آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

هاوینگ (Halving) به زبان ساده

هاوینگ (Halving) به زبان ساده

 

در تاریخ ۱۱ مه ۲۰۲۰ فرآیند نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (Halving) آغاز شد. قبل از اینکه بدانیم هاوینگ یا کاهش پاداش استخراج بیت کوین چیست، ابتدا باید کمی در مورد نحوه عملکرد شبکه بیت کوین توضیح دهیم. در ادامه با مرکز تحقیقات بلاکچین همراه باشید.

بیت کوین و بلاکچین آن، در اصل مجموعه ای از رایانه ها یا گره ها در سراسر جهان هستند که روی همگی آنها کدهای بیت کوین بارگیری می شود. روی هر کدام از این رایانه ها بلاکچین بیت کوین بطور کامل ذخیره شده است. این بدان معناست که روی هر رایانه تاریخچه همه معاملات وجود دارد، و اینگونه تضمین می شود که هیچ کس نمی تواند در این سیستم کلاهبرداری کند. بدین ترتیب، معاملات بیت کوین کاملا شفاف بوده و این معاملات برای همه افراد قابل مشاهده هستند. حتی کسانی که به عنوان یک گره یا ماینر در شبکه مشارکت نمی‌کنند می توانند با مراجعه به بلاک اکسپلورر معاملات انجام شده را بصورت زنده مشاهده کنند.

هرچه رایانه ها و نودهای (گره) بیشتری به بلاکچین افزوده شود موجب بالا رفتن پایداری و ثبات آن خواهد شد. در حال حاضر بیش از ۱۰,۰۰۰ گره وجود دارد که کد بیت کوین را اجرا می کنند. هر کسی که فضای کافی برای بارگیری کل بلاکچین و تاریخچه معاملات آنرا داشته باشد می تواند به عنوان یک گره در شبکه بیت کوین فعالیت کند، با این حال، همه آنها ماینر نیستند.


استخراج بیت کوین چیست؟


استخراج بیت کوین

 

استخراج بیت کوین فرایندی است که در آن افراد از رایانه های خود برای شرکت در شبکه بلاکچین بیت کوین به عنوان پردازنده معاملات استفاده می کنند. بیت کوین از سیستمی به نام Proof of Work استفاده می کند. این یعنی ماینرها باید اثبات کنند که تلاش کرده اند تا معاملات پردازش شده و در بال این تلاش پاداش بگیرند. این تلاش شامل زمان و انرژی لازم برای اجرای سخت افزاری کامپیوتر و حل معادلات پیچیده است.

رایانه های سریعتر با انواع خاصی از سخت افزار، پاداش بیشتری کسب می کنند و برخی از شرکت‌ها تراشه های رایانه ای را طراحی کرده اند که به طور خاص برای استخراج بیت کوین ساخته شده اند. این رایانه ها وظیفه پردازش معاملات بیت کوین را بر عهده دارند و از این طریق پاداش می گیرند.

عبارت (ماین، معدن، ماینر، معدنچی) استخراج به معنای واقعی کلمه برای جمع آوری فلزات گرانبها از معادن بکار می رود. ماینرهای بیت کوین معادلات ریاضی را حل کرده و مشروعیت یک معامله را تأیید می کنند. آنها سپس معاملات را به انتهای یک بلوک اضافه کرده و زنجیره ای از این بلوک معاملات را ایجاد و بلاکچین را تشکیل می دهند.

هنگامی که یک بلوک از معاملات پر می شود، ماینرهایی که معاملات درون بلوک را پردازش و تأیید کرده اند، با بیت کوین پاداش می گیرند. معاملات با ارزش مالی بیشتر برای تأمین امنیت نیاز به تأیید بیشتری دارند. این فرآیند استخراج نامیده می شود زیرا کار انجام شده برای خارج کردن بیت کوین جدید از کد دیجیتالی معادل کار فیزیکی انجام شده برای بیرون کشیدن طلا از زمین است.

با ماین کردن هر ۲۱۰,۰۰۰ بلوک، یا حدودا هر چهارسال، پاداش داده شده به ماینرهای بیت کوین برای پردازش معاملات به نصف کاهش می یابد. این باعث کاهش بیت کوین های جدید وارد شده در چرخه به نصف می شود. این روش بیت کوین برای جلوگیری از تورم است، تعداد بیت کوین ها هر چهار سال یکبار نصف می شود تا زمانی که تمام بیت کوین آزاد شده و در گردش باشد. این سیستم تا حدود سال 2140 به کار خود ادامه خواهد داد.

پس از آزادسازی همه بیت کوین ها، پاداش ماینرها از کارمزدهای پرداختی توسط کاربران شبکه پرداخت می شود. این کارمزدها موجب می شوند ماینرها هنوز برای کار و ادامه فعالیت شبکه انگیزه کافی داشته باشند. باور بر این است که رقابت بین ماینرها بر سر این کارمزدها موجب می شود که سطح کارمزدها پایین باقی بماند.

نصف شدن پاداش بیت کوین قابل توجه است زیرا این نشانگر یک قدم دیگر در کاهش عرضه بیت کوین است. فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد. ۱۸,۳۶۱,۴۳۸ بیت کوین در حال حاضر در گردش است و فقط ۲,۶۳۸,۵۶۲ باقی مانده است تا از طریق پاداش های استخراج آزاد شوند.

در سال ۲۰۰۹، پاداش استخراج هر بلوک در زنجیره ۵۰ بیت کوین بود. بعد از نصف کردن ۲۵، سپس ۱۲.۵ و امروز این رقم ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلوک خواهد بود. برای بیان این موضوع، تصور کنید که آیا مقدار طلا به دست آمده از زمین هر چهار سال یک بار به نصف کاهش یافته یابد. اگر کمیاب شدن طلا ارزش آن را بالا ببرد، پس"کاهش پاداش به نصف" تولید طلا هر چهار سال یکبار از نظر تئوری قیمت آن را بالاتر خواهد برد. این نصف سازی ها میزان ایجاد سکه های جدید و در نتیجه میزان عرضه موجود را کاهش می دهد. این کار برای سرمایه گذاران منفعت زیادی دارد زیرا همانند سایر دارایی های با عرضه پایین مانند طلا، می تواند تقاضا و همچنین قیمت ها را بالا ببرد. در گذشته، این نصف سازی پاداش بیت کوین با افزایش چشمگیر قیمت آن ارتباط داشت.

 


هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین چیست؟


اولین هاوینگ (نصف سازی پاداش بیت کوین) که در نوامبر ۲۰۱۲ رخ داد و موجب شد قیمت بیت کوین از ۱۱ دلار به نزدیک به ۱۱۵۰ دلار برسد. دومین هاوینگ بیت کوین در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۶ رخ داد و در طی آن قیمت بیت کوین حدود ۶۵۰ دلار و تا ۱۶ دسامبر سال ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین نزدیک به ۲۰,۰۰۰ دلار افزایش یافته بود. این قیمت پس از گذشت یک سال از این اوج به حدود ۳ هزار و ۲۰۰ دلار کاهش یافت، قیمتی که نزدیک به ۴۰۰ درصد بالاتر از قیمت قبل از نصف شدن پاداش آن است.

نظریه نصف کردن پاداش و واکنش زنجیره ای که آن را تنظیم می کند، چیزی شبیه به این است:

پاداش استخراج نصف شده است، تورم نصف شده، عرضه کمتر شده، تقاضا بالاتر و قیمت بالاتر رفته و در نتیجه انگیزه ماینرها صرف نظر از پاداش های کمتر، همچنان ثابت باقی می ماند، زیرا ارزش بیت کوین در این روند افزایش می یابد. در صورت عدم افزایش تقاضا و قیمت، ماینرها انگیزه ای نخواهند داشت زیرا پاداش انجام معاملات کمتر شده و ارزش بیت کوین به اندازه کافی بالا نخواهد بود. برای جلوگیری از این امر، بیت کوین میزان دشواری دریافت پاداش استخراج را کاهش خواهد داد. در صورتی که پاداش استخراج به نصف کاهش یافته و ارزش بیت کوین افزایش نیافته باشد، برای حفظ انگیزه ماینرها، دشواری استخراج (سختی شبکه) کاهش می یابد. این بدان معنی است که مقدار بیت کوین منتشر شده به عنوان پاداش هنوز هم کم بوده اما مشکل پردازش یک معامله کاهش یافته است.

تاکنون دوبار اثبات شده که نتیجه این نصف سازی پاداش ها موفقیت آمیز بوده است. تاکنون، نتیجه این فرآیند نصف سازی پاداش استخراج (هاوینگ)، حبابی شدن قیمت و به دنبال آن افت شدید بوده است. هرچند با وجود افت قیمت، هنوز هم ارزش بیت کوین از قیمت قبل از هاوینگ بیشتر شده است. به عنوان مثال، همانطور که در بالا ذکر شد، در حباب سال ۲۰۱۸ شاهد افزایش قیمت بیت کوین به حدود ۲۰,۰۰۰ دلار و سپس سقوط آن به حدود ۳ هزار و ۲۰۰ دلار بودیم. درست است که این افت قیمت بسیار زیاد است، اما باید به توجه داشته باشیم که قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ حدود ۶۵۰ دلار بوده است!

هرچند این سیستم تاکنون عملکرد خوبی داشته است، اما فرآیند هاوینگ به طور معمول با گمانه زنی های زیاد و نوسانات فراوان همراه بوده و چگونگی واکنش بازار در آینده به این رویداد غیرقابل پیش بینی است.

 

بیشتر بخوانید:

 استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

استخراج بیت کوین با کامپیوتر امکان پذیر است؟

هاوینگ (Halving) یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین چیست؟

راه‌اندازی بزرگ‌ترین فارم استخراج بیت کوین ایران با سرمایه‌گذاری چینی‌ها!

وزیر ارتباطات: قانونی شدن استخراج رمز ارزها به‌ نفع ایران است!


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین