آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

پناهگاه امن سرمایه‌گذاران

پناه گاه امن سرمایه گذاران

 

پناهگاه امن یک نوع سرمایه گذاری است که انتظار می رود در زمان آشفتگی بازار، ارزش خود را حفظ کرده یا افزایش دهد. سرمایه گذاران از این دارایی های امن برای محدود کردن ضررهای خود در شرایط رکود اقتصادی استفاده می کنند. با این وجود، آنچه به نظر می رسد در یک بازار نزولی دارایی ایمنی باشد، ممکن است در بازار نزولی دیگر یک سرمایه گذاری فاجعه بار باشد. بنابراین ارزیابی سرمایه گذاری های ایمن متفاوت بوده و سرمایه گذاران باید برای این کار دقت کافی به خرج دهند.

سرمایه گذاری بر دارایی های امن، پرتفو سرمایه گذار را متنوع می‌کند و در بازارهای بی ثبات بسیار مفید است. در اکثر مواقع، بازار برای مدت زمان کوتاهی، حرکت‌های صعودی یا نزولی دارد. با این حال، در برخی مواقع، مانند زمان رکود اقتصادی، حرکت نزولی بازار بسیار طولانی مدت می شود. وقتی بازار دچار آشفتگی می شود، ارزش دارایی ها به شدت سقوط می کند.

چنین رویدادهای سیستمیکی در بازار‌های مالی اجتناب ناپذیر است، برخی سرمایه گذاران به دنبال خرید دارایی های ایمنی هستند که در زمان نابسامانی با بازار عمومی همبستگی منفی دارند. در حالی که بسیاری از دارایی ها در حال کاهش ارزش هستند، دارایی های امن یا ارزش خود را حفظ کرده یا افزایش می دهند. در زیر به برخی از پناه‌گاه‌های امن سرمایه گذاری خواهیم پرداخت.

 


 طلا


سال‌هاست که طلا یک ذخیره با ارزش محسوب می شود. طلا به عنوان یک کالای فیزیکی مانند پول چاپ نمی شود و ارزش آن تحت تاثیر تصمیمات نرخ بهره دولت قرار نمی گیرد. از آنجا که طلا در طول تاریخ ارزش خود را با گذشت زمان حفظ کرده است، به عنوان نوعی بیمه در برابر حوادث اقتصادی نامطلوب در نظر گرفته می شود. هنگامی که یک اتفاق ناگوار رخ می دهد و برای مدت طولانی بر بازار تاثیر می گذارد، سرمایه گذاران تمایل دارند که وجوه خود را بر طلا سرمایه گذاری کنند، که این افزایش تقاضا موجب بالا بردن قیمت آن می شود.

همچنین وقتی تورم بر بازار حاکم است، قیمت طلا افزایش می یابد زیرا قیمت آن به دلار محاسبه می شود. کالاهای دیگر مانند نقره، مس، شکر، ذرت و دام به علت همبستگی منفی با سهام و اوراق قرضه، به عنوان پناهگاه های امن برای سرمایه گذاران محسوب می شوند.

 


اسناد خزانه (T-Bills)


 این اوراق قرضه تحت اعتبار دولت ایالات متحده هستند و از این رو در شرایط نابسامان اقتصادی به عنوان دارایی های امن در نظر گرفته می شوند. T-bills به عنوان سرمایه گذاری فاقد ریسک درنظر گرفته می شود، چون در موعد سررسید این اوراق، مبلغ سرمایه گذاری شده توسط دولت بازپرداخت خواهد شد. بنابراین، سرمایه گذاران تمایل دارند که در زمان آشوب اقتصادی، به سمت این اوراق بهادار بروند.

 


سهام‌های دفاعی


 نمونه هایی از سهام دفاعی شامل سهام شرکت های خدماتی، بهداشتی، بیوتکنولوژی و کالاهای مصرفی است. صرف نظر از وضعیت بازار، مصرف کنندگان همچنان قصد خرید مواد غذایی، محصولات بهداشتی و لوازم خانگی اصلی را دارند. بنابراین، شرکت‌هایی که در بخش دفاعی فعالیت می کنند، به طور معمول ارزش خود را در مواقع عدم ثبات حفظ می کنند، زیرا سرمایه گذاران تقاضای خود را برای این سهام ها افزایش می دهند.

 


وجه نقد


 به احتمال زیاد، پول نقد در طول دوره رکود بازار، تنها دارایی امن واقعی در نظر گرفته می شود. با این حال، پول نقد هیچ بازدهی خاصی ندارد و تحت تأثیر تورم قرار می گیرد.

 


ارزهای امن


 برخی ارزها نسبت به سایر ارزهای دیگر، پناهگاه های امن تری محسوب می شوند. در بازارهای بی ثبات، سرمایه گذاران و صرافی ها ممکن است برای حفاظت به دنبال تبدیل پول خود به این ارزها باشند. فرانک سوئیس یک ارز امن محسوب می شود. با توجه به ثبات دولت سوئیس و سیستم مالی آن، فرانک سوئیس معمولاً با فشار صعودی شدید روبرو می شود که ناشی از افزایش تقاضای خارجی است. سوئیس دارای یک صنعت بانکی بزرگ، ایمن و با ثبات، بازار سرمایه با نوسانات پایین، بیکاری تقریبا صفر، استاندارد زندگی بالا و ارقام مثبت تراز معاملاتی است. 

 استقلال این کشور از اتحادیه اروپا نیز باعث می شود تا حدودی از هرگونه وقایع منفی سیاسی و اقتصادی که در منطقه رخ می دهد مصون باشد. در ضمن، سوئیس همچنین پناهگاه مالیاتی برای ثروتمندان است که از بانک‌های با امنیت بالا و گمنام این کشور برای فرار از مالیات و مخفی کردن وجوه بد دست آمده استفاده می کنند.

 علاوه بر فرانک سوئیس، ین ژاپن و دلار آمریکا نیز امن محسوب می شوند. غالبا دلار آمریكا به دلیل اینكه واحد پول ذخیره جهانی و ارز مورد استفاده در معاملات بین المللی است، یك پناهگاه امن پیش فرض برای شركت هایی است که به ارز داخلی خود اطمینان چندانی ندارند.

 


بیت کوین


در ریزش اخیر بازارهای جهانی، بیت کوین و دلار آمریکا بهترین عملکرد را داشتند و به گزینه‌های مناسبی برای ترید‌رها و سرمایه گذاران تبدیل شدند. با شیوع گسترده ویروس کرونا و افزایش بحران‌های اقتصادی، سرمایه گذاران تصمیم می‌گیرند که دارایی‌های پرخطرتر را کنار بگذارند و به سمت دارایی‌های کم نوسان‌تر که از سرمایه آن‌ها بیشتر محافظت می‌کند، رجوع کنند.

با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که ویروس کرونا باعث افزایش تعداد جستجوهای بیت کوین شده است. در واقع همبستگی معناداری میان تعداد جستجوهای ویروس کرونا و بیت کوین وجود دارد.

با افزایش نگرانی‌ها و از بین رفتن اطمینان نسبت به اقتصاد‌های سنتی، اغلب سرمایه‌گذاران به دنبال یک جایگزین و دارایی امن برای حفظ سرمایه خود هستند. این دارایی امن باید تا حد ممکن ارتباطی با اکوسیستم اقتصاد‌های قدیمی نداشته باشد. طلا یکی از دارایی‌هایی است که همواره در طول تاریخ به عنوان یک ذخیره ارزش مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته، اما بدون وجود یک سیستم بانکداری منسجم، دیگر طلایی وجود نخواهد داشت تا به عنوان دارایی امن مورد استفاده قرار گیرد.

مدیر عامل شرکت جنسیس ماینینگ، معتقد است که پایان یافتن بحران اقتصادی حال حاضر دنیا، تاثیر مهمی بر قیمت بیت کوین نخواهد داشت. اما اگر شاهد فروپاشی واقعی نظام‌های سیاسی و اقتصادی باشیم، علاقه به بیت کوین نیز از بین خواهد رفت. در این صورت بیت کوین به یک دارایی امن در مقابل سیستم بانکداری برخواهد گشت. هرچه مردم به اقتصاد سنتی بدبین‌تر باشند، بیشتر به سمت بیت کوین هجوم خواهند آورد.

 

بیشتر بخوانید:

بیت کوین بهترین دارایی 10 سال اخیر با بیش از ۹ میلیون درصد رشد!

علت سقوط شدید قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال چیست؟

طلا یا بیت کوین؟ سرمایه گذاری بر روی کدام یک سودآورتر است؟

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایهگذاری کنیم؟

بیت کوین پناهگاهی امن در خاورمیانه

چطور بیت کوین یک شبه تبدیل به قهرمانی پوشالی شد؟

کرونا ویروس، بحران اقتصادی و تاثیر آن بر بیت کوین


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین