آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

استخراج بیت کوین با کامپیوتر امکان پذیر است؟

استخراج بیت کوین  (bitcoin mining)

 

بدون شک می توان گفت که موضوع استخراج یا ماینینگ بیت کوین یکی از مباحث جذاب در حوزه ارزهای دیجیتال به شمار می رود. در این میان سوال اساسی که ذهن بسیار از افراد تازه وارد را به خود اشغال کرده، مسئله استخراج بیت کوین توسط کامپیوتر های شخصی است. برای پاسخ به این سوال در ادامه با مرکز تحقیقات بلاک چین همراه باشید...

بصورت خلاصه می توان گفت که استخراج بیتکوین توسط کامپیوترها و لپ تاپ های شخصی از نظر تئوری امکان پذیر است، اما در عمل این کار صرفه اقتصادی ندارد و سودآور نیست. در سال های ابتدایی پیدایش بیت کوین این کار منطقی بود و هر شخصی می توانست توسط کامپوترهای خانگی خود ماهانه هزاران بیتکوین استخراج کند. اما امروزه با رشد روز افزون شبکه بیت کوین، افزایش سختی شبکه، پیدایش انواع مختلف دستگاه های ماینر و افزایش قیمت بیت کوین، رقابت برای استخراج به گونه ای شده است که فقط به وسیله دستگاه ها و تجهیزات مخصوصی این کار به صرفه و عملی است.

 


استخراج بیت کوین


به زبان ساده به فرایندی که توسط آن بیت کوین در شبکه تولید می شود استخراج یا ماینینگ می گویند. بیت کوین بر پایه فناوری بلاک چین ایجاد شده است و در شبکه آن بصورت میانگین هر ده دقیقه یک بلاک جدید ایحاد می شود و درکنار زنجیره ای از بلوک ها قرار می گیرد. برای قرار گرفتن هر بلاک جدید در زنجیره بلوکی، ماینر ها با هم رقابت می کنند تا بتوانند برنده مسابقه بلاک شوند. هر ماینری که بتواند جواب مسابقه را سریعتر از بقیه حدس بزند، برنده شده و جایزه ای به عنوان پاداش دریافت می کند.

به بیان دیگر شرکت کنندگان مسابقه همان استخراج کنندگان بیت کوین هستند و چیزی که به عنوان پاداش دریافت می کنند همان بیت کوینی است که در شبکه تولید می شود هرچقدر ماینرها سرعت بیشتری در حدس زدن اعداد مختلف داشته باشند، احتمال برنده شدن آنها نیز بیشتر خواهد شد. به همین علت شرکت کنندگان از دستگاه‌های مخصوصی به نام ماینر استفاده می کنند که توسط آن ها اعداد مختلف را با سرعت بالا حدس می زنند و به شبکه بلاک چین بیت کوین ارسال می کنند.

 


استخر استخراج یا ماینینگ پول


امروزه با گسترش تعداد کاربران در شبکه و پیدایش دستگاه های قدرتمند، استخراج مستقیم بیت کوین با مشکلات زیادی همراه شده است و اغلب ماینرها به محل هایی می پیوندد که به آن استخر استخراج یا ماینینگ پول (mining pool) می گویند. در واقع استخر استخراج، تعداد زیادی شرکت کننده هستند که باهم یک گروه تشکیل داده اند تا احتمال برنده شدن گروه آنها بالاتر رود و پس از برنده شدن، جایزه بین همه اعضای گروه به نسبت تقسیم شود.

به بیان دیگر ماینرها در سراسر دنیا دستگاه های استخراج خود را به همین استخرهای استخراج متصل می کنند تا استخر با مجموع توان پردازشی بالاتر و به نمایندگی از همه ماینرها، برای ماینینگ و دریافت پاداش بلاک ها اقدام کند. در این حالت هیچ کدام از ماینرها بصورت انفرادی برای دریافت پاداش حل مسئله رقابت نمی کنند و هر ماینر می تواند بسته به توان پردازشی خود بصورت مرتب بیت کوین دریافت کند. امروزه اگر شخصی بخواهد خودش بصورت مستقیم اقدام به استخراج بیت کوین کند (بدون استفاده از استخر استخراج) عملا شانسی برای حدس زدن اعداد تصادفی و بدست آوردن بیت کوین ندارد.

 


نتیجه گیری


شاید شما هم با تبلیغات گسترده ای که در فضای مجازی در مورد استخراج بیت کوین بوسیله کامپیوتر ارائه می شود، برخورد کرده باشید. اما بر اساس آنچه که در فوق توضیح داده شد، این کار از نظر عملی امکان پذیر نیست و معمولا مقاصد دیگری پشت پرده این تبلیغات است. حتی ممکن است که در تبلیغات کانال ها و گروه های شبکه اجتماعی و یا توسط افراد مختلف بشنوید که با کامپیوتر درآمد بیت کوینی نیز داشته اند، اما این روش نیز حلقه دیگری از زنجیره روش های تبلیغات این شبکه ها برای جذب بیشتر طعمه های خود است.

در انتها پیشنهاد می کنیم که اگر قصد وارد شدن به دنیای ارزهای دیجیتال را دارید، از منابع معتبر آگاهی کسب کنید و زمان ویژه برای آشنایی با این حوزه و مطالعه روش های در آمدزایی اختصاص دهید. چراکه آگاهی بهترین سلاح در برابر تبلیغات فریبنده است و از ضرر کردن و از بین رفتن سرمایه شما جلوگیری می کند.

 

مطالب مرتبط:

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

ترید و معامله ارزهای دیجیتال را چگونه شروع کنیم؟

ETF بیت کوین چیست؟

فورک شبکه بیت کوین چگونه بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد؟

 


 منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.