0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

نقشه راه اتریوم در سال ۲۰۲۰ رونمایی شد

نقشه راه اتریوم در سال ۲۰۲۰ رونمایی شد

 

بلاک چین اتریوم در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و تا سال ۲۰۱۵ پیاده‌سازی کامل آن به طول انجامید. اتریوم یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که به صورت غیرمتمرکز عمل می‌کند و برای توسعه دهندگان این امکان را فراهم می‌کند که بتوانند قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز را بر بستر آن پیاده‌سازی کنند. ارز دیجیتال اختصاصی شبکه اتریوم، اتر (ETH) نام دارد که دومین ارز دیجیتال بازار کریپتو از نظر ارزش بازار به حساب می‌آید.

به تازگی اتریوم نقشه راه خود در سال ۲۰۲۰ را منتشر کرده است که نشان می‌دهد بلاک چین اتریوم در حال حاضر در فاز آخر توسعه خود قرار دارد. این فاز، سرنیتی (Serenity) نام گذاری شده و به عرضه بلاک چین جدید اتریوم به اسم اتریوم ۲.۰ منتهی خواهد شد. نسخه ۲.۰ شبکه اتریوم از قابلیت‌های زیادی نظیر گواه اثبات سهام، شاردینگ، ماشین مجازی جدید اتریوم، مکانیزم جدید پاداش ها و بسیاری از موارد دیگر پشتیبانی خواهد کرد.

 


نقشه راه اتریوم ۲.۰ (سرنیتی)


نقشه راه اتریوم ۲.۰ (سرنیتی)

 

اتریوم نسخه ۲.۰ که با نام سرنیتی شناخته می‌شود، با هدف افزایش عملکرد، سرعت و مقیاس پذیری بلاک چین اتریوم توسعه داده شده است. شرکت کانسنسیس (ConsenSys) معتقد است که سرنیتی نسخه نهایی و مرحله پایانی در تکامل شبکه اتریوم می‌باشد که بر اساس پنج اصل “سادگی، انعطاف پذیری، امنیت، تداوم و غیرمتمرکزسازی” طراحی شده است. نقشه راه سرنیتی دارای پنج فاز بوده که در هریک از آن‌ها به روزرسانی‌های مهمی برای اکوسیستم اتریوم ارائه شده است.

 • فاز صفر – Beacon Chain: بیکن چین فاز اول نقشه راه سرنیتی است و در آن الگوریتم شبکه اتریوم از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام تغییر پیدا می‌کند. تاریخ عرضه فاز صفر در سه ماهه اول سال۲۰۲۰ اعلام شده است.
 • فاز ۱ – زنجیره های شارد: تراکنش های شبکه اتریوم میان چندین مجموعه از تاییدکنندگان تقسیم می‌شود و تاریخ عرضه آن سال ۲۰۲۱ اعلام گردیده.
 • فاز ۲ – eWASM: ماشین مجازی اتریوم (EVM) به eWASM به روزرسانی می‌شود. تاریخ عرضه فاز ۲ سال ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ تخمین زده شده است.
 • فاز ۳ – بهبود شبکه: تاریخ عرضه: سال ۲۰۲۲

 


فاز صفر – بیکن چین (Beacon Chain)


بیکن چین به معنای ایجاد بلاک چین جدید است که با بلاک چین اصلی اتریوم تفاوت‌هایی دارد. بلاک چین جدید Beacon Chain قصد دارد تا شبکه را ساده و سبک کند، به همین دلیل در ابتدا از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نخواهد کرد. این بلاک چین از الگوریتم اجماع گواه اثبات کار (Ethash) در کنار اثبات سهام (Casper) استفاده می‌کند تا بتواند از استمرار زنجیره‌ها اطمینان حاصل کند.

این درحالی است که در شبکه اتریوم نسخه ۲.۰ به جای استفاده از مکانیزم اجماع گواه اثبات کا  از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام بهره می‌برد. علیرغم استفاده از گواه اثبات سهام، بلاک چین اتریوم به دنبال مجموعه ای از تاییدکنندگان است تا به نوبت، بلاک معتبر بعدی را پیشنهاد دهند و شروع به رای‌گیری کنند. علاوه بر این، کسانی که توکن اتر را در اختیار دارند، می‌توانند مقدار مشخصی از سرمایه خود را ارسال کنند و با مسدودسازی یا استیک کردن (Stacking) آن به یک تاییدکننده تبدیل  شوند. از سوی دیگر، الگوریتم گواه اثبات سهام باعث می‌شود تا درستکاری تاییدکنندگان (دارندگان نود) بلاک چین اتریوم افزایش یابد، چراکه با پذیرفته شدن هر بلاک توسط اکثریت، تاییدکنندگان به میزان مقدار سرمایه ای که استیک کرده اند، پاداش دریافت می‌کنند. این درحالی است که پذیرفته نشدن بلاک مسدود شده به وسیله تایید‌کنندگان موجب از بین رفتن سرمایه آن‌ها می‌شود.

بلاک چین جدید اتریوم از ارز دیجیتال مخصوص خود با نام اتر۲ (ETH2)رونمایی خواهد کرد که بر بستر بیکن چین پیاده‌سازی شده و برای پاداش‌دهی به تاییدکنندگان شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی بیکن چین (Beacon Chain) دارای سه وظیفه اصلی است:

 • مدیریت مکانیزم گواه اثبات سهام
 • پردازش ارتباط بین نسخه های مختلف اتریوم
 • قطعیت و اجماع مستقیم

 


فاز ۱ – زنجیره های شارد (shard chains)


یکی از مهمترین نقاط ضعف اتریوم بنا به گفته ویتالیک بوترین، مسئله مقیاس پذیری است. بوترین در این خصوص اظهار داشت که مقیاس پذیری بیشتر، هزینه های استفاده از بلاک چین اتریوم را به طور چشمگیری کاهش خواهد داد. از سوی دیگر، شاردینگ (Sharding) با انجام تراکنش های موازی، ذخیره سازی و پردازش اطلاعات باعث بهبود عملکرد شبکه می‌شود و می‌تواند مقیاس پذیری بلاک چین جدید اتریوم را بهبود ببخشد. به علاوه شاردینگ امکان انجام چندین تراکنش به صورت همزمان را پردازش خواهند کرد. در فاز اول بیکن چین ۶۴ زنجیره شارد تعبیه شده است که به تدریج به روزرسانی شده و تعداد آن بیشتر خواهد شد.

 


فاز۲ – eWASM


همانطور که احتمالا می‌دانید، تراکنش‌ها پیش از آن که در بلاک چین اتریوم قرار بگیرند، توسط قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند. برای اجرا شدن این تراکنش‌ها، ماشین مجازی اتریوم (EVM) مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته EVM دارای نقاط ضعفی است که تراکنش ها را به ترتیب اجرا می‌کند، برای برطرف کردن نواقص موجود در ماشین مجازی سازی اتریوم، eWASM (وب اسمبلی متناسب با اتریوم) ارائه خواهد شد.

استفاده از eWASM در فاز دو، عملکرد EVM را بهبود می‌بخشد و پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، حساب ها و وضعیت های مختلف بلاک چین جدید اتریوم را امکان پذیر می‌سازد. به علاوه قابلیت نوشتن برنامه های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند را با زبانی به غیر از سالیدیتی فراهم می‌کند. پیش‌بینی می‌شود که eWASM در سال ۲۰۲۱ عرضه شود، هرچند که توسعه آن هم اکنون شروع شده است.

 


فاز ۳ – ادامه بهبود شبکه


فاز سوم اتریوم ۲.۰ برای بهبود مستمر و کلی پروتکل‌های شبکه و انجام به روزرسانی برای برطرف کردن تقاضای روزافزودن شبکه طراحی شده است. اما در این فاز دقیقا چه چیزی پیاده سازی خواهد شد؟ بر اساس گزارش کانسنسیس، موارد زیر در فاز ۳ اجرایی می‌شود:

 • پروتکل سبک وضعیت شبکه
 • همگام سازی با امنیت زنجیره اصلی
 • شاردینگ تصاعدی

 


نتیجه گیری


توسعه دهندگان برنامه‌های غیر متمرکز و همینطور سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال، برای اینکه بتوانند برنامه‌ها و تراکنش های خود را اجرا کنند، نیازمند بلاک چین اتریوم هستند. با توسعه اتریوم ۲.۰ شرایط متفاوتی ایجاد می‌شود و استفاده از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام، مقیاس پذیری و همچنین اجرای قراردادهای هوشمند بهتر و کاربردی تر خواهد شد. برهمین اساس می‌توان گفت که اتریوم ۲.۰ باعث نویدبخشی به اکوسیستم اتریوم می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟ (هر آنچه که باید بدانید)

بلاک چین DeFi چیست؟ چشم انداز امور مالی غیر متمرکز

کاربرد بلاک چین در بورس و بازارهای سرمایه (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش اول)

کاربرد بلاک چین در زنجیره تامین (بخش دوم)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش اول)

کاربردهای مهم بلاک چین (بخش دوم)

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز

بلاکچین بستری امن برای انتخابات (بخش اول)

بلاک چین و مبارزه با پول شویی

فناوری بلاک چین و بانکداری

بلاک چین و بازتعریف اعتماد سیاسی

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش دوم)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش اول)

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش دوم)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش اول)

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش دوم)


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

لینک کوتاه شده مطلب
ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  ads
  ads
  ads
  question
  0