آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

بلاکچین و زیرساخت های مالی

 

فناوری بلاک چین و دفترکل توزیع شده (DLT) در چشم انداز آینده صنعت مالی و کیف پول ها، بسیار پررنگ دیده می شود. اما موانعی همچون محیط نظارتی نامطمئن، استانداردهای ابتدایی و عدم وجود چارچوب های قانونی رسمی نیز در این مسیر وجود دارد. این موانع سبب می شود تا فناوری دفترکل توزیع شده راه زیادی تا پیاده سازی درمقیاس وسیع داشته باشد. همچنین چالش های معمول تحول درصنعت نیز وجود دارد. به روز رسانی زیرساخت مالی از طریق فناوری بلاکچین و دفترکل توزیع شده نیازمند زمان و سرمایه بسیاری می باشد. از همین رو در این مقاله از مرکز تحقیقات بلاک چین به کاربردهای گسترده فناوری بلاک چین در حوزه زیر ساخت های مالی می پردازیم.

فناوری بلاک چین به عبارت ساده، انتقال دارایی را از فردی به فرد دیگر از طریق یک شبکه کامپیوتری به صورت مطمئن و بدون نیاز به واسطه ها انجام می دهد. تراکنش ها در یک محل غیر انحصاری عمومی در بلوک های زمانی سازماندهی شده اند. بدین صورت شفافیت و ایجاد سوابق تغییرناپذیر ممکن می شود و مجموعه ای از قوانین تعریف شده بصورت خودکار اجرایی می شود. پیامدهای این فناوری برای خدمات مالی بسیار چشمگیر هستند. تراکنش ها سریعتر و ارزانتر می شوند. انبارهای قدیمی اطلاعاتی از بین می روند وبه دلیل غیرقابل تغییر بودن تاریخچه اعتبارات و مبادلات دارایی رکورد شده، ریسک کاهش می یابد.

همچنین به دلیل سهولت در دسترس بودن فرایندهای حسابرسی، مراحل های بررسی مغایرت ها ساده تر می شود و قراردادهای هوشمند، قراردادهای مربوطه را بلادرنگ اجرا می کنند. به کمک این زیرساخت جدید، شرکت ها و رگولاتورها بهتر در کنار هم قرار می گیرند، فناوری بلاکچین تطابق را آسان ترمی کند. ازنگاه یک طرف بازی، رگولاتورها قادر به دسترسی به مخزن مشترک و دستیابی به اطلاعات مورد نیاز خود هستند. در همین حین موسسات مالی می توانند رکوردها را مغایرت‌گیری نموده و اختلافات بین آنها را حل کنند. این امر باعث می شود واسطه ها در مدل های کسب و کار خود تجدید نظر کنند. وام دهندگان بینش بهتری بر دارایی وام گیرندگان پیدا خواهند نمود که سبب می شود رتبه بندی و تصمیمات قیمت گذاری بهتری در پیش بگیرند. با این وجود قبل از اینکه همه این اتفاقات بیفتد، باید کارهای زیادی صورت گیرد. شرکت ها باید تجزیه و تحلیل هزینه، فایده و تدوین نقشه راه اجرایی خود را آغاز نمایند. صنعت و دولت باید دستورالعمل های مالیاتی، قانونی و قضایی خاص این حوزه را مشخص کنند. تحت این شرایط خیلی زود است برنده و بازنده فناوری دفترکل توزیع شده را مشخص کنیم!

 


موارد کاربردی


 حال می خواهیم درباره برخی مواردکاربردهای بالقوه بلاک چین و دفاتر کل توزیع شده صحبت کنیم. در واقع، ساختن سناریوهای احتمالی روش موثری است برای درک مواردی که در تغییر ساختار خدمات مالی از طریق فناوری دفترکل توزیع شده امکان پذیر و عملی خواهد شد. در ابتدا خوب است مفروضات زیر را در نظر بگیریم:

1. دیگر قابلیت های در حال ظهور (همچون هویت دیجیتال) برای استفاده به همراه فناوری بلاک چین در دسترس هستند.
2. راهکارهای بلاک چین مقیاس پذیری زیادی دارند (امکان اداره حتی میلیاردها تراکنش).
3.منابع داده ای برای بلاک چین در دسترس هستند.
4.مزایای فناوری بلاک چین وابسته به شیوه پیاده سازی و تحلیل آن است.

به همین جهت به تمامی زمینه های خدمات مالی نگاهی انداختیم، تا راه های متفاوتی را که فناوری بلاک چین می‌تواند به زیر بخش های مختلف وکلاس های دارایی اعمال شود، بیابیم.

 

الف)پرداخت های جهانی

پرداخت‌های جهانی (Remittance) به معنای ارسال مبالغ کم از طریق اپراتورهای انتقال پول (MTO) یا بانک ها می باشد. چنین انتقال پولی یک تجارت بزرگ و در حال رشد است، اما کارمزد این انتقال گران است. در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ میلادی این کارمزد به ۷٫۶ درصد کل مبلغ مورد انتقال رسید. برای درک چرایی این مساله بیایید بررسی کنیم که پرداخت های جهانی چگونه رخ می دهند.

قدم اول برای بانک فرستنده یا (MTO) جمع آوری اطلاعات لازم در مورد هر یک از طرفین معامله است که اغلب یک فرآیند دستی و تکراری می باشد. پرداخت ها از طریق شبکه تسویه محلی فرستنده به یک بانک واسط برای اعتبارسنجی ارسال می‌شوند. در این مرحله، اگر بانک واسط نقدینگی کافی حساب یا اعتبار تراکنش راتایید ننماید، پرداخت پذیرفته نمی شود. اگرپرداخت صورت بگیرد، ازطریق شبکه تسویه محلی سمت گیرنده به بانک ذینفع یا MTO می رسد. هویت و آدرس هر کدام از طرف معامله دوباره تایید می‌شود. همچنین هریک از موسسات مالی باید گزارش های مناسب رگولاتوری را ضمیمه نمایند. همین فرآیند را با استفاده از فناوری بلاک چین در نظر بگیرید، مشخصات دیجیتالی هویت فرستنده به اندازه کافی برای بانک و mto اعتبارسنجی می شود. قرارداد هوشمند حاوی اطلاعات پرداخت های جهانی، منابع را مستقیما به موسسات ذینفع تحویل می دهد درحالیکه به طور همزمان اطلاع رسانی مناسبی به رگولاتور انجام می دهد. در ضمن، ارائه دهندگان نقدینگی بر روی یک بستر توزیع شده، تبدیل ارز را صورت می دهند. پس از تکمیل کار، رگولاتورها می توانند به تاریخچه تراکنش ازطریق دفترکل دست یابی پیداکنند.

 

اثرات بالقوه

ده تسویه بلادرنگ انتقال بین المللی پول هزینه عملیاتی ونقدینگی را کاهش می دهد.
2.تعامل مستقیم بین فرستنده و بانک های ذینفع نقش بانک های واسط را از بین می یبرد.
3. اعتماد بهبود می یابد زیرا قراردادهای هوشمند، تعهدات را در سراسر موسسات مالی به کار می گیرند.

 

شرایط لازم

1. سازگاری استانداردهای شناخت مشتری (KYC) درسراسر بانک ها وMTOها
2. مشروعیت قانونی راهکارهای پرداخت موبایلی مبتنی بر فناوری بلاک چین
3. توافق بین موسسات مالی در سراسر پلتفرم های فناوری بلاک چین

 

ب)پردازش دعوی خسارات و دارایی های تجاری

بیمه خسارات و دارایی‌های تجاری (P&C) دومین رده بزرگ از انواع بیمه است. در سال ۲۰۱۴ میلادی، حق بیمه جهانی P&C مجموعا ۷۲۸ میلیارد دلار بوده که رشد ۵٫۱ درصدی داشته است. با این وجود مشکلات وکندی هایی در این بازار وجود دارد، به صورتی که ۱۱درصد ازکلیه حق بیمه هاصرف این مشکلات می شود. بررسی دقیق‌تر کمک می کند تا علت این مساله را متوجه شویم. برای ثبت یک دعوی، باید پرسشنامه بلند و پیچیده‌ای توسط فردی که می‌خواهد از بیمه استفاده کند، پرشود و فرد باید رسید فیزیکی همه هزینه های خرابی را ضمیمه کند. همچنین واسط ها وکارگزارانی که برای این امر وجود دارند، سبب کندی کار می‌شوند.

بیمه گران برای دستیابی به اطلاعات میزان خسارات، ریسک و دارایی ها در فرآیند قضاوت و حصول اطمینان متکی به اشخاص ثالث هستند. جمع آوری داده به صورت دستی صورت می‌گیرد و ممکن است داده ها به روز نباشد. ارزیابی‌ها توسط هر بیمه گر انجام می‌شود و اینگونه نیست که اطلاعات بین بیمه گران به اشتراک گذاشته شود. این امر سبب بالا رفتن احتمال تقلب و بازنگری دستی می‌شود. سپس پردازش دعوی شروع می‌شود.

قضاوت کننده خسارات باید به طور کامل ادعا را بررسی نموده، پشتیبان ادعا را پیدا کرده، پوشش خسارات توسط بیمه را تایید نموده، دامنه مسئولیت شرکت بیمه و افراد را مشخص کرده و مقدارخسارت را مشخص کند. از سوی دیگر، فناوری بلاک چین کمک می‌کند تا فرآیند ثبت دعوی با استفاده از قراردادهای هوشمند و یا حتی دارایی های هوشمند ساده سازی شود. مداخله کارگزاران بیمه غیر ضروری و زمان پردازش کم می‌شود. از طرفی قوانین تجاری کدگذاری شده در قالب یک قرارداد هوشمند سبب کاهش بررسی های اندازه گیران خسارات برای بررسی هر ادعا می‌شوند. با ثبت ادعاهای پیشین، رفتارهای مشکوک نیز به آسانی شناسایی می‌شود.

پس به کمک این فناوری میتوان یکپارچه سازی منابع دادهای قابل اعتماد را تسهیل نمود، نیاز به بررسی دستی را کاهش داد و به کمک قراردادهای هوشمند حتی پرداخت نیز به صورت اتوماتیک رخ می‌دهد. فناوری دفترکل توزیع شده پتانسیل این را دارد که توجه موسسات حاکم و مقامات بخش تجاری بیمهP&C را جذب کند.آنها به دنبال راهکاری برای تغییر روش ثبت دعوی ها، ارائه بیمه نظیر به نظیر و اصل دارایی برای پردازش ادعاها و پروفایل سازی از ریسک هستند. رگولاتوری ممکن است این امر را به عنوان شانس در نظر بگیرد که مدل مشترک مبتنی بر فناوری دفترکل توزیع شده ایجاد شود و جهت محصولات جدید را مبتنی برفناوری دفترکل توزیع شده هدایت کند.

 

اثرات بالقوه

1. دعوی ها به طور مکانیزه به کمک منابع دادهای قابل اعتماد پردازش شده و قوانین تجاری کد می‌شوند.
2. به کمک ایجاد شفافیت و داده های غیر قابل تغییر در دفتر کل، تقلب به طرز چشم‌گیری کاهش می‌یابد.
3. با ایجاد تحول در صنعت به کمک فناوری دفترکل توزیع شده، هزینه های تنظیم خسارات از بین میرود.

 

شرایط لازم

1. پروفایل دارایی‌ها روی دفتر کل ذخیره شود تا تاریخچه کاملی درباره هر دعوی فراهم شود.
2. استانداردهایی درباره داده‌های دعوی ایجاد شده تا بین بیمه گران و رگولاتوری به طور گسترده به کار گرفته شود.
3. یک چارچوب قانونی وحقوقی پایه گذاری شود تا اعتبار قراردادهای هوشمند به عنوان ابزاری لازم برای سیاست‌های بیمه ای مورد استفاده قرارگیرد.

 

مطالب مرتبط:

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش دوم)

آینده بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال در ایران

بلاک چین و اینترنت اشیا

بلاک چین و بازتعریف اعتماد سیاسی

فناوری بلاک چین و بانکداری

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیازدهی:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.