آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

منشور معامله گری در بازارهای مالی

منشور معامله گری در بازارهای مالی

 

در این مقاله به مجموعه‌ای از قوانینی اشاره می‌کنیم که نتیجه سال‌ها ترید و معامله گری در بازارهای مالی نظیر بورس ایران، فارکس و بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد. تک تک این توصیه ها با ضررهای فراوان بدست آمده است، برهمین اساس نکاتی را برای شما گردآوری کرده ایم تا ضررهای زیادی را متحمل نشوید. به امید موفقیت تمام تریدرهای ایرانی در بازاهای مالی.


قوانین معامله‌گری


۱-در بازارهای مالی فرصت‌ها مانند ایستگاه اتوبوس هستند، همانطور که با رفتن یک اتوبوس، اتوبوس بعدی فرا می‌رسد، البته ممکن است که در این میان کمی معطل شوید. بنابراین هرگز نگران موقعیت‌های از دست رفته نباشید.

 ۲-از سرمایه‌ای استفاده کنید که به آن نیاز ندارید. چراکه اگر از دست رفت، تاثیری در زندگی عادی شما نداشته باشد و فقیر و نیازمند نشوید. عزت نفس یک معامله گر ارتباط مستقیمی با آرامش او در حین معامله دارد.

۳-فکر سریع یک شبه ثروتمند شدن و با وارن بافت سر یک میز غذا خوردن را از ذهنتان خارج کنید، این کار باید با حوصله و آرامش جلو برود.

۴-معاملات مارجین یا همان ابزار اهرم (لوریج) در بازارهای مالی می‌تواند سرمایه شما را به راحتی  نابود کند، طوری که حتی متوجه آن نشوید ولی وقتی دست در جیب خود می‌کنید، می‌بینید که دیگر پولی برای شما باقی نمانده است.

۵-در بازاهای مالی شما یک دونده ماراتن به حساب می‌آیید، نه یک دونده‌ی سرعت. پس آهسته و پیوسته حرکت کنید.

۶-تمامی برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های ترید و معامله گری را از تلفن همراه خود پاک کنید و همواره از معامله گری با تلفن همراه اجتناب کنید، چراکه با این کار ذهن شما خارج از محیط معامله گری علاقه‌ی شدیدی به گرفتن پوزیشن‌های خانه مان سوز دارد.

۷-حد ضرر تنها ابزار دفاعی شماست و نداشتن حد ضرر مثل نداشتن سنگر و استتار در میدان جنگ است. همیشه به حد ضررهای خود پایبند باشید!

۸-در میدان جنگ، اولین وظیفه یک سرباز حفظ جان خودش است و سپس جنگیدن، در بازارهای مالی نیز این موضوع صادق است و اول حفظ سرمایه اهمیت دارد و در مرحله بعد کسب سود. اگر در یک معامله سودی کسب نکنید بهتر از این است که ضرر کنید.

۹-اگر در تریدهای خود مرتبا شکست می‌خورید، نگران نباشید چون تنها یک بازنده‌ی قدرتمند است که می تواند تبدیل به یک برنده قدرتمند شود، برهمین اساس، از شکست‌های خود درس بگیرید و سعی کنید تا اشتباهات خود را برطرف کنید، همواره به یاد داشته باشید که ماندگاری شرط سودآوری در بازارهای مالی است.

 ۱۰-از دنبال کردن مداوم بازار دست بردارید، اگرچه که این کار می‌تواند سودهایی را برای شما به همراه داشته باشد، اما در نهایت به معاملات و سلامتی جسمی شما آسیب می‌رساند. تحلیل کنید، پوزیشن بگیرید، حد ضرر و حد سود بگذارید و رها کنید (set & forget)

 ۱۱-بازاهای مالی می‌توانند به راحتی و بدون هیچ دلیل خاصی پرشتاب به مسیر خود ادامه دهند یا از مسیر خود منحرف شوند، این ذات بازار است پس با بازار همراه باشید و تعصبی بر روی جهت حرکت آن نداشته باشید.

۱۲-اگر شما یک معامله‌گر روزانه (Day Trader) هستید، تعداد تریدهای خود را به دو یا سه معامله در روز محدود کنید. به یاد داشته باشید که بزرگان بازارهای مالی شاید هفته ای یک بار هم معامله نمی کنند، آنها به معامله ورود می‌کنند و چندهفته یا چند ماه بعد سود خود را برداشت می کنند. اما اینکار آنچنان هم راحت نیست، چون اگر روزی حداقل بیست بار پوزیشن نگیرید، ممکن است که فسیل و بی حوصله شوید!!!

 ۱۳-وقتی معاملات شما وارد ضرر می‌شود، مایوس نشوید و وقتی هم سود میکنید به خود غره نشوید. چون تنها در یک بازه‌ی زمانی ۶ ماهه مشخص می‌شود که واقعا چه عملکردی داشته اید.


 ۱۴-خدا معمولا کاری به بازاهای مالی ندارد پس اگر در ضرر هستید به جای دعاکردن برای اینکه معامله شما وارد سود شود، شکست را بپذیرید و نسبت به افزایش دانش و مهارت خود در ترید و تحلیل تکنیکال اقدام کنید. یاد خدا آرام بخش دلهاست، پس از آن در جهت آرام کردن خود استفاده کنید، نه دست آوریزی برای به سود رساندن معامله در ضرر خود! این را بپذیرید که فقط خودتان مسوول ضرر و زیان خود هستید.

 ۱۵-هیچ قانون ثابتی برای بازاهای مالی وجود ندارد یا بهتر است بگوییم که بازارهای مالی قوانینی از جنس خودشان دارند. بنابراین شما کنترلی بر بازار نمی‌توانید داشته باشید و باید تمام تمرکز خود را بر روی کنترل ذهنتان بگذارید.


 ۱۶-از اندیکاتورها یا استفاده نکنید یا اگر استفاده می‌کنید از یک یا دوتای آنها بهره ببرید و اجازه دهید که چشمان شما بر روی نمودار عریان قدم بزند، این برای شما بهتر خواهد بود. همواره توجه خود را به قله ها و دره ها متمرکز کنید تا کم کم با مفهوم روند آشنا شوید.

 ۱۷-اگر ازدواج کرده اید، همسر و فرزندان شما بیشترین خوشبختی شما هستند پس آنها را درگیر معاملات خود نکنید. برخی از معامله‌گران به محض رسیدن به سود، شروع به بذل و بخشش و انجام خرج‌های غیر ضروری می‌کنند. ولی هنگامی که وارد ضرر می‌شوند، زندگی را برای اطرافیان خود بسیار سخت می کنند، بنابراین در خرج کردن سود حاصل از معاملات خود معتدل و میانه رو باشید.
 
۱۸-بازاهای مالی استاندارد معمولا دو روز در هفته تعطیل هستند، پس در این دور روز مثل مار به خودتان نپیچید و از این فرصت برای مطالعه، تفریح و بالابردن دانش خود در ترید و معامله گری استفاده کنید.

 ۱۹-تا جایی که می توانید از خرید و فروش‌های سرخطی اجتناب کنید و کمی با مفهم خرید و فروش‌های شرطی آشنا شوید. مثلا اگر این عدد را شکست من میخرم یا میفروشم. درک این مفهوم نیمی از هنر معامله گری است.

 ۲۰-هنگامی که معاملات شما وارد ضرر می‌شود، از اضافه کردن حجم یا اصطلاحا میانگیین کم کردن بپرهیزید، اما اگر در سود هستید، مجازید که بطور متعادل و با رعایت اصول مدیریت سرمایه حجم اضافه کنید.

 

بیشتر بخوانید:

قوانین موفقیت در ترید و معامله گری

آموزش تحلیل تکنیکال – اندیکاتور میانگین متحرک (Moving Average)

ترید و معامله ارزهای دیجیتال را چگونه شروع کنیم؟

چرخه معامله‌گری در بازارهای مالی

ویژگی‌های یک تریدر حرفه‌ای


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین