز مواجه است. از جمله این چالش‌‏ها می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فشارهای سیاسی و اقتصادی و ... آمریکا
  • نبود اراده سیاسی کشورها
  • دشواری ایجاد نهاد مالی مربوطه
  • پذیرش و فراگیری بین‌‏المللی
  • مباحث فنی و پیاده سازی

در مجموع باید توجه کرد این پیشنهاد یک راهکار بلندمدت است و به عزم و اراده سیاسی کشورهای هدف و به ویژه ایران به عنوان کشور پیشنهاد دهنده نیازمند است. بعضا اجرایی شد این قبیل پیشنهادها به مذاکرات چندین ساله بین‌‏المللی نیازمند است. به علاوه ضروری است پیشنهاد حاضر از ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، حقوقی و ... مورد ارزیابی دقیق گرفته و به یک پیشنهاد قابل ارائه در سطح بین‌‏المللی تبدیل گردد. در این مسیر توصیه می‏شود از توان و تخصص و مشارکت سایر کشورهای علاقه‌مند نیز استفاده گردد.

 

بیشتر بخوانید:

ارزهای دیجیتال، راهی برای دور زدن تحریم‌ها

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟ (هر آنچه که باید بدانید)

صفر تا صد بلاک‌چین برای مبتدیان

بلاک چین DeFi چیست؟ چشم انداز امور مالی غیر متمرکز

کاربرد بلاک چین در بورس و بازارهای سرمایه (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش دوم)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش دوم)

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز

بلاکچین بستری امن برای انتخابات (بخش اول)

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

فناوری بلاک چین و بانکداری

بلاک چین و بازتعریف اعتماد سیاسی

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش دوم)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش اول)

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش دوم)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش اول)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش دوم)


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین