آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بهترین و بدترین پندهای سرمایه گذاری در بازارهای مالی

بهترین و بدترین پندهای سرمایه گذاری در بازارهای مالی

 

سرمایه گذاری و تجارت برای بسیاری از افراد بسیار گیج کننده و مبهم است، و با رشد این صنعت، مشاوره و پندهای زیادی به سرمایه گذاران ارائه می شود.  بکارگیری بعضی از این پندها نتیجه خوبی در پی داشته و بعضی دیگر چندان کاربردی نیستند. بیایید به چند مفهوم قدیمی نگاهی بیندازیم که علی‌رغم اینکه صنعت سرمایه گذاری آنها را توصیه کرده همیشه هم برای سرمایه گذاران نتیجه خوبی به همراه نداشته اند. در دنیای سرمایه گذاری مفاهیم مطلق بسیار کمی وجود دارد، اما برخی شعارهای وال استریت برای مدت طولانی تکرار شده است. در این مقاله بهترین و بدترین توصیه ها در مورد سرمایه گذاری در بازارهای مالی را  برای شما ارائه می کنیم.


 توصیه هایی که باید درمورد آنها تجدیدنظر شود


 متنوع سازی:

متنوع سازی مدتهاست که به عنوان روشی برای محافظت از سبد دارایی شما (پرتفو) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تئوری معتقد است که وقتی در پرتفو شما دارایی های متنوعی وجود داشته باشد درصورتی که برخی سهام ها ارزش خود را ازدست بدهند، سهام های دیگر ممکن است سود بدست آورده و این ضررها را جبران کنند. به عنوان مثال، سرمایه گذاری در بازارهای نوظهور مانند ارزهای دیجیتال و سهام شرکت‌های کوچک درکنار سهام های تراشه آبی، به عنوان راهی برای محافظت از پرتفو شما محسوب می‌شود.  البته رکود جهانی در بازارهای مالی می تواند این نظریه را نامعتبر کند.

سرمایه خود را صرف پرداخت وام مسکن نکنید:

برخی بر این باورند که سرمایه گذاری در بازار بورس، فارکس و ارزهای دیجیتال، نسبت به خرید خانه و پرداخت وام مسکن بازدهی بیشتری خواهد داشت. اما باید یادآور شد که وقتی بازار نزولی می‌شود این نظریه اعتبار خود را کاملا از دست می‌دهد. مطمئنا، در بازار نزولی ارزش املاک و مستغلات نیز کاهش پیدا خواهد کرد، اما بانک خانه ای که مالک آن هستید را مسدود نخواهد کرد.

املاک و مستغلات سرمایه گذاری امنی هستند:

همیشه تصور می شود که قیمت املاک و مستغلات بطور مداوم درحال افزایش است. اما چندین سال کاهش قیمت سنگین بازار مسکن و رکود ادامه دار پس از بحران مالی جهانی سال‌های 2007-2008 این تصور را کاملا از بین برد.

نگهداری سهام های متعدد موجب متنوع سازی پرتفو می شود:

وقتی رکود جهانی موجب کاهش همه سهام ها شود این ایده کاملا غیرکاربردی خواهد بود. بله، استثنائاتی نیز وجود دارد، برخی بازارها میتوانند خود را همیشه مثبت نگه دارند، اما همه سرمایه گذاران موفق نمی شوند قبل از بحران بازارهای درست را انتخاب کنند.

اوراق بهادار با نرخ سوددهی ثابت سالانه (Annuity) سرمایه گذاری های خوبی نیستند: این اوراق به دلیل کارمزدهای سنگین و قوانین پیچیده مورد انتقاد شدید قرار گرفته اند. اما سرمایه گذارانی که از بازدهی مثبت حتی در بدترین شرایط بازار بهره می بردند، بنظر نمی رسد که به هیچ کدام از این موارد اهمیتی بدهند.

 آیا همه این پندها کاملا غیرکاربردی هستند؟ آیا همه این پندهای سرمایه گذاری رایج مطلقا اشتباه هستند؟

شاید این پندها برای دوره زمانی خود کاربردی بوده اند، اما هیچ کدام از آنها برای سرمایه گذارانی که در یک بازار نزولی با شرایط اقتصادی بحرانی در انتظار بازنشستگی هستند، کارایی خوبی ندارد. به یاد داشته باشید ایده های معاملاتی تا زمانی خوب هستند که کارایی داشته باشند. از طرف دیگر، اگر به دنبال پندهای سرمایه گذاری بدون تاریخ انقضا هستید که همانند لباس مشکی هیچ وقت از مد نیفتد، به هفت مورد زیر توجه کنید:

 

۱. یک برنامه معاملاتی داشته باشید:

بله، این یک کلیشه قدیمی است. هیچ کس برای شکست برنامه ریزی نمی‌کند، ولی برخی در تهیه برنامه مناسب شکست میخورند. داشتن یک برنامه جامع مالی، درک اهداف، و مدیریت فعالانه سرمایه گذاری‌های خود، شما را در مسیر موفقیت قرار خواهد داد.

 ۲. رای موارد اضطراری پول نقد داشته باشید:

شما امیدوارید که هیچ وقت به این صندوق اضطراری نیازی نداشته باشید، اما اگر نیاز پیدا کردید براحتی در دسترس شما خواهد بود.

۳. همه درآمد خود را خرج نکنید:

اگر عادت کنید که کمتر از درآمد خود خرج کنید، در شرایط سخت نیز دوام خواهید آورد. مثلا اگر شغل خود را ازدست بدهید، درصورتی که مخارج شما پایین باشد مجبور نخواهید شد خانه و ماشین خود را نیز بفروشید.

۴. هیچ چیز بدون ریسک نیست:

حتی صندوق‌های سبدگردانی در بازارهای مالی نیز گاهی اوقات می توانند مشکل ساز باشند. با این تصور که هیچ وقت ضرر نخواهید کرد سرمایه گذاری نکنید، حتی اگر این دارایی را بهترین دوستتان به شما فروخته باشد. یادگیری این نکته برای دوستان برنی مادوف خیلی گران تمام شد. برنی مادوف یک سرمایه دار آمریکایی است که بزرگترین طرح پونزی را در تاریخ اجرا کرده و در طی 17 سال، ده ها میلیارد دلار از هزاران سرمایه گذار کلاهبرداری کرد. او همچنین در اوایل دهه 1990 پیشگام تجارت الکترونیک و رئیس Nasdaq بود.

 ۵. هیچ افزایش قیمتی همیشگی نیست:

از شاخص S&P 500 گرفته تا قیمت املاک و مستغلات، این حقیقت بارها و بارها خود را اثبات کرده است.

 ۶. روبرو شدن با حقایق خوب است:

امید و طمع موجب می شود سرمایه گذاران باورهای غلطی داشته و حقایق را نادیده بگیرند. قبل از سرمایه گذاری در هر زمینه ای به عقل سلیم خود رجوع کنید

 ۷. افشاسازی ها را درنظر داشته باشید:

این عبارات را در اکثر صندوق های سرمایه گذاری خواهید دید: "عملکرد گذشته نشانگر نتایج آینده نیست؛ این محصول توسط شرکت بیمه سپرده گذاری فدرال بیمه نشده است؛ این محصول سپرده گذاری بانکی نیست و توسط بانک ضمانت نشده است" اما هیچ کدام از آنها بطور مستقیم نخواهند گفت: "این محصول در معرض ریسک‌های سرمایه گذاری، از جمله از بین رفتن احتمالی مبلغ اصلی سرمایه گذاری قرار دارد."

 

 بیشتر بخوانید:

بورس ایران در سال ۱۳۹۹، آیا ریزش شاخص بورس ادامه‌دار است؟

نفت ۴۰ دلاری و کرونای بودجه دولت!

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایهگذاری کنیم؟

تفاوت سرمایه گذاری در بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال

در بورس سرمایه گذاری کنم یا ارزهای دیجیتال؟

ایجاد سبد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

اثر مرکب در سرمایه گذاری (ارز دیجیتال، بورس، فارکس)

بورس یا سایر بازارها؟


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.