آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

برنامه های نامتمرکز دی اپس (DApps) چیست؟

 

در ساختار شبکه اینترنت امروزی اطلاعات کاربران به صورت کاملا متمرکز در سرورها ذخیره می شود و شرکت های ارائه دهنده این سرورها به اطلاعات کاربران و مطالب مندرج در شبکه های اجتماعی دسترسی دارند، که این یکی از نقاط ضعف ساختار شبکه های متمرکز است. برنامه های غیر متمرکز (Distributed Application) بر بستر بلاک چین ایجاد می شوند و راه حلی برای جلوگیری از منتشر شدن اطلاعات خواهند بود چرا که نیازی به وجود یک سرور مرکزی ندارند.

ویژگی اپلیکیشن های غیر متمرکز چیست و چگونه کار می کنند؟

 

 

یک نرم افزار غیرمتمرکز در حقیقت یک پلتفرم متن باز (اپن سورس) است که کدهای منبع آن برای همه کاربران در دسترس می باشد و بر روی ساختار شبکه بلاک چین غیر متمرکز عمل می کند، همچنین از توکن ها یا دارایی های دیجیتالی که توسط یک الگوریتم و پروتکل مشخص برای توافق عمومی کاربران ایجاد شده، استفاده می کند.

پس بطور خلاصه چهار ویژگی متن باز، عدم تمرکز، تراکنش های مالی و الگوریتم را از ویژگی های مهم برنامه های غیر متمرکز می توان برشمرد. باید توجه داشت که هر اپلیکیشن برای اینکه غیر متمرکز محسوب شود باید این چهار ویژگی را

متن باز بودن نرم افزارهای غیرمتمرکز، کاربران را قادر ساخته تا بتوانند در توسعه آن ها مشارکت کنند و فرآیند مقیاس‌پذیری توسعه محصول را تسریع بخشند. توسعه دهندگان می توانند نرم افزارهای غیر متمرکز را بر روی بستر بلاک چین قرار دهند چون بلاک چین به عنوان یک دفتر کل مشترک، همه اطلاعات تراکنش‌ها را ثبت و ذخیره  می‌کند. بطور کلی، با انجام تراکنش‌ها بر روی بستر بلاک چین، پاداشی با عنوان توکن به گره‌های داخل شبکه پرداخت می شود. توکن‌ها نیز توسط الگوریتم‌ های خاص رمزنگاری استخراج می‌شوند. بصورت همزمان داشته باشد.

 

اتریوم و برنامه های غیر متمرکز

از آنجایی که اتریوم یک شبکه بلاک چین را در اختیار همه کاربران قرار می‌دهد، هر کاربر می تواند نرم افزار غیرمتمرکز و یا قراردادهای هوشمند خود را در این بستر بلاک چینی بنویسد. ازین رو ایجاد قوانین، شرایط وعملیاتی که باید در حین انجام تراکنش ها اعمال شود در اختیار کاربر قرار دارد، پس اتریوم یک بستر فوق العاده برای اجرای برنامه های غیر متمرکز می باشد.

 

انواع برنامه های غیر متمرکز اتریوم:

اتریم با ارائه وایت پیپر (گزارش کار شبکه) منتشر شده در وبسایت رسمی خود، برنامه های غیرمتمرکز را به سه دسته اصلی تقسیم بندی کرده است، که عبارت اند از:

 

1.برنامه های مالی غیر متمرکز

 

برنامه های مالی غیر متمرکز (financial application) بصورت کلی برای مدیریت پول مورد استفاده قرار می گیرند، به عبارت دیگر، این نرم‌افزارها پلتفرم های قدرتمندی را جهت استفاده از ارزهای دیجیتال و مدیریت قراردادهای هوشمند در اختیار کاربران قرار می‌دهند، بدین صورت که هر کاربر می بایست مبلغی را تحت عنوان اتر به کاربری دیگر انتقال دهد. این تراکنش ها در شبکه ای از نودهای مختلف در شبکه بلاک چین اتریوم، در راستای اجرای یک قرار داد هوشمند با کاربران دیگر صورت می گیرد.

 

2. برنامه های نیمه مالی غیر متمرکز

نرم افزارهای نیمه مالی غیر متمرکز (semi-financial application) ، برای مواردی که به نوعی با پول ارتباط دارد مورد استفاده قرار می گیرد، البته پول تنها مولفه نیست. در حقیقت این نرم افزارها ترکیبی از پول و اطلاعات خارج از شبکه بلاک چین می باشند. نکته حائز اهمیت در این نوع از نرم افزارها این است که برای اجرا کردن قرارداد های هوشمند، نیازمند تطبیق اطلاعات دنیای واقعی با شبکه بلاک چین هستیم که از طریق مولفه ای به نام اوراکل (Oracle) امکان پذیر خواهد شد.

 

3.برنامه های مدیریتی غیر متمرکز

نرم افزارهای مدیریتی غیر متمرکز (governance application) جهت کاربردهایی نظیر انتخابات و یا سامانه های مدیریتی مورد استفاده قرار می گیرند. مورد دیگری از کاربرد های این نرم افزار ها در سازمان های مستقل وغیر متمرکز (DAO) می باشد که در آن، مقررات و قوانین هر فرد توسط برنامه ها و قراردادها تعیین شده و تمامی اعضا در تصمیم گیری ها، از طریق رای دادن مشارکت می کنند.

 

لیست کامل نرم افزار های غیر متمرکز (DApps):

با مراجعه به وب سایت های https://www.stateofthedapps.com/rankings  و https://blockstack.org می توانید لیست کاملی از انواع برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps)، نحوه کارکرد، پروتکل اجرایی، نمودار قیمتی و میزان تغییرات هر یک از آن ها را بصورت طبقه بندی شده مشاهده کنید.

 

مطالب مرتبط:

بهترین کیف پول های اتریوم

کاربردهای مهم بلاک چین

هش ریت (Hash Rate) به زبان ساده

پول فیات (Fiat Currency) چیست؟

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین