آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بلاک‌چین و هوش‌ مصنوعی، تقابل دو تکنولوژی آینده

بلاک چین و هوش‌ مصنوعی، تقابل دو تکنولوژی آینده

 

در چند سال اخیر فناوری‌های بلاک چین و هوش مصنوعی نسبتا فراگیر شده و در مورد آنها زیاد می‌شنویم.  بلاک‌چین و هوش مصنوعی از جمله فناوری‌هایی هستند که در ۱۰ سال اخیر به شدت مورد توجه عموم و اهالی دنیای حرفه‌ای فناوری قرار گرفته‌اند. به نظر می‌رسد که تقابل و تلفیق این دو تکنولوژی نوظهور می‌تواند، نتایج جالب‌ توجهی به همراه داشته باشد.

تاکنون پذیرش، مقبولیت و دستاوردهای هوش مصنوعی چندین گام از جلوتر از بلاک چین حرکت کرده است، با این وجود، ترکیب و همکاری این دو فناوری می‌تواند بسیار جذاب و کاربردی باشد. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که بیشتر کسب و کارهای دنیا که قصد فعالیت در سطوحی بالای تکنولوژی را دارند در حال حاضر به نوعی از فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی بهره می‌برند. روند رو به رشد استفاده از بلاک‌چین نیز به نسبت مدت اندکی که از ظهور آن می‌گذرد بسیار شگفت‌انگیز بوده است. در ادامه این مطلب روابط بین بلاک چین و هوش مصنوعی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با مرکز تحقیقات بلاکچین همراه باشید.


دلایل محبوبیت بلاک چین و هوش مصنوعی


دلایل محبوبیت بلاک چین و هوش مصنوعی

 

در دهه اخیر تلفیق هوش‌مصنوعی (Artificial intelligence) و بلاک چین (Blockchain) باعث به وجود آمدن نوآوری های زیادی در دنیای تکنولوژی شده است. ممکن است این دو فناوری در سال های اخیر، باعث سود آوری شرکت‌های زیادی در حوزه  فناوری شوند. به طور مثال، گارتنر اعلام کرده که تا اواخر سال 2022، بین 3.8 تا 4 تریلیون دلار، ارزش از هوش مصنوعی می‌توان به دست آورد و دیگر شرکت‌ها پیش‌بینی می‌کنند که ارزش بازار بلاک چین تا اواخر سال 2023، به بیش از 23 میلیارد دلار برسد.

بلاک چین و هوش‌مصنوعی کاربرد های گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند و همین امر می‌تواند یکی از مهمترین عوامل برای رشد و گسترش این حوزه‌ها باشد. هوش مصنوعی فناوری جدیدی نیست اما، نقش بسیار مهمی در فناوری‌های جدید و آینده تکنولوژی ایفا می‌کند. درست است که هنوز هوش مصنوعی بطور کامل پیاده سازی نشده، ولی امروزه کاربردهای مختلف آن شناسایی شده‌اند، از تولید و بازاریابی گرفته تا بهداشت و سلامت. هوش مصنوعی، یکی از اصلی ترین فناوری ها برای راه اندازی هر کسب و کار است.

بر اساس گزارشاتی که شرکت مشاوره مکنزی ارائه کرده است، بین 46 تا 47 درصد از کسب کارهای مورد بررسی این شرکت، همگی از فناوری هوش مصنوعی استفاده می‌کنند و بالغ بر 78 درصد آن‌ها قصد دارند تا سرمایه‌گذاری بیشتری بر روی این فناوری داشته باشند. البته بلاکچین نیز می‌تواند همین گونه باشد و همین راه را ادامه دهد. مطالعات انجام شده توسط PwC نشان داده است که تقریبا 84 درصد از شرکت‌کنندگان در این تحقیق، پروژه‌ای در حوزه بلاک چین تعریف کرده‌اند.

 


فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین و هوش مصنوعی


آیا بلاک چین و هوش مصنوعی همخوانی دارند؟

 

بلاک چین و هوش مصنوعی هر دو مسیرهای متفاوتی را در پیش گرفته‌اند، اما اگر بتوان میان آن‌ها تعاملی ایجاد کرد، می‌توانند قابلیت‌های بسیار زیادی ارائه کنند. مدیریت و ارسال داده‌ها جزو اهداف مشترک هوش مصنوعی و بلاکچین است، با این حال هر کدام از آن‌ها بر روی یک قسمت از این پازل تمرکز دارند، یکی از پیامدهای انقلاب دیجیتال این است که هر روز، حجم بسیار عظیمی از داده‌ها از طریق نقاط تماس مختلف، ثبت می‌شوند. نحوه‌ی طراحی هوش مصنوعی به گونه‌ای است که حجم بزرگی از داده ها و اطلاعات را بدون اینکه با انسان تعامل داشته باشد با سرعت زیاد جمع آوری، تحلیل و تفسیر می‌کند و بدین صورت به پردازش داده‌های جدید واکنش نشان می‌دهد.

هوش مصنوعی هنوز به درجه ای که باید نرسیده اما به صورت مدام از عملیات‌های خود یادگیری بهره می‌برد. برای نمونه، شرکت‌هایی مثل فیس بوک، اسپاتیفای و گوگل از هوش مصنوعی کمک می‌گیرند تا بتوانند خدمات خود را بهبود داده و پیشنهادهای دقیق‌تری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند.

فناوری بلاک چین بر روی ذخیره‌سازی و ارسال داده تمرکز دارد. معماری بلاک چین مبتنی بر مفهومی به نام دفتر کل توزیع شده است که داده‌های تمام شبکه را روی تمام گره‌ها (نودها) ذخیره می‌کند. بدین ترتیب، کل شبکه می‌تواند به صورت کاملاً توزیع شده عمل کند و همه افراد به تمامی داده‌ها دسترسی خواهند داشت. علاوه بر این، از آنجایی که تمام گره‌ها به تمام داده‌ها دسترسی دارند، وابستگی هوش مصنوعی به سرورهای متمرکز، کاهش پیدا خواهد کرد.

مشکلاتی که دو فناوری هوش مصنوعی و بلاک چین می‌توانند بر طرف کنند:

فناوری هوش مصنوعی و بلاک چین مکمل یکدیگر هستند و مزیت های زیادی در حوزه‌های مختلف مثل سلامت، آنالتیکس و خدمات حوزه اقتصادی می توانند داشته باشند. این دو فناوری تا به امروز جداگانه عمل می‌کردند اما جدیدا کاربردهای متنوعی از آنها مشاهده شده است. یکی از ایده های که از ادغام شدن این دو فناوری مشاهده شده، استفاده از هوش مصنوعی و بلاک چین برای تحلیل داده‌هاست. بلاک چین نیز مانند پایگاه داده‌های متمرکز، منابع اطلاعاتی زیادی دارد که می‌توانند با استفاده از هوش مصنوعی تحلیل شوند و روندهای پنهان را آشکار کنند. از مزایای دیگر فناوری بلاک چین این است که داده‌های آن قابل تغییر نیستند و اگر یکی از نود‌های شبکه با اختلال مواجه شود، تا زمانی که الگوریتم توافق شبکه کار خود را به درستی انجام دهد، داده‌های موجود در شبکه نیز امن هستند و هیچ جای نگرانی ندارند.

یکی از مسئله‌های مهم هوش مصنوعی، دسترسی به قدرت محاسباتی است. موتورهای هوش مصنوعی، به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارند و روش‌های فعلی نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای آن‌ها باشند. استفاده از فناوری بلاک چین به این معنی است که هوش مصنوعی می‌تواند به منابع محاسباتی تقریبا بی‌نهایتی در کل شبکه دسترسی داشته باشد و هر وقت نیاز بود، از مقدار توانایی محاسباتی لازم استفاده کند. از سوی دیگر، هوش مصنوعی می‌تواند میزان برقی که برای استخراج کوین‌های مختلف مصرف می‌شود را کاهش دهد.

یکی دیگر از کاربردهای جالب برای این دو فناوری (هوش‌مصنوعی و بلاک چین)، در حوزه اینترنت اشیاست. با فراگیرتر شدن دستگاه‌ها و تجهیزات اینترنت اشیا، بلاک چین به فناوری بهینه‌ای برای زیرساخت اینترنت اشیا تبدیل خواهد شد و در کنار آن هوش مصنوعی می‌تواند مدیر ایده‌آلی برای این شبکه‌های توزیع شده باشد.


چالش هایی موجود بر سر راه تلفیق بلاک چین و هوش مصنوعی


چالش هایی موجود بر سر راه تلفیق بلاک چین و هوش مصنوعی

 

با وجود اینکه تلفیق بلاک چین و هوش مصنوعی مزایای زیادی به همراه خواهد داشت، اما چالش‌های زیادی هم در این مسیر وجود دارد. به عنوان مثال، فناوری بلاک چین دسترسی به داده‌ها را بسیار آسان تر می‌کند، هنوز نگرانی‌های زیادی در مورد حریم خصوصی در بلاک چین‌های عمومی وجود دارد، چون داده‌هایی که از تجهیزات اینترنت اشیا به دست می‌آیند، می‌توانند اهمیت بسیار زیادی برای افراد و سازمان‌ها داشته باشند و اگر این داده‌ها در دسترس افراد نامناسبی قرار بگیرند، پیامدهای مخربی خواهند داشت. یکی از راه‌حل‌هایی که برای حل این مشکل مطرح شده، استفاده از بلاک چین‌های خصوصی است. در این نوع بلاک چین‌ها، دسترسی داده‌ها برای افراد خاص فراهم می‌شود.

علاوه بر این، مقیاس‌پذیری هنوز مشکل بسیار مهمی در اکثر شبکه‌های بلاک چین‌ به حساب می‌آید. چراکه طراحی این نوع بلاک چین‌ها به گونه‌ای نیست که بتوانند انتظاراتی که در حال حاضر از آن‌ها می‌رود را برآورده سازند. اتریوم یکی از محبوب‌ترین بلاک چین‌های موجود است، در هر ثانیه حدود 15 تراکنش را پرداش می‌کند و با اینکه بعضی بلاک چین‌ها ادعای پردازش هزاران تراکنش در ثانیه را دارند، اما مشاهدات کافی برای تأیید این حجم از تراکنش‌ها وجود ندارد.

مسئله‌ آخر این است که در حال حاضر استفاده از قراردادهای هوشمند برای پلتفرم‌هایی که از هوش مصنوعی بهره می‌برند، مشکلاتی زیادی را ایجاد کرده است. یکی از مهمترین مشکلات، مسئله امنیت است و ماهیت قطعی (deterministic) قراردادهای هوشمند برای موتورهای هوش مصنوعی. موتورهای مورد استفاده در هوش مصنوعی از فرآیندهای تصادفی برای پردازش و تحلیل اطلاعات استفاده می‌کنند، قراردادهای هوشمند بدلیل نظمی که در پروتکلشان تعریف شده، فرآیندهای تصادفی هوش مصنوعی را با اختلال می کنند.


آیا نمونه ای کاربردی از تلفیق بلاک چین و هوش مصنوعی وجود دارد؟


آیا نمونه ای کاربردی از تلفیق بلاک چین و هوش مصنوعی وجود دارد؟

 

با وجود اینکه چالش‌های زیادی برای تلفیق این دو فناوری وجود دارد، اما برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها از تلفیق هوش مصنوعی و بلاک چین نتایج قابل توجهی بدست آورده اند. تاکنون چندین پروژه در چند حوزه مختلف از ادغام هوش‌مصنوعی و بلاک چین انجام شده است. برای مثال، شرکت بلاک چینی کورتکس (Cortex) اخیرا اعلام کرده است که شبکه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی برای اپلیکیشن‌های توزیع شده (Dapps) راه‌اندازی کرده که به بهینه‌سازی خدمات مالی کمک می‌کند. این شرکت امیدوار است که با استفاده از فناوری جدید خود بتواند گزارش‌های اعتباری برای بخش خدمات مالی توزیع شده ایجاد کند، سیستم‌هایی بسیار قوی برای تشخیص کلاه‌برداری به وجود آورد و به صنعت قمار و بازی‌‌های اینترنتی نیز وارد شود.

شرکت‌های دیگری مانند شرکت Endor، رویکردی محدودتر را اتخاذ کرده‌اند. این شرکت که ارائه دهنده‌ی ابزارهای پیش‌بینی مبتنی بر هوش مصنوعی است، از فناوری بلاک چین برای افزایش مقیاس‌پذیری موتور تحلیلی خود استفاده کرده است. شرکت‌های خدمات مالی مانند Peculium (پلتفرمی برای مدیریت پس‌انداز) ، AiX (پلتفرمی برای تبادل سهم که امکانات مختلفی برای ارتباط بین کارگزاران بورس فراهم می‌کند) و Autonio (ترمینالی که خرید و فروش رمزارزها را تسهیل می‌کند)، توانسته‌اند با ادغام دو فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی ابزارها و راه حل‌های بهتری به وجود آورند.

علاوه بر موارد فوق، پروژه‌هایی نیز وجود دارند که تلفیق هوش‌مصنوعی و بلاک چین را آسان می‌کنند؛ مثلا شرکت Singularity Net میتواند شبکه‌ای توزیع شده در اختیار کاربران قرار دهد تا بتوانند به سادگی خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی به وجود آورند و از آن خدمات کسب درآمد کنند.


بلاک چین و هوش مصنوعی؛ ترکیبی برای آینده


بلاک چین و هوش مصنوعی؛ ترکیبی برای آینده

 

مطالبی که در مورد تلفیق بلاک‌چین و هوش‌مصنوعی در این مقاله ذکر کردیم، یک گام مهم برای آینده فناوری است، چراکه ادغام دو تکنولوژی بلاک‌چین و هوش‌مصنوعی هنوز در مراحل نظری و اولیه خود قرار دارد و در آینده‌ای نزدیک می‌تواند کاربردهای بسیار متنوعی از آن‌ها را مشاهده کرد.

کشورهایی که به دنبال تبدیل شدن به هاب‌های نوآوری و فناوری در کشور خود یا در کل جهان هستند نیز بر روی تلفیق بلاک‌چین و هوش‌مصنوعی متمرکز شده اند. بعضی از کشورها قوانینی را تصویب کرده‌اند که توسعه بلاک چین و هوش مصنوعی را آسان می‌کنند و به نوآوری در این حوزه شتاب می‌دهند. به عنوان مثال، آمریکا قوانینی برای خود تبیین کرده که سرمایه‌گذاری در حوزه هوش مصنوعی را تسهیل می‌بخشد. همچنین امارات متحده عربی نیز برنامه‌ای ملی ارائه کرده است که به دانشجویان این حوزه‌ها بورسیه‌های بسیار جذابی می‌دهد. حتی کشور مالت نیز ایده هایی در این حوزه‌ها دارد و می خواهد تا به عنوان نخستین جزیره بلاک‌چینی دنیا شناخته شود.

یکی دیگر از کاربردهای مهم بلاک چین در تأیید فرآیندهای هوش مصنوعی است، زیرا یادگیری ماشینی (Machine learning) سبب تقویت هرچه بیشتر این الگوریتم‌ها می‌شود. بنابراین به جای اینکه به فرآیندهای تخمینی تکیه کنیم، فناوری بلاک چین می‌تواند تمامی داده‌ها را گام به گام ذخیره کند تا از صحت و درستی نتایجی که به دست آمده اطمینان حاصل کنیم. برخی دیگر از پروژه‌ها نیز به بررسی کاربرد فناوری هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین در صنعت سلامت پرداخته‌‌اند که اهدافشان این است که بتوانند از داده‌های حساس کاربران محافظت کنند و بازارهای مناسب‌تری را برای دسترسی افراد به خدمات پزشکی به وجود آورند. 

 

بیشتر بخوانید:

بلاک چین و اینترنت اشیا

کاربرد بلاک چین در بورس و بازارهای سرمایه (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش دوم)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش دوم)

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز

بلاکچین بستری امن برای انتخابات (بخش اول)

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

فناوری بلاک چین و بانکداری

بلاک چین و بازتعریف اعتماد سیاسی

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش دوم)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش اول)

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش دوم)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش اول)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش دوم)


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین