آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

افق بلند مدت سرمایه‌گذاری در بورس

افق بلند مدت سرمایه‌گذاری در بورس

 

یک هفته بسیار پر تنش را سپری کردیم و استفاده از واژه «پر تنش» برای اهالی بازار تکراری هست. مهر ۱۳۹۷ و تنش بسیار بالا در معاملات و فشار روحی سخت بر روی معامله گران، ریزش چند هزار واحدی قبل از استارت اخیر بازار، دهه ۸۰ (به نقل از اهالی قدیمی بازار) و... همه این موارد می گذرد و می رود و روند ایجاد شده بازنده و برنده ای دارد که برای هر کدام از آنها جزئی از تجربه بازاری آنها خواهد بود.

دیروز با یکی از اهالی قدیمی بازار صحبت می کردم که متولد دهه پنجاه بود. سرمایه گذاری در بورس را از سال ۱۳۸۲ شروع کرده بود. بخشی از حقوق ماهیانه و سرمایه مازاد خودش را به بازار سرمایه تزریق می کرد. گفت امروز رسیدم به سال ۱۳۹۸ و از اولین سرمایه گذاری من حدود ۱۶ سال می گذرد. طی این دوره احمدی نژاد رئیس جمهور شد، تنش بین المللی اوج گرفت، هدف مندی یارانه ها اجرایی شد، جنگ سی و سه روزه اتفاق افتاد، تهدید ها علیه ایران بالا گرفت، اسرائیل آماده حمله نظامی شد، سازمان ملل مارا تحریم کرد، نرخ ارز چند برابر شد و...

امروز که با شما حرف میزنم قیمت تئوریک من بر روی بعضی از سهام که از گذشته دارم منفی است! گفت سهم زاگرس را سال ۹۰ خریدم ۱۳۰۰ تومان و سال ۹۷ سود نقدی ۱۴۶۰ تومان در مجمع گرفتم. سال ۹۱ شبندر خریدم ۴۲۰ تومان و امروز سود هر سهم شبندر بیشتر از قیمت خرید من است! گفت البته سهامی هم داشتم که امروز به نسبت قیمت سال ۱۳۸۲ بازدهی خاصی نداشتند و در مقابل سایر بازارها گویا که زیان کردم، اما با این حال سر جمع سرمایه گذاری من در بورس با این افق بلند مدت و با در نظر گرفتن امکان سنجی در سرمایه گذاری، بسیار مطلوب بوده است.

منظور ایشان از امکان سنجی این است که برخی در توجیه بازدهی بازار سرمایه با یک راس گوسفند می گویند سال ۱۳۸۵ اگر یک گوسفند هم خریداری می کردی تا به امروز این بازدهی را داشتی !!! اگر یک واحد مسکونی می خریدی هم این بازدهی را داشتی !! و...
خوب این مقایسه اشتباه است:

۱) آیا با چند میلیون تومان ناچیز  می توانیم واحد مسکونی خریداری کنیم و بدون اثر استهلاک و عمر ساختمان تا به امروز بازدهی خوبی کسب کنیم؟
۲) آیا همه می توانیم گوسفند را نگهداری کنیم؟

امروز اصل سرمایه ایشان نه تنها حفظ شده و چند صد در صد در سود هستند، بلکه سودهای نقدی برخی سهام برابر با اصل سرمایه آن در زمان خرید سهام بوده است. هستند حقیقی های درصدی بر روی بعضی از شرکت هایی که از سالیان قبل سهام را خریداری کرده و تا به امروز یک سهم هم نفروخته و حتی می شناسیم کسانی را که بعضا روی تابلو سهامداری اندازه ۱۰ تا ۱۵ عدد سهم را خریداری می کنند و فلش سبز می کنند و وقتی می پرسیم چرا این میزان سهام می خرید، می گویند یک پول خرد داشتم که تبدیل به سهام کردم ... و چه زیبا است، سرمایه گذاری و درک مفهوم سرمایه گذاری و شاید ۱۰ سال بعد ما نباشیم و عزیز دیگری مشابه همین پست ما را برای مخاطبان خودش درج کند.

 


تحلیل شاخص کل بورس تهران


تحلیل شاخص کل بورس تهران

 

شاخص کل جدایی از این اتفاقات اخیر بعد از شکستن پرقدرت سقف کانال 2 ساله اخیر که از محدوده 80 الی 90 هزار به محدوده 380 هزار واحد رسیده بود و نیاز به اصلاح داشت و همانطور که در چارت بالا مشاهده میکنید، دقیقا فردا روی حمایت خیلی قوی محدوده 355 الی 360 هزار واحد قرار دارد و در صدد پولبک به این سطح شکسته شده است. در صورت حمایت بازار فردا،شاخص میتواند محدود 420 الی 425 را به راحتی لمس کند و پس از اون محدوده 470 الی 475 هزار واحد را لمس کند. ضمن اینکه درصورت برگشت به کانال و فروش های سنگین محدوده 325 الی 330 هزار واحد حمایت بعدی رو در پیش دارد.

 


تحلیل شاخص هم وزن بورس تهران


تحلیل شاخص هم وزن بورس تهران

 

این شاخص نیز با برخورد به سقف کانال در محدود 118 الی 120 هزار واحد شروع به اصلاح کرده است، اولین حمایت بین 110 الی 112 هزار واحد می‌باشد که فردا به این حمایت برخورد خواهد کرد و درصورت برگشت هدف میان مدتی  160 هزار واحد را  دارد، اما در صورتی که بخواهد موج 4 را طولانی تر کند می تواند محدود 105 الی 108 حمایت بسار قوی در کف کانال را داشته باشد و اهداف اولیه 130 الی 132 و سپس هدف 141 الی 143 هزار واحد را داشته باشد.

 

 بیشتر بخوانید:

بورس یا سایر بازارها؟

تفاوت سرمایه گذاری در بورس ایران با بازار ارزهای دیجیتال

در بورس سرمایه گذاری کنم یا ارزهای دیجیتال؟

اثر مرکب در سرمایه گذاری (ارز دیجیتال، بورس، فارکس)

نکات طلایی پیتر لینچ برای موفقیت در بورس و بازارهای مالی

کاربرد بلاک چین در بورس و بازارهای سرمایه (بخش اول) 

کاربرد بلاک چین در بورس و بازارهای سرمایه (بخش دوم)


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

شماره تماس: ۲۷۹۳۱۹۵-۰۹۲۱

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین