آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بهترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین کدامند؟

بهترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین

 

امروزه با ظهور فناوری های جدید، برنامه نویسی و مشاغل مرتبط با آن جان تازه ای به خود گرفته اند، بطوری که گفته می شود میانگین درآمد مشاغل مرتبط با بلاک چین در ایالات متحده آمریکا به 84000 دلار سیده است. همچنین با پیدایش ارزهای دیجیتال و گسترش کاربردهای فناوری بلاک چین، نیاز به وجود برنامه نویسان توانمند را بیش از پیش می کند. از همین رو انتظار می رود تا ارزش بازار این فناوری تا سال 2024 به بیش از 20 میلیارد دلار برسد.

 


برنامه نویسی بلاک چین 


 اگر شما هم بخواهید به یک توسعه دهنده بلاک چین تبدیل شوید، اولین قدم انتخاب یک زبان برنامه نویسی است که بر اساس نوع پروژه شما تعیین می گردد. در حقیقت باید بگوییم که یک زبان برنامه نویسی واحد برای برنامه نویسی بلاک چین وجود ندارد، چراکه با تغییر نوع کارکرد پروژه شما زبان برنامه نویسی آن هم تغییر می کند. به عنوان مثال ممکن است که شما زبان پایتون را برای انجام پروژه بلاک چینی خود انتخاب کنید، درحالی‌که توسعه‌ دهنده ‌ی دیگری از جاوا اسکریپت استفاده کند.

بنابراین باید در ابتدا مشخص کنید که چه ارز دیجیتالی می تواند پلتفرم پایه پروژه شما باشد، همچنین باید مشخص کنید که انتظار شما از کارکرد و هدف آن پروژه چیست. برای مشاهده بهترین و محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سال 2019 می توانید از مقالات منتشر شده در وب سایت های IEEE و tiobe.com استفاده کنید.

بر همین اساس برنامه‌نویسی بلاک‌چین را می توان در 4 حوزه کاری تقسیم بندی کرد:

  • ایجاد و ارتقا یک شبکه بلاک چین
  • پروژه هایپرلجر فابریک (fabric) جهت پیاده سازی دفتر کل غیرمتمرکز
  • راه‌اندازی یک ICO
  • ساخت قراردادهای هوشمند و برنامه غیرمتمرکز (Dapp)

برای اینکه بتوانید به هر یک از این حوزه های کاری فوق وارد شوید، باید با مبانی اساسی فناوری بلاک چین و چگونگی کارکرد آن بطور کامل آشنایی داشته باشید. مثلا اگر بخواهید به حوزه هایپر لجر فابریک وارد شوید دانستن اصول کارکرد شبکه بلاک چین الزامیست، همچنین در راه اندازی ICO و حتی ارتقا یک بلاک چین، فراگیری مفاهیم فناوری بلاک چین به پیش برد شما در رسیدن به اهدافتان کمک شایانی خواهد کرد.

به همین منظور مرکز تحقیقات بلاک چین یک دوره آموزشی جامع  تحت عنوان "صفر تا صد بلاک چین" برای علاقه مندان به این حوزه تولید کرده است. پس از فراگیری این دوره، تصمیم گیری شما برای انتخاب زبان برنامه نویسی بسیار دقیق تر و راحت تر خواهد بود.

برای اینکه بتوانید به یک توسعه دهنده بلاک چین تبدیل شوید باید به طور کامل به زبان برنامه نویسی ++C آشنایی داشته باشید. اما جهت تسهیل در کار و صرفه جویی در زمان، توصیه می کنیم که به جای توسعه‌ی یک بلاک چین از صفر، از پروژه‌های متن ‌باز (Open Source) که بیت کوین و یا اتریوم ارائه کرده اند استفاده کنید.

همچنین اگر قصد پیاده سازی یک قرارداد هوشمند (Smart Contract) را دارید، می توانید از پلتفرم آماده اتریوم استفاده کنید، البته این پلتفرم زبان برنامه نویسی خاص خود را دارد و باید با زبان سالیدیتی (Solidity) تسلط کافی داشته باشید.

برای انجام پروژه های مرتبط با هایپرلجر فابریک و ایجاد یک دفتر کل مشترک و غیر متمرکز، زبان برنامه نویسی گو (GO) یکی از زبان های مورد استفاده است.

در نهایت اگر بلاک چین فناوری اساسی و زیرساختی پروژه شماست و تمایل دارید که کاربران با برنامه شما تعامل داشته باشند و حتی بتوانند آن را ارتقا دهند، استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت و فرانت اند (Front end) را به شما پیشنهاد می کنیم.

اما قبل از اینکه به سراغ معرفی زبان های برنامه نویسی بلاک چین برویم، شاید بد نباشد تا چالش ها و معیارهای انتخاب آن ها را بررسی کنیم.

 

صفر تا صد برنامه نویسی بلاک چین

 

اولین چالش در مورد امنیت زبان برنامه نویسی است. از آن جایی که کدهای بلاک چین به صورت عمومی و قابل رویت برای همه کاربران است، هر فردی که بخواهد می تواند کدها را بررسی کرده و حتی در آن ها تغییراتی ایجاد کند، در نتیجه یک هکر می تواند با پیدا کردن باگ های امنیتی به داخل شبکه نفوذ کند و میلیون ها دلار پول یا ارز دیجیتال را به سرقت ببرد.

چالش دوم مربوط به مدیریت منبع می باشد.

بدین معنی که توسعه بلاک چین باید همگام با نیازهای شبکه باشد. بدلیل  اینکه که نمی‌توان پیش بینی های لازم را از ابتدای پروژه انجام داد، بهتر است سیستم برای پرسش‌ هایی از سراسر دنیا و یا پرسش های محلی آمادگی لازم را داشته باشد. از سوی دیگر طراحی بلاک چین باید بگونه ای باشد تا بهترین کارایی را ایجاد کند. پس لزوم استفاده از برنامه نویسی منعطف که قابلیت اجرای موازی دستور العمل‌ های مختلف را داشته باشد، اهمیت خواهد داشت.

در چالش سوم، کارایی و عملکرد زبان های برنامه نویسی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

همانطور که گفته شد، یک بلاک چین همیشه باید بالاترین قابلیت‌های خود را به نمایش بگذارد. از همین رو، استفاده از امضای دیجیتالی قابلیت موازی سازی بلاک چین را بهبود می بخشد. در تایید امضای دیجیتال (digital signature) شما به چیزی بیشتر از یک تراکنش، یک امضا و یک کلید نیاز ندارید و با داشتن این سه تاییدیه می توانید وظایف را به موازات هم انجام دهید. این ویژگی در تمامی توابع یک بلاک چین مشهود است.

برای درک بهتر این موضوع فرایند انجام یک تراکنش را در نظر بگیرید. در این فرایند چندین تراکنش برای جلوگیری از ایجاد مشکلات دوباره خرج کردن (Double spend) بصورت موازی نمی توانند انجام شوند. این امر سبب تفکیک زبان های برنامه نویسی شده است، به خاطر اینکه برخی از زبان های برنامه نویسی کارایی بهتری برای پیاده سازی توابع بصورت موازی دارند.

 

 


زبان های برنامه نویسی بلاک چین


زبان های برنامه نویسی بلاک چین 


زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس  (++C)


این زبان برنامه نویسی بیش از 30 سال پیش توسط استراستروپ ابداع شد. سی پلاس پلاس علاوه بر دارا بودن تمام ویژگی های کلیدی زبان برنامه نویسی C، نظیر انعطاف‌پذیری (flexibility)، امنیت (security) و کارایی(efficiency)، سعی کرده است که مفهوم شی گرایی آن را بیشتر کند. به همین علت است که زبان ++C به عنوان یک زبان برنامه نویسی شی گرا شناخته می شود اما C یک زبان برنامه نویسی ساخته یافته است.

در حال حاضر بسیار از توسعه دهندگان بلاک چین از زبان برنامه نویسی ++C برای طراحی هسته اولیه بلاک چین استفاده می کنند. البته به خاطر وابستگی زیاد ++C به نوع متغیرها و دستورات قدیمی،‌ استفاده از آن برای برنامه نویسان تازه کار توصیه نمی شود. با این وجود اگر در استفاده از این زبان برنامه نویسی مهارت کافی را پیدا کنید، درک عمیقی از سایر زبان های برنامه نویسی بدست می آورید.

در هر صورت وابسته بودن دنیای بلاک چین و رمز ارزها به زبان برنامه نویسی ++C را نمی توان کتمان کرد، خوشبختانه در حال حاضر منابع وسیعی جهت آموزش و فراگیری در سطح اینترنت وجود دارد که می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید.

 


زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت (Javascript) 


جاوا اسکریپت اولین زبان برنامه نویسی محسوب می شود که برای ایجاد واسط‌ های کاربری تکامل‌ یافته و بهبود صفحات HTML، CSS به وجود آمد. امروزه تقریبا تمامی مرورگرها از جاوا اسکریپت به خوبی پشتیبانی می کنند.  

Javascript با کمک واسطه هایی چون انیمیشن‌ها، منوهای کاربران، کادرهای گفتگو و نقشه‌های تعاملی توانسته است تا مسیر تکامل خود را طی کند و سبب بهتر شدن رفتارهای صفحات وب در مرورگر های جدید و امروزی شده است. جاوا اسکریپت یکی از زبان های برنامه نویسی است که روز به روز در حال تکامل و بهتر شدن است و برای افراد تازه کار زبان نسبتا آسانی به شمار می رود.

استفاده از جاوا اسکریپت در پروژه های مبتنی بر بلاک چین، برای اولین بار در پلتفرم لیسک (Lisk) به کار گرفته شد.

توسعه دهندگان پروژه لیسک معتقدند که توسط جاوا اسکریپت می توان یک اکوسیستم کامل بر روی بلاکچین را پیاده سازی کرد. از همین رو پلتفرم لیسک امکان ساخت و پیاده سازی برنامه های مبتنی بر بلاک چین را با زبان جاوا اسکریپت برای برنامه نویسان فراهم کرده است.

 


زبان برنامه نویسی جاوا (Java)


زبان برنامه نویسی جاوا (Java) پادشاه صفحات وب  HTML/Css است و بدلیل ویژگی غیر قابل تغییر بودن (immutability) آن که مانع از هک و اقدامات خرابکارانه می شود، برای ایجاد بلاکچین های محرمانه با امنیت بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

 


زبان برنامه نویسی پایتون (Python)   


 یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی کاربردی که برای تعریف پروژه های مبتنی بر بلاک چین کاربرد دارد، زبان پایتون می باشد.

Python با هدف ایجاد سادگی و خوانایی در کدها و دستورات یک زبان برنامه نویسی، توسط شخصی به نام Guido van Rossum ابداع شد. بسیاری از افرادی که به تازگی وارد دنیای برنامه نویسی شده اند به زبان پایتون علاقه فراوانی دارند، چراکه فراگیری آن آسان است و زبان برنامه نویسی مدرن و کارآمدی محسوب می شود.

با وجود اینکه به وسیله زبان پایتون به تنهایی نمی تواند ساختاری مبتنی بر بلاک چین را ایجاد کرد، اما باید گفت که تقریبا در تمامی بلاک چین‌ها، یک یا چند ابزار عمومی با پایتون و یا برای این زبان وجود دارد.

 


زبان برنامه نویسی گو (GO)


زبان برنامه نویسی Golang یا به اختصار GO، در سال 2007 توسط شرکت گوگل ایجاد شد، اما به مرور زمان و با شناخت کارایی های آن در سال 2012 مورد استقبال جامعه برنامه نویسان قرار گرفت. زبان Go، یک زبان برنامه نویسی قوی و چندمنظوره است که در عین داشتن سادگی، کارایی و امنیت بسیار بالایی از خود نشان داده است. علاوه بر این، زبان Go یک زبان مفسری محسوب می شود و قادر است تا به صورت مستقیم با سیستم‌ عامل ها کار کند. این ویژگی سبب شده تا از این زبان در بخش‌های مختلف توسعه یک پروژه‌ی مبتنی بر بلاک چین استفاده شود.

در حال حاضر اتریوم SDK پروتکلی بر اساس زبان برنامه نویسی GO ایجاد کرده است که برای تغییر در یک بلاک چین از آن استفاده می شود. همچنین بنیاد لینوکس از زبان  Goبرای توسعه پروژه‌ هایپرلجر فابریک بهره می برد.

 


زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity)


سالیدیتی (Solidity) با هدف ساختن اپلیکیشن های غیر متمرکز (Dapp) بر روی بستر اتریوم ایجاد شد که تشابه زیادی به زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت دارد. سالیدیتی با هدف اولویت دادن به توسعه‌دهندگان طراحی شده است و یک زبان با دامنه خاص (DSL) محسوب می شود که توجه طرفداران زیادی را به خود جلب کرده و از سوی جامعه اتریوم و صنعت بلاک چین مورد پذیرش قرار گرفته است.

یکی از بهترین راه ها برای ساخت یک برنامه غیر متمرکز (Dapp) و یا ICO استفاده از زبان برنامه نویسی Solidity است که هر فردی به راحتی می تواند از آن استفاده کند. به مرور زمان سالیدیتی به یک زبان برنامه نویسی تبدیل خواهد شد که توسط بسیاری از بلاک چین ها پشتیبانی می شود.

 


زبان برنامه نویسی سیمپیلیسیتی (Simplicity)


سیمپیلیسیتی (Simplicity) یکی از جدیدترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین است که در سال 2017 توسط راسل اوکونر (Russell O’Connor) به وجود آمده است. این زبان با هدف کاهش پیچیدگی‌ها در اسکریپت بیت کوین به وجود آمده است. علاوه بر این درحال حاضر به عنوان یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی بلاک چین به شمار می رود و برای نوشتن قراردادهای هوشمند نیز کاربرد دارد.

 

مطالب مرتبط:

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

کاربردهای مهم بلاک چین

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

مقیاس پذیری در بلاک چین به چه معناست؟

دوره نخبگان کریپتوکارنسی چیست؟

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین