آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بورس ایران در سال ۱۳۹۹، آیا ریزش شاخص بورس ادامه‌دار است؟

آیا سقوط بورس ایران ادامه‌‌دار است؟

 

با ادامه ریزش شاخص بورس تهران، نگرانی‌های زیادی پیرامون ادامه‌دار بودن این اصلاح در ذهن بسیاری از معامله‌گران بازار سرمایه شکل گرفته است. اگر بخواهیم بطور واقع بینانه این موضوع را بررسی کنیم باید به این نکته توجه داشته باشیم که بخش عظیمی از موج هیجانات بازار به مشکل هسته معاملاتی مربوط می‌شود و امیدواریم که مدیران سازمان بورس هر چه سریعتر چاره‌ای برای فکر رفع این مشکل بیاندیشند.

اما در خصوص سایر موارد تاثیر گذار در اصلاح بازار سهام، باید گفت که مانند بازار‌های جهانی و کرونا که باعث ایجاد فشار فروش شده‌اند، احتمال ادامه اصلاح قیمتی در سایه سنگین عوامل منفی و تشدید هیجان فروش قابل چشم پوشی نیست. در کنار فضای منفی موجود، لازم است به برخی از عواملی که می‌‌تواند در نقش حامی بازار سرمایه موثر باشند، توجه شود. در شرایط ملتهب کنونی و اثر فلج‌کننده‌ای که کرونا بر اقتصاد جهانی و همچنین بر اقتصاد ایران داشته است، باید اثر این موضوع در معادلات بورس را در نظر گرفت.

به عنوان مثال تاثیر کرونا در اقتصاد کشور می‌تواند به کاهش حجم تجارت داخلی و خارجی منجر شده و فضای اقتصادی و بازارهایی مانند طلا و ارز را تحت تاثیر قرار دهد. در این شرایط، دولت و بانک مرکزی موظف است که از کسب و کارها و عموم جامعه حمایت کنند تا همگی از این برهه سخت تاریخی عبور کنیم. طبیعتا این موارد می‌تواند اثر خود را در متغیرهای پولی کلان منعکس کند که این موضوع امری اجتناب ناپذیر است.

همه این موارد می‌تواند به عنوان محرک نرخ تورم و نرخ دلار در سال ۱۳۹۹ محسوب شود. علاوه بر این باید به کاهش شدید قیمت نفت جهانی و کالاهای اساسی مانند پتروشیمی‌ها نیز در روزهای گذشته اشاره کرد. شاید کاهش ارزش محصولات پتروشیمی در حالت عادی و در کوتاه‌مدت تاثیر چندانی بر بازار ارز نداشته باشد، اما اگر کاهش قیمت نفت و سایر کالاها سطوح ادامه‌دار باشد، می‌تواند به اقتصادهای وابسته به این کالاها مانند ایران ضربه سنگین‌تری وارد کند. البته اثر این موضوع در کل اقتصاد جهانی منعکس می‌شود که اقتصادهای نفتی می‌توانند آسیب بیشتری را از این محل ببینند.

آسیب‌های اقتصادی در شرایطی که تحریم‌های ظالمانه بر اقتصاد کشور مشاهده می‌شود، می‌تواند فضای بازارها را ملتهب نگه دارد. حالا همین موارد و سناریوهای پیش رو را با تجربه یک سال اخیر بورس کنار هم بگذارید. گرچه از نگاه ما نیز بسیاری از سهم‌ها از خطوط قرمز ارزندگی عبور کرده‌اند، اما التهابات اقتصادی و به دنبال آن فضای تردید حاکم بر کشور، سرمایه‌گذاران و نقدینگی را به سوی بازار سرمایه کشیده است و این موضوع می‌تواند در سال 99 نیز مجددا تکرار شود.

البته اصلاح بازار سهام آن هم با بحران‌هایی که در شرایط کنونی اقتصاد ایران و جهان و پس از جهش قیمتی چند ماه اخیر اتفاق افتاده امری طبیعی به نظر می‌رسد. سناریو ادامه اصلاح در فضای منفی معاملات محتمل‌تر است و این موضوع را نمی‌توان رد کرد؛ ممکن است که حتی نقدینگی از بورس خارج شود. اما در واشکافی دلایل جذب سرمایه‌گذاران به بورس نسبت به بازارهای موازی در طی یک سال اخیر، تمامی موارد ذکر برای یک سال آینده نیز مشاهده می‌شود. برای مثال احتمال تکرار نرخ بهره واقعی منفی مانع از اعتماد به سپرده بانکی می‌شود، یا در تردید بازار ارز و فشار بانک مرکزی سرمایه‌گذاری در ارز ریسک بالاتری نسبت به سهام دارد. اما اگر سناریو بالا را بتوان محتمل دانست اتفاقا اصلاح قیمتی کنونی می‌تواند مسیر آینده سهام را هموارتر کند. بار دیگر اشاره می‌شود که حتی بازگشت احتمالی سهام به مسیر صعودی (با فرض عدم شوک دوباره از بازار جهانی) نشان از ارزندگی بر اساس الگوهای ذهنی و ارزش‌گذاری ندارد اما نمی‌توان احتمال بالای تکرار آن‌چه در یک سال اخیر رخ داد را انکار کرد.

 


آینده اقتصاد جهان و بورس تهران


با روندی كه كرونا در سطح جهان و علی الخصوص آمریكا به خود گرفته است، اتفاقات ذیل سناریو هایی هست كه پیش بینی می‌کنیم:

١- بازارهای جهانی وارد فاز ریزش خواهند شد و اقتصاد جهانی وارد یک دوره ركود حداقل ٣ تا ٦ ماهه خواهد شد. قیمت كامودیتی ها نیز ریزش بیشتری را تجربه خواهند كرد و در سطح جهانی شاهد ورشكستگی شركت های خدماتی و تولیدی زیادی خواهیم بود ( از جمله شركت های مرتبط به صنعت توریسم)

٢- ترامپ با مشكلات عدیده زیادی در انتخابات ٢٠٢٠ روبرو خواهد شد و پیش بینی قوی ما شكست وی در انتخابات است.

٣- درآمد ارزی ایران به واسطه ركود در بازارهای جهانی و كاهش قیمت كامودیتی ها كاهش پیدا خواهد كرد و لذا تامین دلار برای بانک مركزی مشكل خواهد شد و دولت با كسری بودجه بیشتری روبرو می شود. كه این موضوع منجر به استقراض از بانک مركزی و چاپ پول و افزایش پایه پولی كشور و ایجاد ركود تورمی می شود.

٤- رفتارهای سیاسی ایران در این شرایط تهاجمی‌تر خواهد شد و احتمالا با افزایش غنی سازی و ایجاد درگیری های بیشتر همراه خواهد بود.

٥- از آنجائیكه سرمایه گذاران احتمال شكست ترامپ در انتخابات و لذا بازگشت آمریكا به برجام را می‌دهند، لذا ریسک ورود سنگین به دلار را نمی كنند. با این حال دلار تا ایام انتخابات آمریكا شیب ملایم صعودی خواهد داشت.

٦- بورس ایران به واسطه چشم انداز ركود جهانی و البته ریسک كاهش شدید دلار ( به واسطه بازگشت آمریكا به برجام) كم رمق‌تر از گذشته دنبال خواهد شد.

 


روند اقتصاد جهانی در صورت كشف دارو و يا واكسن كرونا 


١- كرونا شروع به تاثیر گذاشتن بر چرخه اقتصاد جهانی كرده و این دومینو به حركت در آمده است. از آنجائیكه هرگونه كشفی تا تبدیل به محصول تجاری شود و در اختیار عموم مردم قرار گیرد زمان خواهد برد، لذا تحلیل ما این است که دمینوی بحران در اقتصاد جهانی شروع شده است و این دومینو فعلا ادامه خواهد داشت و اثرات خود را در ركود در اقتصاد جهانی به شكل قویی خواهد گذاشت. فعلا این اثرات نمایان نشده است و شركت‌ها هنوز درگیر بحران اصلی نشدند و صرفا بازارهای مالی به استقبال این موضوع رفته اند.

۲- فارغ از تاثیر این ویروس در شكست ترامپ در انتخابات ٢٠٢٠ كه خبر خوبب براب ایران است، از سوی دیگر پیش‌بینی می‌كنیم که سقوط بازارهای جهانی و كامادیتی ها در بهترین زمان ممكن برای بورس ایران اتفاق افتاده است. واقعیت آن است كه رشد نقدینگی و البته قیمت دلار باعث كند شدن تاثیر چنین افتی بر بورس ایران خواهد شد و در آینده كه بازارهای جهانی روند نزولی خود را به روند صعودی تبدیل كنند ما می توانیم شاهد یک رشد خوب دیگر در بورس تهران باشیم.

 

 بیشتر بخوانید:

تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و قیمت بیت کوین

نفت ۴۰ دلاری و کرونای بودجه دولت!

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایهگذاری کنیم؟

تفاوت سرمایه گذاری در بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال

در بورس سرمایه گذاری کنم یا ارزهای دیجیتال؟

ایجاد سبد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

اثر مرکب در سرمایه گذاری (ارز دیجیتال، بورس، فارکس)

بورس یا سایر بازارها؟


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین