آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

فرصت‌های بلاک‌چین در کارآفرینی

فرصت‌های بلاک‌چین در کارآفرینی

 

با توجه به ظرفیت های بالایی که فناوری بلاک چین در حل مسائل گوناگون و زمینه های مختلف از خود نشان داده است، می توان گفت که امروزه نقش آن در دنیای اقتصاد جهانی غیر قابل چشم پوشی است. توجه تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران در حیطه‌های مختلف به این فناوری نو ظهور معطوف شده و این موضوع، آورده‌ها و سود فراوانی را برای برخی از آنها بوجود آورده است.  فناوری پرظرفیت بلاک‌چین می‌تواند مسیری مشابه آنچه را پیش بگیرد که اینترنت در دهه ۱۹۹۰ میلادی طی کرد. اینترنت در آن زمان، دنیای کارآفرینی را بطور کلی متحول ساخت و توانست تغییرات گسترده‌ای را در کسب‌وکار‌ها ایجاد کند. بعد از گذشت ۳۰ سال حالا چشم‌ها خیره به بلاک‌چین است. به نظر می‌رسد که بلاک‌چین به نقطه‌ای از بلوغ رسیده و می‌تواند بطور واقعی و عملیاتی به دنیای کارآفرینی وارد شود و تغییراتی در سطح کلان بوجود آورد.


اهمیت بلاک چین در کارآفرینی


در حال حاضر مفهوم ارزهای دیجیتال به خوبی توسط عموم مردم درک شده است، اما شاید کمتر کسی باشد که از فناوری پشت پرده این رمزارزها بطور دقیق آگاهی داشته باشد. به زبان ساده باید بگوییم که بلاک‌چین نوعی شبکه غیر‌متمرکز است که می‌تواند پایگاه داده‌ای دقیق و عمیق برای انجام امور مختلف ایجاد کند. بلاک‌چین را می‌توان مانند پروتکلی ایمن و شفاف در نظر گرفت که در بستر اینترنت به شکل‌گیری تراکنش‌های واضح و بدون مدیریت و هسته‌ی مرکزی مانند بانک کمک کند.

 


فرصت‌های کارآفرینی در بستر بلاک‌چین


فرصت‌های کارآفرینی در بستر بلاک‌چین

 

یکی از فرصت‌های قابل توجه کارآفرینی در بستر بلاک‌چین، توانمندسازی کارآفرینان در ساخت شبکه‌ها و پلت‌فرم‌های قدرتمند است که این موضوع حوزه‌های گسترده‌ای را در بر می‌گیرد. از ظرفیت‌ها و کاربرد‌های مهم بلاک‌چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اینترنت اشیاء

جهان روز به روز به سمت ابزارهای هوشمند‌تر و کاربردی‌تر حرکت می‌کند. از وسایل خانگی گرفته تا انواع وسایل نقلیه در حال هوشمندتر شدن هستند. هر چقدر کاربرد این ابزارها و وسایل تازه گسترش بیشتری پیدا کند، نیاز به تأمین امنیت و ارتقای اثربخشی‌شان هم افزایش پیدا می‌کند. اینترنت اشیاء در پناه فناوری بلاک‌چین می‌تواند به ارتباطات میان دو ماشین، بدون هیچ واسطه‌ای مجهز شود. با تمرکززدایی شبکه‌هایی که اینترنت اشیا تحت آنها مشغول به فعالیت است، امنیت و سرعت کنترل این فناوری تازه هم افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد.

انعقاد قراردادهای قانونی هوشمند

قراردادهای هوشمند، نوعی برنامه‌های نرم‌افزاری کامپیوتری هستند که برای اجرا و پیش‌برد آنها نیازی به عوامل نظارتی و مرکزی وجود ندارد. این قراردادها در بستر شبکه‌هایی که با فناوری بلاک‌چین کار می‌کنند، امکان انعقاد قرارداد را بصورت غیرمتمرکز را فراهم می‌کنند و می‌توانند تحت شرایط متنوعی میان طرفین قرارداد به امضا برسند. در نتیجه، زمینه شکل‌گیری انجام امور قانونی متنوعی ایجاد می‌شود که سرعت بیشتر و هزینه‌های کمتری دارند.

خدمات و سرویس‌های مالی

دنیای تأمین مالی ارزی با توجه به مشکلات و نوسانات ارزهای مختلف دنیا نیازمند بستری تازه برای حفظ سرمایه‌های مردم در نقاط گوناگون دنیاست. وجود بسترها و سیستم‌هایی که امکان ذخیره و تراکنش ارز را در مسیری شفاف و روشن مشخص می‌کنند در این روزها بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. در این صورت، سرمایه‌های مردم با بروز بحران‌های اقتصادی مختلف به سادگی دچار افت و از دست دادن ارزش‌ نمی‌شود. علاوه بر اینها، خدمات و سرویس‌های مالی که مبتنی بر بلاک‌چین عرضه می‌شوند، به افزایش سرعت تراکنش‌ها و امور مالی و کاهش هزینه‌های نقل و انتقالات ارزی نیز کمک شایانی می‌کنند.

 


بلاک‌چین، انقلابی در دنیای کارآفرینی


در این بخش به این موضوع می‌پردازیم که فناوری بلاک‌چین چگونه می‌تواند در دنیای کارآفرینی انقلابی به پا کند. بطور کلی بلاک‌چین در ۴ حوزه اصلی می‌تواند تغییرات اساسی ایجاد کند:

  • حذف مرحله احراز هویت و بررسی پرونده‌های منابع انسانی و نیروهای کار
  • تحول در زنجیره تأمین و ارزش محصولات مختلف
  • دسترسی آسان‌تر به سرمایه
  • پشتیبانی و ارسال شفاف در چرخه و زنجیره تأمین کارآفرینی

 


حذف مرحله احراز هویت و بررسی پرونده‌های منابع انسانی و نیروهای کار


در هر شرکت و سازمانی، نیروهای کار هستند که بخش اعظمی از موفقیت را تأمین می‌کند. اما فرایند جذب و احراز هویت و تأیید مدارک و ادعاهای کارکنان و نیروهای در حال پیوستن به سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف معمولا زمان‌گیر و دشوار است.

با بهره‌گیری از تکنولوژی بلاک‌چین، نیروها و افراد مختلفی که طالب کار هستند باید رزومه و سوابق تخصصی خود را در بستر بلاک‌چین به ثبت برسانند و از همین رو، امکان تغییر و دستکاری داده‌ها وجود نخواهد داشت. ضمن اینکه هر ادعایی از طریق کاربران دیگر حاضر در شبکه مورد تأیید یا تکذیب قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، مدرک هر کاربر از طریق تأیید دانشگاهی که در آن تحصیل کرده است در شبکه بلاک‌چین قابل‌ ردیابی است ( این جاست که اهمیت بلاک‌چین در کارآفرینی را می توانید درک نمایید). در نتیجه وجود چنین امکاناتی، شبکه‌ای واضح و قابل‌اعتماد از داده‌ها و اطلاعات کاربران به وجود می‌آید و بخش منابع انسانی در هر سیستم می‌تواند به راحتی عملیات و اقدامات مرتبط با جذب نیرو و کارکنان را پیش ببرد. این سیستم و فناوری به رشد کارآفرینی در بخش گزینش نیروها کمک شایانی خواهد کرد.

 


تحول در زنجیره تأمین و ارزش محصولات مختلف


استفاده از بلاک‌چین در مدیریت زنجیره تأمین برای هر شرکت و سازمانی بسیار جذاب است و کار را برای آن‌ها آسانتر خواهد کرد. تمامی تأمین‌کنندگان، می‌توانند محصولات خود را با وارد کردن اطلاعات محصولات به شبکه بلاک‌چین کنترل ‌کنند و زمانی که یک محصول دارای نقصی باشد، به سرعت و به راحتی از طریق شبکه بلاک‌چین، تأمین‌کننده آن قابل ردیابی خواهد بود. در چنین شبکه‌ای، تأمین‌کننده نمی‌تواند چیزی را کتمان کند و باید مسئولیت محصول را کاملا بر عهده بگیرد. این فرآیند سبب می‌شود تا کارآفرینان به راحتی با هزینه کمتر و با سرعت بیشتر بتوانند امور زنجیره تأمین را مدیریت کنند.

 


دسترسی آسان‌تر به سرمایه


یکی از مشکلات رایجی که اغلب کارآفرینان در شروع فعالیت خود با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، دسترسی به سرمایه‌گذارانی است که تأمین مالی پروژه را بر عهده بگیرند. در اکثر نقاط دنیا، دسترسی به روش‌های مبتنی بر فناوری برای دریافت سرمایه در پروژه‌های کارآفرینانه وجود ندارد. برهمین اساس هزینه‌های پنهان بسیاری نیز در روش‌های جذب سرمایه سنتی وجود دارد. مثلا در روش‌های دریافت وام کارآفرینی، موانع و مشکلاتی مانند نیاز به حداقل مبلغ سپرده‌گذاری یا نرخ سود می‌تواند مانع از حرکت کارآفرینی در یک مسیر روان و راحت باشد. اما با بکارگیری بلاک‌چین، جذب سرمایه‌گذار برای پروژه‌های کارآفرینانه از سراسر نقاط دنیا وجود خواهد داشت. در نتیجه هر کارآفرین می‌تواند با برقراری ارتباطات بین‌المللی از نقاط مختلف دنیا، سرمایه جذب کند و مدل کسب‌و‌کارش را گسترش دهد.

 


پشتیبانی و ارسال شفاف در چرخه و زنجیره تأمین کارآفرینی


صنعت پست و ارسال و زنجیره تأمین و پشتیبانی با استفاده از بلاک‌چین می‌تواند امور مختلف دنیای کارآفرینی را به طور شگفت‌انگیزی دچار تحول کند. قراردادهای هوشمند و حذف واسطه‌ها در هر معامله، سبب پیشرفت زنجیره تأمین و افزایش سرعت و وضوح عملکرد بخش‌های مختلف یک پروژه استارت‌آپی می‌شود. عدم نیاز به واسطه‌ها در دنیای بلاک‌چین تا حد زیادی به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند. مدل‌های کسب‌وکار با وجود حذف واسطه‌ها می‌توانند به شکل و شمایلی تازه درآیند. شفافیت و سرعتی که در تمام این امور وجود دارد ریشه در تغییرناپذیری داده‌ها و شفافیت‌شان دارد.

در پایان باید گفت که دنیای بلاک چین می‌تواند تغییرات بسیار زیادی در دنیای کسب و کار ایجاد کند. شکل‌گیری مدل‌های تازه کسب و کار با وجود این فناوری در بروز تغییرات در حیطه کارآفرینی نقشی مهم خواهد داشت.

 

بیشتر بخوانید:

کاربرد بلاک چین در بورس و بازارهای سرمایه (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش دوم)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش دوم)

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز

بلاکچین بستری امن برای انتخابات (بخش اول)

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

فناوری بلاک چین و بانکداری

بلاک چین و بازتعریف اعتماد سیاسی

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش دوم)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش اول)

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش دوم)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش اول)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش دوم)


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.