آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

استخراج ارز دیجیتال با تعرفه غیرمجاز به شبکه برق آسیب جدی می‌زند

استخراج ارز دیجیتال با تعرفه غیرمجاز به شبکه برق آسیب جدی می‌زند

 

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران می‌گوید استخراج ارز دیجیتال با تعرفه های غیرمجاز اعم از کشاورزی، صنعتی و خانگی، آسیب جدی به شبکه برق می‌رساند.

کمتر از یک هفته پیش شرکت توانیر در اقدامی عجیب از یک طرح برای تشویق مردم به معرفی فارم‌هایی که به صورت غیرقانونی با تعرفه های غیرمجاز برق اعم از کشاورزی، صنعتی یا خانگی برای برای تأمین ارزهای لازم جهت فروش بیت کوین فعالیت می‌کنند، رونمایی کرد. بر اساس این طرح، هر شخصی که یک مزرعه ارز دیجیتال که به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کند را معرفی کند، 10 میلیون تومان پاداش دریافت خواهد کرد. در طول این چند روز انتقادهایی نسبت به این طرح وارد بود.


شناسایی مراکز غیرمجاز ماینینگ ارز دیجیتال


اکنون مصطفی رجبی مشهدی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر و سخنگوی صنعت برق با اشاره به این که تا کنون 14 مرکز تولید و ماینینگ رمز ارز به ظرفیت 300 مگاواتی با مجوز قانونی به فعالیت می‌پردازند، خاطرنشان کرد که همچنان عده‌ی بسیار زیادی با سوء استفاده از دیگر تعرفه های برق از جمله کشاورزی، صنعتی و یا حتی خانگی، شبکه تولید و استخراج ارز دیجیتال خود را راه اندازی کرده‌اند که می‌تواند صدمه‌ی جدی به شبکه برق کشور برساند.

رجبی مشهدی می‌گوید با اینکه این مراکز با مقایسه مصرف انرژی نسبت به دوره‌های گذشته شناسایی می‌شوند، اما با این وجود روی کمک مردم در شناسایی هر چه بیشتر این مراکز غیرمجاز حساب باز کرده‌اند و در ازای آن، پاداش مشخص شده برای شناسایی‌کنندگان نیز به آن‌ها تعلق خواهد گرفت. سخنگوی صنعت برق ایران با اشاره به اینکه پنجشنبه 19 تیر ماه، مصرف برق در کشور نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته با افزایش بیش از 4 هزار مگاوات همراه بود، عنوان کرد:

از آنجایی که میزان رشد مصرف در تمامی بخش‌ها به دلیل در اختیار داشتن تعداد انشعاب‌های فروخته شده مشخص است، می‌توان مصارف غیرمجاز را بخشی از این افزایش مصرف چشمگیر دانست. تاکنون بیش از 1000 مزرعه غیرمجاز تولید ارز دیجیتال شناسایی شده است.

 


تعرفه های استخراج ارز دیجیتال


استخراج ارز دیجیتال در ایران بر اساس دو نوع تعرفه انجام می‌شود. بر مبنای این دو تعرفه، در 8 ماه خنک سال استخراج با تعرفه 480 تومانی و در 4 ماه دیگر نیز با تعرفه‌ای بیشتر صورت می‌گیرد. با این حال، صنعت برق ایران در راستای حمایت از این کسب و کار نوپا در کشور، طرح‌های تخفیفی را نیز در نظر گرفته است. صاحبان این کسب و کارها که با مجوز رسمی به فعالیت بپردازند گاهی اوقات می‌توانند تا 47 درصد از تخفیف در بهای برق بهره‌مند شوند.

فرصت دیگری که در 4 ماه گرم سال برای کاهش بهای برق در اختیار تولیدکنندگان رمزارزها قرار می‌گیرد، امکان مشارکت و سرمایه‌گذاری در طرح تعویض 1 میلیون کولرگازی را خواهند داشت که در این صورت قیمت تمام شده برق برای این متقاصیان حدود 475 تومان برآورد شده است. به متقاضیانی که در این طرح مشارکت کنند، گواهی صرفه جویی اعطا خواهد شد و دارندگان این گواهی، می‌توانند معادل انرژی الکتریکی درج شده روی آن، چه به صورت مستقیم و چه از طریق قراردادهای دوجانبه با مالکان نیروگاه‌ها، انرژی خود را از طریق بورس خریداری کرده و آن را به استخراج رمز ارزها اختصاص دهند.

 

بیشتر بخوانید:

تاکنون ۵۸۴ جواز تاسیس استخراج رمز ارز صادر شده است!

 صدور مجوز برای فارم کریپتو با ۶۰۰۰ دکل در ایران

رفع مشکل قاچاق بودن دستگاه های ماینینگ

آیین نامه ماینینگ اصلاح شد

 وزیر ارتباطات: قانونی شدن استخراج رمز ارزها به‌ نفع ایران است!


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.