آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

تفاوت سرمایه گذاری در بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال

 بورس ایران یا ارز دیجیتال؟

در مقالات قبلی در مورد نحوه و دلایل شکل گیری حباب اقتصادی و حباب قیمتی و همینطور مسئله حباب بودن یا نبودن بیت کوین توضیح دادیم تا یک دیدگاه جامع برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) داشته باشید. در این مقاله به بررسی مقایسه ای بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال می پردازیم و نقاط قوت و ضعف هر یک را برای شما بازگو می کنیم. پس با مرکز تحقیقات بلاک چین همراه باشید.

بورس ایران و حباب اقتصادی :

اصلی ترین مشخصه حباب، وجود بی اعتقادی و بی اعتنایی شدید در بین اکثر سرمایه گذاران در طول مرحله ایجاد حباب می باشد. بایستی توجه داشت که تشخیص اینکه چه موقع سرمایه گذاران در بازار روش های منطقی و قاعده مند ارزش گذاری سهام شرکت ها را کنار گذاشته و دچار رفتارهای هیجانی می شوند، کار پیچیده ای است. همچنین تجربه گذشته نشان می دهد که معمولا حباب ها زمانی شناسایی شده اند که ترکیده باشند. در اکثر موارد، حباب های قیمتی معمولا همراه با سقوط شدید قیمت بورس اوراق بهادار بوده است.

در مورد بیت کوین نیز در مقاله ای جداگانه بیان کردیم که نمی تواند حباب قیمتی داشته باشد اما حباب قیمتی در مورد سایر ارزهای دیجیتال (آلت کوین ها) به چه صورت است؟

دقیقا همان رفتاری که در مقاله ی بیت کوین حباب اقتصادی است یا طلای دیجیتال به تفصیل بیان کردیم در مورد سایر آلت کوین ها نیز اتفاق می افتد، در واقع تریدرهای ارزهای دیجیتال از همین حباب های قیمتی ایجاد شده سود کسب می کنند. بنابر این وجود حباب های قیمتی، فقط مختص بورس ایران نیست و اتفاقا در بازار کریپتوکارنسی بسیار بیشتر از بورس ایران بوجود می آید. علاوه بر این، اگر یک تریدر (معامله گر) مهارت کافی برای تحلیل تکنیکال داشته باشد و بتواند به درستی بازارهای مالی را تحلیل و بررسی کند، هم در بورس ایران  و هم در بازار کریپتوکارنسی به راحتی قادر خواهد بود تا از همین حباب های قیمتی ایجاد شده کسب سود کند.

 

ثبات در بازار بورس ایران:

همانطور که می دانید در بورس ایران شما بر روی سهام یک شرکت سرمایه گذاری می کنید اما در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری شما بر روی یک فناوری و یا یک ارز دیجیتالی که از آن نشأت گرفته است صورت می گیرد. علاوه بر این، نوسانات قیمت در بازار ارزهای دیجیتال بسیارسریع‌تر از بازار بورس می باشد و همین موضوع نیاز به داشتن دانش کافی برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتالی را دوچندان می کند. شاید اگر 2 سال قبل وارد بازار ارزهای دیجیتال می شدید، با خود می گفتید که هیچ بازاری به اندازه بازار ارزهای دیجیتال پر سود نیست و تصور می کردید که در مدت 3 سال می توانید بار زندگی خود را ببندید!

ولی بد نیست که آن روی سکه را هم ببینیم، در واقع بعد از رشد چشم گیر قیمتی ارزهای دیجیتال در اواخر سال 2017 و اوایل سال 2018 میلادی، روند بازار کاملا نزولی بوده و بسیاری از افراد آماتور و خوشبین متحمل ضرر های بسیار سنگینی در حدود 80 درصد و حتی بالاتر نیز شده اند. بدلیل اینکه این افراد با ذات بازارهای مالی آشنایی نداشته و با خوش خیالی تصور می کردند که همواره بازار صعودی خواهد بود.

البته در بورس ایران هم افراد بسیار زیادی وجود دارند که متحمل ضرر های سنگینی شده اند، اما همانطور که در بالا به آن اشاره گردید، سرعت تغییرات قیمت در بازار کریپتوکارنسی بسیار بالا بوده و تقریبا 10 برابر نسبت به بورس ایران بیشتر است. این موضوع سبب شده تا بازار ارزهای دیجیتال را به یک بازار پر خطر تبدیل کند اما قطعا می توان گفت این خطرات برای افرادیست که آموزش کافی ندیده اند و بر حسب اتفاق در این بازار مشغول به کار می شوند. به همین دلیل است که آموزش های ترید و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال کاملا متفاوت با بورس ایران است، هرچند که تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال در هر دو بازار صادق است.

 

وجود بازیگردان در بورس ایران:

همواره به یاد داشته که همیشه در همه ی بازارهای مالی دنیا بازیگردان وجود دارد. حال ممکن است که این بازیگردان ها به راحتی قابل شناسایی باشند مثل  بازار کریپتوکارنسی و گاهی لازم است برای  شناخت آن ها، اطلاعات و بینش عمیقی از مسائل نظامی و سیاسی داشته باشید مثل بازار فارکس. به عنوان مثال در بازار فارکس و بازاری مانند یورو به دلار، بازیگردان های بسیار قدرت مندی وجود دارند، بانک مرکزی اتحادیه اروپا از یک سو، بانک های آمریکایی و وال استریت از سوی دیگر بازیگردان چنین بازاری هستند. بنابراین، در مورد وجود بازیگردان و دخالت آن ها در بازار، تفاوتی میان بورس ایران و بازار ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

 

بسته شدن طولانی نماد های معاملاتی در بورس ایران:

در اکثر اکسچنج های آنلاین ارزهای دیجیتال بعد از گذشت مدتی ناگهان اعلام می شود که چندین ارز دیجیتال از لیست ارزهای تحت پوشش آن ها حذف می گردد (Delist). در بورس ایران هم این اتفاق به دلایلی مثل عدم شفاف سازی شرکت، ارائه ندادن گزارش های مالی و حتی انتقال از بازار پایه به بازار اصلی رخ می دهد، همچنین امکان تعلیق نماد برای مدت طولانی نیز وجود دارد. با این حال حتی اگر یک نماد معاملاتی در بورس به مدت طولانی بسته بماند، احتمال باز شدن مجدد آن در آینده بالاتر از بازار کریپتوکارنسی می باشد.

 

تصمیمات پشت پرده در بورس ایران:

به  جرات می توان گفت که در همه ی بازارهای مالی تصمیمات پشت پرده وجود دارد. در بازاری مثل فاراکس و در معاملات جفت ارز یورو به دلار، تحرکات آمریکا در اتاق های فکر سیاسی-نظامی برنامه ریزی شده و اتحادیه اروپا برای مقابله و خنثی نمودن تحرکات آمریکا، تصمیماتی در پشت درهای بسته اتخاذ می کند. بنابر این، همیشه این اصل کلی وجود دارد که در بازار های مالی اخبار بعد از رخ دادن یک تصمیم بزرگ و اعمال آن به بازار در اختیار تریدرها قرار می گیرد و فقط مخصوص بورس ایران نیست.

 

سودآوری بورس ایران کم است:

برای روشن شدن این موضوع به بررسی نمودار بیت کوین به اتریوم می پردازیم تا میزان سود دهی در بازار ارزهای دیجیتال و بورس ایران را مقایسه کنیم.

 

بیت کوین به اتریوم

با بررسی ابتدایی نمودار بیت کوین به اتریوم در بازه زمانی یک ساعته، ابتدا تصور می کنید که بازار بعد از یک حرکت شارپ و غیر منطقی رو به بالا و سپس یک ریزش غیر قابل اجتناب، به ثبات و آرامی رسیده و روندی صعودی معقولی را در جهت افزایش قیمت در پیش گرفته است. سپس ممکن است که با خود بگوید که شاید آن حرکت شارپی صعودی فقط یک موج از روند افزایشی باشد و بر اساس اینکه قیمت به زیر 70% آن موج صعودی ریزش نکرده، تئوری امواج الیوت نیز به شما یاری خواهدکه مانند بسیاری از افراد آماتور در اقدام به خرید کنید و در نتیجه در عرض چند ساعت به سود قابل توجهی دست پیدا کنید،که البته این رشد قیمتی زیاد و سود های چشم گیر از خصوصیات بازار ارزهای دیجیتال به حساب می آید و به استناد همین اعداد است که گفته می شود سود آوری بازار بورس تهران کم است.

قبل از پیش روی در ادامه ی بحث، سقف قیمت را در سمت راست نمودار علامت می زنیم تا در آینده نمودار مشخص باشد.


نمدار قیمتی بیت کوین به اتریوم

حال به روز بازار بر خواهیم گشت و مشاهده می کنیم که قیمت اتریوم نسبت به بیت کوین حدودا به نصف قیمت رسیده است که اغلب افراد آماتور انتظار افزایش آن و بدست آوردن سودی کلان را داشتند. هرگز فراموش نکنید که افرادی که  با دانش کامل وارد کار ترید شده اند هرگز در چنین بلایی گرفتار نخواهند شد و عموما همین افراد آماتور و بدون آشنایی با دانش تحلیل تکنیکال هستند که بورس تهران را کم سود تلقی می کنند.

افراد آماتور در زمان شروع ریزش ابتدا دچار ترس و اضطراب می شوند، اما با حرکت مجدد بازار به سمت بالا دوباره امیدواری خود را به دست می آورند، در ادامه روند حرکتی قیمت بعد از چند ساعت دوباره بازار شروع به ریزش می کند و سبب ترس و وحشت آن ها می شود اما مجددا با نوسان مثبت بازار امیدشان برمی گردد. همین فرایند ادامه پیدا می کند و افراد آماتور از زمان شروع ریزش تا کنون در موجی از نگرانی و امید قرار می گیرند بطوری که توانایی انجام تفکر منطقی را فقط در زمانی بدست می آورند که دیگر دیر شده و ارزش دارایی آنها به نصف کاهش پیدا کرده است.

در حقیقت هرچقدر که میزان سود دهی یک بازار بیشتر باشد، میزان نوسان منفی آن بازار نیز در جهت کاهش قیمت بیشتر خواهد بود و در نتیجه درصد زیان ها هم بزرگتر می شود. بنابر این درست است که از بازار ارزهای دیجیتال سود های بسیار بالایی می توان کسب نمود، اما در حقیقت باید گفت که این سود ها فقط نصیب افراد حرفه ای می شود و اگر فردی بدون آموزش و دانش وارد این بازار شود می تواند سرمایه خود را از دست بدهد.

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.