آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

کاربرد بلاک چین در صنعت انرژی (بخش دوم)

کاربرد بلاک چین در صنعت انرژی (بخش دوم)

 

در بخش اول به مزایا و موارد استفاده از بلاک‌چین در حوزه‌های مختلف بازار انرژی پرداختیم. اما در این مقاله به بررسی اتوماسیون فروش و مدیریت محصولات مختلف فراورده‌های نفتی و گازی و پلت‌فرمی که از قرارداد‌های هوشمند در این عرصه بهره می‌برد و در زمان، پول و انرژی صرفه‌جویی می‌کند، خواهیم پرداخت.


استفاده از بلاک‌چین برای مبادلات و معاملات نفتی


استفاده از بلاک‌چین در حوزه‌های مختلف صنعت انرژی بسیار کارآمد و مفید است. استارت‌آپ آندیفلو (Ondiflo) نمونه‌ای بارز از کسب‌و‌کارهای مبتنی بر بلاک‌چین است که به ایجاد اتوماسیون برای مبادلات و معاملات نفتی می‌پردازد. بلاک‌چین در کنار اینترنت اشیا می‌تواند به خودکارسازی و اتوماسیون معاملات و مبادلات نفتی سر و سامان دهد. آندیفلو از طریق بلاک‌چین، فرآیند پرداختی برای حمل و نقل سیالات را خودکارسازی (اتوماسیون)‌ کرده است. در واقع، این شرکت در صنایع نفت و گاز، پلتفرمی به وجود آورده که تمام شرکت‌های مرتبط با ارائه خدمات نفت و گاز و حمل و نقل انرژی می‌توانند از طریق آن به تبادل امور مالی و داده‌های مختلف دیگر بپردازند. این به اشتراک‌گذاری داده‌ها و ارتباطات میان بخش‌های مختلف بازار انرژی در پلت‌فرم شرکت آندیفلو از طریق بلاک‌چین صورت می‌گیرد و به همین خاطر است که داده‌های موجود در شبکه در صحت و سلامت کامل هستند و هیچ‌گونه تغییر و دست‌کاری در آنها اتفاق نمی‌افتد.

آندیفلو (Ondiflo)، یک دفتر کل تغییرناپذیر (لجر - Ledger) است که با ایجاد بلاک‌چین خصوصی خود بر بستر شبکه اتریوم، سطحی از امنیت را برای تولیدکنندگان، شرکت‌های تامین انرژی و بطور کلی اکوسیستم نفت و گاز فراهم کرده تا تمامی آن‌ها قادر باشند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و دست به معاملات و تبادلات شفاف و قابل پیگیری بزنند.

به طور روزانه، چیزی بالغ بر ۱۲.۵ میلیون بشکه نفت در دنیا تولید می‌شود. نقل و انتقالات بشکه‌های نفتی نیازمند اقدامات و عملیات پشتیبانی و لجیستیک گسترده‌ای است. بر اساس قوانین و مقررات حاکم بر حمل و نقل امور مختلف مرتبط با حوزه انرژی، قابلیت ردیابی انرژی مقوله‌ای بسیار مهم به شمار می‌رود. با این حال پیگیری نقل و انتقالات انرژی بدون وجود شبکه‌های گسترده‌ای مانند بلاک‌چین که توانایی مدیریت حجم وسیعی از داده‌ها را از طریق کدهای رایانه‌ای دارند، بسیار دشوار است و در آنها خطاهای انسانی متعددی هم به وجود می‌آید. در نتیجه تراکنش‌ها، ارتباطات و مبادلات فرد به فرد (P2P) نیز در صنعت انرژی کند پیش می‌رود. اما با کمک آندیفلو روند ارتباطات در بخش حمل و نقل و مبادلات انرژی سریع و ساده می‌شود.

 


پلتفرم استفاده از بلاک‌چین در صنایع انرژی


پلتفرم استفاده از بلاک‌چین در صنایع انرژی

 

ارتباط میان ذی‌نفعان بازار در صنایع انرژی در سراسر دنیا با نواقص و محدودیت‌های زیادی رو به روست. امور مالی، نقل و انتقال اطلاعات در بازار تبادلات انرژی و موضوعات دیگر باعث شده تا مقوله انرژی‌های نفت و گاز دارای صنایع عجیب و غریبی شود که مدیریت بخش‌های مختلف آن در برخی ‌اوقات بسیار دشوار است. استفاده پلتفرم آندیفلو از تکنولوژی بلاک‌چین باعث شده است تا داده‌ها و ارتباطات میان بخش‌های مختلف بازار انرژی و صنایع مربوط به آن نظیر تولیدکنندگان انرژی، بخش پالایش انرژی، حمل و نقل و توزیع اطلاعات میان بخش‌های گوناگون به سادگی صورت گیرد. بهینه‌سازی تبادل اطلاعات در بستر بلاک‌چین میان بخش‌ها و ذی‌نفعان مختلف صنایع انرژی مزایای زیادی به همراه می‌آورد.

به موجب مزایای بلاک‌چین، تمامی اطلاعات مرتبط با فرایندهای پرداخت میان تولیدکنندگان انرژی، نیروهای حمل و نقل، زنجیره تامین امور مالی و داده‌های اینترنت اشیا که بخش‌های مختلف زنجیره تامین انرژی را قابل ردیابی می‌کند، بر روی شبکه بلاک‌چین قرار می‌گیرند. کیفیت، کمیت و ردیابی انرژی و حمل و نقل آن هم از طریق فناوری‌های اینترنت اشیا کنترل می‌شود. قراردادهای هوشمند هم برای بخش‌های مختلف بازار و صنعت انرژی امکان تبادل و تعامل را فراهم می سازد.

در بخش‌های مختلف صنعت انرژی از اینترنت اشیا و قرار دادن داده‌ها و اطلاعات آن بر روی بستر بلاک‌چین استفاده می‌شود. از آنجایی که بسیاری از ذی‌نفعان بازار انرژی هنوز با مفهوم و عملکرد بلاک‌چین به طور دقیق آشنایی ندارند، آندیفلو (Ondiflo) یک کنسرسیوم برای ذی‌نفعانی تعریف می‌کند که هر یک در زمینه صنایع انرژی نقشی را بر عهده دارند.کنسرسیوم، یعنی تشکیل گروهی از اعضای مختلف یک صنعت و بازار که با به اشتراک‌گذاری منابع، کاهش هزینه‌های مالی و استفاده از یک شبکه مشترک در سودآوری بخش‌های مختلف بازار نقش موثری ایفا می‌کنند.

 آندیفلو (Ondiflo) نیز برای جلب نظر بخش‌های مختلف بازار انرژی در پی تشکیل کنسرسیومی است که در آن تمامی بخش‌های بازار انرژی مانند تامین‌کنندگان، بانک‌ها، موسسات مالی، شرکت‌های پالایش نفت و گاز، شرکت‌های حمل و نقل و تمامی ذی‌نفعان دیگر با هم از امتیازاتی بهره می‌برند و نوعی تعامل میان آنها شکل می‌گیرد.

 


مزیت استفاده از بلاک‌چین در بخش های مختلف صنایع انرژی


توافق بخش‌های مختلف بازار انرژی برای بکارگیری بلاک‌چین، سبب شکل‌گیری استانداردها و معیارهایی می‌شود که مدیریت داده‌ها و ایجاد ارتباطات میان بخش‌های مختلف صنعت را ساده و سریع می‌سازد. یک مدل کنسرسیوم، استانداردهایی را تولید می‌کند که تمام بازیگران صنعت انرژی مجبور به رعایت آن هستند. با توجه به این استارنداردها، هر بخش از بازار انرژی به خوبی می‌داند که باید چه داده‌ها و اطلاعاتی را از سوی خود در بلاک‌چین به اشتراک بگذارد و از همین رو، اختلافات و سوء استفاده از داده‌ها و اطلاعات به حداقل میزان ممکن می‌رسد.

پلتفرم Ondiflo خواهان جمع کردن استخراج‌کنندگان بازار نفت و گاز، شرکت‌های ارائه خدمات استخراج و پالایش نفت و گاز، شرکت‌های حمل و نقل، شرکت‌های انتقال انرژی با خطوط لوله، بانک‌ها و موسسات مالی و هر بازیگر دیگری است که در حوزه انرژی نفت و گاز مشغول به فعالیت است.

 


مدل کسب‌و‌کار نوین آندیفلو (Ondiflo) در صنایع انرژی


مدل کسب‌و‌کار نوین آندیفلو (Ondiflo) در صنایع انرژی

 

فرض کنید که قرار است، در صنایع نفت و گاز ۱۳۰ بشکه نفت از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر از جهان منتقل شوند. اتصال میان این دو نقطه نیازمند تبادل داده‌های مختلف و پیچیده‌ای است. در این فرایند اطلاعاتی نظیر فاصله میان دو نقطه و مسیر طی شده،‌ اندازه‌گیری محتویات تانکرها و بشکه‌ها، مکان‌یابی و موقعیت‌یابی هر محموله حمل و اطلاعاتی از این دست مورد نیاز است. حال اگر تمامی این داده‌ها و اطلاعات بر روی شبکه بلاک‌چین به ثبت برسند، امکان پردازش و تحلیل‌ آن‌ها به سرعت افزایش می‌یابد. ضمن اینکه دیگر نیاز به نیروهای انسانی نخواهد بود و خطاهای آنها هم در جریان محاسبات و تحلیل‌های اطلاعاتی به وقوع نمی‌پیوندد.  

به کمک فناوری بلاک‌چین، تمام بخش‌های حاضر در بازار و صنایع انرژی که در بخش نخست این مقاله عنوان شد، با یکدیگر در ارتباط قرار می‌گیرند. البته استارتاپ‌هایی مانند آندیفلو همچون سایر رقبای خود در هر صنعت و بازار دیگری نیازمند جذب سرمایه هستند. یکی از راه‌های جذب سرمایه برای استارتاپ‌های این‌چنینی مذاکره با شرکت‌های ذی‌نفعی است که در چرخه صنایع انرژی مشارکت دارند. قانع کردن آنها برای پیوستن به چنین طرحی با ترسیم چشم‌انداز طرح، در به اشتراک‌گذاری داده‌ها و اطلاعات و در نتیجه کاهش هزینه‌ها برای هر یک از ذی‌نفعان، شفافیت عملیات مختلف و سریع‌تر شدن امور میسر است.

 


ویژگی به کارگیری بلاک‌چین در مدل‌های کسب‌و‌کار انرژی


یکی از مهم‌ترین ابعاد و کاربردهای بلاک‌چین که نزد عموم شناخته شده است، رمزارزهایی هستند که در بخش اقتصاد و بازرگانی مورد توجه قرار گرفته‌اند. اما کاربردهای کلان دیگری نیز در این فناوری جدید وجود دارد که مدیریت داده‌ها و ارتباطات اطلاعاتی میان چندین ذی‌نفع، از مهم‌ترین آنهاست. به مدد بلاک‌چین در صنایع مختلف از جمله بازار انرژی‌هایی مانند نفت و گاز، امکان شکل‌گیری ارتباط میان ابزارها، وسایل، سیستم‌ها و افراد وجود دارد. از آنجایی که این ارتباط در بستر بلاک‌چین صورت می‌گیرد، امکان کلاه‌برداری و ایجاد تغییرات در سیستم اطلاعاتی و ارتباطی نیز از میان می‌رود.

 


روند فعالیت آندیفلو (Ondiflo) در استفاده از بلاک‌چین


هدف آندیفلو (Ondiflo) از به کارگیری بلاک‌چین در مدل کسب‌و‌کاری خود، ایجاد ارتباط میان بزرگ‌ترین بازیگران بازار نفت و گاز با کوچک‌ترین ذی‌نفعان این بازار مثلا شرکت‌های کوچک حمل و نقل است. در نخستین طرح آزمایشی این شرکت، همکاری‌هایی با شرکت‌های بزرگ، متوسط و کوچک در حوزه حمل و نقل صورت گرفته و نیازها و ملزومات کاری هر یک در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

 جمع‌آوری سرمایه برای پیش‌برد اهداف شرکت در راستای تکمیل برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در مسیر رشد مدل کسب‌و‌کار و پیوند دادن بخش‌های مختلف بازار به یکدیگر، امری دشواری است. پیوندی که نیاز به راضی کردن شرکت‌ها و ذی‌نفعان مختلف بازار نفت و گاز برای به اشتراک گذاشتن داده‌های‌شان دارد. آندیفلو هم در گام‌های نخست خود برای شکل‌دهی به کنسرسیومی از ذی‌نفعان، از آنها درخواست کرده بود که اعلام کنند چه اطلاعاتی از کسب‌و‌کار خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند و ورود به چه زمینه‌هایی برای اشتراک‌گذاری اطلاعات برای‌شان غیرممکن است.

 بدیهی است که در ابتدای مسیر، پاسخ کسب‌و‌کارهای مختلف به این پرسش، چیزی جز یک سکوت ممتد نبوده است. اما به مرور زمان و با توجیه شدن ذی‌نفعان از سوددهی شرکت در یک ارتباط مبتنی بر بلاک چین، کم‌کم برخی از آنها راضی به فاش کردن داده‌ها و اطلاعاتی عمومی و غیرحساس و غیراستراتژیک شدند. منظور از داده‌های غیرحساس و غیراستراتژیک، داده‌ها و اطلاعاتی است که با فاش شدن آنها، بنیان‌های تصمیم‌گیری یک شرکت برملا نمی‌شود.

 


چشم‌انداز پیش روی حضور بلاک‌چین در صنایع انرژی


پلتفرم آندیفلو (Ondiflo) و سایر پلتفرم‌هایی که سعی بر ایجاد مدلی از کسب‌و‌کار مبتنی بر بلاک‌چین در صنایع و بازارهای انرژی دارند، همواره باید تلاش خود را برای قانع کردن ذی‌نفعان به کار بگیرند. ارائه امتیازات از طریق بستر بلاک‌چین، به ذی‌نفعانی که عملکرد مطلوبی دارند، یکی از عوامل ترغیب‌کننده آنها برای حضور و تداوم فعالیت در شبکه به شمار می‌رود. کسب‌و‌کارهای مشابه آندیفلو باید بدانند که برنامه‌های ایده‌آلی که روی کاغذ طرح می‌کنند احتمالا در واقعیت به سادگی و سرعت دلخواه‌شان پیش نمی‌رود اما ممارست و پایداری در راه به‌ کارگیری فناوری‌های نوظهوری مانند بلاک‌چین، در بلندمدت سودی چشم‌گیر برای تمامی ذی‌نفعانی خواهد داشت که به نوعی در این راه همراه بوده‌اند.

 

 بیشتر بخوانید:

کاربرد بلاک چین در صنعت انرژی (بخش اول)

بانکداری بر روی بلاکچین (بخش دوم)

فناوری بلاک چین و بانکداری

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش دوم)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.