آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

هنگامی که در سال ۲۰۰۱ استیون اسپیلبرگ فیلم سینمایی هوش مصنوعی را بر اساس طرحی از برایان آلدیس و در واقع بر پایه‌های پروژه استنلی کوبریک می‌ساخت، شاید گمان نمی‌کرد اتفاقاتی که در فیلم او رخ می‌دهد تا این حد در جهان واقعی به وقوع نزدیک باشد. جهانی که در آن روبات‌ها چنان هوشی پیدا کردند که کمکم انسان‌ها از ترس تسلطشان بر جهان آنها را کنار بزنند. ایده‌ای که حامیان نامداری همچون الون ماسک، در جهان امروز دارد. اما تا به امروز داستان هنوز انقدر تراژیک نشده و مخلوق تنها در خدمت خالق خود عمل می‌کند.  بیت کوین سریعتر از آنچه تصور می‌شود، مرزهای پرداخت را سپری می‌کند. این ارز دیجیتال به دلیل ویژگی‌هایی چون شفافیت و ارزشمند بودن و همچنین عدم وابستگی به روابط مالی و بانکی جایگاه خود را تثبیت کرده است. اکنون استفاده از بیت کوین و سایر رمزارزها در بیش از ۷۰ کشور جهان رواج یافته است و در موارد مختلفی همچون گردشگری، سرمایه‌گذاری و ذخیره و همچنین پرداخت ذکات از آن استفاده می‌شود.  این در حالی است که استفاده و پذیرفتن ارزهای دیجیتال در ایران در بن‌بست تصمیم‌گیری‌ها و سلیقه‌های شخصی باقی مانده است و موضع‌گیری مشخصی برای استفاده از آن توسط نهادهای دولتی اعلام نشده است. به صورت رسمی بیت کوین در ایران هنوز قانونی نیست اما استفاده از بیت کوین در کشور جرم هم محسوب نمی‌شود.

بیت کوین، آرایشی نو در زندگی بشر

 

هنگامی که در سال ۲۰۰۱ استیون اسپیلبرگ فیلم سینمایی هوش مصنوعی را بر اساس طرحی از برایان آلدیس و در واقع بر پایه‌های پروژه استنلی کوبریک می‌ساخت، شاید گمان نمی‌کرد اتفاقاتی که در فیلم او رخ می‌دهد تا این حد در جهان واقعی به وقوع نزدیک باشد. جهانی که در آن روبات‌ها چنان هوشی پیدا کردند که کمکم انسان‌ها از ترس تسلطشان بر جهان آنها را کنار بزنند. ایده‌ای که حامیان نامداری همچون الون ماسک، در جهان امروز دارد. اما تا به امروز داستان هنوز انقدر تراژیک نشده و مخلوق تنها در خدمت خالق خود عمل می‌کند.

بیت کوین سریعتر از آنچه تصور می‌شود، مرزهای پرداخت را سپری می‌کند. این ارز دیجیتال به دلیل ویژگی‌هایی چون شفافیت و ارزشمند بودن و همچنین عدم وابستگی به روابط مالی و بانکی جایگاه خود را تثبیت کرده است. اکنون استفاده از بیت کوین و سایر رمزارزها در بیش از ۷۰ کشور جهان رواج یافته است و در موارد مختلفی همچون گردشگری، سرمایه‌گذاری و ذخیره و همچنین پرداخت ذکات از آن استفاده می‌شود.

در طول تاریخ کوتاه بیت کوین همیشه در مورد برتری قابل توجه اون نسبت به پول های رایج دنیا صحبت شده است. اینکه یک دارایی مجازی تمام دارایی های سنتی دنیا را به چالش بکشد به خودی خود جذاب و هیجان انگیز است اما بگذارید اینها مانع از دیدن واقعیت های موجود نشود.  ۱. بیت کوین از دل بحران اقتصادی در آمده و در زمان بحران ها بهترین پناهگاه برای سرمایه گذاران است.  حتما بارها این جمله را شنیدید اما نگاهی درست به ماجرا حقایق جدیدی را برای ما اشکار می کند. بیت کوین در واقع از دل بحران اقتصادی بیرون نیامده است. یکی دو سال بعد از شروع بحران اقتصادی دنیا بیت کوین متولد شد و اگر حداقل زمان ممکن برای معرفی و همگانی شدن آن را هم در نظر بگیریم، درست آن است که بگوییم بیت کوین همزمان با بهبود شرایط اقتصادی دنیا بود که به شکوفایی رسید و در این میان می توان به رونق اقتصادی دنیا در شتاب گیری آن هم نظر داشت. در مقابل خیلی ها معتقد هستند چون بیت کوین هنوز با بحرانی رو به رو نشده نمی توان به ارزیابی دقیق آن پرداخت.

