آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

همبستگی بیت کوین و بازار سهام به بالاترین سطح خود رسید

همبستگی بیت کوین و بازار سهام

 

همبستگی بیت کوین و بازار سهام به بالاترین سطخ خود رسیده است. همزمان با آن، شاهد کاهش نوسانات Bitcoin و البته روند کاهشی کورلیشن بیت کوین و طلا نیز هستیم.

اخیراً قیمت بیت کوین در کورلیشن با شاخص S&P 500 رکورد شکنی کرد و 9 ژوئیه (19 تیر) همبستگی بیت کوین با بازار سهام به بالاترین سطح خود رسید. خرید و فروش بیت کوین یکی از راه‌هایی است که تریدرها با آن کسب s,n میکنند، اما داده‌های منتشر شده از سوی Skew نشان می‌دهد که پس از شکست در بازه هفتگی، در بازه یک ساله نیز همبستگی بیت کوین و بازار سهام در روز پنج‌شنبه 9 ژوئیه به میزان 0.38 رسیده است.


رکوردشکنی در همبستگی بیت کوین و بازار سهام


همبستگی بیت کوین و بازار سهام اخیراً با رشد روز افزونی همراه شده، به طوری که مقدار سالانه آن اکنون به بالاترین میزان خود رسیده است. داده‌های Skew همچنین نشان می‌دهد که این میزان در بازه 1 ماهه نیز در روز چهارشنبه به حداکثر 0.78 رسیده، اما بعد از آن به 0.61 کاهش پیدا کرد.

رکوردشکنی در همبستگی بیت کوین و بازار سهام

اگر چه داده‌ها از افزایش همبستگی بیت کوین و بازار سهام خبر می‌دهند، ولی این مورد در ارتباط با طلا که قیمت 1،800 دلاری را در نوردیده و به بالاترین ارزش خود از سال 2011 به بعد دست پیدا کرده، صدق نمی‌کند. گزارشی که اخیراً توسط بخش تحقیق و توسعه‌ی کراکن (Kraken) منتشر شده، نشان می‌دهد که همبستگی بیت کوین با فلز زرد رو به کاهش است. کورلیشن 30 روزه این فلز گرانبها با بیت کوین با کاهش چهار ماهه منفی 0.49 همراه است، که سطح پایین‌تری در مقایسه با میانگین همبستگی سالانه 0.24 را نشان می‌دهد.


همبستگی، نشانه‌ی بلوغ بیت کوین؟


افزایش همه‌گیری کروناویروس باعث رشد همبستگی شکل گرفته بین BTC و بازار سهام شد و در 12 مارس به 3،750 دلار رسید. گزارشی که اخیراً توسط کوین تلگراف منتشر شده نشان می‌دهد که این تمایل می‌توانست پس از هاوینگ (نصف شدن پاداش استخراج) کاهش پیدا کند، اما عکس این اتفاق رخ داد. این امر می‌تواند به خاطر ادامه روند همه‌گیری کووید-19 باشد.

در سمتی دیگر، به گفته کارشناسان همبستگی تقویت شده‌ی بین بیت کوین و بازار سهام نشان می‌دهد که این کلاس دارایی در حال بلوغ است و ماهیت کنترل نشده اوراق مشتقه پادشاه ارزهای دیجیتال می‌تواند آن را در معرض فشارهای بلند و کوتاه قرار دهد. برخی تحلیلگران بر این باورند که همبستگی Bitcoin با بازارهای سنتی ممکن است نشانه‌ای مبنی بر افزایش حضور این رمز ارز در طیف گسترده‌تری از پرتفوی‌هایی با ساختار سنتی و ادامه روند این اتحاد شکل گرفته باشد.


آیا قیمت بیت کوین در حال اصلاح است؟


با وجود هاوینگ بیت کوین و رونق گرفتن بخش‌های مرتبط با آن، به نظر می‌رسد قیمت این ارز دیجیتال در حال ثبات پیدا کردن است. این رمز ارز با نوسان بسیار کم 0.2 در یک بازه زمانی 10 روزه به رکورد تازه‌ای از کم نوسانی دست یافته است؛ 0.2 رقمی است که از نوامبر 2018 به بعد هرگز مشاهده نشده بود. اما در کنار افزایش همبستگی با بازار سهام و کاهش نوسانات بیت کوین، حجم معاملات نیز روند کاهشی به خود گرفته و داده‌های اخیر نشان می‌دهد که حجم معاملات جفت ارزهای BTC/USDT و BTC/USD در ماه ژوئن به ترتیب با کاهش 56 و 44 درصدی همراه بود است.

آیا قیمت بیت کوین در حال اصلاح است؟با ادامه‌ی قرار گرفتن قیمت در سطح مقاومت 9،300 دلاری، تغییر اصلاح حرکت نزولی نیز افزایش پیدا کرده است. به همین خاطر، تریدرها در بازه‌ی کوتاه مدت، قیمت 9،500 دلاری اولین هدف برای شکسته شدن درنظر دارند. محقق نشدن این اتفاق می‌تواند خطر ریزش قیمت و رسیدن به پایین‌تر از سطح 8،000 دلار را به همراه داشته باشد. این رویه را می‌توان در محصولات اوراق مشتقه و بازار اسپات نیز مشاهده کرد. در ماه ژوئن، حجم معاملات اوراق مشتقه، 35.7 درصد کاهش پیدا کرده بود که کمترین میزان در سال 2020 است. حجم محصولات بازار اسپات نیز کاهش 49.3 درصدی را تجربه کرده است.

تحلیل رفتن حجم معاملات، نوسانات پایین، همبستگی مستحکم با سهام و کاهش کورلیشن با طلا، همگی می‌توانند چشم انداز قیمت نزولی بیت کوین را نشان دهند؛ به خصوص این که دیگر ارزهای امن نیز عملکرد خوبی داشته‌اند.

 

بیشتر بخوانید:

بیت کوین چگونه کار می کند؟ + ویدیو

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

پروپوزال تپروت (Taproot)، گامی برای توسعه بیت کوین

بررسی تراکنش‌های مجرمانه بیت کوین

تاریخچه پول، از جنگ جهانی دوم تا ظهور بیت کوین

خرید با بیت کوین: چه شرکت‌هایی بیت کوین را پذیرفته‌اند؟

بیت کوین، آرایشی نو در زندگی بشر


منبع: cointelegraph


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین