آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

وایت پیپر بلاک چین تلگرام (TON)

وایت پیپر بلاک چین تلگرام

 

در این مقاله خلاصه‌ای از گزارش عملکرد (white paper)‌ بلاک چین تلگرام را مورد بررسی قرار می‌دهیم و نکاتی کلیدی آن را برای شما بازگو می‌کنیم.

بطور کلی تلگرام یک برنامه ۴ مرحله‌ای تعیین کرده است:

 

سرویس‌های TON

سرویس‌های شبکه آزاد تلگرام، پلتفرمی برای سرویس‌های شخص ثالث خواهد بود که تلفن‌های هوشمند را به رابطی برای اپلیکیشن‌ها و قراردادهای هوشمند تبدیل می‌کند.

 

TON DNS

 TON DNSسرویسی برای اختصاص دادن اسامی قابل خواندن برای حساب‌ها، سرویس‌های قرارداد هوشمند و نود‌های شبکه به شمار می‌رود. با استفاده از TON DNS، امکان دسترسی به سرویس‌های غیرمتمرکز همانند «بازدید از یک وبسایت در اینترنت» امکان پذیر خواهد بود.

 

پرداخت با استفاده از TON 

شبکه آزاد تلگرام، پلتفرمی برای پرداخت‌های کوچک و شبکه‌ای از کانال‌ها برای پرداخت‌های خرد محسوب می‌شود. هدف راه اندازی این پلتفرم استفاده از تراکنش‌های لحظه‌ای خارج از بلاک چین بین ربات‌ها، کاربران و سرویس‌ها می‌باشد. البته سیستم حفاظتی در داخل برنامه طراحی شده است که این تراکنش‌ها را به اندازه‌های تراکنش‌های بلاک چینی امن می‌کند.

 

بلاک چین TON

بلاک چین TON شامل یک زنجیر اصلی و ۲ به توان ۹۲ بلاک چین فرعی می‌باشد. نکته قابل توجه  این است که برای رسیدن به مقیاس پذیری، «بی‌نهایت قسمت پارادایم» مورد نیاز است. بنابراین بلاک چین TON قصد دارد «به طور خودکار گسسته شود و دوباره متصل شود» تا بتواند از پس تغییراتی که هربار در سیستم به وجود می‌آید، بربیاید. بدین معنی که بلاک‌های جدید به سرعت تولید می‌شوند و عدم وجود صف‌های طولانی موجب می‌شود که هزینه‌ی تراکنش‌ها کاهش یابد، حتی بعضی از سرویس‌هایی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند به شدت محبوب شوند.

در بلاک چین TON ابر مکعب‌هایی برای مسیریابی لحظه‌ای در شبکه تعبیه شده اند تا بتواند سرعت بلاک چین را همیشه و در همه حالات بالا نگه دارد. رویکرد اثبات سهام (POS) آن از طریق یک نوع پروتکل تحمل خطای بیزانس به اتفاق آرا رسیده است، که آن هم به بالا بردن سرعت و کارایی شبکه کمک می‌کند. همچنین تلگرام از لجرهای دو بعدی توزیع شده استفاده خواهد کرد. یعنی TON می‌تواند روی بلاک‌های اشتباه، بلاک‌های مجاز جدید خلق کند، تا به این ترتیب از فورک‌های غیرضروری جلوگیری شود. به عبارت دیگر، هدف TON‌ این است که قابلیت خود ترمیمی داشته باشد.

نسل سوم بلاک چین TON بر اساس یک اثبات سهام دینامیک کار خواهد کرد که توسط چنین گروه با درجات بالای تحمل خطا ایمن شده‌اند. همچنین از ذخیره ID، پرداخت و قراردادهای هوشمند پشتیبانی خواهد کرد. بنابر این، به جای تکیه بر اثبات کار برای خلق ارز دیجیتال، تلگرام از یک روش جدید بهره می‌برد که نسبت به روش ماین کردن بیت کوین مقرون به صرفه تر است. توسعه دهندگان تلگرام ادعا کرده‌اند که قادر به انجام تعداد بسیار زیادی تراکنش خواهند بود، حدود ۱ میلیون تراکنش در ثانیه!  این موضوع تلگرام را به یک زنجیره‌ی داخلی (interchain) با چیزی به نام خرد شدن دینامیک تبدیل می‌کند.

 


در اختیار داشتن کنترل شبکه


در وایت پیپر بلاک چین تلگرام به وضوح آمده است که ۴ درصد از کل Gram (یعنی ۲۰۰ میلیون Gram) به تیم توسعه‌دهنده تلگرام با محدودیت برداشت ۴ ساله تعلق دارد. تلگرام همچنین در نظر دارد، حداقل ۵۲ درصد از کل ارز دیجیتال Gram موجود را نگه دارد تا از هم احتکار آن جلوگیری کند و هم انعطاف‌پذیری آن برای ترید کردن حفظ شود. ۴۴ درصد باقی مانده به دو صورت خصوصی و عمومی به فروش خواهد رسید. علاوه بر این، ارز دیجیتال تلگرام هم در اکسچنج‌های خارجی وجود خواهد داشت و هم می‌تواند داخل تلگرام مورد استفاده قرار بگیرد.

از نظر زمانی، لانچ آی دی امن خارجی (External Secure ID) و پس از آن حداقل محصول قابل پذیرش MVP در فصل اول سال جدید میلادی انجام خواهد گرفت. ارائه کیف پول تلگرام در فصل چهارم 2018 و اقتصاد بر پایه TON فصل اول 2019 اتفاق می‌افتد. بقیه‌ی سرویس‌های TON هم در فصل دوم 2019 شروع به فعالیت می‌کنند.

 


نقشه راه شبکه بلاک چین تلگرام (TON)


نقشه راه بلاک چین تلگرام 

 

بیشتر بخوانید:

 بلاک چین تلگرام چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

آیا به سیگنال های خرید در کانال ها و گروه های تلگرامی اطمینان کنیم؟

تفاوت بلاک چین با ویکی پدیا چیست؟

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟ (هر آنچه که باید بدانید)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

بهترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین کدامند؟


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین