آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش دوم)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش دوم)

 

در بخش اول این مقاله، مسائل چهارگانه زنجیره‌های تامین یعنی، قابلیت ره‌گیری، مدیریت ذینفعان متعدد، انعطاف‌پذیری در برابر تغییرات و تطابق با مقررات و قوانین فناوری بلاکچین، راهکارهای رفع این چالش‌ها را در دنیای بلاک چین تشریح کردیم و برای درک بهتر موضوع مقایسه‌ای بین معماری زنجیره‌های تامین فعلی و سنتی صنعت داروسازی با ذکر نمونه‌های زنجیره بلوکی آن انجام دادیم. در بخش دوم نیز موضوع مقایسه‌ای میان معماری زنجیره‌های تامین فعلی و سنتی صنعت خودروسازی ارائه خواهیم داد و به یک نتیجه گیری جامع در مورد استفاده از بلاکچین در زنجیره‌های تامین صنایع بزرگ دست خواهیم یافت و در پایان نقشه راهی برای توسعه زنجیره تامین مبتنی بر بلاکچین ارائه خواهیم کرد.

 


کاربردهای بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین صنایع مختلف


صنعت خودروسازی


کاربردهای بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین صنعت خودروسازی

 

فناوری بلاکچین و تاثیر آن بر زیرساخت‌ها، زنجیره‌های تامین و مدل‌های کسب‌وکار، باعث شده صنعت خودروسازی در معرض بزرگترین تغییرات خود قرار گیرد. نفوذ فناوری‌های نوین در این صنعت منجر به تسهیل فرآیندهای صنعت خودروسازی، تسریع چرخه حیات محصولات، پویایی مدل‌های جدید کسب و کار و افزایش تنوع خودروها و خدمات خودرویی شده استو با ظهور بیشتر خدمات و محصولات فناور محور، تجزیه و تحلیل مدیریت زنجیره‌های تامین دشوارتر شده است. در حال حاضر، کارخانه‌های تولید قطعات اصلی، در کشورهای مختلفی فعالیت می‌کنند و در نتیجه مدیریت زنجیره‌های تامین به دلیل ایجاد سامانه‌های مستقل با چالش روبرو شده است. از سوی دیگر، بر اساس تحقیقاتی که در کشورهای جنوب شرق آسیا انجام شده است، سطح انتظارات مشتریان نیز افزایش یافته و صاحبان خودرو علاقه‌مندند که از کیفیت تولید قطعات خودرو اطمینان یافته و در صورت وجود هرگونه خرابی، خودرو به سرعت مرجوع شده و روند رفع ایرادات برای آنان قابل مشاهده باشد.

در حال حاضر برخی از بزرگترین شرکت‌های خودروسازی، با درک مزایای فناوری بلاک چین و قدرت این فناوری در تسهیل مدیریت زنجیره تامین، رهگیری و ردیابی بلادرنگ قطعات و محصولات و تسهیل روند اعمال استانداردهای جدید در صتعت خودروسازی در پی به کارگیری این فناوری در مجموعه های خود هستند. از سوب دیگر سایر قابلیت‌های این فناوری از قبیل غیر قابل تغییر بودن داده‌ها و شفافیت گزارش‌های ثبت شده، منجر به تسریع روند استفاده از این فناوری شده است.

خودروسازان با استفاده از این فناوری قادرند:

 • به تمامی اطلاعات مرتبط با نوع و منشا مواد اولیه در سطوح مختلف زنجیره تامین دسترسی داشته باشند.
 • مواد اولیه را تنها از منشا اصلی خرید و فروش کنند.
 • بر تمام تعاملات و جریان‌های داده‌ای نظارت مستقیم داشته باشند.

تمامی این موارد از طریق قابلیت نظارت بلادرنگ بلاک چین، قراردادهای هوشمند و ویژگی‌های مرتبط با توزیع‌شدگی این فناوری به دست می‌آید.

بسیاری از تولیدکنندگان قطعات اصلی، نظارتی بر تامین کنندگان قطعات در سطوح پایین زنجیره های تامین خود (سطح دو به بعد) ندارند و نبود این قدرت نظارتی تا سطوح تامین مواد اولیه (تامین‌کنندگان سطوح nام) نیز گسترش می‌یابد. در فقدان اطلاعات لازم از زنجیره تامین، همانند سرمایه در گردش و سطوح جریانات مالی، تجزیه و تحلیل داده‌ها دشوار بوده و این امر منجر به کاهش توانایی کسب و کارها در تطابق با تغییرات، برنامه ریزی موثر و خرید و فروش کالاها و خدمات می‌گردد. با به کارگیری راهکارهای مبتنی بر بلاکچین در زیرساخت‌های زنجیره تامین، تجزیه و تحلیل های آماری دقیق شده و روابط تجاری شفاف‌تر می‌گردد و این امر منجر به تقویت اعتماد بین اعضا و در نتیجه تسهیل روند مدیریت روابط تامین‌کنندگان می‌گردد.

بر اساس شکل زیر، بازار خرید عمده خودرو، خرده فروشی آن و خرید و فروش مواد اولیه می‌تواند از طریق قراردادهای هوشمند مدیریت شود. قراردادهای هوشمند و یا همان مجموعه کدهای خودگردان می‌توانند در موارد زیر استفاده شوند:

 • ذخیره اطلاعات مرتبط با عرضه و تقاضا (میزان خرید و فروش خودرو و حجم انبارهای تامین کنندگان)
 • اعمال حاکمیت در تامین مواد اولیه، تجهیزات، محصولات و خدمات و تمام آن‌چه بین مواد خام اولیه تا مشتری نهایی در جریان است.
 • ایجاد و ارسال درخواست‌های خرید مواد به صورت خودکار در پلتفرم‌های خرید و فروش با توجه به سرعت حرکت خط تولید و منابع موجود در انبارها

در یک پلتفرم زنجیره تامین مبتنی بر بلاکچین، جریان‌های زیر بدین ترتیب است:

 • یک تولیدکننده قطعات اصلی، برای خرید مواد خام اولیه، سفارش خریدی با شرایطی همچون قیمت مطلوب، زمان تحویل، شیوه حمل، محل تحویل و سایر معیارهای مرتبط ارسال می‌نماید.
 • تامین کنندگان متصل به پلتفرم از ارسال درخواست مطلع می‌شوند و آنان نیز شرایط خود را برای تحویل مواد اولیه اعلام می‌دارند.
 • در نهایت تولیدکننده قطعات اصلی یا به کمک قراردادهای هوشمند اولین پیشنهادی که مطلوب شناخته شده را انتخاب می‌کند و یا بصورت دستی از بین گزینه‌های موجود یکی را برمی‌گزیند.

 

مقایسه مدل‌ سنتی زنجیره تامین خودروسازی با مدل مبتنی بر فناوری بلاک چین

 

 مقایسه مدل‌ سنتی زنجیره تامین خودروسازی با مدل مبتنی بر فناوری بلاک چین

 

مقایسه مدل‌ سنتی زنجیره تامین خودروسازی با مدل مبتنی بر فناوری بلاک چین

 

سایر مقررات و بندهای احتمالی نیز می‌تواند از طریق قراردادهای هوشمند پیگیری گردد. برای نمونه تاخیر در تحویل مواد می‌تواند منجر به اعمال جریمه شده و این جریمه ها به صورت خودکار به تامین ‌کنندگان اعمال و در صورت‌های مالی درج می‌گردد. با تجزیه و تحلیل این جریمه‌ها در نهایت می‌تواند گلوگاه‌های زنجیره تامین و نقاطی که منجر به بروز تاخیرات متعدد می‌گردند را به وضوح مشاهده کرد، چیزی که در بسیاری از زنجیره‌های تامین موجود بسیار دشوار و یا غیر ممکن است.

 


قراردادهای هوشمند در عمل


ایجاد بازاری مشترک به کمک فناوری بلاک چین، کاربران را قادر می‌سازد به اطلاعات مختلفی مانند حجم انبارها، میزان تقاضای موجود و سایر موارد بصورت بلادرنگ و شفاف دسترسی داشته باشند و قرارداد‌های هوشمند در این میان می‌توانند گزارش‌های تحلیل بسیار دقیق و با ارزشی تولید نمایند. ذینفعان نیز از مزایای کنترل بهتر بر انبارها، مدیریت جریانات مالی و رهبری کلیه فرآیندها و داده های موجود ذر زنجیره تامین بهره‌مند شده و تطابق با استانداردها و کسف نقاط بروز تاخیرات را کارآمدتر مدیریت می‌کنند و به کمک قراردادهای هوشمند می‌توانند میزان تطابق روند‌های جاری خود را با استاندارد‌های کاری سنجیده و مدیریت زنجیره تامین را تسهیل و تسریع نمایند. از سوی دیگر، با استفاده از مزایای این فناوری، تولیدکنندگان قطعات اصلی می‌توانند به کمک قراردادهای هوشمند، هزینه تمام شده به ازای هر قطعه را بسیار دقیق اندازه‌گیری کرده که این امر از هدر رفتن جریانات مالی و از دست دادن جامعه مشتریان در بازارهای رقابتی به شدت جلوگیری خواهد کرد.

 

قراردادهای هوشمند در عمل

 


نتیجه گیری


هدف از نگارش این مقاله، معرفی فناوری بلاک چین و کاربرد آن در مدیریت هرچه بهتر زنجیره‌های تامین شرکت‌‌های بزرگی همانند خودروسازان، داروسازان و تولیدکنندگان مواد غذایی می‌باشد تا بدین ترتیب، این فعالین با خودکارسازی روند مدیریت زنجیره‌های تامین و صرف هزیه‌های کمتر، تمرکز خود را بر افزایش کیفیت محصولات داخلی و کاهش هزینه‌های تمام شده محصولات قرار دهند تا از این محل، قدرت خرید مردم عزیر کشور قدری افزایش و به طبع آن میزان رفاه اجتماعی نیز ارتقا یابد.

مدیریت نوین نمی‌تواند از ابزارهای فناورانه بی‌بهره باشد و حرکت به سوی افزایش کارآمدی در فرآیندهای مدیریتی در گروی استفاده از فناوری‌ها نوین همانند بلاک چین، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و قراردادهای هوشمند است.

در انتهای این مقاله به سوالات احتمالی در زمینه به کارگیری این فناوری در زنجیره‌های تامین، پاسخ داده شده و در نهای منطبق بر تجربیات موفق جهانی، یک نقشه را برای مهاجرت کسب‌وکارهای کشور از وضعیت فعلی به زنجیره تامینی مبتنی بر بلاک چین ترسیم شده است.

در ذهن بسیاری از فعالین این حوزه، افزایش شفافیت، به معنای از دست رفتن مزیت‌های رقابتی و بروز چالش‌های امنیتی در فضای سایبری ترجمه می‌شود. برای پاسخگویی به این نگرانی‌ها در ادامه برخی سوالات احتمالی مطرح و پاسخ داده خواهد شد تا اکوسیستم این حوزه با دانشی بیشتر در این مسیر حرکت نمایند.

 • به دلیل ذات شفاف این فناوری، در زنجیره‌های تامین مبتنی بر بلاک چین، سایر رقبا می‌توانند به اطلاعات کاری یکدیگر دسترسی داشته باشند؟

پاسخ: در فناوری بلاک چین هویت اعضای درگیر در فرآیند‌های زنجیره تامین و تبادلات و جابجایی های کالا و خدمات برای سایر رقبا مخفی است و تنها افراد تعریف شده قادرند که بر روندهای کاری و انجام تبادلات نظارت کنند.

 • استفاده از بلاک چین می‌تواند زنجیره تامین را در معرض حملات سایبری قرار دهد؟

پاسخ: قابلیت‌های فنی افناوری بلاک چین، حفظ محرمانگی داده‌ها، یکپارچگی و دسترس‌پذیری اطلاعات را تضمین می‌کند. از زمان ورود این فناوری تاکنون، به دلیل ذات کارکردی امن آن، علیرغم تلاش‌های متعدد، هنوز هیچ حمله سایبری موفقی به پلتفرم‌های معروف این صنعت صورت نگرفته است. با این حال، سازمان‌ها بایستی استراتژی های دفاع سایبری خود را توسعه دهند.

 • مالکیت داده‌های موجود در این نوع از زنجیره‌های تامین با چه کسی است، آیا توسعه‌دهندگان این نوع پلتفرم‌ها مالکیتی بر این نوع داده‌ها دارند؟

پاسخ: در بسیاری از پلتفرم‌های موجود، توسعه دهندگان هیچ کنترلی بر پلتفرم تحویلی ندارند. چنانچه انگیزه کافی برای اشتراک‌گذاری داده‌ها ایجاد گردد، داده های مشترک در اختیار تمامی اعضا قرار گرفته و کسب مالک نهایی آن نخواهد بود.

 • رقبای تجاری می‌توانند حجم مبادلات کالایی سایرین را اندازه‌گیری نموده و بر اساس آن، اقدامات مخربی را انجام دهند؟

پاسخ: اطلاعات ثبت شده بر بستر بلاک چین به شکلی رمزنگاری می‌گردد که تنها اعضای مجاز قادر به رویت اطلاعات باشند.

 

 


نقشه راه توسعه زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین


قابلیت‌های فناوری بلاک چین در مدیریت کارآمد زنجیره تامین، موضوعی است که هرروزه فراگیرتر می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که صنایع مختلف در حال توسعه نمونه‌های مفهومی اولیه یا PoC برای سنجش مزایا و کاربرد این فناوری در شبکه‌های تامین خود هستند. شایان ذکر است، تازه واردان این حوزه از مزیت همکاری با رگولاتورها و شکل‌دهی به بازار مناسب با صنعت و کارکردهای خود بهره خواهند برد.

 

فرهنگ‌سازی داخلی

 • برگزاری جلسات همفکری درون‌ سازمانی با هدف اندازه‌گیری مزایای احتمالی استفاده از فناوری بلاک چین در بخش‌های مختلف سازمان
 • برگزاری مسابقات ایده‌پردازی

 

آموزش مدیران و کارکنان

 • برای ترغیب کارکنان به مطالعه و ایده پردازی در این حوزه، ایده‌ها و راهکارهای بالقوه معرفی شده توسط آنان را خریداری کنید.
 • برای انتشار دانش در حوزه این فناوری در بدنه سازمان خود، سرمایه‌گذاری کنید.

 

ایده پردازی

 • با استفاده از افراد خبره، تیمی با هدف تعیین کاربردهای بلاک چین در کسب و کار خود ایجاد نمایید.
 • استراتژی بلاک چین خود را تدوین نموده و موارد کاربرد آن را اولویت بندی کنید.

 

طراحی موارد استفاده

موارد کاربرد منتخب را تعیین نموده و معماری بازم برای پیاده‌سازی آن را در ابعاد بسیار کوچکی که روند جاری کسب‌و کار را به مخاطره می‌اندازد، ایجاد نمایید.

 

پیاده سازی

 • روند پیشبرد موارد کاربرد اولویت‌دار را مکررا رصد نموده و در هر لحظه یک نسخه اولیه ایجاد کنید.
 • برای ورود به بازار و ایجاد مدل‌های بزرگ تجاری برنامه ریزی دقیق انجام دهید.

 

 

بیشتر بخوانید:

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش اول)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش دوم)

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز

بلاکچین بستری امن برای انتخابات (بخش اول)

تفاوت بلاک چین با ویکی پدیا چیست؟

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

فناوری بلاک چین و بانکداری

بلاک چین و بازتعریف اعتماد سیاسی

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش دوم)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش اول)

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش دوم)

بررسی نسل‌های مختلف بلاکچین

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش اول)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش دوم)


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین