آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

سرمایه گذاری و تجارت برای بسیاری از افراد بسیار گیج کننده و مبهم است، و با رشد این صنعت، مشاوره و پندهای زیادی به سرمایه گذاران ارائه می شود.  بکارگیری بعضی از این پندها نتیجه خوبی در پی داشته و بعضی دیگر چندان کاربردی نیستند. بیایید به چند مفهوم قدیمی نگاهی بیندازیم که علی‌رغم اینکه صنعت سرمایه گذاری آنها را توصیه کرده همیشه هم برای سرمایه گذاران نتیجه خوبی به همراه نداشته اند. در دنیای سرمایه گذاری مفاهیم مطلق بسیار کمی وجود دارد، اما برخی شعارهای وال استریت برای مدت طولانی تکرار شده است. در این مقاله بهترین و بدترین توصیه ها در مورد سرمایه گذاری در بازارهای مالی را  برای شما ارائه می کنیم.

بهترین و بدترین پندهای سرمایه گذاری در بازارهای مالی

 

سرمایه گذاری و تجارت برای بسیاری از افراد بسیار گیج کننده و مبهم است، و با رشد این صنعت، مشاوره و پندهای زیادی به سرمایه گذاران ارائه می شود.  بکارگیری بعضی از این پندها نتیجه خوبی در پی داشته و بعضی دیگر چندان کاربردی نیستند. بیایید به چند مفهوم قدیمی نگاهی بیندازیم که علی‌رغم اینکه صنعت سرمایه گذاری آنها را توصیه کرده همیشه هم برای سرمایه گذاران نتیجه خوبی به همراه نداشته اند. در دنیای سرمایه گذاری مفاهیم مطلق بسیار کمی وجود دارد، اما برخی شعارهای وال استریت برای مدت طولانی تکرار شده است. در این مقاله بهترین و بدترین توصیه ها در مورد سرمایه گذاری در بازارهای مالی را  برای شما ارائه می کنیم.

با ادامه ریزش شاخص بورس تهران، نگرانی‌های زیادی پیرامون ادامه‌دار بودن این اصلاح در ذهن بسیاری از معامله‌گران بازار سرمایه شکل گرفته است. اگر بخواهیم بطور واقع بینانه این موضوع را بررسی کنیم باید به این نکته توجه داشته باشیم که بخش عظیمی از موج هیجانات بازار به مشکل هسته معاملاتی مبوط می‌شود و امیدواریم که مدیران سازمان بورس هر چه سریعتر چاره‌ای برای فکر رفع این مشکل بیاندیشند.  اما در خصوص سایر موارد تاثیر گذار در اصلاح بازار سهام، باید گفت که مانند بازار‌های جهانی و کرونا که باعث ایجاد فشار فروش شده‌اند، احتمال ادامه اصلاح قیمتی در سایه سنگین عوامل منفی و تشدید هیجان فروش قابل چشم پوشی نیست. در کنار فضای منفی موجود، لازم است به برخی از عواملی که می‌‌تواند در نقش حامی بازار سرمایه موثر باشند، توجه شود. در شرایط ملتهب کنونی و اثر فلج‌کننده‌ای که کرونا بر اقتصاد جهانی و همچنین بر اقتصاد ایران داشته است، باید اثر این موضوع در معادلات بورس را در نظر گرفت.

آیا سقوط بورس ایران ادامه‌‌دار است؟

 

با ادامه ریزش شاخص بورس تهران، نگرانی‌های زیادی پیرامون ادامه‌دار بودن این اصلاح در ذهن بسیاری از معامله‌گران بازار سرمایه شکل گرفته است. اگر بخواهیم بطور واقع بینانه این موضوع را بررسی کنیم باید به این نکته توجه داشته باشیم که بخش عظیمی از موج هیجانات بازار به مشکل هسته معاملاتی مربوط می‌شود و امیدواریم که مدیران سازمان بورس هر چه سریعتر چاره‌ای برای فکر رفع این مشکل بیاندیشند.

میانگین بهای نفت در کوارتر اول سال ۲۰۲۰ حدود ۵۶ دلار بوده که میانگین نفت صادراتی ایران با احتساب دیسکانت/پریمیوم حدود ۴۳ الی ۴۵ دلار بوده است.  میانگین صادرات نفت کشور در کوارتر اول سال ۲۰۲۰ حدود ۳۸۰ هزار بشکه در روز بوده که با احتساب صادرات غیر رسمی فراتر از ۵۵۰ الی ۶۰۰ هزار بشکه نرفته است ( حجم ذخایر روی آب ایران از ۱۲۰ میلیون بشکه گذشته که معنی آن صادرات ۶۰۰ هزار بشکه در روز در بهترین حالت است)  در بودجه دولت صادرات ۵۰۰ هزار بشکه نفت با میانگین ۵۰ دلار درنظر گرفته شده که در حال حاضر میانگین قیمتی صادراتی حدود ۷ دلار کمتر از بودجه و میانگین حجمی فروش حدود ۲۰٪ کمتر از بودجه دولت است! درآمد دولت از سایر بخش ها مانند درآمدهای مالیاتی و اسناد مالی نیز تقریبا ثابت و بدون نوسان عمده خواهد بود

نفت ۴۰ دلاری و کرونای بودجه دولت!

 

میانگین بهای نفت در کوارتر اول سال ۲۰۲۰ حدود ۵۶ دلار بوده که میانگین نفت صادراتی ایران با احتساب دیسکانت/پریمیوم حدود ۴۳ الی ۴۵ دلار بوده است.

بازار دو طرفه این امکان را برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد که از هر دو طرف بازار (صعودی یا نزولی) در صورت تحلیل درست سود کنند. در بازار یک طرفه یک شخص زمانی سود خواهد کرد که دارایی خریداری شده توام با افزایش قیمت باشد. مثلا شما سهام شرکت ایران خودرو را به قیمت ۵۰۰ تومان خریداری کرده اید و تنها و تنها در صورتی سود خواهید کرد که قیمت سهام به بیش از ۵۰۰ تمام برسد. حالا اگر بازار یک طرفه باشد (همانند بازار فعلی) و قیمت سهام ایران خودرو به ۴۰۰ تومان نزول کند همه زیان خواهند کرد. بازارهای دو طرفه چیز جدیدی نبوده و از دهه های قبل در بورس های معتبر دنیا مورد استفاده قرار می گرفته

بازار دو طرفه (Two-Sided Market) چیست؟بازار دو طرفه این امکان را برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد که از هر دو طرف بازار (صعودی یا نزولی) در صورت تحلیل درست سود کنند. در بازار یک طرفه یک شخص زمانی سود خواهد کرد که دارایی خریداری شده توام با افزایش قیمت باشد. مثلا شما سهام شرکت ایران خودرو را به قیمت ۵۰۰ تومان خریداری کرده اید و تنها و تنها در صورتی سود خواهید کرد که قیمت سهام به بیش از ۵۰۰ تمام برسد. حالا اگر بازار یک طرفه باشد (همانند بازار فعلی) و قیمت سهام ایران خودرو به ۴۰۰ تومان نزول کند همه زیان خواهند کرد. بازارهای دو طرفه چیز جدیدی نبوده و از دهه های قبل در بورس های معتبر دنیا مورد استفاده قرار می گرفته.

یک هفته بسیار پر تنش را سپری کردیم و استفاده از واژه «پر تنش» برای اهالی بازار تکراری هست. مهر ۱۳۹۷ و تنش بسیار بالا در معاملات و فشار روحی سخت بر روی معامله گران، ریزش چند هزار واحدی قبل از استارت اخیر بازار، دهه ۸۰ (به نقل از اهالی قدیمی بازار) و... همه این موارد می گذرد و می رود و روند ایجاد شده بازنده و برنده ای دارد که برای هر کدام از آنها جزئی از تجربه بازاری آنها خواهد بود.

افق بلند مدت سرمایه‌گذاری در بورس

 

یک هفته بسیار پر تنش را سپری کردیم و استفاده از واژه «پر تنش» برای اهالی بازار تکراری هست. مهر ۱۳۹۷ و تنش بسیار بالا در معاملات و فشار روحی سخت بر روی معامله گران، ریزش چند هزار واحدی قبل از استارت اخیر بازار، دهه ۸۰ (به نقل از اهالی قدیمی بازار) و... همه این موارد می گذرد و می رود و روند ایجاد شده بازنده و برنده ای دارد که برای هر کدام از آنها جزئی از تجربه بازاری آنها خواهد بود.

صفحه1 از3

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

شماره تماس: ۷۲۳۹۲۳۴-۰۹۳۶

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین