آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

چگونه حباب دارایی‌ها موجب رکود اقتصادی می‌شود؟

چگونه حباب دارایی ها موجب رکود اقتصادی می شود؟

 

حباب قیمت دارایی علت برخی از مخرب ترین رکودها، ازجمله رکودهایی که ایالات متحده در تاریخ خود با آن روبرو شده، بوده است. حباب بورس اوراق بهادار دهه 1920، حباب dot-com دهه 1990 و حباب املاک و مستغلات دهه 2000 حباب های دارایی بوده اند که به دنبال آن رکود اقتصادی شدید روی داده است.

حباب دارایی به ویژه برای افراد و کسب و کارهایی که خیلی دیر وارد سرمایه گذاری شده اند، یعنی کمی قبل از ترکیدن حباب، ویران کننده است. از این منظر، حباب های قیمت دارایی شباهتی به کلاهبرداری های پونزی یا هرمی دارند. فروپاشی اجتناب ناپذیر حباب دارایی، سرمایه خالص سرمایه گذاران را از بین می برد و باعث می شود که کسب و کارها در معرض شکست قرار بگیرند. به طور بالقوه افزایش بدهی ها و هراس مالی که می تواند در سایر بخش های اقتصاد گسترش یابد و در نتیجه دوره بیکاری طولانی تر و تولید پایین تر، مشخصه های رکود اقتصادی هستند.  


چگونه حباب دارایی می تواند به رکود اقتصادی منجر شود؟


چگونه حباب دارایی می تواند به رکود اقتصادی منجر شود؟

 

حباب دارایی زمانی اتفاق می افتد که قیمت یک دارایی، مانند سهام، اوراق قرضه، املاک و مستغلات یا کالاها، بدون توجیه فاندامنتال، با سرعتی زیاد افزایش یابد. طبیعی است که قیمت ها با گذشت زمان افزایش و کاهش داشته باشند زیرا خریداران و فروشندگان با گذشت زمان و پس از یک سری از معاملات پی در پی به سمت تعادل حرکت می کنند. طبیعی است که با ادامه این روند، شاهد جهش (و کاهش ) بیش از حد قیمت ها نسبت به قیمت های مشخص شده توسط فاندامنتال های عرضه و تقاضا باشیم؛ و اقتصاددان ها می توانند این فرآیند را به راحتی در آزمایش های کنترل شده و تمرین های کلاسی شرح دهند.

در بازارهای واقعی، قیمت ها ممکن است در واقع همیشه بالاتر یا پایین تر از قیمت تعادل ضمنی در هر نقطه زمانی مشخص باشند زیرا اصول عرضه و تقاضا با گذشت زمان تغییر می کند در حالی که روند کشف قیمت همزمان در حال حرکت است. با این وجود، همانطور که فعالان بازار تجربه و اطلاعاتی در مورد فاندامنتال های بازار و تاریخچه قیمت ها کسب می کنند، به تدریج قیمت ها به سمت تعادل ضمنی متمایل می شوند. آنچه حباب قیمت را متمایز می سازد این است که  قیمت های یک طبقه خاص از دارایی ها یا کالاها نسبت به قیمت تعادل ضمنی بازار جهش داشته و بطور مداوم بالا باقی می ماند و حتی به جای اصلاح به سمت قیمت های تعادلی پیش بینی شده، صعود خود را ادامه می دهد. این امر به دلیل افزایش عرضه پول و اعتبار در آن بازار اتفاق می افتد و به خریداران این امکان را می دهد که همچنان قیمت ها را بالاتر و بالاتر ببرند.

وقتی بانک مرکزی یا یکی از مقامات مالی دیگر، عرضه پول و اعتبار در یک اقتصاد را گسترش می دهد، واحد های جدید پول همیشه در یک نقطه زمانی خاص و به دست مشارکت کنندگان بازار وارد اقتصاد می شوند و سپس به تدریج به عنوان پول جدید در معاملات پی در پی دست به دست و توزیع می شوند. با گذشت زمان، این امر موجب می شود که قیمت ها در طی فرآیند آشنای تورم قیمت به طور صعودی در حرکت باشند، اما این اتفاق بلافاصله برای همه قیمت ها رخ نمی دهد. بدین ترتیب دریافت کنندگان اولیه پول جدید قادر به افزایش قیمت دارایی ها و کالاهایی هستند که قبل از افزایش قیمت در سایر بخش های اقتصاد خریداری شده اند. این بخشی از پدیده اقتصادی است که به عنوان اثر کانتیلون شناخته می شود.

هنگامی که فعالیت در بازار براساس شرایط زمانی روی یک طبقه خاص دارایی یا کالاهای اقتصادی متمرکز شده است، در این صورت قیمت های نسبی آن دارایی ها نسبت به سایر کالاهای موجود در اقتصاد افزایش می یابد. این همان چیزی است که حباب قیمت دارایی را ایجاد می کند. افزایش قیمت این دارایی ها  نشان دهنده شرایط واقعی عرضه و تقاضا نسبت به سایر کالاهای موجود در اقتصاد نیست ، بلکه اثر کانتیلون از پول جدید ورود به اقتصاد علت اصلی آن است.

حباب دارایی، مانند یک گلوله برفی، از خود تغذیه می کند و بزرگتر می شود. وقتی قیمت دارایی با نرخی قابل ملاحظه ای بالاتر از بازار افزایش می یابد، سرمایه گذاران فرصت طلب و دلالان نیز وارد این جریان شده و قیمت را حتی بیشتر می کنند. انتظار افزایش قیمت آتی در دارایی های حبابی، خریداران را به سمت پیشنهاد قیمت بالاتر سوق می دهد. سیل ناشی از دلارهای سرمایه گذاری در دارایی، قیمت را به سمت سطوح بالاتر تورم سوق می دهد. مشکل واقعی زمانی شروع می شود که همه افراد عادی که تجربه ای در معاملات و تجارت ندارند، تصمیم می گیرند که وارد سرمایه گذاری شده و از این افزایش قیمت ها سود ببرند. در این مرحله قیمت ها در کل اقتصاد از قبل افزایش یافته، زیرا پول جدید از طریق اقتصاد گسترش یافته و به جیب این افراد عادی رسیده است. از آنجا که این پول اکنون در سراسر اقتصاد در گردش است، پول جدید دیگر قدرت ادامه فشار قیمت های نسبی دارایی های حبابی را در مقایسه با سایر کالاها و دارایی ها ندارد. دریافت کنندگان اولیه، پول جدید را به افرادی که دیر وارد بازار شده اند فروخته و سودهای بزرگ خود را محقق کرده اند. این خریداران سود ناچیزی دارند، زیرا حباب قیمت همچنان نیازمند پول جدید است. حباب قیمت بدون تزریق اضافی پول جدید (یا اعتباری) توسط بانک مرکزی یا مرجع پولی دیگر دوام نخواهد آورد. سپس حباب شروع به فروپاشی می کند!

قیمت های در سایر بخش های اقتصاد که برای نرمال سازی قیمت های نسبی دارایی های حبابی در حال افزایش بودند کاهش می یابند و پول جدیدی وارد اقتصاد نمی شود تا به افزایش قیمت حباب دامن بزند. آخرین خریداران از سودآوری ناامید شده و خوش بینی احتمالی موجود در بازار اکنون معکوس می شود. قیمت های حبابی شروع به نزولی می کنند تا به قیمت های فاندامنتال واقعی، بازگردند.

بانک مرکزی یا سایر مقامات مالی ممکن است در این مرحله سعی کنند با تزریق پول جدید به تورم حباب ادامه دهند و روند شرح داده شده در بالا را تکرار کنند، یا پس از یک دوره پایدار از تزریق پولی و تورم حباب ممکن است جهت کاهش قیمت مصرف کننده و تورم دستمزدها، تزریق پول جدید متوقف شود. گاهی اوقات یک شوک اقتصادی واقعی، مانند افزایش قیمت نفت، باعث کاهش تزریق پول می شود.

هنگامی که جریان پول جدید متوقف می شود، یا حتی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، فروپاشی حباب دارایی آغاز می شود. این قیمت ها به طرز چشمگیر سقوط می کند و باعث می شود افراد تازه وارد مقدار زیادی از سرمایه خود را ازدست بدهند. ترکیدن حباب نیز تحقق نهایی اثر کانتیلون است، زیرا در مقیاس گسترده ای ثروت و درآمد از جیب سرمایه گذاران تازه وارد به دریافت کنندگان اولیه پول جدید (ایجادکنندگان حباب) منتقل می شود. ترکیدن حباب نه تنها ضررهایی را برای سرمایه گذاران تازه وارد ایجاد می کند بلکه موجب افزایش و گسترش بدهی ها در همه بخش های اقتصاد می شود. اگر حباب دارایی به اندازه کافی بزرگ باشد پس از فروپاشی می تواند کل اقتصاد را دچار رکود کند.

 

 بیشتر بخوانید:

حباب اقتصادی یا حباب قیمت (Economic bubble) چیست؟

بیت کوین حباب اقتصادی است یا طلای دیجیتال؟

نفت ۴۰ دلاری و کرونای بودجه دولت!

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایهگذاری کنیم؟

تفاوت سرمایه گذاری در بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال

در بورس سرمایه گذاری کنم یا ارزهای دیجیتال؟

اثر مرکب در سرمایه گذاری (ارز دیجیتال، بورس، فارکس)


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.