آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

به طور کلی، مقیاس‌پذیری به توانایی رشد یک سیستم جهت تامین رشد تقاضا اشاره دارد. وقتی از مقیاس‌پذیری در بلاکچین صحبت می‌کنیم، منظور ما افزیش ظرفیت آن برای انجام تراکنش‌های بیشتر است. پروتکل‌هایی مانند بیت‌کوین از نقاط قوت زیادی برخوردار هستند، اما مقیاس‌پذیری جز آن‌ها نیست. اگر بیت‌کوین در یک دیتا‌بیس مرکزی اجرا می‌شد، افزایش سرعت و توان آن بسیار ساده بود. اما ارایه یک ارزش جدید در زنجیره بیت‌کوین (برای مثال مقاومت، سانسور) نیازمند آن است که تعداد بسیاری از مشارکت‌کنندگان یک نسخه از بلاکچین را همگام سازی کنند.

آشنایی با زنجیره‌‌های جانبی و کانال‌‌های پرداخت در بلاک چین

 

به طور کلی، مقیاس‌پذیری به توانایی رشد یک سیستم جهت تامین رشد تقاضا اشاره دارد. وقتی از مقیاس‌پذیری در بلاکچین صحبت می‌کنیم، منظور ما افزیش ظرفیت آن برای انجام تراکنش‌های بیشتر است. پروتکل‌هایی مانند بیت‌کوین از نقاط قوت زیادی برخوردار هستند، اما مقیاس‌پذیری جز آن‌ها نیست. اگر بیت‌کوین در یک دیتا‌بیس مرکزی اجرا می‌شد، افزایش سرعت و توان آن بسیار ساده بود. اما ارایه یک ارزش جدید در زنجیره بیت‌کوین (برای مثال مقاومت، سانسور) نیازمند آن است که تعداد بسیاری از مشارکت‌کنندگان یک نسخه از بلاکچین را همگام سازی کنند.

اینترنتی که برای خواندن این مقاله از آن استفاده می‌کنید، چندان خصوصی نیست. ناظران می‌توانند بفهمند که الان کجا هستید و به کمک چیزهایی مانند کوکی یا اثر انگشت دستگاه، می‌توانند اطلاعات حیرت‌انگیزی راجع به عادت‌های آنلاین شما جمع‌آوری کنند. ممکن است با این مسئله مشکلی نداشته باشید. اما همه اینطور نیستند، به ویژه وقتی نرم‌افزارهایی وجود دارد که به راحتی در دسترس هستند و می‌توانند حریم خصوصی شما را با سهولت بالا ببرند. در این مقاله، ابزار حفظ حریم خصوصی Tor را که مورد بررسی قرار می‌دهیم

شبکه تور (Tor Network) چیست؟

 

اینترنتی که برای خواندن این مقاله از آن استفاده می‌کنید، چندان خصوصی نیست. ناظران می‌توانند بفهمند که الان کجا هستید و به کمک چیزهایی مانند کوکی یا اثر انگشت دستگاه، می‌توانند اطلاعات حیرت‌انگیزی راجع به عادت‌های آنلاین شما جمع‌آوری کنند. ممکن است با این مسئله مشکلی نداشته باشید. اما همه اینطور نیستند، به ویژه وقتی نرم‌افزارهایی وجود دارد که به راحتی در دسترس هستند و می‌توانند حریم خصوصی شما را با سهولت بالا ببرند. در این مقاله، ابزار حفظ حریم خصوصی Tor را که مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

حدود‌ ‌‌سه‌‌ ‌سال‌ ‌است‌ که ‌بلاک‌ چین‌ ‌به عنوان‌ ‌‌یکی‌ ‌از‌ فناوری‌های‌ ‌داغ‌ ‌در‌ ‌ایران‌ ‌مورد‌ ‌توجه‌ ‌قرار‌ ‌گرفته‌ ‌است‌ ‌و‌ ‌در‌ ‌دنیا‌ ‌نیز‌ ‌زمان‌ ‌زیادی‌ ‌نیست‌ ‌که‌ ‌مورد‌ ‌توجه‌ ‌واقع‌ ‌شده‌ ‌است.‌ ‌‌‌طبق‌ ‌هایپ‌ ‌سا‌یکل‌ ‌گارتنر،‌ ‌ما‌ هم اکنون‌ ‌دقیقا‌ ‌در‌ ‌قله‌ ‌انتظارات‌ ‌از‌ ‌فناوری‌ ‌بلاک چین‌ ‌قرار‌ ‌داریم‌ و سازمان‌ها،‌ ‌نهادها‌ ‌و‌ شرکت‌های‌ ‌بزرگ‌ ‌وارد‌ ‌این‌ ‌حیطه‌ ‌شده‌ ‌و‌ ‌مطالعات‌ ‌خود‌ ‌را‌ ‌شروع‌ کرده‌اند.‌

فناوری دفتر  کل توزیع شده (DLT) که بیشتر با عنوان بلاک چین شناخته می‌شود، از شبکه‌ی پایگاه‌های داده پشتیبانی می‌کند و شر کت کنندگان را قادر به ایجاد، انتشار و ذخیره اطلاعات به شیوه‌ای ایمن و  کارآمد می‌سازد فناوری پایگاه داده‌ها جدید نیستند، اما آنچه که باعث محبوبیت DLT شده، عمل کرد آنها به صورت پیوسته، ایمن و بدون نیاز به  کنترل یا رهبری نهاد واسط است و اعتماد توسط هر عضو شر کت کننده ایجاد می‌شود. همانند زمانی که اینترنت پدید آمد، پیدایش زنجیره بلوکی نیز نوید بخش تحول در مدل‌های  کسب و کاری و صنایع مختلف است، این فناوری دنیا را وادار به بازبینی در ساختارهای سنتی و تعریف ارزش‌های جدید خواهد کرد. در ساختار سیستم‌های فعلی به منظور شناسایی، حفاظت و نگهداری ازتراکنش ها، نیازمند نهاد ثالث قابل اعتماد هستیم به صورت نظری، در سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین نیازی به وجود نهاد ثالث نیسـت و به منظور اجرای ترا کنش‌ها از نشانه های رمزنگاری شده استفاده می‌شود.  بلاک چین می‌تواند دنیای دیجیتال را متحول کند و با اسـتفاده از خصوصیت "تفاهم توزیع یافته" تراکنش‌ها را به نحوی اجرا نماید که دارایی‌های دیجیتالی درآینده نیز قابل شناسایی و اعتماد باشند. این امر بدون در خطر افتادن حریم خصوصی و امنیت دارایی‌های دیجیتال و طرف های درگیر در معامله  انجام می‌گیرد. گفته می‌شود که بلاک چین برای تراکنش‌ها کاری را انجام می‌دهد که اینترنت برای اطلاعات انجام داده است. یعنی بلاک چین باعث افزایش اعتماد و  کارآیی در تبادل تقریبا هر نوع داده ای می‌شود و می‌تواند تغییر فراوانی در کارهای دنیا ایجاد کند.

زنجیره‌ی بلوک‌‌ها (Blockchain) چگونه ساخته می‌شود؟

 

فناوری دفتر  کل توزیع شده (DLT) که بیشتر با عنوان بلاک چین شناخته می‌شود، از شبکه‌ی پایگاه‌های داده پشتیبانی می‌کند و شر کت کنندگان را قادر به ایجاد، انتشار و ذخیره اطلاعات به شیوه‌ای ایمن و  کارآمد می‌سازد فناوری پایگاه داده‌ها جدید نیستند، اما آنچه که باعث محبوبیت DLT شده، عمل کرد آنها به صورت پیوسته، ایمن و بدون نیاز به  کنترل یا رهبری نهاد واسط است و اعتماد توسط هر عضو شر کت کننده ایجاد می‌شود. همانند زمانی که اینترنت پدید آمد، پیدایش زنجیره بلوکی نیز نوید بخش تحول در مدل‌های  کسب و کاری و صنایع مختلف است، این فناوری دنیا را وادار به بازبینی در ساختارهای سنتی و تعریف ارزش‌های جدید خواهد کرد. در ساختار سیستم‌های فعلی به منظور شناسایی، حفاظت و نگهداری ازتراکنش ها، نیازمند نهاد ثالث قابل اعتماد هستیم به صورت نظری، در سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین نیازی به وجود نهاد ثالث نیسـت و به منظور اجرای ترا کنش‌ها از نشانه های رمزنگاری شده استفاده می‌شود.

PGP مخفف عبارت حریم خصوصی بسیار خوب (Pretty Good Privacy) می‌باشد و در حقیقت یک نرم افزار رمزگذاری شده است که به منظور ارائه حریم خصوصی، امنیت و تأیید هویت برای سیستم های ارتباطی آنلاین طراحی شده است. طرح اولیه PGP توسط فیل زیمرمن (Phil Zimmerman) ارائه شد و به گفته وی، به دلیل افزایش تقاضای اجتماعی برای حریم خصوصی، این برنامه آزادانه در دسترس عموم قرار گرفته است.   از زمان ایجاد پی‌جی‌پی در سال ۱۹۹۱، نسخه های بسیاری از این نرم افزار ایجاد شد. در سال ۱۹۹۷، فیل زیمرمن برای ایجاد یک استاندارد منبع باز PGP پیشنهادی را به کارگروه مهندسی اینترنت (IETF) ارائه داد. این پیشنهاد پذیرفته شد و منجر به ایجاد پروتکل OpenPGP شد که فرمت های استاندارد برای کلیدها و پیام های رمزنگاری شده را تعریف می کند.

پی جی پی (PGP) چیست؟ افزایش حریم خصوصی با رمزنگاری

 

PGP مخفف عبارت حریم خصوصی بسیار خوب (Pretty Good Privacy) می‌باشد و در حقیقت یک نرم افزار رمزگذاری شده است که به منظور ارائه حریم خصوصی، امنیت و تأیید هویت برای سیستم های ارتباطی آنلاین طراحی شده است. طرح اولیه PGP توسط فیل زیمرمن (Phil Zimmerman) ارائه شد و به گفته وی، به دلیل افزایش تقاضای اجتماعی برای حریم خصوصی، این برنامه آزادانه در دسترس عموم قرار گرفته است. 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین