آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

فناوری بلاک چین و بانکداری

بلاکچین و بانکداری

 

نشریات صنعتی،همچون گزارش ۲۰۱۵ انجمن بانکداری اروپا (Euro Banking Association)، استدلال می کنند با توجه به پتانسیل بلاک چین، این فناوری به تدریج جایگزین واسطه های مالی خواهد شد. واسطه های مالی به بنگاه هایی گفته می شود که به عنوان دلال نظام مالی در قبال سپرده های مردم اقدام به ایجاد پس انداز و ارائه وام می کنند. ازمهمترین انواع  واسطه های مالی می توان به بانک های تجاری، شرکت های سرمایه گذاری و مشاوره، صندوق های بازنشستگی، کارگزاران بیمه و مؤسسات اعتباری اشاره نمود.


فناوری بلاک چین می تواند برای تمامی نقش ها و کارکردهای اساسی این واسطه های مالی راه حل های جایگزینی را فراهم کند و از طریق ارائه سند عمومی قابل اعتماد، کاهش هزینه های معاملات و شفاف سازی اطلاعات، باعث کمرنگ شدن نقش های این واسطه ها شود. شاید این گونه بتوان بیان کرد که نهادهای مالی، بانک ها، بیمه کنندگان و قانون گذاران حوزه بانکی انگیزه بالقوه ای دارند تا برنامه های مبتنی بر فناوری بلاک چین را برای کاربردهایی نظیر کاهش هزینه های سربار و مرتبط با ممیزی حساب ها و مقررات توسعه دهند.

علاوه بر این، مکانیزه تر شدن و افزایش کارآمدی فرآیند معاملات و تسویه حساب ها می تواند کمک کند تا از مخاطرات ناشی از اعتبارات طرف قرارداد کاسته شود. با توجه به نظریاتی که درباره امکانات و قابلیت های احتمالی کاربرد بلاک چین در بخش بانکی وجود دارد، در راستای ارتقاء کاربرد فناوری بلاک چین از سطوح ابتدایی به سطحی فراتر در رابطه با خدمات پولی، طیفی از راهکارهای متفاوت و کارآمد وجود دارد.

نظام های بانکی بسیار بزرگ و پیچیده هستند که شامل طیف وسیعی از خدمات از قبیل سیستم های نگهداری حساب مشتری به صورت کاملا اینترنتی (Back-end) که جزئیات حساب مشتری را گزارش می دهند، سیستم های پردازش معاملات همچون دستگاه ها و شبکه های خودپرداز و سیستم های انتقال پول بین بانکی می باشند.

فناوری بلاک چین یک رکورد (Record) از تمام معاملات انجام شده بر روی سیستم را حفظ و از آن به عنوان یک ابزار فوق العاده برای ارائه خدمات مالی استفاده کند. با توجه به گستردگی و دامنه کاربرد وسیع پرداخت های داخلی و بین المللی در حوزه بانکداری، این تحولات مبتنی بر بلاک چین روش های پرداخت جدیدی را برای مشتریان خلق خواهند کرد. در حال حاضر، روش های پرداخت مبتنی بر بلاکچین (Blockchain enable payments) و ارزهای رمزنگاری شده در حال افزایش اند.

همانطورکه می دانید در سال های اخیر، ظهور فناوری های مالی و راه حل های پرداخت دیجیتالی موجب شده است جهان به سمتی حرکت کند که نیاز به پرداخت پول نقد کم شود. طی یک نظرسنجی که توسط مؤسسه گالوپ (Gallup Inc) صورت گرفته، فقط ۲۴ درصد از مردم آمریکا از پول نقد استفاده می کنند و طبق نظرسنجی دیگر، ۶۲ درصد از مردم ایالات متحده تصورمی کنند، احتمالا در طول زندگی خود، شاهد مرگ پول نقد (اسکناس و سکه) باشند.

امروزه، روش های پرداخت بدون نیاز به پول نقد مانند کارت های اعتباری، درگاه های آنلاین پرداخت، اپلیکیشن های موبایل و کیف پول های دیجیتالی (Digital Wallets) طیف گسترده ای از فناوری ها را شامل می شوند که این فناوری های جدید در بستر اینترنت، کلیه خدمات ومسائل مربوط به حوزه های مالی و یا سرویس های مالی را اعم از پس انداز، تامین اعتبار وغیره درعین حفظ امنیت و کیفیت خدمات، با سرعت وهزینه کمترانجام می دهند اما درمیان فناوری ها و روش های موجود که تحولی شگرف درصنایع مالی وبانکداری دنیا آغاز کرده اند،به نظرمی رسد فناوری بلاک چین است که انقلابی بزرگ در خدمات مالی و بانکداری به همراه خواهد داشت.

در ادامه، تاثیر بلاک چین را بر روی مواردی از قبیل ارزها، کیف پول های دیجیتالی، تراکنش های بین المللی وغیره بررسی می کنیم.

 

 


ارزهای دیجیتال


ارزهای دیجیتال (Cryptocurrencies) جهت به چالش کشاندن ارزهای رسمی و فیزیکی یا همان پول های فیات (Fiat) ظهور یافته اند. در حال حاضر بیتکوین دارای ارزشی نزدیک 10,000 دلار است و افرادی که در ابتدای ظهور بیتکوین فکر می کردند این موج گذراست، ممکن است اکنون از اینکه فرصت سرمایه گذاری در آن را از دست دادند، احساس نارضایتی کنند. ارزش دیگر ارزهای دیجیتالی که همگی مبتنی بر بلاک چین هستند نیز در حال افزایش است.
همانطور که اکثر مردم در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند و خریداران این ارزها، ارزهای واقعی خود را به این ارزهای دیجیتال تبدیل می کنند، فروشندگان (Merchants) نیز به راحتی این ارزها را برای پرداخت هزینه ها از سوی مشتریان خود می پذیرند و بسیاری کشورها این ارزها را به رسمیت شناخته و قانونی اعلام کرده اند.

درحال حاضر ارزهای دیجیتال درتبادلات ملی و بین المللی کاربرد وسیعی یافته اند وحتی درخرده فروشی های مصالح ساختمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. به تازگی ژاپن نیز اعلام کرد که بیتکوین دراین کشورقانونی است و این امرموجب شد مارویی (Marui) بزرگترین خرده فروشیا ین کشور، پذیرفتن بیتکوین را برای پرداخت ها آغازکند.

 

 


کیف پول های موبایلی


کارت های پلاستیکی (Plastic cards) همچنان در بازار فعلی موضوعیت دارند و این موضوع فقط از کاربرد آنها در خرید و فروش فیزیکی ناشی نمی شود. این کارت ها به طورگسترده وبه عنوان منابع تأمین مالی بسیاری از درگاه های آنلاین پرداخت و کیف پول های دیجیتال استفاده می شوند. به عنوان مثال، پی پال (PayPal)، اپلپی (Apple Pay) و اندرویدپی (Android Pay) هنوزهم به طورعمده با استفاده از کارت های اعتباری (Debit Card) تامین مالی می شوند. هرچند بلاک چین می تواند این روند را تغییر دهد و کیف پول هایی که توسط ارزهای رمز نگاری شده پشتیبانی می شوند، نیازی به اتصال به هیچ حساب دیگری ندارند و این موضوع بر سهولت استفاده این کیف پول ها درمقایسه با کیف پول های کارت های اعتباری می افزاید.

علاوه براین، کیف پول های بلاک چینی تلفن همراه می توانند به عنوان یک پلتفرم جامع برای مدیریت پول به کار روند. به عنوان مثال، شرکت ، Cryptopay ارائه دهنده خدمات کیف پول بیتکوین و کارت اعتباری در بریتانیا، نوعی کیف پول تلفن همراه را ارائه می کند که به کاربران امکان پس انداز و مدیریت بیتکوین هایشان را می دهد. به این ترتیب کاربران قادر به ارسال ودریافت بیتکوین ازطریق حسابشان هستند و حتی می توانند بیتکوینه ایشان را به یورو یا پوند تبدیل کنند.

علاوه بر این، Cryptopay امکان اتصال این کیف پول ها به حساب های کاربران کارت های اعتباری رافراهم می کند. به این ترتیب، کاربران می توانند به راحتی از بیتکوین های خود جهت پرداخت هزینه هایشان استفاده کنند و از این رو محدودیت هایی که فروشنده ها با پذیرش کارت های پلاستیکی و یا ارزهای ملی به مشتریان خود تحمیل می کنند، گزینه های پیش روی مشتریان را محدود نخواهد کرد. در حال حاضر، شرکت هایی مانند Cryptopay عملیات بانکی خود را با بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال به عنوان ارز واقعی تجارت جهانی انجام می دهند. شاید بتوان گفت این نوع آینده نگری افراطی تنها راه ایجاد پذیرش عمومی برای ارزهای دیجیتال باشد. 

از روزهای آغازین ظهور بیت کوین، پیشرفت و تحولات زیادی صورت گرفته که شناخت و پذیرش ارزهای دیجیتال را در سراسر جهان افزایش داده است. دستگاه های خودپرداز، مبادلات ارز جدید، کارت های اعتباری بیت کوینی، برنامه های آموزشی ومحصولات مالی (Financial products) متنوع که به طورگسترده اجرا و راه اندازی شده اند و به خصوص تنظیم مقررات این حوزه که از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است، همگی در رونق پذیری پذیرش ارزهای دیجیتال نقش اساسی ایفا کرده اند.

تراکنش های بین المللی بلاک چین و رمز ارزها به سازوکارهای ارزشمندی برای تراکنش های بین المللی و پرداخت های برون مرزی نیز تبدیل شده است. همان طور که فناوری بلاک چین به سمت بلوغ پیش می رود، به تدریج پلتفرم ها نیز قادر به ارائه قابلیت هایی در زمینه فرایند بلادرنگ و مجازی معاملات می شوند. برخلاف معاملات سنتی که اغلب توسط فرایندهای پرداخت از طریق بانک ها صورت می گیرند، تراکنش های بلاک چینی درسیستمی اتفاق میافتند که کاملا غیرمتمرکز (Descentralized) شده است و این موضوع سرعت اجرای تراکنش ها را به طورچشمگیری افزایش می دهد.

از سوی دیگر، بلاک چین به عنوان یک زیرساخت غیرمتمرکز و توزیع شده، هزینه های نگهداری و عملیات سیستم ها را کاهش می دهد و این فرصت را برای ارائه دهندگان خدمات فراهم می کند تا هزینه های کمتری در ازای ارائه خدمات به مشتریانشان مطالبه کنند. تراکنش های بیتکوین در کشورهایی با نیروی کار مهاجر، ازمحبوبیت بسیاری برخوردارمی باشد. دلیل محبوبیت ارزهای رمزنگاریشده دراین کشورها آن است که خدمات مبادلاتی بیتکوین به عنوان مثال در کشور فیلیپین، همچون SendMoney.ph و Rebit.ph به این کارگران اجازه می دهد پول بیشتری را به خانواده هایشان ارسال کنند.

علاوه بر این، نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال بر بستر بلاکچین با حفظ ارزش نسبی دارایی های ارزهای رمزنگاری شده همراه است. این موضوع درنقطه مقابل تبادلات مبتنی برتبدیل ارزهای رسمی و ملی قرار دارد زیرا تبدیل ارزهای ملی به یکدیگر اغلب با نرخ های نامطلوب انجام می شود و کاهش ارزش پول ملی کشورها در مقایسه با برخی کشورهای دیگر اغلب نارضایتی مشتریان را در پی دارد.

 


امنیت


 ازجمله فرصت های مهمی که درحرکت به سوی جهان بدون پول نقد فراهم می شود، این است که مردم ازمشکلاتی مانند به سرقت رفتن پول یا ازدست دادنصورت حساب ها و مسکوکات رهایی می یابند. درمعاملات مبتنی برپول واقعی، پول نقد اغلب برای همیشه ازدست می رود. ازطرفی این امکان نیزوجود داردکه کاربران بدون پول نقد نیز گوشی های همراه خود را از دست بدهند اما کیف پول های دیجیتالی با بهره گیری از چندین لایه امنیتی از جمله امنیت گوشی ها و برنامه های امنیتی و یا حتی سرویس های امنیتی محافظت می شوند؛ بنابراین درکیف پول های دیجیتال، پول افراد از امنیت کافی برخوردارخواهد بود.

یکی از نگرانی هایی که در مورد امنیت بلاکچین وجود دارد این است که به افراد اجازه ناشناس بودن (Anonymity) می دهد چرا که نیاز نیست کاربران بیتکوینی اطلاعات شخصیشان راجهت ارسال ودریافت بیتکوین وارد سیستم کنند اما ویژگی بارزی در بلاک چین وجود دارد که تمام معاملات و تراکنش ها را قابل رهگیری می کند.

علاوه بر این، تنظیم مقررات سرویس های بلاک چین توسط دولت ها انجام می شود. آنها باید قوانین شناخت مشتری (KYC) و مبارزه با پولشویی را مد نظر قراردهند، بنابراین استفاده از این پلتفرم  ها، سطوح بالاتری از امنیت را فراهم می کند. به عنوان مثال، یک استارتآپ در حوزه بلاکچین، به نام، Civic امکان تائید هویت را برای کسب وکارها فراهم می کند تا انجام معاملات را به صورت ایمن تر و برای همه فراهم کند.

 


آینده حوزه مالی بلاک چینفناوری بلاکچین در آینده نزدیک نحوه مدیریت کردن پول و دارایی های ما را تغییر خواهد داد. امکان دارد این سرویس های بلاک چینی هنوز در بین مصرف کنندگان فراگیر نشده باشد اما این پتانسیل در آنها وجود دارد و به زودی دنیا را تغییرخواهند داد. نظر شما چیست؟

 

مطالب مرتبط:

بلاک چین چیست؟ همه چیز درمورد بلاک چین + ویدیو

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) چیست؟

کاربرد تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین