آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

نقش ایران در جنگ تجاری بین آمریکا و چین

جایگاه ایران در جنگ تجاری آمریکا و چین

 

جنگ تجاری که ترامپ آن را تشدید کرده در واقع در دولت‌های قبلی آمریکا نیز دنبال می‌شد. اما ترامپ با توجه به پیشرفت‌های سریع چین این جنگ را به بحث اول و ظاهری کشاند. اما ایران در این میان آیا نقش مهمی خواهد داشت یا خیر؟

پاسخ را باید در تامین انرژی چین جستجو کرد. چین بعنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان سوخت‌های فسیلی، نیازمند منابع انرژی مطمعن و پایدار در این حوزه است. در جنگ اقتصادی چین و آمریکا تنها تامین کننده نفتی مخالف سیاست‌های آمریکا، ایران است. ایران با توجه به دارا بودن منابع عظیم نفت و گاز در این رقابت نقش بزرگی را در ۲۰ سال آینده بازی خواهد کرد. ۲۰ روز پیش با سفر محمد جواد ظریف به چین و دیدار با ونگ یی وزیر خارجه چین قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ۲۰۱۶ بازنگری شد.

طبق گزارش‌های منتشر شده، بخش اصلی این سرمایه گذاری یعنی ۲۸۰ میلیارد دلار در حوزه نفت و گاز و ۱۲۰ میلیارد دلار در حوزه زیر ساخت‌های حمل نقل ایران خواهد بود. سه پروژه اصلی که چین قصد در مرحله اول در حوزه نفت و گاز در آن سرمایه گذاری خواهد کرد، شامل  فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی، میدان های نفتی غرب کارون (شامل آزادگان شمالی) و ترمینالی صادراتی نفتی جاسک خواهد بود. بر طبق این قرار داد ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز تا انتهای سال ۲۰۲۰ به میدان نفتی غرب کارون اضافه خواهد شد. از سوی دیگر، چین قصد دارد بخش بزرگی از محصولات خود را از ایران به اروپا صادر کند. در حوزه زیر ساخت از ۱۲۰ میلیارد دلار برنامه سرمایه گذاری، چین قصد دارد بزرگترین پروژه حمل و نقلی خودش را در برقی کردن خط ریلی از تهران به مشهد با ارزش ۱.۵ میلیارد دلار راه اندازی کند. همچنین قطار پرسرعت تهران-قم-اصفهان و این شبکه را به شمال غربی کشور و تبریز خواهد رساند.

چین برای استقلال در حوزه انرژی و راه اندازی جاده ابریشم که از سیاست‌های کلان کشور چین است، در جنگ تجاری با آمریکا، ایران را حفظ خواهد کرد. چین این بار برای خودش هم که شده و اتکا به کشوری که وابستگی کمتری به آمریکا دارد، این استراتژی سرمایه گذاری در این حوزه را با جدیت پیگیر است. این اعلام سرمایه گذاری تنها در حرف باقی نخواهد ماند بلکه اتفاقات مثبتی در کشور به وقوع خواهد پیوست.

 


جنگ تجاری برای چه بود؟


 جدول پایین تراز تجاری ۱۲ ماهه چین و آمریکا را در سال ۲۰۱۸ نشان میدهد که منفی ۴۱۹ میلیارد دلار است (به نفع چین) و جدول بالا تراز تجاری ۹ ماهه سال ۲۰۱۹ است که مجدد ۲۶۳ میلیارد به نفع چین است و اگر میانگین ۳ ماهه آخر را ۳۰ میلیارد دلار فرض کنیم در حدود ۳۵۰ میلیارد دلار خواهد بود! پس چیز خاصی حل نشده است.

جنگ تجاری برای چه بود؟

از سوی دیگر شاخص پی ام آی آمریکا که توسط  IHS منتشر شده است، یک روند نزولی را نشان می‌دهد که هر چند به بالاتر از ۵۰ رفته است (طی دو ماه اخیر) اما گزارش ISM عدد ۴۸.۱ را نشان می دهد. پس اقتصاد آمریکا فعلا وضعیت خوبی ندارد!

جنگ تجاری برای چه بود؟

 

بیشتر بخوانید:

جنگ تجاری چیست؟

تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین بر روی ارزهای دیجیتال

تشویق صادر کنندگان گاز به استفاده از ارز دیجیتال

بلاک‌چین بستری امن برای انتخابات

اثر مرکب در سرمایه گذاری (ارز دیجیتال، بورس، فارکس)

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال-ارز دیجیتال، بورس، فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین