آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

کاربرد بلاک چین در صنعت بازی‌های رایانه‌ای

کاربرد بلاک چین در صنعت بازی‌های رایانه‌ای

 

اکوسیستم بلاکچین با سرعتی بسیار زیاد در حال رشد است و هر روزه افراد بیشتری را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. در حالی که این فناوری بیشتر در شبکه های ارز دیجیتال استفاده می‌شود، در عین حال می‌تواند راه حل های خلاقانه ای را در طیف گسترده‌ای از صنایع فراهم کند. از موارد استفاده های قابل توجه بلاکچین می‌توان به حوزه‌های مراقبت های بهداشتی، مدیریت دولتی، زنجیره تأمین، IoT، و خیریه اشاره کرد. آما آیا می‌دانستید که فناوری بلاکچین، در حال تغییر صنعت گیمینگ (بازی های یارانه‌ای) است؟


چالش‌های صنعت گیمینگ


امروزه اکثر بازی های آنلاین از یک مدل متمرکز پیروی می‌کنند. این بدان معناست که تمام داده های مربوطه در سروری ذخیره می‌شوند که کاملاً تحت کنترل صاحبان بازی است. به طور معمول، داده ها شامل اطلاعات حساب و تاریخچه سرور هستند، که تمام وقایع و دارایی های درون بازی که توسط بازیکنان جمع آوری شده (مانند کلکسیون ها، آیتم ها و پول مجازی) را ضبط و ذخیره می‌کند. از آنجا که این بانک اطلاعات متعلق به یک شرکت واحد است، بازیکنان مالک واقعی حساب ها و آیتم های خود نیستند. همچنین، سرورهای متمرکز دارای محدودیت ها و ضعف های زیادی هستند که ممکن است شامل موارد زیر شود:

 • نقص سرور به دلیل مشکلات فنی
 • نفوذ به سیستم توسط هکرها
 • تعطیل (یا بسته) شدن بازی
 • مسدودسازی اشتباهی حساب‌های کاربری
 • عدم شفافیت در مورد مکانیزم و سرعت بازی
 • دستکاری اقتصاد بازی توسط توسعه دهندگان و مدیران

به عبارت دیگر قدرت، در دست شرکت های سازنده‌ بازی است. اما خوشبختانه، فناوری بلاکچین قادر است بسیاری از این مشکلات را از بین برده یا کاهش دهد.

 


استفاده از بلاک چین در صنعت بازی‌های رایانه‌ای


استفاده از بلاک چین در صنعت بازی‌های رایانه‌ای

 

یک سیستم مبتنی بر بلاکچین، به عنوان یک پایگاه داده توزیع شده، می‌تواند برای تأیید و ایمن سازی انواع داده های دیجیتال از جمله تاریخچه بازی، آیتم های دیجیتالی و دارایی های رمزگذاری شده مورد استفاده قرار گیرد. ایده اصلی این است که قدرت را از شركت های بازی سازی گرفته و آن را به بازیکنان برگردانیم. به این ترتیب، هر بازیکن می‌تواند کنترل کامل بر حساب و دارایی های دیجیتالی خود داشته باشد و آزادانه دارایی های خود را ترید (معامله) کند. روش های مختلف زیادی برای توسعه و برقراری یک بازی مبتنی بر بلاکچین وجود دارند.

 

بلاکچین چگونه می‌تواند دنیای گیمینگ را تحت تأثیر قرار دهد؟

در این بخش برخی از متداول ترین روش هایی که فناوری بلاکچین می‌تواند صنعت گیمینگ را تحت تأثیر قرار دهد معرفی می‌کنیم:

 

مالکیت واقعی

همانطور که گفته شد، بازی های مبتنی بر بلاکچین به بازیکنان اجازه می‌دهند تا مالکیت دائمی و کنترل کامل بر دارایی های درون بازی خود داشته باشند. به طور معمول، هر دارایی توسط یک توکن منحصر به فرد و غیر قابل تعویض (NFT) نشان داده می‌شود، مانند توکن‌های ERC-721. دارایی ها می‌توانند شامل کارت های بازی، لباس های داخل بازی، تجهیزات و شخصیت ها باشند. اما صرف نظر از نوع دارایی، همه آنها می‌توانند به توکن های بلاکچین که توسط یک شبکه توزیع شده نگهداری می شوند، متصل شوند.

بازار غیرمتمرکز

شرکت های گیمینگ قدرت این را دارند که میزان drop rate (عبارت drop rate در صنعت گیمینگ به معنای «احتمال بدست آوردن یک آیتم خاص از یک جعبه» است) و همچنین اقتصاد بازی های خود را دستکاری کنند. آنها همچنین این قابلیت را دارند که آیتم های درونِ برنامه را قفل کرده و یا به صورت پیش فرض بر روی کاراکتر قراردهند که این کار باعث غیر قابل ترید شدنشان می‌شود. در طرف مقابل، بازی های ساخته شده در شبکه های بلاکچین امکان ایجاد بازارهای غیرمتمرکز را فراهم می‌آورند. این امر نیاز به اعتماد بین بازیکنان را برطرف می‌کند، ضمن اینکه ویژگی «مقاومت در برابر سانسور» را نیز فراهم می‌آورد. تمام بازیکنان می‌توانند به طور آزادانه دارایی های درون بازی خود را به طور «همتا به همتا» خرید، فروش و ترید کنند.

کارآمدی بیشتر در پرداخت ها

بلاکچین و قراردادهای هوشمند قدرت کاهش هزینه ها (فی) و تسریع معاملات مالی را دارند. آنها می توانند انواع پرداخت ها را، نه تنها برای معاملات بین بازیکنان (همتا به همتا) بلکه بین بازیکنان و توسعه‌دهندگان، تسهیل کنند.

قابلیت انتقال دارایی از یک بازی به بازی دیگر

با متصل کردن داده های درون بازی و آیتم ها به توکن های بلاکچین، گیمرها می‌توانند دارایی ها را بین بازی های مختلف ترید کنند. این قابلیت به گیمرها اجازه می‌دهد تا دارایی های دیجیتال خود را هنگام تجربه بازی های گوناگون بازیابی کنند. از آنجا که آیتم های بازی با استفاده از توکن ها مشخص می‌شوند، بازیکنان می‌توانند این توکن ها را در سایر بازارهای گیمینگ، که در همان بلاکچین میزبانی می‌شوند، ترید کنند.

زمین بازی عادلانه

بسته به نحوه پیاده سازی، بلاکچین امکان ایجاد سرورهای گیمینگ شفاف، متن باز و توزیع شده را فراهم می‌کند. در چنین مواردی، مکانیک بازی فقط در صورت رأی اکثریت شبکه می‌تواند تغییر کند. علاوه بر این، ماهیت توزیع شده‌ بلاکچین‌ها مانع از مختل شدن بازی توسط هکرها و افراد متقلب می‌شود، زیرا هیچ نقطه شکستی وجود ندارد.

گیمینگ نامحدود

هنگامی که یک بازی روی یک سرور متمرکز وجود دارد، توسعه دهندگان می‌توانند پروژه را رها کنند یا بازی را در هر زمان که بخواهند تعطیل کنند. اما با استفاده از بلاکچین، بازیکنان حتی در صورتی که توسعه دهندگان پروژه را رها کنند، قادر به بازی کردن خواهند بود. تا زمانی که شبکه بلاکچین به کار خود ادامه دهد، بازی زنده خواهد بود. در برخی موارد، توسعه دهندگان جدید می‌توانند پروژه را در دست گرفته و آن را بهبود ببخشند.

 


محدودیت‌های پیاده‌سازی بلاکچین در صنعت بازی‌ رایانه‌ای


محدودیت های پیاده سازی بلاکچین برای گیمینگ

 

اگرچه فناوری بلاکچین افق کاملاً جدیدی را برای حوزه گیمینگ باز کرده است، اما هنوز چالش های قابل توجهی برای غلبه در سر راه وجود دارند. برخی از این چالش ها عبارتند از:

 • مقیاس پذیری: بلاکچین‌ها بسیار کندتر از شبکه های متمرکز هستند، این امر ممکن است مانع از اجرای بازی ها در مقیاس جهانی شود.
 • استقبال کم: اگرچه صدها بازی بلاکچین وجود دارند، اما تقاضا هنوز بسیار کم است. بیشتر این بازی ها تعداد اندکی بازیکن دارند.
 • تمرکزگرایی: همه بازی های مبتنی بر بلاکچین کاملاً غیرمتمرکز نیستند. برخی از آنها از ERC-721 یا سایر توکن های بلاکچین استفاده می‌کنند اما در واقع در یک سرور متمرکز اجرا می‌شوند.
 • سادگی: اکثر بازی های بلاکچین (به غیر از چند استثنا) بسیار ساده هستند و گیمرهایی که دوستدار بازی های با گرافیک یا جزییات بالا هستند را به خود جلب نمی‌کنند.
 • موانع ورود: جمع آوری بودجه برای شروع و حفظ یک بازی بلاکچین می‌تواند چالش برانگیز باشد. موانعی مانند استقبال کم و مشکلات مقیاس پذیری ممکن است کار توسعه دهندگان را محدود کنند.
 • رقابت: بازی های بلاکچین اغلب توسط گروه های کوچک و مستقل ایجاد می‌شوند. این تیم ها به سختی می‌توانند با شرکت های بزرگ گیمینگ که در دنیای متمرکز وجود دارند، رقابت کنند.

خوشبختانه راه حل های زیادی در حال تهیه و توسعه هستند. تعدادی از تیم ها برای حل مشکل مقیاس پذیری در حال آزمایش با شبکه لایتنینگ (Lightning Network)، پلاسمای اتریوم (Ethereum Plasma) و سایر راهکارهای لایه دوم هستند.

 


نمونه‌هایی از بازی‌های مبتنی بر بلاکچین


نمونه‌هایی از بازی‌های مبتنی بر بلاکچین

 

در مقایسه با صنعت گیمینگ سنتی، بازی‌ های مبتنی بر بلاکچین هنوز جدید و نسبتا کوچک هستند. با این حال، صدها بازی و DApp وجود دارند که در شبکه های بلاکچین ساخته شده‌اند.

اکثر اپلیکیشن ها و پلتفرم های گیمینگ بر بستر بلاکچین اتریوم اجرا می‌شوند (مانند Enjin و Loom). اما تعداد زیادی از پروژه ها وجود دارند که در شبکه های دیگر مانند EOS، TRON، ONT، NEO، VeChain و IOST در حال توسعه می‌باشند. چند نمونه از بازی های مبتنی بر بلاکچین در زیر لیست شده‌اند:

 • Decentraland (بستر واقعیت مجازی)
 • Cryptokitties
 • Gods Unchained
 • My Crypto Heroes
 • Cheeze Wizards
 • Crypto Space Commander
 • Mythereum
 • Axie Infinity
 • HyperSnakes
 • EOS Dynasty
 • EOS Knights
 • Beyond the Void
 • CryptoZombies
 • Relentless
 • HyperDragons Go
 • CryptoWars

 


نتیجه‌گیری


کاملا مشخص است که فناوری بلاکچین پتانسیل بسیار خوبی در صنعت گیمینگ دارد. این فناوری به ویژه در رابطه با عدم تمرکز، شفافیت و قابلیت همکاری، پیشرفت‌های چشمگیری را برای گیمرها و توسعه دهندگان فراهم می‌کند. اگر توسعه دهندگان موفق به غلبه بر محدودیت های عمده شوند، به احتمال زیاد بلاکچین دنیای گیمینگ را برای بهتر شدن تغییر خواهد داد و احتمالاً زمینه جدیدی از سرگرمی را مشاهده خواهیم کرد که آزادی بیشتری را برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد.

 

بیشتر بخوانید:

بلاک چین DeFi چیست؟ چشم انداز امور مالی غیر متمرکز

کاربرد بلاک چین در بورس و بازارهای سرمایه (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش دوم)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش دوم)

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز

بلاکچین بستری امن برای انتخابات (بخش اول)

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

فناوری بلاک چین و بانکداری

بلاک چین و بازتعریف اعتماد سیاسی

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش دوم)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش اول)

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش دوم)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش اول)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش دوم)


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین