آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

چرا سرعت ریزش آلت‌کوین‌ها در روند نزولی سریعتر از بیت کوین است؟

چرا سرعت ریزش آلت‌کوین‌ها در روند نزولی سریعتر از بیت کوین است؟

 

اگر علاقه‌مند به ترید در بازار ارزهای دیجیتال باشید، حتما با این نکته مواجه شده‌اید که قیمت ارزها و توکن‌ها در اغلب اوقات از الگوی مشابهی پیروی می‌کنند. هنگامی که بیت کوین از لحاظ تکنیکالی در روند صعودی قرار می‌گیرد، سایر ارزهای دیجیتال نیز وارد روند افزایشی می‌شوند و زمانی هم که بیت کوین سقوط می‌کند، سایر ارزهای بازار نیز به تبع آن سقوط می‌کنند. این مورد در چند روز گذشته که قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال با سقوط چشمگیری مواجه شدند بوضوح قابل درک است؛ اما موضوع قابل ‌توجه در این سقوط شدید و همگانی این است که اتریوم و آلت کوین‌های دیگر سقوط سخت‌تری را تجربه کرده‌اند! اما چرا در هنگام سقوط بازار، آلت کوین‌ها ریزش بیشتری دارند؟


حجم مبادلات بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال


در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد از حجم کل بازار ارزهای دیجیتال در اختیار بیت کوین است. از همین رو اعلام خبر اجتناب کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از اتخاذ هرگونه تصمیمی برای پذیرش بسته سهام قابل مبادله (ETF) برای رمز ارزها به عنوان نقطه عطفی در دنیای کریپتوکارنسی به شمار می‌رود. با اعلام این خبر، بازار بیت کوین وارد بحران جدیدی شد اما آن‌طور که از شواهد به نظر می‌رسید این بحران برای اتریوم و سایر رمز ارزها شدیدتر و طولانی‌تر بود. هنگامی که تریدرها اقدام به فروش ارزهای خود با این خبر (SEC) کردند، اتریوم به کمترین مقدار ارزش خود در یک سال گذشته رسیده بود.

 


پایداری بیت کوین


شاید بتوان یکی از دلایل مقاومت بیشتر بیت کوین در روندهای نزولی بازار را به نگاه سرمایه‌گذاران مربوط دانست. چراکه اغلب سرمایه گذاران این حوزه بیت کوین را به‌عنوان یک ارز باثبات می‌شناسند. اگرچه بیت کوین نیز نوسانات شدیدی را به همراه دارد، اما این نوسانات به‌مراتب کمتر از سایر آلتکوین‌های موجود در بازار است. ترس سرمایه‌گذاران از کوین‌های جدید و کوچک باعث می‌شود که در روندهای نزولی این کوین‌ها به بیت کوین شوند و این امر شتاب روند نزولی را برای آلت کوین‌ها تشدید می‌کند.

 


نگرانی‌های ژئوپلیتیکی (Geopolitics)


یکی دیگر از دلایل پایداری بیشتر بیت کوین نسبت به بقیه رمز ارزها می‌تواند در اتمسفر ژئوپلیتیک این ارز نهفته باشد. نا آرامی‌های مدنی مداوم و مشکلات اقتصادی روز افزون ترکیه باعث علاقه ترک‌ها به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال شده است. بطوری که درصد قابل‌توجهی از این سرمایه‌ها مستقیما وارد بازار بیت کوین شدند و این خود مانع از افت قیمت شدید بیت کوین خواهد شد. کاهش چشم‌گیر ارزش پول ترکیه باعث شده است تا مردم این کشور بیت کوین را ارز مناسب‌تری برای حفظ ارزش سرمایه‌ی خود نسبت به پول فیات محلی خود (لیر) بدانند.

وضعیت ترکیه می‌تواند مثالی باشد برای درک بهتر اینکه چه اتفاقی می‌تواند در بحران‌های مالی آینده جهان رخ دهد. برای بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای ارزهای دیجیتال، یک آزمایش واقعی و درست زمانی خواهد بود که یک بحران مالی دیگر برای دنیا اتفاق بیفتد. آیا سرمایه‌گذاران همانند سال ۲۰۰۸ به ارزهای دیجیتال هجوم خواهند آورد؟ آیا توجه اصلی به پادشاه  ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین خواهد بود؟ آیا رمز ارزها در جریان اصلی موسسات مالی مختلف شکست خواهند خورد؟

بدون توجه به ترکیب عوامل مختلف در موفقیت‌های نسبی بیت کوین در سال‌های گذشته، مفهوم کلیدی اینجا همان واژه "نسبی" است. بیت کوین هنوز در یک روند نزولی بلندمدت قرار دارد. اگرچه به‌عنوان ارزشمندترین ارز در بالای جدول ارزشمندترین ارزهای دیجیتال جای گرفته است، اما هنوز نسبت به بالاترین قیمت خود افت وحشتناکی را تجربه می‌کند.

 

بیشتر بخوانید:

قوانین موفقیت در ترید و معامله گری

آموزش کامل صرافی بیتمکس

ترید و معامله ارزهای دیجیتال را چگونه شروع کنیم؟

آموزش کامل مارجین ترید در صرافی بیتمکس

معاملات مارجین (Margin Trading) چیست؟

آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

آموزش کامل وب سایت Trading view + ویدیو

آموزش خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


آموزش جامع ترید و تحلیل تکنیکال

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین