آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

اثر مرکب در سرمایه گذاری (ارز دیجیتال، بورس، فارکس)

اثر مرکب در سرمایه گذاری

شاید شما هم در اطراف خود افراد ثروتمندی را دیده باشید که توانسته اند در طولانی مدت انقلاب عظیمی در زندگی خود ایجاد کنند. قطعا شما نیز راغب هستید که بدانیدکه این افراد ثروتمند با چه برنامه و روشی به کسب ثروت پرداختند و موفق شدند و اینکه چرا هر روز ثروتمند تر می شوند؟

یکی از دلایلی که هر روز سرمایه ثروتمندان بیشتر می شود این است که آن ها از سرمایه خود بصورت هدفمند استفاده می کنند. برای درک بهتر باید ابتدا تعریفی از سرمایه داشته باشیم. اساسا به هر چیز ارزشمندی که قابل تبدیل و مقایسه با ارزش پولی باشد سرمایه گفته می شود مانند پول، سکه، خانه، ماشین، سهام شرکت ها، دلار، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال.

ثروتمندان سعی میکنند دارایی هایی را داشته باشند که پول بیشتری برای آن ها ایجاد کند مثلا کسب و کاری را راه اندازی می کنند که سود آن بصورت ماهیانه یا سالیانه به حسابشان وارد شود. آنها برای آینده پول پس انداز نمی کنند، بلکه سعی میکنند دارایی های مختلفی را ایجاد کنند تا دارایی ها برایشان کار کنند. بازارهای سرمایه نیز همانطور که از اسمشان پیداست نقش همین سرمایه در گردش و کار کردن پول را ایفا می کنند، چرا که سرمایه اولیه ای که وارد بازار می شود، برای افراد کار می کند و دارایی بیشتری ایجاد می کند. البته همیشه هم اینگونه نیست! باید با دانش و آگاهی کامل عمل نمود تا اسیر تله های بازار نشوید و آن ها را به فرصت هایی برای افزایش سرمایه خود تبدیل کنید. بنابر این می توان گفت که مفهوم اثر مرکب در بازارهای مالی نظیر بورس، فارکس و کریپتوکارنسی اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

شاید در وهله نخست مفهوم اثر مرکب در بازارهای مالی برای شما قابل درک نباشد و هیچ گونه توجهی به قدرت خارق العاده آن نداشته باشید، اما حقیقت این است که با استفاده از روش اثر مرکب در دراز مدت می توان به یکباره زندگی خود را زیر و رو کنید. اما چگونه از اثر مرکب می توان استفاده نمود؟

 

بهره مرکب در بازارهای مالی

 

با نگاهی جزئی به نمودار بالا جهش بزرگ در زندگی یک معامله گر (تریدر) را می توان مشاهده کرد. برای واضح تر شدن مطلب به این مثال دقت کنید:

فرض کنید که شما برای بازه زمانی 5 سال آینده  قصد سرمایه گذاری در بورس اوراق و بهادار تهران را دارید. اگر با سرمایه اولیه یک میلیون تومان وارد بورس شوید و بتوانید هرماه ۱۰ درصد  به سرمایه ماه قبل خود اضافه کنید، با شرط اینکه به سرمایه و سودهای ماهیانه خود دست نزنید، در مدت ۱۰ سال یک میلیون تبدیل به ۹۲ میلیون تومان خواهد شد. حال اگر شما با سرمایه هایی معادل پنج میلیون تومان و بیست میلیون وارد بازار شوید و بتونید در بدترین شرایط ماهیانه سودی معادل ۵ الی ۱۰ درصد کسب کنید، به شرط عدم برداشت سود، به نتایج جالبی خواهید رسید.

 

سرمایه اولیه

سود مستمر ماهیانه

سرمایه تقریبی شما بعد سال اول

سرمایه تقریبی شما بعد سال دوم

سرمایه تقریبی شما بعد

سال پنجم

پنج

میلیون تومان

۵ درصد

۸٬۹۷۹٬۲۸۱ تومان

۱۶٬۱۲۵٬۴۹۹ تومان

نود و سه میلیون تومان

۱۰ درصد

۱۵٬۶۹۲٬۱۴۱ تومان

۴۹٬۲۴۸٬۶۶۳ تومان

یک میلیارد و پانصد میلیون تومان

بیست میلیون تومان

۵ درصد

۲۴٬۸۱۷٬۱۲۶ تومان

۶۴٬۵۰۱٬۹۹۸ تومان

سیصد و هفتاد و سه میلیون تومان

۱۰ درصد

۶۲٬۷۶۸٬۵۶۷ تومان

۱۹۶٬۹۹۴٬۶۵۳ تومان

شش میلیارد تومان

 

 

مثال بالا نمونه ای بارز از سود هنگفت حاصل از اثر مرکب است. البته به یاد داشته باشید که فرضیات ما با درنظرر گرفتن حداقل سود کسب شده از بازار می باشد و در بازارهایی نظیر فارکس و ارزهای دیجیتال، شما سود و درآمد دلاری خواهید داشت. علاوه بر این بازار ارزهای دیجیتال یک بازار بشدت پر نوسان است و تریدرهای حرفه ای که بصورت روزانه ترید می کنند قادر خواهند بود که روزانه سودهایی معادل 1 تا 12 درصد کسب کنند. با یک حساب و کتاب ساده میتوانید میزان درآمد سالانه آن ها را محاسبه کنید و به قانون اصل مرکب ایمان بیاورید.

اگر ما با سرمایه تنها یک میلیون تومان وارد بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) شویم و در بدترین شرایط سود سه ماهه بازار ارزهای دیجیتال را معادل 50 درصد در نظر بگیریم، بعد از گذست 5 سال، به سرمایه قابل توجه حداقل 1 میلیارد تومان خواهیم رسید یعنی بیش از 1000 برابر!

هرچند که نتیجه حاصله در بدترین حالت محاسبه شده و قیمت دلار ایران و قیمت بیت کوین در طول مدت 5 ساله ثابت فرض شده است. بنابراین شما هم میتوانید از نوسانات قیمت دلار در ایران سود کسب کنید و هم از نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال. در واقع اگر شما به یک تریدر حرفه ای تبدیل شوید، اعداد و ارقام بیشتر از این هم برای شما رویایی نخواهد بود. نکته قابل توجهی که می بایست به آن توجه نمود، دریافت سودِ سود و سودِ سودِ سود می باشد که با دریافت این سودها در نهایت بعد از 5 سال پول سرمایه گذاری شده شما به این مبلغ نجومی می رسد.

 


برای شروع دیر نیست


بسیاری از افراد تازه وارد بیان می کنند که دیگر بازارهای مالی رشد خودشان را کرده اند، قیمت سهم شرکت ها در بورس افزایش یافته و یا قیمت بیت کوین افزایش بسیار زیادی پیدا کرده و دیگر وارد شدن به آن ها برای سرمایه گذاری سود آور نیست! در پاسخ به این طرز فکر اشتباه باید گفت که هیچوقت برای شروع دیر نیست. ضرب المثل «ماهی را هرموقع از آب بگیری تازه است» در پیشبرد این مفهوم مناسب است. به این مثال ساده توجه کنید:

سامان و علی تصمیم می گیرند با تکیه بر آموزش تحلیل تکنیکال وارد یکی از بازارهای سرمایه شوند. سامان در 25 سالگی مبلغ 15000 دلار ماهانه در بازار فارکس وارد می کند و فرض بر این می گذاریم که سامان می تواند سالانه 5/5 درصد سود بدست آورد (در بدترین حالت که اغلب معاملات او با ضرر بسته شود).

با این حساب اصل پول به همراه سود سالانه وی در سن 50 سالگی بالغ بر ۵۷۲۰۰‌ دلار خواهد شد. در حالیکه علی، سن 25 سالگی را برای شروع سرمایه گذاری زود می داند و در 35 سالگی با همان مبلغ و با همان نرخ سود سالیانه از بازار یعنی 5/5 درصد ، شروع به سرمایه گذاری می کند. در سن 50 سالگی مجموع پول وی ۳۳۴۸۷‌ دلار خواهد شد. سامان و علی هر دو هم اکنون 50 ساله هستند با این پیش فرض که سرمایه سامان ۲۳۷۱۳‌ دلار بیشتر از علی است. بنابر این برای بهره مندی از معجزه اثر مرکب در بورس و سایر بازارهای مالی از همین امروز شروع به سرمایه گذاری کنید.

 

آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال

 

 

مطالب مرتبط:

تحلیل تکنیکال (Technical analysis) در بازار های سرمایه

کاربرد تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال

روش های ترید ارزهای دیجیتال

تفاوت سرمایه گذاری در بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال

ترید و معامله ارزهای دیجیتال را چگونه شروع کنیم؟

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.