آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بانکداری بر روی بلاکچین (بخش دوم)

بانکداری بر روی بلاکچین

 

در بخش اول این مقاله به فرصت‌های بلاکچین در سیستم بانکی و مدل بانک‌ها با بهره‌گیری از این فناوری اشاره نمودیم. در ادامه به بررسی تغییرات در ساختار هزینه‌ای بانک‌ها با بهره‌گیری از بلاکچین می‌پردازیم و دیدگاه‌ها و مفاهیم کلیدی را ارائه می‌کنیم.


۸ میلیارد ‌دلار‌ صرفه‌جویی‌ در ۸ بانک؟


پژوهش‌های صورت گرفته روی ساختار هزینه‌ای امروز نشان می‌دهند که در صورت پیاده‌سازی فناوری بلاکچین در سطح بانک‌ها، بالغ بر ۸ میلیارد دلار صرفه‌جویی بر مبنای مجموع هزینه‌های ۳۰ میلیارد دلاری این حوزه انجام خواهد شد. البته،این تخمین هزینه‌های بالقوه و سرمایه‌گذاری‌های موردنیاز را در بر نمی‌گیرد. این صرفه‌جویی در هزینه، بالغ بر ۲۷ درصد از هزینه‌های هشت بانک مورد پژوهش در این گزارش را شامل می‌شود  که رقم قابل ملاحظه‌ای برای صنعت بانکداری جهان است.

 

معیارها

به منظور بهبود و هدایت تحلیل‌های صورت گرفته، از یک سری معیارها و ملاحظات محافظه کارانه استفاده شده است که برخی از آنها در زیر آورده شده‌اند:

اینکه تاثیرات شبکه نهایتا تا سال ۲۰۲۵ میلادی قابل دستیابی خواهد بود. اینکه مقررات و ضوابط رگولاتوری، امکان و اجازه پذیرش و پیاده‌سازی فناوری مدرن بلاکچین و ساختارشکنی و انهدام در زیرساختای متمرکز کنونی را خواهد داد. در حقیقت، پس از بحران مالی بزرگی که در سال ۲۰۰۸ میلادی رخ داد، احتمال می‌رود تنظیم کنندگان چندان هم نسبت به تغییر و بهبود زیرساخت‌های کنونی (نظیر سامانه‌های پایاپای الکترونیکی (ACHs) ، سامانه‌های تسویه ناخالص آنی یا همان ساتنا (RTGSs)، سیستم‌های سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار (CSDs) و همچنین طرف معاملات مرکزی (CCPs)) بی‌رغبت نباشند. هرچند که هنوز، هیچکس قطع به یقین در مورد فناوری دفتر کل توزیع شده بلاکچین، ایمنی آن، قابل اطمینان بودن آن و انعطاف پذیریاش در جایگزینی مطمئن نیست. اینکه تاثیر برخی هزینه‌های مبتنی بر مفروضات بنیادی (نظیر ساختمان، تجهیزات و امثال آن) در این پژوهش لحاظ نشــده است. و اینکه تفاوت‌های هزینه‌های ثابت و متغیر در داخل پژوهش فاکتور شده‌اند.

در این مرحله، می‌توان ادعا کرد که این ارزیابی، با توجه به ملاحظات و معیارهایی که بر اساس آن بنا شده است می‌تواند اندکی محافظه کارانه به نظر برسد. شاید صرفه‌جویی در هزینه‌ها، بسیار بالاتر از این رقم نیز امکان‌پذیر باشد. دستاوردها و پیش‌بینی‌های اولیه حاکی از این حقیقت هستند که فرایندها و عملیات مرکزی، در کنار عملیات تجاری و کسب‌وکاری، به شکل اساسی تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و همانطور که در نمودار شماره ۱ نیز بدان اشاره شد، چیزی در حدود ۵۰ درصد تحت تاثیر فناوری نوظهور و ساختارشکن بلاکچین قرار گرفته‌اند.

بر اساس این دستاوردها، گواه‌های اثبات مفهوم و محیط‌های آزمایشگاهی، می‌توان امیدوار بود که در آینده‌ای نه چندان دور، این ساختارشکنی‌ها ادامه یافته و عمیقتر شوند و صنعت بانکداری را در این زمینه‌ها  دستخوش ۷۰ درصد تحول و تاثیرپذیری کنند. در صورت تحقق این بینش، صرفه‌جویی در هزینه‌های صنعت بانکداری از آنچه که عنوان شد نیز پا فراتر خواهد گذاشت و مرز ۳۸ درصد را نیز در خواهد نوردید. چیزی در حدود ۱۲ میلیارد دلار، که رقمی غیرقابل تصور برای صنعت بانکداری متمرکز و منسوخ کنونی است.

در ایده‌آل‌ترین شرایط، اگر تنها به میانگین این رقم ۱۲ میلیارد دلاری و رقم ۸ میلیارد دلاری عنوان شده اکتفا کنیم، خواهیم دید که دستیابی به صرفه‌جویی ۱۰ میلیارد دلاری در هزینه‌های سالیانه، چندان هم دور از دسترس نبوده و نیست. البته، مهم است که به خاطر داشته باشیم در صورت بروز مشکل و مانع بر سر پذیرش فناوری بلاکچین، دستیابی به این صرفه‌جویی‌ها میسر نخواهد بود. بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در مورد میزان صرفه‌جویی در هزینه‌های مواد، جای تعجب ندارد که سرمایه‌گذاری روی فناوری دفتر کل توزیع شده بلاکچین، به ویژه در صنعت خدمات مالی به سرعت در حال افزایش است؛ آن هم در شرایطی که سیستم‌های سنتی و منسوخ کنونی، همزمان با افزایش هزینه‌های اختصاص یافته به مواد و سرمایه، قدرت بهبود فرایندها، خدمات و محصولات را ندارند.

در سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی، ایت گروپ (Aite Group)، یک گروه تحقیقاتی متمرکز روی شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مالی، پیشبینی کرده بود که سرمایه‌گذاری روی فناوری بلاکچین در سال ۲۰۱۶ چیزی در حدود ۱۵۲ میلیون دلار خواهد بود. تنها نه ماه پس از این پیشبینی، مطالعه‌ای که توسط گرینویچ اسوشیتز (Greenwich Associates)، به عنوان یکی از شرکت‌های تحقیقاتی مستقل و معتبر جهان صورت گرفته بود پیشبینی کرد که سرمایه‌گذاری روی فناوری بلاکچین در سال ۲۰۱۶، بالغ بر ۲۸۰ میلیون دلار خواهد بود، بیش از دو برابر پیشبینی قبلی، و اعداد و ارقام ایت گروپ، تفاوت فراوانی با واقعیت شگفت‌انگیز این فناوری دارند. این اعداد و ارقام حاکی از این هستند که سرمایه‌گذاری روی بلاکچین نه تنها در حال شدت گرفتن است، بلکه به قدری سریع و پرشتاب است که تخمین میزان دقیق آن برای فعالان و متخصصین بازار نیز کار دشواری است.

 


دیدگاه‌ها و مفاهیم


بانکداری بر روی بلاکچین

 

اجزای بلاکچین از قبیل هش‌های رمزنگاری، پایگاه‌های توزیع شده و الگوریتم‌های اجماع جدید نیستند. اما زمانی که با هم ترکیب می‌شوند، شکل بسیار قدرتمندی از یک سیستم اشتراکی مبتنی بر داده و انتقال دارایی را ایجاد می‌کنند، که می‌تواند واسطه‌ها، اشخاص ثالث مرکزی و فرآیندهای مصالحه پرهزینه را حذف کند.

از بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی به بعد، صنعت بازار سرمایه با طوفانی از بازدهی‌ها و بازگشت‌های سرمایه کاهش یافته و ناکافی مواجه بوده است که عمدتا نیز ناشی از افزایش هزینه‌های انطباق با چارچوب‌های رگولاتوری، ارتقای تخصیص سرمایه و هزینه‌های نقدینگی و همچنین کاهش درآمدها بوده است.

ما تخمین می‌زنیم که بانک‌های سرمایه‌گذار، چیزی در حدود دو سوم از بودجه‌های فناوری اطلاعات خود را به پشتیبانی از ز یرساخت‌های بک‌آفیس منسوخ و میرای خود اختصاص می‌دهند، که میلیاردها دلار بیشتر از سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته روی نوآوری‌های کاهش هزینه در این سیستم‌ها است.

به عبارت دیگر، در حال حاضر هزینه، زمان، سرمایه، نقدینگی و تلاش‌های زیادی صرف پشتیبانی از فرایندها و زیرساخت‌هایی می‌شود  که قدرت و قابلیت ارائه بهره‌وری و سودآوری پایدار را ندارند. در نتیجه، بانک‌ها، بانک‌های مرکزی، صرافی‌ها و شرکت‌های تسویه وجوه (clearing houses)، به شدت در حال سرمایه‌گذاری روی فناوری بلاکچین هستند تا بتوانند این زیرساخت‌ها را تغییر داده و به سمت بهره‌وری و بازگشت سرمایه بیشتر سوق دهند.

البته، برای اینکه موضع روشنتر شود، باید اذعان کنیم که ما بلاکچین را نوشداریی برای درمان تمام بیماری‌های حال حاضر صنعت خدمات مالی نمیدانیم. برای بسیاری از استفاده‌های موردی، زیرساخت‌ها، راهکارها و پایگاه‌های داده متمرکز و متداول کنونی نیز می‌توانند به بازدهی، بهره‌وری و سودآوری موردنیاز صنعت دست پیدا کنند بدون اینکه سرمایه‌گذاری‌های هنگفت و چالش‌های فناوری ساختارشکن بلاکچین نیز نیاز باشد. نمونه‌هایی از قبیل اتوماسیون داخلی، کاهش کارکنان و برونسپاری‌ها از جمله فرآیندهایی هستند که سیستم‌های متمرکز کنونی نیز به خوبی از عهده آنها برمی‌آیند. با این حال، شواهد و قراین قانع کننده‌ای وجود دارند که نشان می‌دهند فناوری بلاکچین، به شکل چشمگیری می‌تواند فرآیندهای تسویه و مصالحه موجود را کاهش داده یا حتی به طور کامل حذف کند.

 

ذخیره ‌میلیاردها‌ دلار ‌در ‌سال

دلایل و مفاهیم فراوانی در پس فرآیندهای تایید تجاری، مصالحه، مدیریت نقدینگی، بهینه‌سازی دارایی و سایر فرآیندهای منطقی کسب‌وکار وجود دارند که سالیانه، میلیاردها دلار هزینه به صنعت خدمات مالی تحمیل می‌کنند.

کاهش ‌شکاف‌های‌ زمانی

با توجه به دارایی‌های اساسی و سایر الزامات طرفین، بهینه‌سازی فرآیندهای مصالحه و تسویه و در عین حال کاهش زمان موردنیاز برای این امر، و حتی حذف شکاف‌های زمانی بین تحویل و پرداخت، آن هم در شرایطی که نیازهای سازندگان بازار نیز تامین می‌شود، یکی از مهمترین رسالت‌های بانک‌ها و موسسات مالی است.

تاثیر بر ‌روی ‌پویایی ‌هزینه‌ها

در نهایت، این فناوری به جدایش و بسط زیرساخت‌های بک‌آفیس و جامد کنونی منجر شده و فرآیندهای عملیاتی کلیدی را به بیرون از سازمان نیز توسعه می‌دهد که می‌تواند به ارائه برخی صنایع خدماتی نیز بیانجامد، چیزی که به پویایی هزینه‌ها منجر خواهد شد.

 


در ‌مورد ‌بلاکچین کار از کار گذشته است!


در ‌مورد ‌بلاکچین کار از کار گذشته است!

 

بدون شک دلیل خوبی برای این‌ همه هیجان پیرامون بلاکچین، به ویژه در صنعت خدمات مالی و بازارهای سرمایه وجود دارد. اگرچه ما اعتقاد نداریم که این فناوری نوظهور و ساختار شکن، به طور کامل زیرساخت‌ها و بازیگران اکوسیستم فعلی را دستخوش اختلال یا جایگزینی کامل کند، اما معتقدیم که تاثیرات آن تحول برانگیز خواهد بود.

مثال مشابهی که می‌توان برای بلاکچین آورد، رشد اینترنت است. افرادی که این نوآوری ساختارشکن را پذیرفتند، توانستند خدمات و محصولات نوینی بر پایه آن طراحی کرده و عرضه کنند و به ازای آن پاداش‌های زیادی را نیز از آن خود کنند. البته، در این میان مدل‌های بسیاری نیز وجود داشتند که با هزینه‌های گزافی به شکست محکوم شدند. به همین ترتیب، فناوری ساختارشکن و نوظهور بلاکچین نیز بازیگران صنعت را به بازنگری و بازمهندسی پایگاه‌های داده و سیستم‌های اشتراک داده‌شان وا میدارد.

 هیچ راه بازگشتی وجود ندارد، به ویژه که بانک‌های سرمایه‌گذار، به شدت روی استفاده از این فناوری در راستای بهبود و بهینه‌سازی فرایندها و زیرساخت‌های منسوخ خود حساب باز کرده‌اند و سعی دارند به هر نحوی، مدل‌های کسب‌وکار فعلی، توابع عملیاتی و پروفایل‌های سودآوری خود را چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت  از نو معماری کنند.

در این بین، سرمایه‌گذاران کلاس سی (C) باید محافظه کارتر باشند و از تن دادن به هزینه‌های گزاف و بی نتیجه اجتناب کنند، در حالی که تمام تلاش خود را نیز بــرای بهره‌جویی از مزایای بهره‌جویی این نوآوری می‌کنند. اما برای تحقق این وعده، بانک‌های سرمایه‌گذار باید در استراتژی‌ها و رویکردهای خود نسبت به بهینه‌سازی نیروی کار، الزامات مراکز داده، ذخیرهسازی، شبکه و امنیت بازنگری کنند. همانطور که در اینترنت نیز پذیرندگان اولیه توانستند هزینه‌های خود را به بهترین وجه ممکن به اقتضای زمان و فناوری مدیریت کنند، بانک‌های سرمایه‌گذار نیز می‌توانند از فناوری بلاکچین، نهایت استفاده را برای کاهش هزینه‌ها و افزایش سودآوری و درآمدزایی در مدل‌های خود ببرند.

با تبعیت از آموخته‌ها و تجربیات گذشتگان و بهره‌جویی از فناوری‌های نوین، بانک‌های سرمایه‌گذار این امکان را در اختیار دارند تا با ایجاد آموخته‌های بلاکچین خانگی، پیوستن به کنسرسیوم‌های صنعت و تامین مالی از طریق پیوستن به شرکت‌های مشتاق دیگر، به شکل قابل قبولی روی بلاکچین سرمایه‌گذاری کرده و گوی سبقت را از رقبای دیرینه خود بربایند. با این چشم انداز مبهم اما بسیار جذاب از نوآوری و سرمایه‌گذاری، آیا شما نیز مایل به استفاده از این فرصت هستید؟

بلاکچین بازیگران صنعت را به بازنگری و بازمهندسی پایگاه‌های داده و سیستم‌های اشتراک داده‌شان وا میدارد. هیچ راه بازگشتی وجود ندارد!

 

 بیشتر بخوانید:

بانکداری بر روی بلاکچین (بخش اول)

فناوری بلاک چین و بانکداری

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش دوم)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین