آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

کرونا و جهش سیستمی اقتصاد دنیا

کرونا و جهش سیستمی اقتصادی

 

مطالبی را که در این مقاله ارائه می کنیم، به زودی سایر دوستان با وبینارهای چند صد هزار تومانی برگزار خواهند کرد، با توجه به دنیایی که در آن زندگی می کنیم آگاهی حق همه ی انسان هاست و به خاطر پول نباید یادگیری را از دیگران دریغ کرد.

تاریخ بشر از سه مرحله خداگرایی یعنی زمانی که خدای هر قبیله اگر قوی تر بود جنگ با دیگر قبایل را می برد یا اینکه اگر خدا می خواست به کمک جادوگر و نذری کردن برای خدایان یک مریض می توانست بهبود پیدا کند، به مرحله انسان گرایی پا گذاشت و بشر متوجه شد اگر تاکتیک نظامی داشته باشد با تعداد افراد کمتر می تواند پیروز جنگ باشد یا اگر آنتی بیوتیک بخورد می تواند از خطر مرگ خدایان دوری کند و امروزه به مرحله داده گرایی پا گذاشته است. به این معنا بر اساس علم آمار می توان میزان مهلک بودن یک بیماری را سنجید و آن را کنترل کرد یا اینکه براساس هوش مصنوعی چیدمان نیروهای نظامی به چه صورت باشد که نیازی به کشته شدن نیروهای انسانی نباشد و از طریق یک ویروس دیجیتال یا هوش دیجیتال برتر، سیستم نظامی یک کشور را مختل کرد تا به تاسیسات و مردم خودش آسیب بزند. ما در چنین دنیایی قدم گذاشته ایم. اما بسیاری از کشورها در مرحله انسان گرایی یا همان خرد گرایی هستند و تعداد اندکی در دو مرحله خداگرایی و داده گرایی قرار دارند.

تا سال های ۱۸۰۰میلادی قدرت اقتصادی جهان شرق آسیا و خاورمیانه و شمال آفریقا بود. در این زمان شاهان این منطقه دلیلی برای تغییر ساختار اقتصادی خود نمی دیدند اما پس از این دوران اروپا و آمریکا ابزار جدیدی اختراع کردند به نام بدهی. یعنی با قرض گرفتن و ایجاد یک سرمایه بزرگ به رقابت اقتصادی با غول های اقتصادی آن زمان پرداختند و نتیجه آن شرایط اقتصادی که امروز می بینیم شد. هیچ گونه قضاوت خوب و بدی وجود ندارد و اروپا و آمریکا از سرمایه انسانی خود که همان مغزشان است بهتر استفاده کردند و برنده شدند.

اما برای تداوم برتری اقتصادی یک کشور باید مثلث (سطح نیروی زندگی) در سیستم اجزایش با هم هماهنگ باشند که شامل سه جز کارایی در نیروی انسانی، کارایی در سازماندهی و کارایی در فناوری است. غرب که چین، ژاپن و کره جنوبی هم در کنار این واژه قرار می گیرند، در آینده نزدیک به دلیل کهولت سیستمی برتری خود را از دست خواهند داد و در مثلث نام برده باید به دنبال اقتصادی باشد که بر پایه دانایی محض بر گرفته از داده پردازی یا همان هوش مصنوعی بنا شده باشد. در اقتصاد دانایی محور دو مشکل بزرگ وجود دارد. برای بالا بردن کارایی در نیروی انسانی نیاز به تغییر نسل هست و این موضوع نیاز به گذر زمان دارد و در حال حاضر برای کشورهای نامبرده امکان پذیر نیست.

مشکل دوم بالا بردن کارایی در سازماندهی (تقسیم کار، تقسیم ثروت، تقسیم منابع و...) است که امروزه در بالاترین توان موجود کشورها به کار گرفته شده است و کشورهای پیشرو تنها از یک منظر می تواند به هدف خود برسد. یعنی تنها در جهش کارایی در فناوری می توان در کوتاه مدت به نتیجه مطلوب رسید. جهش سیستمی برعکس همان مثال قورباغه و آب است که به مرور شعله آب را گرم می کند و قورباغه در آب می میرد. در این روش جهش سیستمی مثل  آن می ماند قورباغه را از همان ابتدا داخل آب گرم بیاندازیم که باعث می شود قورباغه عکس العمل نشان دهد و برای نجات خود بجهد. از این رو برای نجات یک ملت گاهی باید کاری کرد که در تمام ابعاد این جهیدن صورت پذیرد.

هر نظام سیاسی یا اقتصادی یک دوره عمر دارد که با توجه به نیروی زندگی مردم یک سرزمین می تواند در چرخه تاسیس، کودکی، رشد، بلوغ، تکامل، تعادل، اشرافیت، بروکراسی خوش خیم، بروکراسی بد خیم و مرگ حرکت کند. بسیاری از کشورهای در حال توسعه مانند کشورهایی که در خاورمیانه هستند پس از مرحله رشد دچار مرگ زودرس می شوند و حتی به مرحله بروکراسی بدخیم نمی رسند برای مثال یونان در مرحله بروکراسی بدخیم است و ایتالیا در مرحله بروکراسی خوش خیم. به همین دلیل است که تاریخ کشورهای خاورمیانه مانند ایران و عراق و مصر و... را نگاه می کنیم عمر حکومت ها به پنجاه سال نمی رسد اما اگر تاریخ ژاپن و چین و اروپا و آمریکا را نگاه کنیم حکومت ها ترسی از سقوط ندارند و چرخه خود را بالغ بر دویست سال توانسته اند پویا نگاه دارند و این مهم تنها با یک روش علمی صورت می گیرد. که به آن جهش سیستمی می گویند.

یعنی حکومت ها در این کشورها نمی گذارند به مرحله تعادل برسند و قبل از آن، باعث یک جهش در ساختار اقتصادی و فکری مردم سرزمینشان می شوند. برای مثال شما گوشی های موبایل خود را نگاه کنید. بی شک می توان همه امکانات را در یک گوشی جا گذاری کرد اما برای تداوم چرخه تولید، هر کالایی با کمبودی مواجه هست و این موضوع را می توان در اتومبیل بنز یا رولزرویس هم دید و بی شک در نمایشگاه سال بعدی از مدل تبلت و گوشی و ماشین و... جدیدتر پرده برداری می شود. اما دنیا امروز به مرحله ای رسیده که نیاز به یک جهش سیستمی بزرگتر دارد و آن بحث هوش مصنوعی و اینترنت اشیا است.

بسیاری از افراد هنوز نمی توانند بپذیرند افسار خود را به اینترنت و امثال گوگل بدهند. با هوش مصنوعی تقریبا همه چیز شما قابل رصد است و براساس علایق شما تبلیغات درخور توجه شما ارسال می شود. شما یک ماشین پول سازی برای شرکت های پارو کننده پول هستید. پس باید نیازهای جدید مانند ترس که پول بیشتری می سازند در مغز افراد فرو برود. بی شک بعد از ترسی ساخته شده در آزامایشگاه به نام کرونا، اقتصاد دنیا متحول خواهد شد. بیشتر افراد به دنبال وسایلی هستند که کمتر تماس بدنی با محیط بیرون داشته باشند. انسان های وسواس گونه که از هرچیزی می ترسند و بی شک چند دهه آینده مردم دنیا نزدیک عیدهایشان از نوروز گرفته تا چینی داخل منازل می نشینند و دستهایشان را می شویند و می گویند که این از آداب و رسوم اجدادی ماست. دقیقا همینجا است که دو صنعت پول ساز هوش مصنوعی و اینترنت اشیا وارد بازار می شوند.

بیشتر سازمان ها بعد از بحران کرونا بسوی جایگزین کرد ابزار فیزیکی خود با ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی و اینترنت اشیا خواهند رفت و بی شک تولید کنند این ابزار ما ایرانی ها نیسیتم اما مصرف کننده خوبی  خواهیم بود. به زودی بازار ابزار مجهز به چشمی های الکترونیکی مبتنی بر هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در دنیا داغتر خواهد شد.

 

کرونا و جهش سیستمی اقتصادی

 

کرونا برای سه کشور چین، ژاپن و کره جنوبی در شرق آسیا و اتحادیه اروپا مخصوصا اسرائیل، آلمان و انگلستان و در غرب وحشی و کافر که بیشتر اختراعات بشر را انجام داده و منتظر تولید واکسن کرونا هم از سوی آنها هستیم یعنی کانادا و آمریکا به شدت پول ساز خواهد بود و کشورهای توزیع کننده این کالا مانند امارات، ترکیه و عربستان در آینده نزدیک می توانند از تبادلات کالاها، پول بسیاری به دست آورند. قسمت مهم و پرسودتر این جهش سیستمی را می توان در صنعت ذهن انسان ها جستجو کرد جایی که با روان ما درگیر است و برای بهبود آن به حس خوب یا دارو متوسل می شویم. کرونای جهش یافته باعث فعالیت بیشتر از توان شرکت های داروسازی خواهد شد و نسل جدیدی از داروها و مکمل های غذایی برای بالا بردن ایمنی بدن انسان های ترسو به دنیا عرضه خواهد شد و بی شک بعد از این صنعت سرگرمی که بیش از پیش این روزها بی محتوا شده مانند صنعت سینما موضوعات جدیدی را برای عرضه و کشاندن مردم به پای تماشای نوع جدیدی از خدمات سینمایی که بر بستر هوش مصنوعی و اینترنت اشیا شکل گرفته رونق می باید و شاید هر انسان یک سینما از نوع همین وبینارهای بی محتوا و غیر علمی که در این روزهای ترس و وحشت بسیاری از اساتید ایران برگذار می کنند تا پول پارو کنند شکل خواهد گرفت.

خلاصه کلام در سال های آتی تعداد اندکی از کشورهای دنیا با ایجاد نیازهای ضروری برای مرگ یا زندگی سایر کشورها پولدار خواهند شد. اما ایران: بازهم به دلیل ساختارهای موجود در ایران می توان فهمید ایران بازنده در بازی اقتصاد جهان است و همانطور که شاهد هستیم نتوانست مردم خودش را در برابر حوادث ایمن نگاه دارد. وقتی در مورد توسعه صحبت می کنیم از ابعاد گسترده ای حرف می زنیم. زمانی که ما توان حفاظت از سرمایه انسانی خود مانند پرستارها و پزشک ها را در این روزهای کرونایی نداریم بی شک توان ساختن داروی آن را هم نداریم. برای اینکه در مسابقات دوندگی المپیک مدال طلا بگیریم مانند تکامل راه رفتن انسان باید ابتدا چهاردست و پا راه رفتن را بلد باشیم. برای ساخت دارو باید زیربناهایی وجود داشته باشد و لازمه آن وجود آزمایشگاه های پیشرفته است که ابزارهای آن را کشورهای متخاصم کافر می سازند و ما از آنها محروم هستیم و توان بومی سازی آن را هم نداریم زیرا دانش پایه ای آن را نداریم. مزیت نسبی ما منابع طبیعی است و آنها نفت و منابع طبیعی ما را ندارند.

برنده آن کسی است که از داشته هایش به خوبی استفاده می کند. این جمله ام طنز است ولی حکایت ما همینه که هنوز که هنوز است بسیاری از آقایان وقتی آزمایش ادرار می دهند جواب حاملگی آنها مثبت می شود. در این شرایط صحبت از ساخت واکسن و داروی کرونا در کشوری که بسیاری از سیاستمدارانش به این بیماری آلوده شده اند خنده دار است. زیرا دولت مردی که با تمام امکانت انحصاری اش نتوانسته از خود مواظبت کند چه انتظار اندیشیدنی از او می توان داشت. شاهد این ادعاهای امروزی را بیاد می آورم که بهمن ۱۳۸۷ در اخبار شبانگاهی ایران اعلام شد داروی ایدز را ایران اختراع کرد. اما امیدواریم. امیدوارم که ما در لایه های اجتمای دچار یک جهش سیستمی مثبت شویم و کرونا باعث یک پرتاب مثبت ذهنی مردم ایران از خرافه و لیسیدن به دنیای انسان گرایی شود تا شاید روزی دنیای داده گرایی را تا زنده هستیم در ایران ببینیم.

این روزها با حجم زیادی از دانسته های پزشکی و علمی روبرو هستیم اما با این حال بسیاری از مردم در راه سفر به شمال هستند و هنوز با دست نشسته از توالت بیرون می آیند و ضد عفونی کردن پیش کششان. انسان با امید زنده است و با آگاهی کامل از این جمله انیشتین امیدوار به جهش سیستماتیکی مثبت در ایران هستم که می گوید: دو چیز را پایانی نیست. یکی عالم هستی و دومی حماقت بشر. اما به اولی مطمئن نیستم .

 

بیشتر بخوانید:

تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و قیمت بیت کوین

بلاک چین به جنگ با کرونا می رود

ویروس کرونا و کاهش رشد هش ریت استخراج بیت کوین

معرفی کروناکوین (NCOV) و ارتباط آن با شیوع ویروس کرونا

طلا یا بیت کوین؟ سرمایه گذاری بر روی کدام یک سودآورتر است؟

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایهگذاری کنیم؟


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین