آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و قیمت بیت کوین

تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و قیمت بیت کوین

 

در چند هفته اخیر ویروس کرونا در کشور چین بطور عجیبی شیوع پیدا کرده و دولت برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، دست کم ۱۴ شهر بزرگ را به حالت آماده باش و قرنطینه درآورده است و پیش بینی می‌شود که حدود ۷۰ میلیون نفر از مردم چین در خطر ویروس کرونا قرار دارند. بدیهی است که این موضوع اقتصاد چین، به عنوان دومین قدرت اقتصادی دنیا را تحت تاثیر قرار ‌خواهد داد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی جهان و همچنین بازار ارزهای دیجیتال بپردازیم.

با انتشار ویروس ناشناخته کرونا در شهر ووهان چین، بر اساس اخبار رسمی تاکنون بالغ بر ۲۰,۰۰۰ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند که از این تعداد حدود ۴۲۰ مورد منجر به مرگ شده است. شی جین‌‌پینگ، رئیس جمهور چین، در این خصوص اخطار داد که شیوع ویروس کرونا در حال شتاب گرفتن است. کمیسیون بهداشت ملی چین نیز در مورد گسترش شیوع کرونا هشدار داد و طبق بیانیه‌ای اعلام کرد که به وضعیت پیش‌رو خوش‌بین نیست و دوران طلایی برای مهار ویروس کرونا از دست رفته و باید منتظر تلفات بیشتری باشیم.

علاوه بر این، به جز ۳۰ شهر بزرگ چین که اغلب مبتلایان در آن قرار دارند، کرونا به کشورهای مختلف دنیا از جمله آمریکا، مالزی، تایلند، ژاپن، استرالیا، فرانسه، نپال و … هم رسیده است. با توجه به اعلام وضعیت بحرانی در چین، تعداد زیادی از مردم این کشور در پی نگرانی از قحطی و گرسنگی، به فروشگاه‌ها و بازارها هجوم برده‌اند و نگرانی‌های شدیدی در بازارهای سهام چین حکم‌فرما شده که این موضوع با مشاهده موج فروش سهام، به خوبی قابل درک است.

 


تاثیر کرونا بر بازارهای چین


تاثیر کرونا بر بازارهای چین

 

شیوع ویروس مرگبار کرونا درست در زمان توافقات اولیه جنگ تجاری چین و آمریکا، بد ترین اتفاق ممکن برای چین و اقتصاد بزرگ این کشور بود که با سقوط بازارهای سهام آسیایی و حتی کامودیتی‌های جهانی همراه شد. بر همین اساس، بازار بورس شانگهای چین که به عنوان دومین بورس بزرگ دنیا شناخته می‌شود، سال نو چینی را با ریزش کم سابقه ۹ درصدی آغاز کرد. لازم به ذکر است که بیشترین سقوط ارزش سهام به شرکت‌های هواپیمایی و گردشگری مربوط می‌شود، چراکه اغلب پروازها و تورهای مسافرتی لغو شده‌اند.

 


تاثیر کرونا بر بازارهای مالی جهان


تاثیر کرونا بر بازارهای مالی جهان

 

با گسترش سریع ویروس کرونا در جهان، بازار کالا‌ها بیشترین ضرر را متحمل شده‌اند و ارزش دارایی‌های امنی مانند ین ژاپن و فرانک سوئیس با رشد قیمتی قابل توجهی مواجه شد. این ویروس بازار‌های مالی جهان را متزلزل کرده و تا کنون، ۱.۵ تریلیون دلار از ارزش بورس‌های جهانی را کاهش داده است.

با سقوط سهام خزانه‌داری و معالات بورس آمریکا، سقوط بورسی در بازار دارایی‌ها اپیدمی شده است. در این میان، بازار مواد خام بیشترین آسیب را دیده اند و ارزش آن‌ها ۴.۵ درصد کاهش یافته است. در چنین شرایطی که سرمایه‌گذاران به دنبال پناهگاه می‌گردند، ارزش بازار دارایی‌های امن بالا رفته است. شاخص اوراق قرضه کل جهان، نشان از افزایش ۱.۳ درصدی ارزش این اوراق دارد و شاخص دلار نیز ۱.۳ درصد تقویت شده است.

ویروس کرونا بر قیمت جهانی نفت نیز بی تاثیر نبود و باعث شده تا قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت با کاهش ۲.۶ درصدی روبرو شود. کاهش قیمت نفت به این دلیل بود که چین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان نفت خام به شمار می‌رود و تقاضای نفت در آن بسیار بیشتر از آمریکا است.

از سوی دیگر قیمت طلا پس از اینکه مدتی در روند ریزشی قرار داشت، از هفته گذشته سیر صعودی خود را مجددا آغاز کرد و در طی یک هفته توانست رشدی معادل ۱.۲۹ درصد داشته باشد. چراکه طلا همیشه به عنوان یک سرپناه امن در بحران‌های جهانی شناخته می‌شود.

 


تاثیر کرونا بر قیمت بیت کوین


تاریخ نشان داده است که شروع سال نو چینی، تعداد زیادی از تریدرها و سرمایه‌گذاران چینی را از بازار ارزهای دیجیتال دور می‌کند. با بررسی نمودار قیمت بیت کوین این موضوع به وضوح مشخص است که همواره آغاز سال نو چینی، یکی از عوامل محرک برای کاهش قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال خواهد بود.

 

تاثیر کرونا بر قیمت بیت کوین

 

سال

۲۰۱۶

۲۰۱۷

۲۰۱۸

۲۰۱۹

قیمت پیش از آغاز سال نو

۴۰۰ دلار

۱,۰۰۰ دلار

۱۴,۰۰۰ دلار

۴,۰۴۱ دلار

قیمت پس از آغاز سال نو

۳۷۱ دلار

۸۰۰ دلار

۷,۰۰۰ دلار

۳,۳۵۰ دلار

درصد کاهش قیمت

۸ درصد

۲۰ درصد

۵۰ درصد

۱۷ درصد

 

حال که سال نو چینی و شیوع ویروس کرونا با یکدیگر مصادف شده، پیش بینی می‌شود که سقوط بیشتری برای قیمت بیت کوین اتفاق بیافتد، اما به دلیل ترس و نگرانی‌های ناشی از سقوط بازار سهام چین و همبستگی مثبت بین طلا و بیت کوین، شیوع کرونا باعث جلوگیری از سقوط شدید قیمت بیت کوین شده است. تحلیل‌گران بر این باورند که سال نو چینی و شیوع ویروس ناشناخته در چین مکمل سقوط قیمت بیت کوین بوده‌اند و قیمت را بیش از آنچه که باید پایین آورده‌اند. این درحالی است که قیمت بیت کوین در طی هفته جاری نوسانات زیادی را تا محدوده ۹۸۰۰ دلار تجربه کرده بود.

 


تاثیر کرونا بر صنعت ماینینگ دنیا


تاثیر کرونا بر صنعت ماینینگ دنیا

 

با توجه به تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا و همینطور ترس و نگرانی ناشی از گسترش ویروس کرونا، می‌توان انتظار داشت که قیمت بیت کوین افزایش پیدا کند. اما نکته حائز اهمیت این است که چین بیش از ۶۵ درصد از قدرت ماینینگ جهان را در اختیار دارد! هش‌ ریت شبکه بیت کوین یا همان مجموع قدرت پردازش ماینرهای بیت کوین، همواره نسبت مستقیمی با قیمت بیت کوین دارد. هرچه هش‌ ریت شبکه بیت کوین بالاتر رود، امنیت شبکه و امنیت تراکنش‌های بیت کوین بیشتر می‌شود.

هش‌ ریت شبکه بیت کوین در اوایل سال ۲۰۱۹ در رقم ۴۰ میلیون تراهش قرار داشت اما در حال حاضر بیت کوین با داشتن بیش از ۱۱۶ میلیون تراهش بر ثانیه قدرت پردازش، در بهترین شرایط تاریخی خود از نظر میزان هش‌ریت قرار دارد. این رشدِ هش‌ریت شبکه باعث رشد قیمت بیت کوین شد و قیمت آن از ۴,۰۰۰ دلار به بیش از ۸,۰۰۰ دلار رسید.

آمار منتشر شده حاکی از این است که کشور چین، حدود ۶۵ درصد از قدرت ماینینگ بیت کوین جهان را به تنهایی در اختیار دارد که در حدود ۵۰ درصد از آن فقط در استان سیچوآن چین، واقع شده اند. بر اساس آخرین آمار رسمی از شیوع ویروس کرونا، تا کنون ۶۰ نفر از افراد مبتلا  به کرونا در استان سیچوان قرار دارند که این به نوبه خود یک خطر بزرگ برای ماینینگ جهان تلقی می‌شود.

در پایان باید گفت، درست است که ویروس کرونا در بلند مدت نمی‌تواند در اقتصاد چین اختلال جدی وارد کند، اما در کوتاه مدت اگر پیشروی ویروس به حدی باشد که تعطیلی فارم‌های بزرگ استخراج در چین را رقم بزند، هش‌ ریت شبکه بیت کوین به شدت سقوط خواهد کرد که نتیجه‌ آن به احتمال زیاد سقوط قیمت خواهد بود. از سوی دیگر تنها حدود ۴ ماه با هاوینگ بیت کوین و نصف شدن پاداش استخراج، زمان باقی مانده که این موضوع با حذف کردن ماینرهای کوچک‌تر و کاهش سودآوری ماینینگ می‌تواند در کاهش هش ریت شبکه تأثیرگذار باشد. بنابراین باید منتظر ماند و دید که وضعیت بحرانی چین در نهایت به کجا ختم می‌شود. آیا دولت چین که همیشه مخالف بیت کوین عمل کرده است، می‌تواند ناجی بیت کوین باشد؟

 

 بیشتر بخوانید:

هاوینگ (Halving) یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین چیست؟

پیش بینی قیمت بیتکوین تا سال 2020

فورک شبکه بیت کوین چگونه بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد؟

انفجار قیمت بیت کوین دوباره آغاز می شود؟

علت افزایش قیمت بیتکوین در سال 2017 چه بود؟

سال نو میلادی چه تاثیری بر قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارد؟


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین