آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

کاربرد بلاک چین در صنعت انرژی (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در صنعت انرژی (بخش اول)

 

فناوری بلاک‌چین قابلیت ایجاد تغییرات گسترده در حوزه تامین و انتقال انرژی را داراست. صنایع مرتبط با حوزه انرژی همواره با بهره‌گیری از راه‌کارهای خلاقانه‌ای مانند به کارگیری سلول‌های خورشیدی، ابزارهای الکتریکی و بسیاری از روش‌های دیگر، سعی در بهینه‌سازی مصرف انرژی داشته اند. در حال حاضر، با داغ شدن تب بلاک‌چین، نوبت به این رسیده که از ظرفیت‌ها و امکانات قابل توجه این تکنولوژی استفاده کنیم و تغییراتی اساسی در دنیای انرژی و صنایع وابسته به آن بوجود آوریم.

در میان انبوه طرح‌ها و استارت‌آپ‌های مختلفی که در حوزه انرژی و بلاک‌چین فعالیت می‌کنند، مسئله پایداری انرژی کمتر از سایر موضوعات مورد توجه قرار گرفته است. با این وجود، باز هم می‌توان مدل‌های کسب و کاری ایجاد کرد که با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین، در راستای حفظ محیط زیست و ایجاد انرژی پایدار فعالیت می‌کنند. تاکنون، کسب‌و‌کارهای زیادی در دنیا معرفی شده‌اند که در حوزه انرژی طرح‌های جالبی ارائه ‌داده‌اند و سعی بر این دارند که با بهره‌گیری از بلاک‌چین، بازارهای انرژی را دستخوش تغییر کنند و مفاهیمی مانند انرژی قابل بازیافت را به بلاک‌چین و فناوری‌های آن پیوند دهند. در ادامه این مقاله با بخش‌های مختلف بازار و صنایع انرژی و یک مدل کسب‌و‌کار برای پیوند دادن این بخش‌ها از طریق بلاک‌چین آشنا خواهید شد.

 


مدل‌های کسب‌و‌کار انرژی و بلاک‌چین


یکی از فناوری‌های مورد توجه در بلاک‌چین، فناوری دفترکل توزیع‌شده (DLT) است که امکان بهبود وضعیت کسب‌و‌کارهای مرتبط با حوزه انرژی را فراهم می‌سازد. بر همین اساس، افزایش بهره‌وری و مدیریت بهتر انرژی با استفاده از بلاک‌چین، از طریق قابلیت ردیابی انرژی در نقاط مختلف یک شبکه امکان پذیر می‌شود. علاوه بر قابلیت پیگیری روند مصرف انرژی با شبکه بلاک‌چین، این فناوری قابلیت‌هایی در زمینه توزیع انرژی تجدیدپذیر هم ارائه کرده است. به کارگیری بلاک‌چین و مزایای آن در بخش‌های پرحاشیه صنعت انرژی مانند حوزه نفت و گاز، باعث بهبود در مدل‌های کسب‌و‌کارشان خواهد شد. (در مقاله کاربرد بلاک چین در صنعت نفت و گاز به تفصیل در مورد آن صحبت کردیم).

بطور کلی، هر صنعتی که دارای بازایگران متعدد و فرآیند‌های کاری پیچیده است می ‌تواند از مزایای بلاک‌چین برای بهبود شرایط سیستم خود بهره‌مند شود. به عنوان مثال، نفت یکی از کالاهای پر اهمیت است که در سطح جهانی مبادله و معامله می‌شود. برای مدیریت هر چه بهتر کسب‌و‌کارهای مرتبط با آن، به شبکه‌ای نیاز داریم که در آن بازیگران مختلف، قوانین معاملات و مسائل مرتبط با بشکه‌های نفتی را هماهنگ کنند و قابلیت مدیریت و ارتباط با یکدیگر را داشته باشند. خوشبختانه بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه بلاک‌چین هستند. چراکه فناوری‌های مرتبط با بلاک‌چین می‌تواند بر روی کاهش هزینه‌ها و افزایش پایداری محیط زیست اثرات مثبتی بگذارد. شرکت‌های فعال در حوزه نفت و گاز در تعریف فرآیند‌های کاری خود بر روی مباحثی مانند حریم خصوصی و درز پیدا نکردن اطلاعات تراکنش‌‌های مالی بسیار حساس هستند. به همین علت می‌توانند پیش‌بینی کرد که هرچه بیشتر به سوی استفاده از شبکه‌های بلاک‌چین خصوصی جهت مدیریت امور خود روی آورند.

مزایای اصلی استفاده از بلاک‌چین در بخش انرژی عبارت‌اند از:

 • کاهش هزینه‌ها
 • کمک به پایداری محیط زیست
 • افزایش شفاف‌سازی برای ذی‌نفعان بازار انرژی بدون از بین بردن حریم خصوصی‌ آن‌ها

 


استفاده از بلاک‌چین در بازار انرژی


از بلاک‌چین می‌توان در کسب‌وکارهای مختلف بازار انرژی بهره برد، این حوزه‌ها بطورکلی به ۸ بخش تقسیم می‌شوند:

 • توزیع برق در مقیاس بزرگ
 • معاملات فرد به فرد انرژی
 • مدیریت داده‌های انرژی 
 • معاملات کالا در بازار انرژی
 • تامین انرژی
 • کشف منابع نفتی و گازی
 • ذخیره و انتقال منابع نفتی و گازی
 • مدیریت و فروش منابع نفتی پالایش‌شده

 


کاربرد بلاک‌چین برای توزیع برق در مقیاس بزرگ


کاربرد بلاک‌چین برای توزیع برق در مقیاس بزرگ

 

در صنعت برق، شرکت‌هایی که خواهان استفاده از فناوری بلاک‌چین در مدل‌های کسب‌و‌کار خود هستند، این موضوع را با ایجاد پیوند میان مصرف‌کنندگان نهایی و شبکه بلاک‌چین دنبال می‌کنند. ترکیب فناوری‌ بلاک‌چین و اینترنت اشیا برای مصرف‌کنندگان و مشتریان نهایی این امکان را فراهم می‌کند که انرژی مورد نیازشان را بطور مستقیما از شبکه توزیع دریافت کنند و دیگر نیازی به خرده‌فروشان در حیطه تامین انرژی وجود نداشته باشد.

گریدپلاس (+ Grid) یکی از شرکت‌هایی است که با استفاده از بلاک‌چین، اقدامات جالبی را برای توزیع عمده برق آغاز کرده است. نقش خرده‌فروشان در شبکه زیرساختی گریدپلاس بسیار کمرنگ است و از آنها فقط برای اموری مانند سنجش میزان مصرف و تهیه قبوض استفاده می‌شود. +Grid با اتصال مستقیم مصرف‌کنندگان نهایی به شبکه برق، به آنها اجازه می‌دهد تا با ارز دیجیتال اتریوم نسبت به خرید انرژی با قیمت مطلوب‌شان اقدام کنند. این کار باعث می‌شود تا بهره‌وری شبکه توزیع افزایش بیشتری پیدا کند و هزینه‌های شبکه بطور چشمگیری کاهش یابد.

 


کاربرد بلاک‌چین در معاملات فرد به فرد انرژی


کاربرد بلاک‌چین در معاملات فرد به فرد انرژی

 

کاربرد بلاک چین در حوزه انرژی فقط به شرکت‌های توزیع محدود نمی‌شود. بلاک‌چین در معاملات و قراردادهای فرد به فرد کاربردها و مزایای قابل توجهی دارد. بازار انرژی فرد به فرد، یک شبکه‌ی اشتراکی است که در آن افراد نسبت به خرید و فروش انرژی‌های مازاد با یکدیگر می‌پردازند. عدم وجود ناظرین و هسته‌های مرکزی مدیریتی در شبکه‌های مبتنی بر بلاک‌چین، فعالیت افراد حاضر در بازارهای انرژی را تسهیل می‌بخشد.

اغلب استارت‌آپ‌های فعال در حوزه مبادلات انرژی فرد به فرد، از پلتفرم اتریوم استفاده می‌کنند. به کمک قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم، حتی افرادی که به صورت انفرادی در حوزه انرژی فعال هستند نیز می‌توانند به شکل مستقل خرید و فروش انجام دهند. به عنوان مثال، شرکت استرالیایی پاور لجر (Power Ledger)، شبکه‌ای همتا به همتا ایجاد کرده که تولیدکنندگان انرژی، توسط یک شبکه بلاک‌چین می‌توانند انرژی مازاد خود را با یکدیگر مبادله کنند.

 


استفاده از بلاک‌چین برای مدیریت داده‌های انرژی


استفاده از بلاک‌چین برای مدیریت داده‌های انرژی

 

فناوری بلاک‌چین امکان کنترل بهتر منابع انرژی را برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌کند. در واقع یک دفتر کل غیر متمرکز که امکان تغییر اطلاعات و داده‌ها در آن وجود ندارد، داده‌های مصرف انرژی را به شکلی امن و به صورت لحظه‌ای (Real Time) مدیریت می‌کند. در این فرآیند اطلاعات مختلف بازار انرژی نظیر قیمت بازار، هزینه‌های حاشیه‌ای، قیمت سوخت و اطلاعاتی در حوزه مزایای بلاک‌چین قانونی می‌شوند. در آوریل سال ۲۰۱۸، شرکت سی‌ان‌ای (CNE)، اعلام کرد که پروژه‌ای مبتنی بر بلاک‌چین را آغاز کرده است و از شبکه اتریوم در جهت ثبت، ذخیره‌سازی و پیگیری داده‌های مرتبط با انرژی استفاده خواهد کرد.

در حوزه انرژی، گاهی ‌اوقات داده‌ها به صورت عامدانه و یا به شکل سهوی دچار تغییرات می‌شوند. برای رفع این مشکلات و شفاف‌سازی بیشتر، می‌تواند از راهکارهای بلاک چینی در مسیر مدیریت داده‌های مرتبط با انرژی استفاده نمود. مزیت انجام معاملات مرتبط با انرژی بر بستر بلاک چین این است که به خاطر عمومی بودن انتشار اطلاعات یعنی منتشر شدن آنها در سطحی عمومی و امکان دیدن تراکنش‌ها در شبکه بلاک‌چین، سوء استفاده از خرید و فروش انرژی به حداقل می‌رسد.

 


بلاک‌چین در معاملات کالا و بازار انرژی


بلاک‌چین در معاملات کالا و بازار انرژی

 

فرآیند خرید و فروش و انجام معاملات در بازار انرژی، با استفاده از بلاک‌چین سر و سامان بهتری به خود می‌گیرد. از آنجایی که هزینه‌های زیادی برای معاملات انرژی صرف می‌شود، بهره‌گیری از فناوری بلاک‌چین برای مدیریت معاملات و تبادلات انرژی سبب بالا رفتن سرعت معاملات و افزایش امنیت و بهره‌وری سیستم‌ها خواهد شد.

استفاده از بلاک‌چین در صنعت نفت و گاز می‌تواند بطور محسوسی هزینه‌ها را کاهش دهد. مدیریت داده‌ها، کارکنان و بسیاری از موارد ارتباطی دیگر از طریق این فناوری ساده‌تر و سریع‌تر می‌شود. گروه بی‌تی‌ال (BTL Group)، شرکتی است که از بلاک‌چین در مدل کسب‌وکار خود استفاده می‌کند. این شرکت اعلام کرده است که استفاده از بلاک‌چین در تجهیز و پیگیری معاملات انرژی باعث شده تا هزینه‌های شرکت بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کند. به کمک فناوری‌های بلاک‌چین، قراردادهای مختلف و معاملات و فرایندهای گوناگون کم‌هزینه‌تر و سریع‌تر و البته شفاف‌تر انجام می‌گیرد.

 


بلاک‌چین و تامین انرژی


بلاک‌چین و تامین انرژی

 

شرکت‌های تامین‌کننده انرژی، شرکت‌های بزرگی هستند که اشکال مختلف انرژی را از نیروگاه‌ها و منابع تولید انرژی تامین و تولید می‌کنند. این شرکت‌ها از نقطه نظر خدمات مالی و صنایع بانکی با هم در رقابت نیستند. همکاری و تعامل این شرکت‌ها بیشتر از رقابت است. به همین دلیل استفاده از بلاک‌چین در مدل‌های کسب‌و‌کارشان می‌تواند بسیار مفید باشد.

گرین‌تک مدیا (Green Tech Media)، یکی از شرکت‌هایی است که فعالیت خود را در حوزه تجزیه و تحلیل انرژی پاک، با استفاده از بلاک‌چین گسترش داده است. این شرکت با به کارگیری بلاک چین و پلتفرم اتریوم، اطلاعات مبادلات انرژی را از منابع مختلف و ابزارهای گوناگون دریافت کرده و آنها را مورد پردازش قرار می‌دهد. تامین‌کنندگان انرژی می‌توانند از شبکه بلاک‌چین گرین‌تک مدیا برای ایجاد سیستمی استفاده کنند که داده‌ها در آن قابلیت تبادل دارد. دفتر کل توزیع‌شده در بلاک‌چین و فناوری‌های مرتبط با آن به تبادل اطلاعات میان شرکت‌های تامین انرژی مختلف کمک شایانی می‌کند.

 


کاربرد بلاک‌چین در کشف منابع نفتی و گازی


کاربرد بلاک‌چین در کشف منابع نفتی و گازی

 

در حوزه کشف و بهره‌برداری از منابع نفتی و گازی، چهار ذی‌نفع اصلی وجود دارند؛

 • شرکت‌های ملی و دولتی
 • شرکت‌های بزرگ و مستقل
 • شرکت‌های کوچک و مستقل
 • شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات کشف منابع

ارتباط میان این ذی‌نفعان باعث ایجاد یک مسیر پیچیده و طولانی می‌شود، به همین دلیل به فناوری‌هایی نیاز داریم که ارتباط و انتقال داده‌ها میان این ذی‌نفعان را تسهیل و تسریع کند. استفاده از فناوری بلاک‌چین سبب بهینه‌سازی داده‌ها در ارتباطات چندجانبه صنایع انرژی خواهد شد.

علاوه بر موضوع کشف منابع نفتی و گازی، فرآیند ذخیره و انتقال انرژی نیز با روابطی پیچیده‌ای انجام می‌شود. در این بخش از فعالیت‌های مرتبط با انرژی هم نیاز به اشتراک‌گذاری داده‌ها و پیگیری دارایی‌ها وجود دارد و یک شبکه امن و شفاف مانند بلاک‌چین می‌تواند به دقت و سرعت پیگیری امور را انجام دهد.

 

 بیشتر بخوانید:

کاربرد بلاک چین در صنعت انرژی (بخش دوم)

حرکت به سوی اقتصاد دیجیتال

طلا یا بیت کوین؟ سرمایه گذاری بر روی کدام یک سودآورتر است؟

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایهگذاری کنیم؟

تفاوت سرمایه گذاری در بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاری بلند مدت در ارزهای دیجیتال

اثر مرکب در سرمایه گذاری (ارز دیجیتال، بورس، فارکس)


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین