آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

شاخص میلیونی بازار بورس؛ ترس از رشد حبابی یا پذیرش قدرت نقدینگی؟

شاخص میلیونی بازار بورس؛ ترس از رشد حبابی یا پذیرش قدرت نقدینگی؟

 

شاخص کل بورس در پایان معاملات 20 اردیبهشت ماه امسال با افزایش 42 هزار واحدی، ارتفاع تاریخی 1 میلیون و 20 هزار واحدی را لمس نمود. اهمیت عبور از عدد 1 میلیون برای شاخص کل از آن جهت است که در هفته معاملاتی اخیر و نزدیکی هر چه بیشتر شاخص کل به این عدد سبب شد نگرانی و ترسی فراگیر از ریزش و اصلاح در بازار بورس به وجود آید. هر چند در تحلیل نموداری شاخص کل، عدد 1 میلیون هیچ گاه به عنوان مقاومت تکنیکال مطرح نبود و این عدد صرفا مقاوتی روانی لحاظ می شد که عبور از آن به مثابه کلید ورود به سطحی عالی در بازار سرمایه درنظر گرفته می شد.

بازدهی بی سابقه بازار بورس ایران در دو ماه اخیر سبب بیان تحلیل های متفاوتی از صاحب نظران و کارشناسان گردید و گاها هشدار های دال بر ریزش احتمالی شنیده می شد؛ به همین دلیل برخی ها این رشد سریع و پیوسته بازار بورس را حباب گونه تصور می کنند. در این نوشتار سعی می شود تحلیلی مختصر از رشد شاخص، عوامل موثر و افق های پیش روی بازار سرمایه ارایه گردد.

شوربختانه این واقعیت تلخ را باید پذیرفت که مهمترین عامل افزایش نرخ تورم در کالا و خدمات در ایران متاثر از افزایش نرخ دلار چه به شکل طبیعی و چه به شکل دستوری می باشد و در عمل تغییر در نرخ ارز در کمترین زمان ممکن به تغییر در نرخ تورم می انجامد. اکثر بازار های مالی موازی با بازار سرمایه از جمله بازار مسکوکات، مسکن، طلا و ... در یکی دو سال اخیر با افزایشی حدود سه برابر در قیمت محصولات مواجه شده اند. لذا یکی از دلایل اقبال به بازار سرمایه، اشباع در سایر بازار ها و عدم کشش افزایش قیمت درآنها می باشد.

آگاهی همگانی از مزایای بازار سرمایه از جمله امکان مشارکت با نقدینگی خرد و کوچک و قدرت نقدشوندگی بالا، توجه ویژه ارکان حاکمیت به ظرفیت و پتانسیل بازار سرمایه در قالب واگذاری سهام شرکت ها و بنگاه های دولتی به مردم در بازاار بورس و در کل ارتقا فرهنگ سهامداری سبب شده است که شاهد صف های طویل اخذ کد بورسی و روانه نقدینگی به بازار بورس باشیم. علی القاعده با ورود پول هوشمند و گسیل حجم زیادی از نقدینگی به بازار سرمایه و به سبب جلب اعتماد عمومی نسبت به سرمایه گذاری در بازار بورس، نمی توان میزان شاخص کل را حتی با چند ماه قبل مقایسه کرد؛ در نتیجه شاخص در تراز میلیونی را باید جزیی از بازار سرمایه و تابعی از قدرت نقدینگی حاکم در بازار بورس ایران در نظر گرفت.

با توجه به میزان حجم معاملات روزانه و مشارکت گسترده عمومی، می توان در بلند مدت به آینده بازار بورس امیدوار بود و این ظرفیت وجود دارد که شاخص کل پس از تعادل و ثبات، اهداف بلندتری را فتح نماید. در پایان ضمن استمداد از دست اندرکاران و مسئولان بازار سرمایه جهت رفع موانع سخت افزاری و نرم افزاری و فراهم نمودن بستر مناسب جهت گسترش این بازار، به مشترکان جدید عرصه بازار سرمایه توصیه می شود با کسب آموزش و آگاهی های لازم و به دور از هیجان های کاذب در خرید و فروش، مبادرت به فعالیت نمایند.

 

 بیشتر بخوانید:

بورس ایران در سال ۱۳۹۹، آیا ریزش شاخص بورس ادامه‌دار است؟

تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و قیمت بیت کوین

نفت ۴۰ دلاری و کرونای بودجه دولت!

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایهگذاری کنیم؟

تفاوت سرمایه گذاری در بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال

در بورس سرمایه گذاری کنم یا ارزهای دیجیتال؟

اثر مرکب در سرمایه گذاری (ارز دیجیتال، بورس، فارکس)


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین