آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

تفاوت بلاک چین با ویکی پدیا چیست؟

 

امروزه بسیاری از افراد می‌توانند با استفاده از تکنولوژی بلاک‌ چین گزارشات مختلفی را به بایگانی اطلاعات وارد کنند و کاربران دیگر قادر خواهند بود که روی نوع ذخیره‌سازی و بروزرسانی آن اطلاعات نظارت داشته باشند. به همین صورت، نوشته‌های ویکی ‌پدیا محصول یک ناشر نیست و هیچ‌ فردی بر روی‌ داده‌های آن کنترلی ندارد. از این رو، بلاک‌چین و ویکی ‌پدیا دارای تفاوت های قابل توجهی هستند.

 هر دوی این بسترها توسط سیستم ها و شبکه های توزیع شده اجرا می‌شوند، با این تفاوت که ویکی‌ پدیا در شبکه‌ی جهانی اطلاعات یا همان اینترنت و توسط مدل  شبکه‌ی مشتری-خدمات دهنده فعالیت می‌کند. در ویکی پدیا، مشتری با توجه به سطح دسترسی خود قادر است تا به اطلاعاتی که در یک سرور مرکزی متمرکز ذخیره شده دسترسی پیدا کند و محتویات آن را تغییر دهد. هنگامی که کاربر وارد صفحه‌ ویکی‌پدیا می شود، یک نمونه‌ی بروزرسانی شده از نسخه‌ی اصلی محتویات این بستر در اختیارش قرار می گیرد، البته این سطح از دسترسی به اطلاعات به میزانی خواهد بود که مدیریت پایگاه داده و دسترسی و مجوزهای بیشتر در اختیار ادمین باقی‌ بماند.

 

همچنین زیرساخت های اساسی و دیجیتالی ویکی‌پدیا شباهت بسیار زیادی به سامانه‌های محافظت شده و سرورهای مرکزی مورد استفاده‌  در دولت‌ها، بانک‌ها و سایر مراکز عمومی دارد. مدیریت این مراکز، سطح دسترسی، بروزرسانی و اقدامات امنیتی در مقابل هک و حملات سایبری، توسط مدیران و متخصصان آن‌ها صورت می‌گیرد. اما در عوض، ساختار اساسی شبکه بلاک چین کاملا متفاوت است و از پایگاه داده توزیع شده بهره می برد که هیچ کس نمی تواند آن را کنترل و مدیریت کند.

ساخنتار شبکه بلاک ‌چین بیت ‌کوین بصورت یک زنجیره‌ عمومی به اشتراک گذاشته شده است. این موضوع قابلیت دسترسی کامل به کل زنجیره و بلاک‌ها را برای همه‌ی افراد فراهم می کند و آن ها می‌توانند اطلاعات آن را مورد مطالعه قرار داده و بلاک جدیدی را به شبکه اضافه کنند.

در بلاک چین، هر کاربر می‌تواند با دریافت یک کپی از کل اطلاعات شبکه که شامل داده‌های تمامی تراکنش‌ها و رکوردهاست، گرهی (نود) کامل را بوجود آورد، سپس هر گره به صورت مستقل می‌تواند معاملات ورودی را پردازش کرده و آن‌ها را گسترش دهد. در این حالت، هیچ گره‌ مرکزی وجود ندارد و داده‌ها به صورت کاملا توزیع شده در شبکه بلاک جین قرار می گیرند، اما نکته حائز اهمیت این است که هر گره می‌تواند به صورت مستقل عمل کرده و عملیاتی را که مورد پذیرش قرار گرفته در سراسر شبکه منتشر کند.

نسخه‌ اصلی ویکی‌ پدیا بر روی سرور مرکزی بارگذاری شده و هرروز بروزرسانی می شود تا همه‌ی کاربران بتوانند به نسخه‌ جدید آن دسترسی داشته باشند. در بلاک‌ چین نیز همین اتفاق صورت می‌گیرد، با این تفاوت که هر گره به صورت کاملا مستقل پردازش شده و اطلاعات و رویدادهای خود را ایجاد و برورزسانی می‌کند. انجام این فرایند در بلاک چین نیاز به وجود یک واسط قابل‌ اعتماد را از بین می‌برد.

 

اعتماد در بلاک چین:

اصل اعتماد یکی از اساسی ترین مسائل برای برقراری ارتباط بین دو گروه با یکدیگر است. اعتماد در دنیای دیجیتالی با احراز هویت و بررسی مجوزها انجام می گیرد. به بیان دیگر در دنیای دیجیتال سوالاتی از قبیل «آیا شما همان فردی که ادعا می‌کنید هستید؟» و «آیا شما مجاز به انجام کاری که می خواهید هستید؟» مطرح می‌شود.

در تکنولوژی بلاک‌ چین، داشتن کلید رمزنگاری خصوصی (Private Key) به معنای مالکیت است. در واقع کلید خصوصی یکی از قدرتمند ترین ابزارهای مالکیت برای رفع مسائل احراز هویت و شناسایی بشمار می رود.  از سوی دیگر، داشتن یک کلید خصوصی به تنهایی با وجود این تأیید اعتبار کافی نیست چراکه برای این اتفاق شبکه‌ای توزیع شده و همتا به همتا مورد نیاز است تا خطر جعل و نابودی اطلاعات را از بین ببرد. به بیان واضح تر، بر اساس پروتکل بلاک چین، تأیید اعتبار تراکنش‌ها، نتیجه تأیید آن توسط کل شبکه است.

پس می توان نتیجه گرفت که تأیید اعتبار راهی است که به روش ذکر شده در فضای دیجیتالی نیاز به اعتماد پر هزینه را از بین می ‌برد. فناوری بلاک‌ چین در بسیاری از موارد به عنوان محور اصلی تراکنش در اینترنت شناخته می‌شود بر همین اساس امروزه کارآفرینان در شرکت ها و صنایع مختلف دنیا با کاربردهای این فناوری بیش از پیش آشنا شده و ارتباطات بین‌المللی جدید و قدرتمندی را ممکن ساخته‌اند.

 

مطالب مرتبط:

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

کاربردهای مهم بلاک چین

مقیاس پذیری در بلاک چین به چه معناست؟

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.