آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

کرونا ویروس، بحران اقتصادی و تاثیر آن بر بیت کوین

کرونا، بحران اقتصادی و تاثیر آن بر بیت کوین

 

در طول تاریخ کوتاه بیت کوین همیشه در مورد برتری قابل توجه آن نسبت به پول های رایج دنیا صحبت شده است. اینکه یک دارایی مجازی تمام دارایی های سنتی دنیا را به چالش بکشد به خودی خود جذاب و هیجان انگیز است اما بگذارید اینها مانع از دیدن واقعیت های موجود نشود.

 

۱. بیت کوین از دل بحران اقتصادی در آمده و در زمان بحران ها بهترین پناهگاه برای سرمایه گذاران است.

حتما بارها این جمله را شنیدید اما نگاهی درست به ماجرا حقایق جدیدی را برای ما اشکار می کند. بیت کوین در واقع از دل بحران اقتصادی بیرون نیامده است. یکی دو سال بعد از شروع بحران اقتصادی دنیا بیت کوین متولد شد و اگر حداقل زمان ممکن برای معرفی و همگانی شدن آن را هم در نظر بگیریم، درست آن است که بگوییم بیت کوین همزمان با بهبود شرایط اقتصادی دنیا بود که به شکوفایی رسید و در این میان می توان به رونق اقتصادی دنیا در شتاب گیری آن هم نظر داشت. در مقابل خیلی ها معتقد هستند چون بیت کوین هنوز با بحرانی رو به رو نشده نمی توان به ارزیابی دقیق آن پرداخت.

از طرف دیگر ارزش کم این باراز بار دیگر بخوبی خود را نشان داد. جایی که در 24 ساعت 50% از ارزش بیت کوین کم می شود و بلافاصله در 24 ساعت بعدی 50% به ارزش آن افزوده می شود. عمق کم این بازار هنوز ریسک های زیادی را متوجه آن می کند. قطعا باید پذیرفت در این زمان بیت کوین آسیب پذیرتر از هر ارز دیگری هست. بخصوص به علت اینکه هیچ حمایت متمرکزی بر روی آن نیست، افراد یا گروه های سودجو به راحتی می توانند از نقاط ضعف بیت کوین نهایت استفاده را ببرند.

نکته ای که در مورد وقایع اخیر کمتر به آن توجه می شود آن است که برخلاف بحران 2007 این بار مشکل ساختاری اقتصاد درگیر نیست. مشکل فعلی ناشی از توقف فعالیت های اقتصادی است بنابراین فرقی نمی کند ساختار پول به چه صورت باشد. تا زمانی که مراکز صنعتی، تجاری و خدماتی فعالیتی نداشته باشند رکود اقتصادی شکل می گیرد و بدون نیروی مولد هیچ ارزی نمی تواند اقتصاد کشورها را نجات بدهد.

 

۲. هاوینگ بیت کوین می تواند عامل انفجار قیمت آن باشد.

تنها دلیل و برهان طرفداران این سناریوف دو رویداد گذشته بیت کوین است که از لحاظ آماری جای درنگ دارد. اینکه گفته می شود به علت اینکه پاداش ها نصف می شود پس درآمد ماینرها کاهش می یابد و با افزایش قیمت این کاهش درآمد جبران می شود هم رویاپردازی بیش نیست. اول اینکه هیچ دلیلی ندارد ماینرها ضرر ندهند که خود دلایل متعددی دارد. دوم اینکه در طول دو سال گذشته سود آوری ماینرها بقدری کاهش یافته که حتی به اندازه یک سوم سود آوری پیش از هاوینگ قبل هم نیست، اما با این همه شاهد کاهش قیمت نیز بودیم.

 

۳. سومین و مهم ترین دلیل هم این است که در بازار شاهد تغییر نقش و جایگاه بازیگران اصلی هستیم.

امروز تنها ذخیره بیت کوین ده صرافی بزرگ و معروف بیش از دو برابر کل بیت هایی است که در 4 سال پیش رو قابل ماین شدن است. به وضوح می شود دید که جایگاه ماینرها به عنوان عامل تعیین کننده قیمت بیت کوین در حال به حاشیه رفتن است و کم کم صرافی ها می توانند با قدرت بیشتری کنترل اوضاع در اختیار بگیرند. در بیشتر این صرافی ها نوسانات کنترل شده قیمت سودآوری بیشتری نسبت به رشد شتاب دار قیمت دارد.

ماحصل بحث این می تواند باشد که با توجه به شرایط موجود انتظارات بیش از حد و خیال پردازی ها در مورد بیت کوین می تواند بسیار آسیب زا باشد. برای تمام معاملات خود حتما با برنامه ای مشخص وارد شوید و صرفا استراتژی های کوتاه مدت را در نظر بگیرید.

 

 بیشتر بخوانید:

تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و قیمت بیت کوین

کرونا و جهش سیستمی اقتصاد دنیا 

هاوینگ (Halving) یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین چیست؟

بلاک چین به جنگ با کرونا می رود

ویروس کرونا و کاهش رشد هش ریت استخراج بیت کوین

ترافیک جستجوی «بیت کوین کرونا ویروس» از «هاوینگ بیت کوین» در گوگل فراتر رفت!

شرکت‌های ارز دیجیتال در حال توسعه طرح‌های مخصوص مقابله با ویروس کرونا

بلاک چین راه نجات جهان از شر ویروس کشنده کرونا

نفت ۴۰ دلاری و کرونای بودجه دولت!


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.