آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بورس یا سایر بازارها؟

بورس یا بازار سکه،ارز،مسکن؟

 

شاید خیلی ها بگویند که شما فعال بازار سرمایه هستید و این منطقی است که از بازار سرمایه به عنوان بازار برتر گذشته و آینده یاد کنید. فعال بازار سرمایه بودن بدان معنی نیست که چشم خودمان را بسته و واقعیت ها را نادیده بگیریم. واقعیت ها نشان می دهد که بازار سرمایه جذاب ترین بازار برای فعالین آن بوده است و در عین حال برای تازه واردان حداقل بهتر از سایر بازارها عمل کرده است.

شاخص کل بورس را با دلار، سکه، مسکن می سنجیم؟ خوب اشتباه است. مقایسه ای به طور کامل اشتباه که یک فرد بازدهی یک کالایی که می تواند داشته باشد (دلار، سکه، مسکن و...) را با یک شاخص کل که نمی تواند داشته باشد مقایسه می کند. ما دلار، سکه، مسکن میخریم اما شاخص کل را خیر. در بازار سرمایه آنچه خریداری می شود سهام است.

مردم عادی شاید کمتر از دلال های بازارهای موازی سود کسب کنند و بیشتر زیان کنند، چرا که وضعیت بازارهای موازی با بازار سرمایه با عدم شفافیت رو برو است. اما شفافیت در بازار سرمایه به مراتب بهتر از سایر بازارها است و اینکه چگونه از ساختارهای طراحی شده برای شفافیت بازار سرمایه استفاده کنیم بستگی به سطح دانش سرمایه گذاران دارد. همیشه در هر بازاری هوچی وجود دارد و ممکن است اطلاعات افشا شده را به صورتی که خودشان دوست دارند تفسیر کنند. این نوع تفسیرهای جانب دارانه در هر بازاری است اما رویه ای که کمک می کند سرمایه گذاران متوجه شوند چه کسی درست و چه کسی دروغ می گوید در بازارها متفاوت است و این رویه در بازار سرمایه به واسطه سامانه کدال هزینه ای ندارد و تنها باید دانش داشت که چگونه از مکانیزم طراحی شده استفاده کنند. اطلاعات شرکت ها در دسترس است و چگونگی آنالیز این اطلاعات بسته به خود سرمایه گذاران دارد.

خاطرمان هست در بازار دلار مدام اخبار خلاف واقع می دادند، حال شما می توانید چشم بسته بر اساس اخبار منتشر شده معامله کنید یا اقدام به بررسی بیشتر کنید. اما رویه بررسی اخبار در آن بازار سخت است، هر کسی و هر خبر گزاری و هر مسئولی حرفی میزند که ذهن فرد منفجر می شود. اما در بازار سرمایه همه چیز مشخص است. دخل و خرج شرکت ها شفاف است و البته این را هم قبول داریم گهگاهی اطلاعات بازار سرمایه گمراه کننده است اما به سرعت می توان متوجه خلاف واقع بودن آنها شد.


اگر بازار ارز ریزشی باشد چه کسی سود می کند؟


مزایای بورس

 

اما تصور ریزش ۱۰۰٪ تمام نمادها در بازار سرمایه منطقی نیست و این همان اشتباه مقایسه شاخص بورس با بازارهای موازی است. هرچند کلیت بازار در روند های احساسی حرکت می کند اما بعد از آن سهام رفتاری متفاوت را از خود نشان می دهند و اینکه ما دقیقا کجای این بازی باشیم بسته به دانش و سطح اطلاعات ما دارد. اگر دلار ریزش کند و یا صعودی باشد اثر بر بازار دارد. بازار دلار بی رونق را فرض کنید که هیچ بازدهی خاصی ایجاد نمی کند اما در همان بی رونقی بازار ارز، مسکن، سکه بازار سرمایه شرکت هایی را در دلش دارد که می توانند بازدهی مثبتی را رقم بزنند.

کم کم باید منتظر خبرهای مثبت سیاسی بود. این را از بعد اقتصادی عرض می کنم. و این اخبار سایر بازارها را به رکود خواهد برد و جذابیت شرکت های بازار سرمایه را به سمت گزارشات و چشم انداز آنها سوق خواهد داد. آثار اقتصادی تحریم ها در حال شدت گرفتن است و رسوب آن اصلا خوشایند نیست. این بر هیچ کس پوشیده نیست که ما باید با دنیا ارتباط داشته باشیم.

 

 بیشتر بخوانید:

طلا یا بیت کوین؟ سرمایه گذاری بر روی کدام یک سودآورتر است؟

بیت کوین حباب اقتصادی است یا طلای دیجیتال؟

دلار یا بیت کوین؟ در کدام سرمایه گذاری کنیم؟

تفاوت سرمایه گذاری در بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال

در بورس سرمایه گذاری کنم یا ارزهای دیجیتال؟

اثر مرکب در سرمایه گذاری (ارز دیجیتال، بورس، فارکس) 


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین