آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

در بورس سرمایه گذاری کنم یا ارزهای دیجیتال؟

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا بورس

با داغ شدن تب بیت کوین در ایران، توجه بسیاری از افراد به حوزه ارزهای دیجیتال جلب شده است. بسیاری از سرمایه گذارانی که وارد بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) می شوند، پیش از این که در بازارهای مالی دیگر همچون بورس اوراق و بهادار، آتی و سکه و بورس انرژی معامله کرده باشند، به عنوان اولین گزینه برای ورود به بازار های مالی، بازار ارزهای دیجیتال را انتخاب می کنند. چراکه شنیده اند بازار ارزهای دیجیتال یک تجارت پر سود است.

به طور کلی، بازار ارزهای دیجیتال یکی از بازارهای بسیار پر ریسک محسوب می شود چراکه اگر افراد بدون دانش و آگاهی کافی وارد این بازار شوند متحمل ضرر های سنگینی خواهند. البته در مقاله ی تفاوت سرمایه گذاری در  بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال در مورد ریسک ها، مزایا، معایب و موارد مهمی که سرمایه گذاران این حوزه باید در نظر داشته باشند بطور کامل صحبت کردیم.

در این مطلب قصد داریم تا بر اساس آن چه که در مقالات متعدد به شما گفته شده، به یک نتیجه گیری جامع دست پیدا کنیم که آیا در بورس سرمایه گذاری کنم یا در ارزهای دیجیتال؟ پس در ادامه با مرکز تحقیقات بلاک چین همراه باشید.

بورس یا ارزهای دیجیتال؟

گفتیم که شما در بورس بر روی سهام یک شرکت سرمایه گذاری می کنید اما در کریپتوکارنسی بر روی یک ارز دیجیتال. همچنین یکی از عوامل تعیین کننده قیمت ها هم در بورس ایران و هم در ارزهای دیجیتال، بر اساس نسبت عرضه و تقاضا می باشد. به عنوان مثال اگر قیمت فعلی یک ارز دیجیتال در بازار 1 دلار باشد و فروشنده بخواهد آن را به قیمت 5 دلار بفروشد، ممکن است خریداری یافت شود که آن ارز را به همان قیمت 5 دلار بخرد، در این صورت قیمت آن ارز به یکباره به 5 دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

نوسانات قیمتی:

از سوی دیگر رشد قیمت سهام یک شرکت در بورس ایران کاملا کنترل شده و محدود است و اجازه نوسانات قیمتی بیش از 5 یا 10 در صد در طول یک روز کاری وجود ندارد. اما بازار کریپتوکارنسی این چنین نیست و نوسانات بسیار سریع قیمت ارزها، سبب رشد ها و ریزش های خیره کننده در طول چند ساعت می شود.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال:

اساس انجام معامله در بورس و بازار ارزهای دیجیتال تقریبا یکسان است، درهر دو بازار شما باید به مباحث تحلیل تکنیکال تسلط کامل داشته باشید، در بورس علاوه بر مهارت تحلیل تکنیکال، آشنایی به مباحث تحلیل بنیادی (فاندانتال) از قبیل نسبت P/E، ارزش دارایی خالص هر سهم(NAV)، جریان نقدی تنزیل شده (DCF)، حق رای و مالکیت، سود سهام، مالکیت سهام داران عمده و بسیار از موارد دیگر، به شما کمک می کند تا در انتخاب سهام مناسب و کسب سود بیشتر موفقیت بیشتری داشته باشید. اما در بازار ارزهای دیجیتال اخبار منتشر شده توسط سایت های خبری معتبر دنیا در کنار انجام تحلیل تکنیکال بسیار پر اهمیت است.

زمان کاری بازار:

بازار بورس ایران زمان محدودی برای انجام معامله دارد، در روزهای کاری هفته (شنبه تا چهار شنبه) از ساعت 9 صبح بازگشایی شده و تا ساعت 12:30 ظهر معاملات ادامه خواهد داشت. اما بازار ارزهای دیجیتال یک بازار 24 ساعته است و در 7 روز هفته و 24 ساعت شبانه روز معاملات در آن انجام می شود و هیچ تعطیلی در کار نیست!

کارمزد معاملات:

نکته ی دیگر هزینه انجام معاملات یا همان کارمزد در بازار سهام است که چندین برابر بازار کریپتوکارنسی است. در کریپتوکارنسی در ازای انجام هر معامله مقدار بسیار کمی به عنوان کارمزد از شما کسر می گردد به عنوان مثال کارمزد سایت اکسچنج بایننس در هر معامله حدود 0.05 است (البته این میزان کارمزد بستگی به مقدار سرمایه شما دارد، هرچه سرمایه شما بیشتر باشد کار مزد کمتری کسر می شود)، همچنین هزینه ای برای دریافت و انتقال ارز وجود دارد که به آن Transaction Fee می گویند، این هزینه بسته به مقدار ارز دیجیتال منتقل شده به پلتفرم های معاملاتی متفاوت است. مورد دیگر اینکه در دنیای رمز ارزها پلتفرم های معاملاتی وجود دارند که هزینه انجام معاملات در آن ها صفر است و هیچ کارمزدی از شما نمی گیرند! (مثل پلتفرم های رابینهود و کوبینهود)

اما کارگزاران معاملاتی در بورس تهران برای انجام هر خرید حدود 0.5 در صد و برای انجام هر فروش سهم حدود 1 درصد کارمز از هر معامله گر دریافت می کنند، یعنی در هر خرید و فروش 1.5 در صد از از سرمایه شما به  عنوان کارمزد انجام معامله برداشته می شود که این خود رقم قابل توجهی هست.

 

نتیجه گیری:

  • با توجه به خصوصیات و معایب هر دو بازار، می توان گفت که شما باید به تمامی بازارهای در دسترس که برای فعالیت درآن ها مشکل قانونی وجود ندارد وارد شوید.
  • به شما پیشنهاد می کنیم که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کنید اما میزان سرمایه کمتری نسبت به بورس وارد آن کنید. عمده سرمایه خود را وارد بورس کنید و سبد خرید ایجاد نمایید.
  • بر اساس استراتژی معاملاتی خود در هر سال میزانی از سرمایه اولیه خود را از بازار ارزهای دیجیتال خارج نمایید و مجددا از آن برای سرمایه گذاری در بورس تهران استفاده کنید.
  • در این صورت حتی اگر دسترسی به بازار رمز ارزها در ایران به هر دلیلی دچار مشکل شود، با توجه به رشد قیمت دلار و همچنین رشد بالای ارزهای دیجیتال، می توان گفت که شما در واقع اصل پول خود را خارج نموده اید و در بورس ایران که توسط نهاد های مختلف تحت نظارت است و امنیت بیشتری برای ساکنان ایران دارد سرمایه گذاری کرده اید.

 

مطالب مرتبط:

بیت کوین حباب اقتصادی است یا طلای دیجیتال؟

کاربرد تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال

روش های ترید ارزهای دیجیتال

آموزش جامع تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.