کرونا، بحران اقتصادی و تاثیر آن بر بیت کوین

 

در طول تاریخ کوتاه بیت کوین همیشه در مورد برتری قابل توجه آن نسبت به پول های رایج دنیا صحبت شده است. اینکه یک دارایی مجازی تمام دارایی های سنتی دنیا را به چالش بکشد به خودی خود جذاب و هیجان انگیز است اما بگذارید اینها مانع از دیدن واقعیت های موجود نشود.

کاربران بیت‌کوین احتمالاً به زودی می‌توانند از ترفندی به نام Taproot بهره‌مند شوند. پروپوزال Taproot اولین بار توسط گرگوری مکسول از حامیان و توسعه‌دهندگان اصلی Bitcoin Core و مدیر ارشد فنی سابق Blockstream، ارائه شد. Taproot باعث توسعه انعطاف‌پذیری قراردادهای هوشمند بیت‌کوین و همچنین افزایش حریم خصوصی می‌شود بطوری که حتی پیچیده‌ترین قراردادهای هوشمند را نمی‌توان از تراکنش‌های ساده تشخیص داد. در حالی که این کار، تعهد بزرگی است اما فقط بصورت تئوری نبوده و در حال حاضر چندین نفر از پرکارترین توسعه دهندگان بیت کوین کور (Bitcoin Core)، در حال کار بر روی یک پروپوزال امضای Schnorr هستند. این پروپوزال شامل Taproot نیز می‌شود که در یک آپدیت پروتکل همه این ویژگی‌ها را به بلاکچین بیت‌کوین اضافه می‌کند. در این مقاله اینکه Taproot چیست و چگونه کار می‌کند توضیح داده شده است. با مرکز تحقیقات بلاکچین همراه باشید

پروپوزال تپروت (Taproot)، گامی برای توسعه بیت کوین

 

کاربران بیت‌کوین احتمالاً به زودی می‌توانند از ترفندی به نام Taproot بهره‌مند شوند. پروپوزال Taproot اولین بار توسط گرگوری مکسول از حامیان و توسعه‌دهندگان اصلی Bitcoin Core و مدیر ارشد فنی سابق Blockstream، ارائه شد. Taproot باعث توسعه انعطاف‌پذیری قراردادهای هوشمند بیت‌کوین و همچنین افزایش حریم خصوصی می‌شود بطوری که حتی پیچیده‌ترین قراردادهای هوشمند را نمی‌توان از تراکنش‌های ساده تشخیص داد. در حالی که این کار، تعهد بزرگی است اما فقط بصورت تئوری نبوده و در حال حاضر چندین نفر از پرکارترین توسعه دهندگان بیت کوین کور (Bitcoin Core)، در حال کار بر روی یک پروپوزال امضای Schnorr هستند. این پروپوزال شامل Taproot نیز می‌شود که در یک آپدیت پروتکل همه این ویژگی‌ها را به بلاکچین بیت‌کوین اضافه می‌کند. در این مقاله اینکه Taproot چیست و چگونه کار می‌کند توضیح داده شده است. با مرکز تحقیقات بلاکچین همراه باشید.

یکی از نقاط قوت بیت‌کوین و تکنولوژی بلاک چین، استفاده از روش توزیع شده در ساخت و اعتبارسنجی داده‌هاست. شبکه‌ای غیرمتمرکز از گره‌ها، مراقب هستند تا قوانین پروتکل رعایت شوند و تمام گره‌ها درباره وضعیت فعلی بلاک چین به اجماع و توافق برسند. الگوریتم اجماعِ اثبات کار اطمینان حاصل می‌کند که ماینرها فقط زمانی بتوانند یک بلاک جدید از تراکنش ها را تایید کنند که گره‌های شبکه به صورت حداکثری درباره اعتبار آن بلوک به توافق رسیده باشند.  میزان کارآیی یک ماینر تابعی از مقدار قدرت محاسباتی آن است که معمولا از آن به عنوان هش‌رِیت یا قدرت هش یاد می‌شود. قدرت استخراج بر روی گره‌های مختلف در سراسر جهان پخش شده است. به عبارت دیگر در شرایط ایده‌آل قرار نیست قدرت استخراج در اختیار یک فرد یا نهاد باشد. اما اگر هش‌ریت به اندازه کافی توزیع‌شده نباشد و یا اگر یک موجود به تنهایی بتواند بیشتر از پنجاه درصدِ قدرت هش را بدست بیاورد چه می‌شود؟ یکی از حالاتی که ممکن است پیش بیاید "حمله پنجاه و یک درصدی" یا همان "حمله اکثریت" است

حمله ۵۱ درصدی چیست؟

 

یکی از نقاط قوت بیت‌کوین و تکنولوژی بلاک چین، استفاده از روش توزیع شده در ساخت و اعتبارسنجی داده‌هاست. شبکه‌ای غیرمتمرکز از گره‌ها، مراقب هستند تا قوانین پروتکل رعایت شوند و تمام گره‌ها درباره وضعیت فعلی بلاک چین به اجماع و توافق برسند. الگوریتم اجماعِ اثبات کار اطمینان حاصل می‌کند که ماینرها فقط زمانی بتوانند یک بلاک جدید از تراکنش ها را تایید کنند که گره‌های شبکه به صورت حداکثری درباره اعتبار آن بلوک به توافق رسیده باشند.

از زمان پیدایش بیت کوین، همواره نگرانی‌های زیادی پیرامون استفاده از آن توسط مجرمان برای انجام فعالیت‌های نامشروع مانند قاچاق، دور زدن تحریم‌ها، فرار مالیاتی، خرید اسلحه و بسیار از موارد دیگر وجود داشته است؛ در واقع استفاده‌ی مجرمانه از بیت کوین و به طور کلی بلاک چین، بزرگترین دلیلی است که دولت‌ها تابحال در مورد پذیرش کامل بیت کوین تردید داشته‌اند. اما سوال اساسی این است که دقیقا بیت کوین تا چه میزان برای فعالیت‌های مجرمانه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ آیا همانطور که دولت‌های کشورهای مختلف تابحال مدعی شده اند بد است؟ دانشگاه MIT برای پاسخ به این سوال کلیدی، تحلیلی را در مورد تراکنش‌های بیت کوینی مربوط به فعالیت‌های مجرمانه منتشر کرده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

بررسی تراکنش‌های مجرمانه بیت کوین

 

از زمان پیدایش بیت کوین، همواره نگرانی‌های زیادی پیرامون استفاده از آن توسط مجرمان برای انجام فعالیت‌های نامشروع مانند قاچاق، دور زدن تحریم‌ها، فرار مالیاتی، خرید اسلحه و بسیار از موارد دیگر وجود داشته است؛ در واقع استفاده‌ی مجرمانه از بیت کوین و به طور کلی بلاک چین، بزرگترین دلیلی است که دولت‌ها تابحال در مورد پذیرش کامل بیت کوین تردید داشته‌اند. اما سوال اساسی این است که دقیقا بیت کوین تا چه میزان برای فعالیت‌های مجرمانه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ آیا همانطور که دولت‌های کشورهای مختلف تابحال مدعی شده اند بد است؟ دانشگاه MIT برای پاسخ به این سوال کلیدی، تحلیلی را در مورد تراکنش‌های بیت کوینی مربوط به فعالیت‌های مجرمانه منتشر کرده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

صفحه1 از9

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

شماره تماس: ۲۷۹۳۱۹۵-۰۹۲۱

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین