آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

آموزش شناسایی ارزهای دیجیتال کلاهبردار و اسکم

آموزش شناسایی ارزهای دیجیتال کلاهبردار و اسکم

 

دنیای ارزهای دیجیتال برای بسیاری از افراد پیچیده است. اغلب افراد برای اینکه با تمامی ارزهای دیجیتال آشنا شوند و ویژگی‌های آن‌ها را درک کنند، گاها با مشکلاتی مواجه می‌شوند. ماهیت ارزهای دیجیتال و استفاده از محاسبات پیچیده، به راحتی همه کاربران حتی کاربران تکنولوژی دوست را دچار سردرگمی می‌کند. عدم وجود قانون در این زمینه و همچنین فقدان درک عمومی صحیح، این سردرگمی را دو چندان می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود که افراد سودجو برای روی کار آوردن ارزهای دیجیتالی که کمتر مورد استفاده می گیرند، در جهت سوددهی خود بهره ببرند. 

از آن جایی که بازار ارزهای دیجیتال قابلیت سوددهی بسیار بالایی دارد توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده است، به طوری که خیلی از افراد انتظار دارند در یک مدت زمان کوتاه سرمایه خود را چندین برابر کنند. از طرفی با توجه به اینکه تعداد ارزهای دیجیتال هر روز بیشتر می‌شود، اینکه بتوانید موارد ایمن و مناسب را از بین آن‌ها انتخاب کنید سخت‌تر شده است. همچنین از آنجا که این محیط کمتر مورد نظارت قرار می‌گیرد، بستر مناسبی برای کلاهبرداران شده است. مهم‌ترین موضوعی که باید قبل از وارد شدن به این دنیای انقلابی و سودآور در نظر بگیرید این است که بر روی چه چیزهایی (رمزارز) نباید سرمایه گذاری کنید. در این مقاله از مرکز تحقیقات بلاکچین سعی کردیم لیستی را برایتان تهیه کنیم تا این کلاهبرداری‌ها را تشخیص دهید و از انجام معامله پرهیز کنید. 

 


ادعاهای غیرواقعی


ادعاهای غیرواقعی

 

اینکه در دنیای ارزهای دیجیتال وعده و وعیدهایی در مورد سود و بازدهی روزانه بشنوید کاملا عادی شده است. اجازه دهید صادقانه بگوییم که رسیدن به ثروت هنگفت یک شبه دیگر هیجان انگیز نیست و این فقط حقّه‌ای است برای اینکه انگیزه کاربران برای شرکت در چنین طرح‌هایی را تقویت کنند. از طرفی تولید سود ثابت و مداوم عملا غیرممکن است. فراموش نکنید که بدست آوردن سوددهی ثابت به منبع درآمد ثابت هم نیاز دارد. مگر اینکه برای اثبات چنین ادعایی محصول یا خدماتی را به فروش برسانند. تنها متد تضمینی برای بدست آوردن و حفظ سود بالا از طریق طرح پانزی (Ponzi Scheme) ممکن است.

ترفند یا طرح پانزی یک عملیات سرمایه‌گذاری کلاه‌بردارانه است. در این ترفند به سرمایه‌گذاران سودهایی برگردانده می‌شود که از بهره‌های متعارف به شیوه‌ای غیرعادی بالاترند. البته این سود از پول سرمایه‌گذاران بعدی تأمین می‌شود و شرکت یا فرد دریافت‌کننده‌ی سرمایه نیازی به انجام کار اقتصادی با پول دریافتی ندارد. نام این ترفند از نام چارلز پانزی (کلاهبردار ایتالیایی در سال 1920) گرفته شده‌ است. به طور کلی در دنیای رمزارزها 3 طرح تقلبی (کلاهبرداری) وجود دارد که ادعاهای غیرواقعی را گسترش می‌دهند و شامل موارد زیر می‌شوند. 

 


خدمات استخراج ابری


خدمات استخراج ابری

 

خدمات استخراج ابری که معادل انگلیسی آن Cloud Mining Service است یک نمونه از این طرح‌های تقلبی است. استخراج فرآیندی است که در آن با استفاده از ابزارهای محاسباتی پیشرفته برای حل معادلات پیچیده شبکه رمزنگاری شده اقدام می‌کنند و ماینرها به دلیل تلاش‌های پی در پی خود پاداش دریافت می‌کنند. وبسایت‌های تقلبی خدمات استخراج ابری به کاربران پیشنهاد می‌کنند که فرصت این را دارند فقط با یک سرمایه اولیه بتوانند در عملیات استخراج بیت کوین شریک شوند و پاداش خود را دریافت کنند، بدون اینکه حتی نیاز باشد سخت افزار مورد نیاز برای استخراج را خریداری کنند. این یک طرح پانزی است که این طور عمل می‌کند: تا زمانی که کاربران جدیدی وجود داشته باشند شما سود خود را دریافت می‌کنید اما درست زمانی که دیگر کاربری برای شرکت در این فرآیند اقدام نکند تمامی سرمایه خود را از دست می‌دهید. معروف‌ترین کلاهبرداری‌های استخراج ابری: Hashinvest, BiteMiner, Hashpoke, HashOcean

 


بسته‌های سرمایه‌گذاری بیت کوین


بسته‌های سرمایه‌گذاری بیت کوین

 

بسته‌های سرمایه‌گذاری بیت کوین (Bitcoin Investment Packages - BIPS) برنامه‌های سرمایه‌گذاری با بازده و سوددهی بالا هستند. ساختار این برنامه بدین صورت است که به کاربران نوید سوددهی بالا با سرمایه اولیه ناچیز را می‌دهند. این فرآیند با خرید اشتراک یکی از این بسته‌ها آغاز می‌شود که برای شما سودی روزانه، هفتگی یا ماهانه به همراه دارد و اکثرا در شروع کار بازده قابل توجهی دارد. با این حال این طرح هم یک ساختار پانزی دارد. BIPها چرخه عمر کوتاهی دارند و به محض اینکه تعداد کاربران کاهش پیدا کند این برنامه از کار می‌افتد. اغلب اوقات این برنامه ها از کلمات پیچیده‌ای استفاده می‌کنند تا کاربران را از درک فرآیند نامید کنند و سعی می‌کنند همه چیز را معتبر جلوه دهند.

 


طرح‌ بازاریابی چند سطحی


طرح‌ بازاریابی چند سطحی

 

طرح‌ بازاریابی چند سطحی معادل Multi-Level Marketing است. یکی از ویژگی‌های متداول این طرح‌ها در واقع ارائه سرویس و خدمات نامعلوم است که عمدتاً به صورت هرمی یا ریفرال‌گیری انجام می‌شود. برخی از این طرح‌ها یک سیستم سرمایه‌گذاری اختصاصی را به هر فرد پیشنهاد می‌کنند که تنها راه مشارکت در آن کلیک بر روی لینک‌های تعبیه شده از سمت این طرح‌هاست. شناسایی MLM ها بسیار آسان است زیرا منبع اصلی درآمدزایی از طریق بازاریابی وابسته است تا اینکه با رمزارزهای واقعی درگیر باشند. 

ویژگی های زیر از جمله ادعاهای غیر واقعی این طرح ها هستند:

  • تضمین سوددهی بالا
  • طرح‌های وابسته
  • جزئیات مبهم از اینکه این طرح‌ها دقیقا چطور کار می‌کنند
  • حداقل اطلاعات موجود در مورد شرکت یا تیم 
  • مواجه با مشکل در برداشت سرمایه

عدم وجود پایگاه مبتنی بر کد

همان طور که می‌دانید اکثر ارزهای دیجیتال اوپن سورس هستند، از این رو به نظر می‌رسد پروژه‌هایی که close source هستند یا مواردی که پایگاه کد خود را فاش نمی‌کنند اعتبار کمتری دارند. البته که تمامی ارزهایی که close-source هستند اسکم نیستند، اما تمامی ارزهایی که به عنوان اسکم شناخته شده‌اند به راحتی منبع کد خود را فاش نمی‌کنند یا اینکه اصلا منبع کدی ندارند. یکی از دلایل اینکه این ارزهای دیجیتال پایه کد خود را فاش نمی‌کنند همین است، که منبع کدی وجود ندارد. شما می‌تواند کدهای این ارزهای دیجیتال را در گیت هاب بررسی کنید، اگر که هیچ لینکی به این کدها داده نشده باشد قضیه مشکوک است. 

کدهای متن باز اجازه می‌دهند تا همه به آن‌ها دسترسی داشته باشند و بتوانند مجدداً آن‌ها را توزیع یا اصلاح کنند. طبیعت کدهای متن باز این است که تمامی کاربران می‌توانند آن‌ها را ببینند. این موضوع نه تنها باعث می‌شود همه چیز شفاف‌ باشد بلکه باعث می‌شود تمامی جامعه پروتکل را بررسی کنند و اصلاحات مورد نیاز را ارائه دهند. دخیل کردن تمامی جامعه در این امر بسیار مفید است زیرا هزار مغز بهتر از یک مغز است.

 


عدم وجود اطلاعات کلیدی


 

عدم وجود سپیدنامه یا white paper 

سپیدنامه یا white paper تمامی اطلاعاتی را که باید در مورد یک ارز دیجیتال بدانید، از هدف آن تا مکانیزم کاری آن، همه را در اختیارتان قرار می‌دهد. سپیدنامه پایه و اساس هر رمزارزی هستند و عدم وجود آن یک امتیاز منفی است. با توجه به این واقعیت، تهیه سپیدنامه برای انتشار اطلاعات ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاران امری حیاتی است. 

اعضای تیم خیالی (غیرواقعی)

این مورد به عدم وجود اطلاعات کافی در مورد اعضای تیم و مؤسسان شرکت اشاره دارد. اعتبار هر پروژه تا حد زیادی به تجربه و تخصص اعضای تیم وابسته است. اغلب اوقات رمزارزهای تقلبی اطلاعاتی را به صورت عمومی در مورد مؤسسین افشا نمی‌کنند. پس اگر اطلاعاتی در مورد این افراد در دسترس نبود به اعتبار آن‌ها مشکوک شوید. 

 


نتیجه‌گیری


ارزهای دیجیتال ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که می‌توان از این موارد به اطلاعات شفاف، عدم تمرکز و کدهای متن باز اشاره کرد. اسکم‌ها و طرح‌های پانزی این ویژگی‌ها را ندارند و اغلب مبهم هستند. بهترین راه برای اینکه گرفتار اسکم‌های مختلف نشوید این است که ویژگی‌های ارزهای دیجیتال معتبر را تشخیص دهید. همچنین مکانیزم کاری ارزهای دیجیتال را بشناسید و خودتان را به دانش به روز مجهز کنید تا ضررهای جبران ناپذیر جلوگیری کنید. 

 

بیشتر بخوانید:

روش های ترید ارزهای دیجیتال

ترید (Trade) یا معامله ارز دیجیتال دقیقا به چه معناست؟

ترید و معامله ارزهای دیجیتال را چگونه شروع کنیم؟

مفاهیم اولیه ترید در بازار ارزهای دیجیتال

آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین