آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

آشنایی با تراکنش‌های محرمانه (Confidential transaction)

آشنایی با تراکنش‌های محرمانه (Confidential transaction)

 

شفافیت سیستم برای عملکرد یک بلاکچین، بسیار مهم تلقی می‌شود. این یعنی هر گره در شبکه می‌تواند یک کپی از کل بلاکچین را دانلود و تأیید کند که هیچ قانونی شکسته نشده است. برای بسیاری از دفتر حساب‌های توزیع شده، هر کسی می‌تواند یک جستجوگر بلوک آنلاین را باز کند که به وی اجازه می‌دهد میان بلوک‌ها، تراکنش‌ها و آدرس‌ها جستجو کند.

از لحاظ حریم خصوصی، این ایده آل نیست. در سیستمی مانند بیت‌کوین، هر تراکنش می‌تواند به تراکنش قبلی متصل شود. سکه‌ها از نظر فنی تعویض‌پذیر (fungible) نیستند، به این معنی که هرکدام می‌توانند مختص به تراکنش‌های خاص باشند. هیچ کس نمی تواند مانع از ارسال بیت‌کوین شود، اما اگر این سکه‌ها قبلاً از یک آدرس در لیست سیاه عبور کرده باشند، گیرندگان می‌توانند از قبول تراکنش شما خودداری نمایند. در بدترین حالت، عدم وجود تعویض‌پذیری می‌تواند بر پایه‌های سیستم تأثیر شدیدی بگذارد. سکه‌های جدید ممکن است اعتبار بدست آورند، در حالی که سکه‌های قدیمی‌تر ممکن است به خاطر سوابقشان، ارزش کمتری پیدا کنند.

درباره حریم خصوصی در بیت‌کوین غالباً اغراق می‌شود. نه تنها سکه‌ها را می‌توان ردیابی کرد، بلکه حتی کاربران نیز قادر به انجام اینکار هستند. آن‌ها از نام مستعار استفاده می‌کنند (به جای نام، آدرس‌های عمومی نمایش داده می‌شوند). تکنیک‌های تجزیه و تحلیل پیشرفته با دقت روزافزون، می‌توانند آدرس‌ها را باهم دسته‌بندی کنند تا موجودیت‌ها در شبکه را شناسایی کنند. یکی از آپگرید‌های مطرح شده برای انجام تراکنش‌های واقعاً خصوصی، «تراکنش‌های محرمانه» یا «Confidential transaction» است.

 


تراکنش محرمانه (Confidential transaction) چیست؟


تراکنش محرمانه (CT) ابتدا توسط مدیر عامل شرکت بلاک استریم (Blockstream)، آدام بک، در سال 2013 مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بعداً توسط گرگوری ماکسول، توسعه دهنده بیت‌کوین توسعه داده شد. ماکسول مشکلات ذکر شده در بخش اول یعنی «تعویض‌پذیری» و «ناشناسی ضعیف» (weak pseudonymity) را بیان کرد و یک راه حل ارائه داد. مبلغ انتقال یافته می‌تواند از شبکه گسترده‌تر محافظت کند تا فقط طرفین مورد معامله‌ بدانند که چه مقدار ارسال شده است.

 

مقایسه تراکنش‌های معمولی و تراکنش‌های محرمانه

 

در شرایط عادی (معاملات قابل دید برای عموم)، برای یک گره، تأیید اینکه مبلغ دریافتی از میزان ارسال شده فراتر نرود، آسان است. اگر آلیس بخواهد 0.3 BTC را برای باب بفرستد، خروجی خرج نشده را در در نظر می‌گیرد (مثلا 1 BTC) و آنرا به دو قسمت تقسیم می‌کند: 0.3 برای ارسال به باب، و 0.69 برای ارسال به خودش (باقی مبلغ بابت کارمزد کسر می‌شود)

این یک معادله جبری ساده برای گره‌های دیگر است: 1 از 0.3 + 0.69 بیشتر است، امضاها همگی درست هستند، و ورودی‌های آلیس قبلاً در جای دیگری خرج نشده است، بنابراین تراکنش باید معتبر باشد. با این حال، هنگامی که مبالغ، مخفی می‌شوند، اوضاع دیگر آسان نیست. چگونه می‌توان ارزیابی کرد که یک مقدار نامعلوم، مساوی یا بیشتر از مجموع دو مبلغ نامعلوم دیگر است؟

 


مروری بر رمزنگاری موجود


برای مخفی کردن داده، می‌توان از رمزگذاری استفاده کرد. با این حال، روش‌های سنتی شبیه به قرار دادن اسناد در گاوصندوق هستند: وقتی درون گاوصندوق قرار می‌گرد و درب قفل شود، تا زمانی که خارج نشوند، غیرقابل استفاده خواهند بود. آنچه ما برای کار کردن تراکنش‌های محرمانه نیاز داریم، یک گاوصندوق دیجیتال است که محتوای آن آشکار نیست، اما ویژگی‌های آن از بیرون توسط اشخاص، قابل تأیید است.

پاسخ این مسئله در رمزگذاری همومورفیک نهفته است مخصوصاً در طرحی به نام «تعهد پدرسن». این نوع رمزگذاری به یک شخص خارجی اجازه می‌دهد تا بر روی دیتا (که نمی‌تواند آن را ببیند)، برای برخی اهداف، عملیات انجام دهد. یک هش معمولی می‌تواند برای اختصاص به داده‌هایی که می‌خواهید بعداً ارایه کنید، استفاده شود. فرض کنید که می‌خواهید در شبکه‌های اجتماعی مسابقه‌ای را اعلام کنید، مثلا هر کس صرافی مورد علاقه شما را حدس بزند، جایزه 0.01 BTC را برنده می‌شود. ممکن است شرکت کنندگان شکاک باشند زیرا شما می‌توانید بعد از پایان مسابقه به جواب‌ها نگاه کنید و صرافی‌ای را اعلام کنید که توسط کسی گفته نشده است.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید این است که به دنبال کنندگان خود یک هش ارائه دهید: رشته ای از اعداد و حروف به ظاهر تصادفی که به یک ورودی خاص مپ می‌شوند. شما صرافی مورد نظر خود را از یک تابع عبور می‌دهید تا یک خروجی خاص بدست آورید. ما با الگوریتم SHA256 مثال میزنیم:

d8d7193f2a59305620fa0afac83d0c863bf8a7d4d60a27eb59f171ca3b5ac52b 

با نگاه کردن به این، نمی‌توانید بفهمید که ورودی چیست. همچنین نمی توانید تابع را معکوس کنید تا جواب را به دست آورید. اگر می‌دانید که ورودی "blockchainirc" است، می‌توانید به راحتی هش آن‌ را با این هش مطابقت دهید. به این ترتیب ، فالوورهای  شما مطمئن می‌شوند که شما در پایان مسابقه پاسخ خود را تغییر نخواهید داد. انجام این کار نتیجه‌ای کاملاً متفاوت خواهد داشت.

اگرچه که این روش واقعاً این خیلی امن نیست. در حالی که فالوورهای شما نمی توانند الگوریتم را مهندسی معکوس کنند، می‌توانند لیستی از صرافی‌های احتمالی را ایجاد کنند و هش هرکدام را مطابقت دهند تا به جواب برسند. ما می‌توانیم احتمال بروز این امر را با اضافه کردن داده‌های تصادفی به نام «عامل کور کننده» (blinding factor) به داده‌ای که می‌خواهیم هش کنیم، کاهش دهیم.

اگر ورودی ما «مرکز تحقیقات بلاکچین، مرجع تخصصی آموزش و سرمایه گذاری» باشد، حدس زدن برای شرکت کنندگان به طور قابل توجهی سخت‌تر می‌شود (و برای 0.01BTC بعید است کسی حتی اقدام به این کار بکند).

تعهد پدرسن به ما امکان می‌دهد ورودی‌ها را در تعهدات بصورت مستتر مخفی کنیم. همانطور که ماکسول در شکل زیر نشان می‌دهد:

 

استفاده از عامل کورکننده برای مخفی کردن

 

چند مرحله دیگر بعد از اینجا وجود دارد که شامل رمزنگاری بیضوی و اثبات محدوده (range proof) است، اما ایده اصلی این است که کاربر، تعهد پدرسن را برای آدرس خود دارد. هنگام ارسال وجه، دو تعهد اضافی ایجاد می‌شود (یک آدرس تغییر برای بازگشت به کاربر، و دیگری برای آدرس مقصد).

هیچ کس نمی داند چه مقدار ارسال می‌شود، اما می‌توان بررسی کرد که تعهدات تغییر و مقصد (سمت چپ معادله مکسول) به آدرس مبدأ (سمت راست معادله) اضافه می‌شود. در صورت ارزیابی صحیح، تراکنش کاربر معتبر است، زیرا می‌توان اثبات کرد که ورودی‌ها با خروجی‌ها برابر هستند.

 


کاربرد تراکنش‌های محرمانه چیست؟


اگر تراکنش‌های محرمانه در بیت‌کوین به اجرا در بیاید، ما از یک سیستم بسیار خصوصی‌تر بهره‌مند می‌شویم. هم ورودی و هم خروجی از شبکه وسیع‌تر پوشانده می‌شوند، و ورودی‌های روی دفترکار مبهم می‌شوند اما گره‌ها هنوز می‌توانند صحت و سقم آنها را تأیید کنند. با این پیشرفت بزرگ در حفظ حریم خصوصی، ممکن است بیت‌کوین‌ها به طور کامل بتوانند fungible باشند، زیرا تجزیه و تحلیل زنجیر دیگر تاریخچه واحد مورد نظر را نشان نخواهد داد.

در حال حاضراینطور به نظر نمی رسد که معاملات محرمانه واقعا در پروتکل ادغام شود.. با افزوده شدن این قابلیت، تراکنش‌ها بسیار بزرگتر از نمونه‌های استاندارد خواهند بود (درفضای بلوک محدود)، این تنها باعث افزایش تقاضا می‌شود. همچنین لازم است اعضای انجمن و همچنین اکثر شرکت‌کنندگان با تغییر کد موافقت کنند، کاری که همیشه دشوار بوده است.

 


نتیجه گیری


تراکنش‌های محرمانه در برخی دیگر از رمزارزها و زنجیرهای جانبی بیت‌کوین اجرا شده‌اند. به عنوان مثال، مونرو از آنها در ترکیب با ساخت‌هایی به نام «امضای حلقوی» (Ring signature) استفاده می‌کند تا به ناشناسی و تعویض‌پذیری دست یابد. زنجیر جانبی «لیکوئید» آنها را برای حریم خصوصی بیشتر پیاده‌سازی می‌کند و MimbleWimble آنها را برای رسیدن به همان اهداف گسترش می‌دهد. برای مزایایی که به همراه دارند، تراکنش‌های محرمانه با مبادله فوت پرینت بزرگتری همراه هستند. رمزارزها اغلب برای مقیاس پذیری و توان عملیاتی در لایه پایه تقلا می‌کنند و تراکنش‌های با اندازه بزرگتر برای همه جذابیت ندارد. گفته می‌شود، طرفداران حفظ حریم خصوصی پنهان کردن مبلغ معامله و شرکت کنندگان را ضروری می‌دانند تا به طور واقعی اجازه دهند رمز ارزها بعنوان پول قابل تعویض عمل کنند.

 

بیشتر بخوانید:

IPFS چیست؟ پلتفرم اشتراک فایل همتا به همتا و غیرمتمرکز

ارز دیجیتال گرین (Grin) چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

بلاک چین DeFi چیست؟ چشم انداز امور مالی غیر متمرکز

کاربرد بلاک چین در بورس و بازارهای سرمایه (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش اول)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز

بلاکچین بستری امن برای انتخابات (بخش اول)

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

فناوری بلاک چین و بانکداری

بلاک چین و بازتعریف اعتماد سیاسی

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش اول)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش اول)


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

 

 

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین