آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بررسی تراکنش‌های مجرمانه بیت کوین

بررسی تراکنش‌های مجرمانه بیت کوین

 

از زمان پیدایش بیت کوین، همواره نگرانی‌های زیادی پیرامون استفاده از آن توسط مجرمان برای انجام فعالیت‌های نامشروع مانند قاچاق، دور زدن تحریم‌ها، فرار مالیاتی، خرید اسلحه و بسیار از موارد دیگر وجود داشته است؛ در واقع استفاده‌ی مجرمانه از بیت کوین و به طور کلی بلاک چین، بزرگترین دلیلی است که دولت‌ها تابحال در مورد پذیرش کامل بیت کوین تردید داشته‌اند. اما سوال اساسی این است که دقیقا بیت کوین تا چه میزان برای فعالیت‌های مجرمانه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ آیا همانطور که دولت‌های کشورهای مختلف تابحال مدعی شده اند بد است؟ دانشگاه MIT برای پاسخ به این سوال کلیدی، تحلیلی را در مورد تراکنش‌های بیت کوینی مربوط به فعالیت‌های مجرمانه منتشر کرده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

تحقیقات انجام شده در خصوص درصد استفاده از بیت کوین در فعالیت‌های مجرمانه که توسط آزمایشگاه بلاک‌چین و هوش‌مصنوعی دانشگاه MIT و با همکاری یک شرکت تحلیل‌گر فعال در حوزه بلاک چین به نام Elliptic انجام شد، نشان داد که محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT-IBM Watson از یک نرم افزار یادگیری ماشینی (Machine learning) استفاده کردند که بیش از 200،000 تراکنش بیت کوینی را با ارزش کلی بالغ بر 6 میلیارد دلار تحلیل می‌کنند. هدف از انجام این تحقیق بررسی این بود که آیا می‌توان از هوش مصنوعی برای کمک به فرایندهای ضد پولشویی استفاده کرد یا خیر؟  

در این مطالعه مشخص شد که از مجموع 203,769 تراکنش بیت کوینی بررسی شده، تنها دو درصد از آنها به فعالیت‌های مجرمانه مربوط بوده‌اند. در عین حال، 21 درصد این تراکنش‌ها را قانونی دانستند. درحالیکه چیزی بالغ بر 77 در صد تراکنش‌ها طبقه بندی نشده بودند.

علاوه بر این، یک شرکت تحلیلی دیگر به نام Chainanalysis مطالعه ای را به انجام رساند که نشان داد در سال 2019 تنها یک درصد از تمام تراکنش‌های بیت کوینی مربوط به فعالیت‌هایی بودند که می‌توان آنها را مجرمانه قلمداد کرد.

از زمان پیدایش شبکه بیت کوین در سال 2009 تا به امروز، حدود 440 میلیون تراکنش بیت کوینی اتفاق افتاده است و تاکنون مطالعات معتبر بسیاری در مورد بیت کوین و بلاک چین انجام شده که تمامی آنها نشان داده اند که درصد بسیار کمی از تمام چنین تراکنش‌هایی با فعالیت‌های مجرمانه و کلاهبردارانه مرتبط هستند. تمامی تحقیقات انجام شده در این حوزه بیانگر این است که رمزارزها بسیار کمتر از پول‌های فیات برای فعالیت‌های مجرمانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، گزارشی که مرکز مطالعات اقتصادی آمریکا در سال 2017 منتشر کرد، نشان داد که از بیش از یک سوم تمام ارزهای حال حاضر ایالات متحده در سراسر دنیا برای فعالیت‌های مجرمانه و فرار مالیاتی استفاده می‌کنند.

بر همین اساس می‌توان گفت که نگرانی‌های دولت‌ها و کشور‌های مختلف در مورد فعالیت های مجرمانه بیت‌کوین ممکن است که صرفا یک بهانه برای اعتبار بخشیدن به پول ملی کشور‌ها باشد.

 

 بیشتر بخوانید:

با وجود حمله 51 درصدی هکرها، بیت کوین گلد 30 درصد رشد کرد!

شرکت پی پال (PayPal) جایزه هکر آشکار کننده نقص امنیتی را می پردازد

هک اتریوم در شب سال نو میلادی

بالغ بر 6.5 میلیون دلار از بنیاد وی چین (VeChain) هک و دزدیده شد

بد افزار فوق پیشرفته ارز دیجیتال در کمین سلبریتی‌ها

بهترین ارزهای دیجیتال برای ترید و سرمایه‌گذاری


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.