آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

PGP مخفف عبارت حریم خصوصی بسیار خوب (Pretty Good Privacy) می‌باشد و در حقیقت یک نرم افزار رمزگذاری شده است که به منظور ارائه حریم خصوصی، امنیت و تأیید هویت برای سیستم های ارتباطی آنلاین طراحی شده است. طرح اولیه PGP توسط فیل زیمرمن (Phil Zimmerman) ارائه شد و به گفته وی، به دلیل افزایش تقاضای اجتماعی برای حریم خصوصی، این برنامه آزادانه در دسترس عموم قرار گرفته است.   از زمان ایجاد پی‌جی‌پی در سال ۱۹۹۱، نسخه های بسیاری از این نرم افزار ایجاد شد. در سال ۱۹۹۷، فیل زیمرمن برای ایجاد یک استاندارد منبع باز PGP پیشنهادی را به کارگروه مهندسی اینترنت (IETF) ارائه داد. این پیشنهاد پذیرفته شد و منجر به ایجاد پروتکل OpenPGP شد که فرمت های استاندارد برای کلیدها و پیام های رمزنگاری شده را تعریف می کند.

پی جی پی (PGP) چیست؟ افزایش حریم خصوصی با رمزنگاری

 

PGP مخفف عبارت حریم خصوصی بسیار خوب (Pretty Good Privacy) می‌باشد و در حقیقت یک نرم افزار رمزگذاری شده است که به منظور ارائه حریم خصوصی، امنیت و تأیید هویت برای سیستم های ارتباطی آنلاین طراحی شده است. طرح اولیه PGP توسط فیل زیمرمن (Phil Zimmerman) ارائه شد و به گفته وی، به دلیل افزایش تقاضای اجتماعی برای حریم خصوصی، این برنامه آزادانه در دسترس عموم قرار گرفته است. 

با شیوع ویروس کرونا، تریلیون‌ها دلار پول به بازارهای مالی تزریق شده است تا شاید بتواند احیا کننده اقتصادهای جهانی باشد.این درحالی است که نرخ بیکاری آمریکا به بالاترین میزان خود در طول تاریخ رسیده و از یک بحران اقتصادی عظیم حکایت می‌کند.  برهمین اساس بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که کل کسب‌وکارهای سنتی در دنیا در معرض فروپاشی قرار دارند. اما اوضاع برای کسب و کارهای بلاک چینی و فعال در حوزه ارزهای دیجیتال شاید کمی متفاوت باشد.

رونق کسب و کارهای بلاک چینی در رکود اقتصادی!

 

با شیوع ویروس کرونا، تریلیون‌ها دلار پول به بازارهای مالی تزریق شده است تا شاید بتواند احیا کننده اقتصادهای جهانی باشد.این درحالی است که نرخ بیکاری آمریکا به بالاترین میزان خود در طول تاریخ رسیده و از یک بحران اقتصادی عظیم حکایت می‌کند.

اوراکل بلاک چین یک منبع اطلاعاتی شخص ثالث محسوب می‌شود که وظیفه آن تهیه اطلاعات ورودی برای قراردادهای هوشمند است و همینطور امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. یک قرارداد هوشمند صرفاً از کد‌های برنامه نویسی تشکیل شده که به صورت خودکار اجرایی می‌شوند. قراردادهای هوشمند داده های دریافتی از اوراکل را ارزیابی می کنند و بسته نوع به اطلاعات دریافتی، مفاد قرارداد هوشمند را اجرا می کنند.  به عنوان مثال فرض کنید که علی و سامان در مورد اینکه درجه حرارت در روز شنبه چطور خواهد بود شرط بندی می کنند. علی معتقد است كه دما 20 درجه سانتیگراد یا بالاتر خواهد بود، در حالیکه سامان معتقد است دما 19 درجه سانتیگراد یا پایین تر خواهد بود.  آن ها یک قرارداد هوشمند (که هر دوی آن ها وجوهی را برای آن ارسال می کنند) طراحی می کنند که بسته به دمای آن روز، وجه را به برنده پرداخت کند. برای آنکه قرارداد هوشمند دمای روز مشخص شده را تعیین کند و از این طریق مبلغ قرارداد را به برنده بپردازد، باید از یک منبع قابل اعتماد یا یک اوراکل پرس و جو کرده و از آن اطلاعات برای نتیجه گیری استفاده کند

اوراکل (Oracle) چیست و چه نقشی در بلاک چین دارد؟

 

اوراکل بلاک چین یک منبع اطلاعاتی شخص ثالث محسوب می‌شود که وظیفه آن تهیه اطلاعات ورودی برای قراردادهای هوشمند است و همینطور امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. یک قرارداد هوشمند صرفاً از کد‌های برنامه نویسی تشکیل شده که به صورت خودکار اجرایی می‌شوند. قراردادهای هوشمند داده های دریافتی از اوراکل را ارزیابی می کنند و بسته نوع به اطلاعات دریافتی، مفاد قرارداد هوشمند را اجرا می کنند.

بلاک چین اتریوم در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و تا سال ۲۰۱۵ پیاده‌سازی کامل آن به طول انجامید. اتریوم یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که به صورت غیرمتمرکز عمل می‌کند و برای توسعه دهندگان این امکان را فراهم می‌کند که بتوانند قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز را بر بستر آن پیاده‌سازی کنند. ارز دیجیتال اختصاصی شبکه اتریوم، اتر (ETH) نام دارد که دومین ارز دیجیتال بازار کریپتو از نظر ارزش بازار به حساب می‌آید.  به تازگی اتریوم نقشه راه خود در سال ۲۰۲۰ را منتشر کرده است که نشان می‌دهد بلاک چین اتریوم در حال حاضر در فاز آخر توسعه خود قرار دارد. این فاز، سرنیتی (Serenity) نام گذاری شده و به عرضه بلاک چین جدید اتریوم به اسم اتریوم ۲.۰ منتهی خواهد شد. نسخه ۲.۰ شبکه اتریوم از قابلیت‌های زیادی نظیر گواه اثبات سهام، شاردینگ، ماشین مجازی جدید اتریوم، مکانیزم جدید پاداش ها و بسیاری از موارد دیگر پشتیبانی خواهد کرد

نقشه راه اتریوم در سال ۲۰۲۰ رونمایی شد

 

بلاک چین اتریوم در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و تا سال ۲۰۱۵ پیاده‌سازی کامل آن به طول انجامید. اتریوم یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که به صورت غیرمتمرکز عمل می‌کند و برای توسعه دهندگان این امکان را فراهم می‌کند که بتوانند قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز را بر بستر آن پیاده‌سازی کنند. ارز دیجیتال اختصاصی شبکه اتریوم، اتر (ETH) نام دارد که دومین ارز دیجیتال بازار کریپتو از نظر ارزش بازار به حساب می‌آید.

تغییرات شدید قیمت بیت کوین به عنوان یک ارز رمزنگاری شده در بستر بلاک چین، توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده است. طی نزدیک به یک سال، قیمت این ارز دیجیتال از حدود ۷۰۰ دلار به نزدیک ۲۰ هزار دلار رسیده است. اما بلاک چین چیست که این ارز مبتنی بر این تکنولوژی، به  چنین قیمت باور نکردنی‌ای رسیده است؟ واقعیت این است که جدای از مباحث فنی پیچیده این پدیده، مفهوم بلاک چین یا زنجیره بلوکی، بسیار ساده است.  ییایید موضوع را با ذکر یک مثال تشریح کنیم:  تصور کنید می‌شود ۱۰ تومان به حساب دوستتان واریز کنید. برای تایید این تراکنش بانک ابتدا موجودی حساب شما را بررسی می‌کند و در صورت داشتن موجودی، صرفا در دفاتر خود ۱۰ تومان از حساب شما کم و به حساب دوستتان اضافه و سابقه تراکنش را ثبت می کند! بیایید برای سادگی، پایگاه داده مفصل بانک را به یک برگه ساده اکسل تشبیه کنیم. عملا بانک این فایل اکسل را در سرورهای خود ذخیره می کند، و هر لحظه تغییرات موجودی حساب ها و سابقه تراکنش ها را به روز می‌کند.  حال تصور کنید این اطلاعات به جای سرورهای متمرکز (Centralized) بانک در کامپیوترهای شخصی تمام صاحبان حساب، توزیع شده باشد (Decentralized) و کاربران مسئول بررسی صحت تراکنش ها و به روزرسانی حساب ها باشند! اما چطور؟ ۱. چه کسی در شبکه حق دارد حساب ها را تغییر دهد؟ ۲. اگر کسی حساب ها را به دلخواه خود دستکاری کرد چه؟ ۳. اصلا از کجا معلوم شما صاحب حسابی باشید که می‌شود ۱۰ تومان از آن منتقل کنید؟

بلاک چین چیست که کاربرد آن منجر به ایجاد گران‌ترین رمزارز جهان،بیت کوین، شده است؟

 

تغییرات شدید قیمت بیت کوین به عنوان یک ارز رمزنگاری شده در بستر بلاک چین، توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده است. طی نزدیک به یک سال، قیمت این ارز دیجیتال از حدود ۷۰۰ دلار به نزدیک ۲۰ هزار دلار رسیده است. اما بلاک چین چیست که این ارز مبتنی بر این تکنولوژی، به  چنین قیمت باور نکردنی‌ای رسیده است؟ واقعیت این است که جدای از مباحث فنی پیچیده این پدیده، مفهوم بلاک چین یا زنجیره بلوکی، بسیار ساده است.

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

شماره تماس: ۷۲۳۹۲۳۴-۰۹۳۶

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین