آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

استراتژی معاملاتی (Trading strategy) در بازارهای سرمایه

استراتژی معاملاتی (Trading strategy)

 

اگر بازارهای مالی را به یک جنگ تشبیه کنیم، تنها اشخاصی از این جنگ جان سالم به در خواهند برد که آمادگی لازم را برای مقابله با هرگونه اتفاقی داشته باشند. احتمالا افرادی را دیده اید و یا شنیده‌اید که شخصی بخش قابل توجهی از سرمایه خود را در بازار سرمایه از دست داده است. اما این امر جای تعجبی ندارد.

سالانه افراد زیادی وارد بازارهای سرمایه می‌شوند و طبق آمار حدود ۹۰% افراد با از دست‌دادن بخش قابل توجهی از سرمایه خود، از بازار خارج می‌شوند. اما در این میان افرادی حظور دارند که در مدت زمان کوتاهی سرمایه خود را چند برابر کرده و به عنوان تریدری موفق شناخته می شوند. پس سوالی اساسی این است که رمز موفقیت اقلیت بازار چیست؟
پاسخ سوال فوق در یک کلمه خلاصه می‌شود و آن هم استراتژی است.

 


استراتژی معاملاتی چیست؟


ریشه کلمه استراتژی از واژه یونانی ”استراتگوس” گرفته شده است که به معنای فرماندهی و رهبری می باشد. در جنگ های یونان باستان فرماندهان برنامه مشخصی را برای سربازان تعریف می‌کردند که با جزئیات دقیق تمام اتفاقات ممکن در جنگ را پیش‌بینی کرده بود و در صورت رخ دادن هر اتفاقی برنامه‌ای از پیش تعیین شده اجرا می‌شد.

یک سرمایه گذار و تریدر (معامله گر) حرفه ای نیز همیشه بازار را دشمن خود می‌پندارد و برای هر یک از رفتارهای بازار برنامه مشخص و از پیش تعیین شده‌ای دارد و این آمادگی را دارد تا بازار هر گونه رفتار غیرقابل پیش‌بینی را از خود نشان دهد.

پس به زبان ساده می توان گفت که استراتژی معاملاتی مجموعه ای از قوانینی هستند که برای خرید و فروش یک سهام یا دارایی دیجیتال برای خودتان تعیین می کنید. به عنوان مثال بر اساس تحلیل تکنیکالی که انجام داده اید با خود می گویید که اگر شاخص RSI به ۷۰ برسد و نمودار قیمت خط گردن را به سمت پایین بشکند و همچنین در موج ۳ اصلاحی باشد، از بازار خارج می شوم. 

البته تعیین استراتژی معاملاتی کار چندان سختی نیست و همین مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد، می تواند به عنوان استراتژی معاملاتی یک معامله گر (تریدر) انتخاب شود. اما نکته حائز اهمیت این است که استراتژی معاملاتی معامله گر باید با ویژگی های شخصیتی و ذاتی آن تطابق داشته باشد. برای درک بهتر فرض کنید که یک کارمند اداری قصد دارد تا همزمان وارد کار ترید شده و از فرصت های پیش رو برای افزایش سرمایه خود استفاده کند. اما با توجه به شرایط کاری خود نمی تواند تمام مدت بازار را رصد کند و به ترید بپردازد. پس انتخاب استراتژی نوسان گیری برای این فرد عملا غیر ممکن است چراکه زمان کافی برای انجام چندین معامله در روز را ندارد. همینطور برای فردی که توانایی تحمل ریسک را ندارد انتخاب استراتژی Day trading  کامل اشتباه است و چیزی جز از دست دادن سرمایه به همراه ندارد.

پس شاید از خود بپرسید که چگونه استراتژی معاملاتی مناسبی انتخاب کنم؟

پیش از اینکه در مورد استراتژی معاملاتی خود فکر کنیم بهتر است ابتدا به مسئله دشمن شناسی یا بررسی بازار بپردازیم.

 

حالات کلی بازار: 

بازار همیشه در حال نوسان است و در جهت خاصی حرکت می‌کند و این حرکات فقط در 3 حالت خلاصه می‌شود:

 1. حرکت صعودی
 2. حرکت نزولی
 3. حرکت خنثی

قدم اول این است که روند حرکتی بازار را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در بورس های جهانی یک جمله معروف وجود دارد:

ابتدا به سوال یک میلیون دلاری اول پاسخ دهید، در حال حاضر در چه روندی هستیم؟

پس از بررسی موارد فوق از کلیت بازار شناخت پیدا کرده‌ایم و در این حالت بهتر است تصمیماتی در مورد ورود یا عدم ورود به بازار را اتخاذ کنیم.

 


چگونه استراتژی معاملاتی انتخاب کنم؟


استراتژی معاملاتی

 

اساسا یک استراتژی معاملاتی را می توان به  ۳ بخش اصلی تقسیم بندی کرد و در مورد هر بخش به صورت مجزا مطالبی را ارائه می‌کنیم:

 • جمع‌آوری اطلاعات از بازار:

برای اینکه در بازاری سرمایه‌گذاری کنیم ابتدا می‌بایست رفتار و جنس بازار را بشناسیم. مثلا اگر قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، بهترین راه برای شناخت بازار کریپتوکارنسی جمع‌آوری اطلاعات از طریق اخبار، وایت پیپر (White paper)، ساختار شبکه بلاک چین، پروتکل و پروژه های ارائه شده توسط ارزهای دیجیتال می‌باشد.
در پایان مرحله اول شما می‌بایست توانایی پاسخ به این سوال را داشته باشید: چه ارز دیجیتالی پتانسیل سرمایه‌گذاری را دارد؟

 

 • تحلیل و پردازش اطلاعات:

قطعا هر شخصی روش های منحصر به فردی برای بررسی مرغوبیت گزینه سرمایه‌گذاری خود دارد. بر اساس روش خود و با در نظر گرفتن اصول سرمایه‌گذاری اقدام به تحلیل کنید و به سوالات زیر پاسخ دهید:
– کدام نوع تحلیل مناسب این گزینه است؟ ( تحلیل تکنیکال / بنیادی و … )
– با کدام ابزار می‌توانیم تحلیل دقیق‌تری را داشته باشیم؟

 

 • خروجی اطلاعات و تصمیم گیری:

در مرحله آخر می‌بایست به یک جمع بندی رسیده باشیم و تصمیمات خود را اتخاذ کنیم:

 • چه بخشی از کل سرمایه‌ام را وارد کنم؟
 • چند درصد سبد خودم را از این گزینه خرید کنم؟
 •  حد ضرر معامله را به چه شیوه‌ای و کجا قرار دهم؟
 • حد سود را به چه شیوه‌ای و کجا در نظر بگیرم؟
 • برنامه خریدم بلند مدت است یا کوتاه مدت ؟
 • آیا در خریدهایم اخبار و شایعات اهمیت دارد یا خیر؟
 • از چه تایم فریمی برا انجام معاملاتم استفاده می کنم؟

 


دو نکته مهم برای طراحی یک استراتژی معاملاتی


استراتژی ترید

 

برای تدوین استراتژی مناسب خود باید نکات ذیل را در نظر داشته باشید:

 

تعهد به استراتژی معاملاتی : 

پس از طراحی یا انتخاب استراتژی مد نظر خود به آن پایبند باشید و ذهن خود را درگیر اخبار و شایعات نکنید. همواره به یاد داشته باشید که الزاما معامله گری که سیستم معاملاتی پیچیده تری دارد موفق نمی شود بلکه کسی موفق خواهد بود که به استراتژی معاملاتی خود پایبند تر باشد. توجه کنید که استراتژی شما دارای چهارچوب، قوانین و منطق مشخصی هست و احساسات هیچ جایگاهی در استراتژی ندارد بنابراین کاملا گوش به فرمان استراتژی خود باشید.

 

سادگی استراتژی:

برای توضیح این مورد سخنی از استیو جابز را مرور می‌کنیم:
گاهی یک کار ساده می‌تواند سخت تر از یک کار پیچیده باشد. باید سخت تلاش کنید تا استراتژی شما شفاف شود و در یک چک لیست مکتوب گردد. این توضیحات باید انقدری شفاف و واضح باشد که شما را در سر دو راهی برای تصمیم‌گیری قرار ندهد.

در واقع در تدوین استراتژی معاملاتی تان از یک نقطه شروع کنید و با تست کردن سیستم معملاتی تان در دنیای واقعی بورس و بازار کریپتوکارنسی آن را بهبود ببخشید. برای مثال اگر معامله گر تکنیکالی هستید از الگوهای هارمونیک، چنگال اندروز و اندیکاتورها استفاده کنید، سپس چندبار در معاملات خود آن را تست کنید و ابزارهای زائد را حذف و مورد دیگری را جایگزین آن کنید تا درنهایت به یک سیستم معاملاتی مطلوب برسید.

 

مطالب مرتبط:

آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

کاربرد تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال

مزایا و معایب تحلیل تکنیکال در بازار های سرمایه

قوانین موفقیت در ترید و معامله گری

 

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.