آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بازگشت ساتوشی ناکاموتو!

بازگشت ساتوشی ناکاموتو!

 

بخشی از نخستین بیت کوین استخراج شده برای اولین بار پس از ۱۱ سال منتقل شد. یک آدرس بیت کوین حاوی کوین های استخراج شده در فوریه ۲۰۰۹ - تقریباً یک ماه پس از راه اندازی شبکه اصلی بیت کوین - کل موجودی خود را به دو کیف پول مختلف بیت کوین انتقال داد. از این ۵۰ بیت کوین، ۴۰ بیت کوین به یک آدرس برگردان منتقل شده و ۱۰ بیت کوین باقیمانده همانطور که از شماره آغازین آن مشهود است، به یک آدرس دیگر ارسال شده است.

ردیابی زنجیره معاملات از اینجا دشوارتر می شود، زیرا این بیت کوین ها به چندین بخش در یک زنجیره پیچیده خروجی تقسیم شده اند. این نخستین کیف پول شامل ۵۰ بیت کوین بود که در ۹ فوریه ۲۰۰۹ استخراج شده بودند.

در جامعه کریپتو پیش بینی می شود که "دارایی" ساتوشی بین کیف پول های مختلفی پخش شده است که هرکدام حاوی یک معامله کوین بیس (Coinbase) می باشد. با توجه به تاریخچه بیت کوین، افراد بسیار انگشت شماری در زمان خلق این کوین به استخراج آن می پرداخته اند.

نظریه های مربوط به مالک احتمالی این بیت کوین ها، آن ها را به خانواده هال فینی (Hal Finney)، مارتی مالمی (Martti Malmi) و حتی خود ساتوشی ناکاموتو نسبت می دهد. پیچیدگی زنجیره این انتقال حاکی از آن است که انتقال دهنده، به دنبال پنهان کردن مقصد این بیت کوین ها بوده است. همچنین از نظر تئوری ممکن است که یک بازیگر خارجی، کلید خصوصی این کیف پول را مجبور به انجام تراکنش کرده باشد، اما این امر بسیار بعید است.

 پس از رد شایعات، کریگ هم گفت که انتقال ساتوشی کار او نبوده است!

کالوین آیر (Calvin Ayre) به عنوان میلیاردر نیکوکار و بنیانگذار بیت کوین SV، اظهار داشت که کریگ رایت (Craig Wright) که مدعی شخصیت ساتوشی است، انتقال آن ۵۰ بیت کوین را رد کرده است. این انتقال از یک آدرس که بمدت ۱۱ سال بدون فعالیت بوده است، انجام شد که برخی آن را متعلق به بنیانگذار بیت کوین می دانند. روز چهارشنبه، یک شخص ناشناس ۵۰ بیت کوین – تقریباً معادل ۴۸۶,۰۰۰ دلار - را از یک آدرس حاوی کوین های استخراج شده یک ماه پس از راه اندازی شبکه اصلی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ منتقل کرد. اما آیر در پاسخ به توییت آدام بک (Adam Back) مالک بلاک استریم (Blockstream) گفت که این انتقال ربطی به رایت ندارد: "این کار ساتوشی نبود، من با کریگ صحبت کردم و گفت که کار او نبوده است."

با این حال، آدرس مورد بحث 17XiVVooLcdCUCMf9s4t4jTExacxwFS5uh می باشد که در میان ۱۶,۰۰۰ آدرس ذکر شده در یک پرونده دادگاه بین کلینمن و رایت قرار دارد و رایت ادعا می کند که متعلق به خودش است.

رایت پیشتر در دادگاه گفته بود که به کلید خصوصی این آدرس دسترسی ندارد، بنابراین اگر اکنون می گفت که این انتقال کار او بوده است دچار دردسر می شد. از طرف دیگر اگر شخص دیگری این انتقال را انجام داده باشد، ثابت می شود که این آدرس متعلق به رایت نبوده است و در وضعیت سختی از نظر قانونی قرار خواهد گرفت. اگر آیر به تکذیبیه رایت اعتقاد داشته باشد، دادگاه بعدی با پیچیدگی ها و دشواری های زیادی روبرو خواهد شد. قاضی قبلاً بیش از یک بار اعتبار رایت را زیر سوال برده است.

این آدرس کیف پول متعلق به خالق بیت کوین نیست، اما عدم فعالیت ۱۱ ساله این آدرس و انتشار اخبار پیرامون این اتفاق، موجب کاهش ۵ درصدی قیمت بیت کوین و رسیدن آن از ۹۷۰۰ به ۹۴۰۰ دلار شده است. انکار رایت باید ترس او از فروش مقدار زیادی بیت کوین را به پایان برساند. در سال ۲۰۱۸، او هشدار ناپسندی را در برنامه اسلک (Slack) منتشر کرد و به تفصیل توضیح داد که چگونه می تواند "حجم زیادی از بیت کوین" را در زمان هاوینگ بفروشد که قیمت آن را دچار کاهش خواهد کرد. اما دیگران در جامعه کریپتو بسیار تردید دارند که این توکن ها متعلق به ناکاموتو یا رایت باشد. آدام بک فکر می کند که اگر ساتوشی واقعی بخواهد بخشی از سرمایه خود را نقد کند، یک آدرس ناشناس تر را انتخاب می کند.

 

بیشتر بخوانید:

بیت کوین، آرایشی نو در زندگی بشر

علت تفاوت قیمت بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و قیمت بیت کوین

طلا یا بیت کوین؟ سرمایه گذاری بر روی کدام یک سودآورتر است؟

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایهگذاری کنیم؟


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین