آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

حمله ۵۱ درصدی چیست؟

حمله ۵۱ درصدی چیست؟

 

یکی از نقاط قوت بیت‌کوین و تکنولوژی بلاک چین، استفاده از روش توزیع شده در ساخت و اعتبارسنجی داده‌هاست. شبکه‌ای غیرمتمرکز از گره‌ها، مراقب هستند تا قوانین پروتکل رعایت شوند و تمام گره‌ها درباره وضعیت فعلی بلاک چین به اجماع و توافق برسند. الگوریتم اجماعِ اثبات کار اطمینان حاصل می‌کند که ماینرها فقط زمانی بتوانند یک بلاک جدید از تراکنش ها را تایید کنند که گره‌های شبکه به صورت حداکثری درباره اعتبار آن بلوک به توافق رسیده باشند.

میزان کارآیی یک ماینر تابعی از مقدار قدرت محاسباتی آن است که معمولا از آن به عنوان هش‌رِیت یا قدرت هش یاد می‌شود. قدرت استخراج بر روی گره‌های مختلف در سراسر جهان پخش شده است. به عبارت دیگر در شرایط ایده‌آل قرار نیست قدرت استخراج در اختیار یک فرد یا نهاد باشد. اما اگر هش‌ریت به اندازه کافی توزیع‌شده نباشد و یا اگر یک موجود به تنهایی بتواند بیشتر از پنجاه درصدِ قدرت هش را بدست بیاورد چه می‌شود؟ یکی از حالاتی که ممکن است پیش بیاید "حمله پنجاه و یک درصدی" یا همان "حمله اکثریت" است.

 


 حمله پنجاه و یک درصدی چیست؟ 


 حمله پنجاه و یک درصدی چیست؟

 

حمله پنجاه و یک درصدی یک نوع حمله احتمالی بر روی شبکه بلاک چین است که در آن یک فرد یا سازمان می‌تواند اکثریت هش‌ریت را کنترل کند و باعث ایجاد اختلال در شبکه شود. در چنین حالتی، مهاجم قدرت استخراج کافی در دست دارد تا به عمد، تراکنش‌ها را دستکاری کند. مهاجم همچنین می‌تواند تراکنش هایی را که انجام داده را به حالت خرج نشده برگرداند و باعث بروز مشکل دابل اسپندینگ یا "خرج دوباره" شود.

یک حمله پنجاه و یک درصدی موفق می‌تواند به حمله کننده اجازه دهد تا جلوی تایید همه یا برخی از تراکنش ها را بگیرد و یا مانع استخراج ماینر ها شود و باعث "انحصار در استخراج" شود. اما، در حمله پنجاه و یک درصدی حمله کننده نمی‌تواند تراکنش های کاربران دیگر را به حالت خرج نشده در آورد یا جلوی ایجاد و انتشار تراکنش ها به شبکه را بگیرد. همچنین امکان تغییر در پاداش بلوک، ایجاد و اضافه کردن سکه های جدید، یا سرقت سکه هایی که هیچ وقت در مالکیت وی نبوده اند نیز وجود نخواهد داشت.

 


 امکان رخدادن حمله پنجاه و یک درصدی چقدر است؟


 امکان رخدادن حمله پنجاه و یک درصدی چقدر است؟

 

از آنجایی که یک بلاک چین توسط یک شبکه از گره‌های توزیع شده نگهداری می‌شود، تمامی حاضرین در روند رسیدن به اجماع همکاری می‌کنند. هرچه شبکه بزرگتر باشد، حفاظت در برابر حملات و خرابی داده‌ها قوی‌تر می‌شود. به همین علت است که بیت‌کوین به عنوان امن‌ترین بلاک چین در نظر گرفته شده است. در ابتدای معرفی بیت‌کوین چندین ماینر به شبکه بیتکوین پیوستند تا به رشد و امنیت آن کمک کنند. با افزایش قیمت بیت کوین، ماینر های جدید نیز برای دریافت پاداش بلوک ها وارد رقابت شدند. این رقابت یکی از دلایلی است که امنیت بیت کوین را احراز می‌کند. اگر شبکه بیت کوین با صداقت رفتار نکند و پاداش بلوک ها پرداخت نشود، ماینر ها دیگر انگیزه کافی برای سرمایه گذاری های عظیم نخواهند داشت.

برای همین، یک حمله پنجاه و یک درصدی به بیت کوین به دلیل عظمت شبکه، بعید به نظر می‌رسد.هنگامی که یک شبکه بلاک چین به اندازه کافی بزرگ می‌شود، احتمال اینکه یک گروه خصوصی، قدرت پردازشی بدست آورد که بتواند سایر حاضرین را مغلوب کند، مرتباً کمتر و کمتر می شود. همچنین تغییر بلوک های تایید شده قبلی، با رشد زنجیره، سخت‌تر و سخت‌تر می‌گردد چرا که بلوک ها به هم متصل هستند و تنها زمانی تغییر یک بلوک امکان‌پذیر است که تمام بلوک های تأیید شده  بعد از آن حذف شوند. به همین دلیل، هر چه یک بلوک تاییدهای بیشتری داشته باشد، هزینه تغییر یا برگشت دادن تراکنش های درون آن بلوک بیشتر می‌شود. از این رو یک حمله موفق تنها قادر خواهد بود تراکنش‌های چند بلوک اخیر را برای زمان کوتاهی تغییر دهد. حتی اگر یک موجود خرابکار، انگیزه مالی نداشته باشد و بتواند یک حمله موفق پنجاه و یک درصدی را انجام دهد پروتکل بیت کوین با سازگاری سریع، به حمله پاسخ می دهد. به عنوان بزرگترین شبکه بلاک چین بیت کوین نسبت به حملات بسیار حالت ارتجاعی دارد و به عنوان امن ترین و قابل اطمینان ترین ارز دیجیتال شناخته می‌شود.

 

 بیشتر بخوانید:

بیت کوین چیست؟ همه چیز درمورد بیت کوین + ویدیو

بیت کوین چگونه کار می کند؟ + ویدیو

بیت کوین حباب اقتصادی است یا طلای دیجیتال؟ 

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

فورک (fork) چیست؟

هش ریت (Hash Rate) به زبان ساده


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین