آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بیت کوین حباب اقتصادی است یا طلای دیجیتال؟

بیت کوین و حباب اقتصادی

در مقاله ی حباب اقتصادی چیست؟ به تفصیل درمورد حباب اقتصادی و دلایل شکل گیری آن صحبت کردیم و گفتیم که در تاریخچه بازار بیت کوین به دفعات با اخبار حباب بودن قیمت بیت کوین روبرو خواهیم شد. پس برای اینکه بتوانیم تشخیص دهیم که آیا بیت کوین واقعا یک حباب اقتصادی است یا خیر، باید با مفهوم حباب اقتصادی آشنا باشیم.

در تاریخ 27 اکتبر 2017 ، وب سایت خبری کوین دسک (Coindesk) خبری را منتشر نمود که در آن وارن بافت، بیت کوین را در یک حباب قیمتی می داند. در متن خبری منتشر شده تنها جملات ذیل نقل قول اصلی  وارن بافت است:

هنگامی که قیمت حرکت های بزرگ میکند مردم خوشحال می شوند و وال استریت خود را با این فرایند تطابق می دهد. شما نمیتوانید برای بیت کوین ارزش خاصی قائل شوید، چون بیت کوین یک دارایی تولید کننده ارزش نیست.

این جملات وارن بافت در بر دارنده ی چند نکته اساسی است:

وارن بافت به هیچ عنوان ادعایی در مورد محدوده ی حباب قیمتی بیت کوین مطرح نکرده است.

وارن بافت به نکته ای اشاره می کند که در حقیقت بیان کننده ماهیت تمام ارزهای موجود در دنیا از جمله پول های رایج امروزی (پول های فیات) است. مثلا دلار که به تنهایی توانایی تولید ارزش برای خودش را ندارد و صرفا ارزش هر ارز چه به شکل فیات و چه به شکل دیجیتالی، بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود.

برای درک عمیق تر این موضوع به مقاله تاریخچه پیدایش پول مراجعه کنید.

در اینجا نکته ی قابل توجهی وجود دارد که شما هیچ وقت خبر یا صحبتی مبنی بر اینکه در بازار دلار به یورو (فارکس) حباب وجود دارد تخواهید شنید! هرچقدر هم که میزان قیمت دلار در مقابل یورو بالا یا پایین باشد، هیچ منبع خبری و یا هیچ شخصیتی از کلمه حباب در مورد آن استفاده نمی کند. برای این موضوع دلیل خاصی وجود دارد. همانطور که گفته شد، دلیل ارزشمند شدن پول های رایج امروزی (فیات)، فقط و فقط بر اساس بازار عرضه و تقاضا تعیین می گردد و اگر روزی هیچ کشوری در دنیا از دلار برای انجام مبادلات خود استفاده نکند، خود به خود ارزش دلار کاهش پیدا میکند.

قیمت بیت کوین چگونه تعیین می شود؟

 برای استخراج هر واحد بیت کوین نیازمند مصرف برق و استفاده از دستگاه های مخصوصی هستیم. همچنین برای انجام هر تراکنش در شبکه بیت کوین، میزانی هزینه صرف خواهد شد تا اطلاعات جابجا شود و تراکنش ها انجام گیرد. میزان این هزینه های مصرفی در هر زمانی قابل محاسبه است و این قیمت در زمان نوشتن این مقاله چیزی در حدود 4260 دلار برای هر بیت کوین است!

 از نظر فاندامنتال(بنیادی)، قیمت تمام شده برای فرایند استخراج بیت کوین بسیار اهمیت دارد، چراکه بیت کوین صرفا یک ارز ساده مثل ارزهای فیات نیست. تولید ارزهای فیات ( یک اسکناس یک دلاری) هزینه سنگینی برای دولت ها در پی ندارد و همچنین، برای انجام تراکنش های دلار هیچ هزینه ی نگه داری مورد نیاز نیست، شما به راحتی می توانید آن را به فرد دیگری منتقل کنید. شاید به همین دلیل است که وارن بافت، بیت کوین را مثل سایر ارزهای فیات در نظر می گیرد.

اما بیاد داشته باشید که تولید یک واحد بیت کوین نیاز به صرف هزینه دارد و در نتیجه این هزینه ی تمام شده تولید، برای محاسبه قیمت فعلی بیت کوین لحاظ می شود. بر همین اساس هر قیمتی بالاتر از مبلغ تمام شده بیت کوین حباب محسوب می شود؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که دقیقا مثل بازار دلار به یورو(فارکس)، هرگز نمی توانیم بازار بیت کوین به دلار را حباب در نظر بگیریم چرا که بیت کوین هم مانند دلار، یورو و بسیاری ارزهای دیگر یک ارز به حساب می آید.

پس به طور خلاصه ارزش بیت کوین بر اساس سه عامل هزینه ی تولید، هزینه ی انتقال و نظام عرضه و تقاضا تعیین می گردد.

عرضه و تقاضا در بیت کوین :

آیا بیت کوین حباب اقتصادی است؟

عرضه و تقاضا اساسا به دو بخش اصلی تقسیم می شود:

در  بخش اول شما با استفاده از یک ارز، یک کالا یا خدمات خاصی را بدست می آورید، مثلخرید مواد غذایی یا اجاره یک خانه و غیره.

در بخش دوم شما یک ارز را تبدیل به ارز دیگری می کنید تا در طول زمان ارزش آن بالاتر رود. در این فرایند، تمایل مردم جهت ذخیره و نگهداری ارزی و با هدف افزایش قیمت احتمالی آن ارز در آینده انجام می شود و در نتیجه سبب ایجاد تقاضا خواهد شد. به بیان دیگر، تمایل مردم جهت تبادل و تبدیل ارزها به یکدیگر، تقاضا به وجود می آورد و میزان موجودی هر یک از دو ارز در بازار باعث شکل گیری عرضه می شود. نظام عرضه و تقاضا در بیت کوین هم دقیقا به همین صورت اتفاق می افتد. این مورد مشابه زمانی است که مردم یک کشور تمایل به نگهداری یک نوع ارز دارند که نمی توانند از آن بصورت مستقیم در بازارهای داخلی خود استفاده کنند (مثل تبدیل تومان به دلار و ذخیره ی سرمایه خود به شکل دلاری، هیچ شهروند ایرانی نمی تواند با دلار در فروشگاه چیزی خریداری کند).

بر اساس آن چه که گفته شد، در اینجا یک سوال مهم مطرح می شود که واقعا ارزش بیت کوین چقدر است؟

اگر بصورت بنیادی (فاندامنتال) بیت کوین را بررسی کنیم ، متوجه می شویم که ارزش پایه ی بیت کوین برابر همان قیمت تمام شده آن است، اما در حقیقت ارزش واقعی بیت کوین در هر لحظه، همان قیمتی است که در بازار توسط تریدرها (معامله گران) خرید یا فروش می شود.

درست است که بصورت تئوری بیت کوین می تواند دچار حباب شود اما در عمل چنین اتفاقی غیر ممکن است!

برای روشن شدن این موضوع فرض کنید که فردی ناشناس، دستور خرید یک میلیون و هفتصد هزار بیت کوین را در قیمتی کمی پایینتر از قیمت بازار قرار می دهد (این رقم چیزی معادل 10 درصد تعداد کل بیت کوین های موجود در بازار است).

در این حالت چون بازار و تریدر های دیگر توان مقابله و به اصطلاح تاییدکردن این حجم زیاد از دستور خرید را ندارند، قیمت شروع به افزایش می کند. بعد از اینکه قیمت شروع به افزایش کرد، دوباره این فرد دستور خرید قبلی خود را حذف کرده و مجددا دستور خرید جدیدی، کمی پایینتر از قیمت لحظه ای بازار قرار می دهد، در واقع این دستور خرید یک میلیون و هفتصد بیت کوینی مدام بازار را به سمت حرکت رو به بالا و افزایش قیمت سوق خواهد داد.

حال اگر قیمت بیت کوین تحت تاثیر رفتار این فرد درمدت زمان کمتر از چند ساعت از 3000 دلار به 15000 دلار برسد، آن زمان است که می توانیم بگوییم احتمالا حباب در قیمت وجود داد. بدلیل اینکه اگر این فرد دستور خرید خود را بصورت ناگهانی کنسل کند و دیگر دستور خریدی به همان میزان قرار ندهد، بازار به ناگهان در وضعیت بی ثباتی قرار گرفته و احتمال ریزش و ایجاد فشار فروش بوجود می آید. اما واقعا فرد و یا مجموعه ای از افراد در غالب یک تیم هماهنگ وجود دارند که این تعداد بیت کوین داشته باشند و آن را در بازار کریپتوکارنسی به صورتی که اشاره شد قرار دهند؟ باید بگوییم که خیر.

در این میان  نکته ای جالب توجه وجود دارد که ناشی از عدم حضور اکسچنج های (صرافی) غیر متمرکز است.

در زمان نوشتن این متن، افراد فقط در وب سایت های آنلاین اکسچنج می توانند اقدام به خرید یا فروش بیت کوین کنند. حال  اگر شما بصورت لحظه ای قیمت های موجود در سایت های مختلف را مقایسه کنید، با اختلاف قیمتی در حدود صد تا چهارصد دلار مواجه می شوید. به دوعلت این اختلاف قیمتی در وب سایت های اکسچنج بوجود می آید، دلیل اول اینکه نحوه ی رفتار تریدرها در هر اکسچنج متفاوت است  و تریدرها با سرعت کمتری قیمت سایت های دیگر را دنبال می کنند، اما دلیل اصلی این است که خود سایت های اکسچنج در اوردر بوک (قسمتی که قیمت ها و حجم های خرید و فروش در آن درج می شود) تغییرات و دستکاری هایی انجام می دهد و قیمت ها را بصورت کاذب بالا یا پایینتر می برد.

پس می توان گفت که بیت کوین از روز اول پیدایش خود تا به امروز در یک حباب قیمتی صد تا چهارصد دلاری قرار دارد و تا زمانی که اکسچنج های متمرکز جایگزین اکسچنج های غیر متمرکز نشوند این حباب قیمتی ادامه خواهد داشت، البته قیمت تقریبی بیت کوین را  می توان با گرفتن یک میانگین ساده از قیمت سایت های مختلف بدست آورد که اختلاف این میانگین با حداکثر قیمت لحظه ای، میزان حباب را برای ما مشخص می کند.

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.