آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بانکداری بر روی بلاکچین (بخش اول)

بانکداری بر روی بلاکچین 

بلاکچین یا همان فناوری دفاتر کل توزیع شده نوع جدیدی از سیستم پایگاه داده است که طرفین مختلف شبکه را قادر می‌سازد تا به یک میزان، در زمانی نسبتا یکسان و با سطح اطمینانی تقر یبا بی‌سابقه به داده‌ها دسترسی داشته باشند.

در حال حاضر، با انفجار داده‌ها مواجهیم و هر یک از کسب‌وکارها، حجم قابل توجهی از داده‌ها را در دل خود می‌پرورانند. با این حال، به دلیل اینکه هرکس داده‌های خود را شخصا مدیریت می‌کند و ارتباط درستی بین این پایگاه‌های داده مستقل برقرار نشده، هنوز کارایی چندانی نیز حاصل نشده است. برای برقراری ارتباط بین این داده‌ها، عناصر و عوامل شخص ثالث بسیاری نیاز هستند تا این داده‌ها را ارسال و دریافت کرده و با ترکیبشان با یکدیگر، آنها را قابل استفاده کنند. در مقابل، بلاکچین این قابلیت را دارد تا مدل‌های ترکیب و تلفیق مدرنی ارائه دهد که می‌توانند فرایندها را بسیار کارآمدتر کنند، چرا که در دنیای امروز، این ترکیب و تلفیق‌ها، اتصالات و تعاملات، بخشی لاینفک از فرآیندهای تراکنشی هستند.

 


فرصت‌های بلاکچین


فرصت استثنایی و بلندمدتی که پیش روی بانک‌ها قراردارد این است که سیستم‌های عملیاتی، ریسک و مالی خود را با پلتفرم‌های داده مشترک مبتنی بر بلاکچین جایگزین کنند. این امر می‌تواند باعث ایجاد اختلال در بسیاری از زیرساخت‌ها و فرآیندهای بانک‌ها شود. از طرفی، رسیدن به نقطه پایانی و موفقیت می‌تواند زمانبر بوده و نیاز به تمرین و تکرار بسیار داشته باشد. با این حال، پتانسیل فناوری برای ارائه مزایا، سودآوری، بهره‌وری و صرفه‌جویی به اندازه‌ای هست که علاقه و سرمایه‌گذاری بانک‌ها را تغذیه کند.

اگرچه ارزیابی‌ها و برآوردهای فراوانی در مورد میزان ارزش آفرینی بلاکچین برای سیستم‌های بانکداری ارائه شده است، اما به نظر می‌رسد برای اینکه رهبران بازار سرمایه به معنای واقعی کلمه مزایا و استفاده‌های کسب‌وکاری بلاکچین را درک کرده و به آن ایمان بیاورند، جزئیات دقیق‌تر و بیشتری از این فناوری و تاثیرات عمیق آن نیاز است. این موضوع، به ویژه در مورد مدیران سرمایه‌گذار کلاس C بیشتر نیز به چشم می‌خورد، که برای شناسایی مداوم فناوری‌های نوظهور و نحوه بهره‌مندی از آنها و پتانسیل‌هایشان تحت فشار هستند. با در نظر گرفتن سیستم‌های منسوخ و سنتی کنونی، با توجه به موضوع انطباق رگولاتوری و اقناع سهامداران، چگونه می‌توان مطمئن بود که طرفداری از بلاکچین می‌تواند مزایای رقابتی و ارزش سهام مورد انتظار را ارائه دهد؟

به عقیده ما، رهبران کسب‌وکارها به جزئیات تحلیلی بیشتری در مورد بلاکچین نیاز دارند تا بتوانند کسب‌وکار خود را برای آن آماده کنند.

 


مدل بانک‌ها با بهره‌گیری از بلاکچین


مدل بانک‌ها با بهره‌گیری از بلاکچین

 

برای درک کامل تاثیر عملیاتی فناوری بلاکچین، پژوهشی با همکاری مک‌لاگان ترتیب داده شده است تا ابعاد عملیاتی و تاثیرات این فناوری در بوته ارزیابی قرار گرفته و به رهبران کسب‌وکارها ارائه شود. مک‌لاگان به عنوان یکی از معیارهای معتبر ارزیابی بازار در سطح جهانی، همه‌ ساله حجم قابل توجهی از بانک‌های مطرح جهان را به لحاظ مالی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این شرکت، با دریافت و ارزیابی تک تک داده‌های مالی و هزینه‌ای بانک‌ها و موسسات مالی از رهبرانشان، آنها را مورد بررسی قرار داده و نتایج و دستاوردهای مستند و مستدل خود را بر مبنای این داده‌ها ارائه می‌دهد.

در خصوص این پژوهش نیز مک‌لاگان، داده‌های موردنیاز خود را از طریق هشت مورد از بزرگترین بانک‌های جهان (بر اساس درآمدشان) گردآوری کرده است. هرچند که مدل اکسنچر برای پژوهش، بر بانک‌هایی با کارایی و بهره‌وری بالا بنا شده است. این امر می‌تواند معیاری دقیق برای سنجش میزان و نحوه تاثیرگذاری فناوری بلاکچین روی فرآیندهای پیش رو و فراپرده بانک‌های سرمایه‌گذار ارائه دهد (به نمودار شماره 1 نگاه کنید)

لازم به ذکر است که اکسنچر یکی از پیشگامان ارائه خدمات حرفه‌ای در سطح جهان است، که طیف گسترده‌ای از خدمات و راهکارهای کاربردی در استراتژی، مشاوره، دیجیتال، فناوری و عملیات را ارائه می‌دهد. اکسنچر با ترکیب تجربه‌ای فوق‌العاده و مهارت‌های تخصصی در سطح بیش از ۴۰ صنعت مختلف و مجموعه‌ای سترگ از توابع کسب‌وکاری که در خلال شبکه‌ای بزرگ و جهانی گرد آمده‌اند، تعاملات و فصول مشترک فناوری و کسب‌وکارها را یافته و آنها را در اختیار رهبران صنعت قرار می‌دهد تا بتواند بهره‌وری را در این سیستم‌ها ارتقا بخشیده و ارزشی پایدار برای سهامداران و ذینفعان آنها ایجاد کند.

 

مدل بانک‌ها با بهره‌گیری از بلاکچینمدل بانک‌ها با بهره‌گیری از بلاکچین

 


نتایج


بررسی بالغ بر ۵۰ معیار سنجش هزینه عملیاتی، با استفاده از مدل تحقیقاتی مبتنی بر درآمد مک‌لاگان و مدل مبتنی بر بهره‌وری بالای اکسنچر، شاخص‌های عملیاتی روشنی را ارائه کرده است. چهار مثال زیر، نشان دهنده تاثیر فناوری روی کاهش هزینه‌ها در حیطه‌ها  و بر اساس معیارهای مختلف هستند.

بلاکچین و بانکداری

در نتیجه ساده‌سازی و بهینه‌سازی داده‌ها، بهبود کیفیت آنها، شفافیت و کنترل‌های داخلی.

سازمان، به دلیل ارتقای شفافیت و قابلیت حسابرسی تراکنش‌های مالی

سازمان، به دلیل ارتقای شفافیت و قابلیت حسابرسی تراکنش‌های مالی

نظیر شناخت مشتریان (CYK) و آنبوردینگ آنها، به دلیل هویت‌های دیجیتال قدرتمندتر و دوجانبه بودن داده‌های مشتریان بین شرکا

نظیر شناخت مشتریان (CYK) و آنبوردینگ آنها، به دلیل هویت‌های دیجیتال قدرتمندتر و دوجانبه بودن داده‌های مشتریان بین شرکا

 نظیر پشتیبانی تجاری، دفاتر بینابینی، ترخیص، تسویه و رسیدگی، به دلیل کاهش یا حذف نیاز به مصالحه، تایید و تحلیل‌های ویرانگر، به عنوان بخشی کلیدی از فرآیندهای ترخیص و تسویه بهره‌ور و موثر

نظیر پشتیبانی تجاری، دفاتر بینابینی، ترخیص، تسویه و رسیدگی، به دلیل کاهش یا حذف نیاز به مصالحه، تایید و تحلیل‌های ویرانگر، به عنوان بخشی کلیدی از فرآیندهای ترخیص و تسویه بهره‌ور و موثر

 

 بیشتر بخوانید:

بانکداری بر روی بلاکچین (بخش دوم)

فناوری بلاک چین و بانکداری

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش دوم)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین