آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

وضعیت فعلی اعمال مالیات دولت‌ها بر ارزهای دیجیتال

وضعیت فعلی اعمال مالیات دولت‌ها بر ارزهای دیجیتال

 

وقتی بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ معرفی شد، به عنوان ارز بدون مرزی تصور می شد که تحت تاثیر قوانین، مقررات و بروکراسی دولت‌های مرکزی قرار نمی گیرد. این کوین به صورت یک ارز آزاد و ایده آل جهت تسهیل تجارت در عصر دیجیتال ساخته شد.

پس از حذف واسطه های نهادی، بسیاری از سرمایه گذاران رمزارز هرگز تصور نمی کردند که بهرحال باید مالیات این نوع ارز را به این افراد بپردازند. البته مالیات بر کریپتو واقعیتی برای سرمایه گذاران سراسر جهان است و در حالی که کریپتو نقش بسیار مهم و حیاتی در آینده تجارت ایفا می کند، در حال حاضر به موسسات امروزی وابسته است.

ایالات متحده آمریکا

طبق قوانین خدمات درآمد داخلی (IRS)، سازمان دولت آمریکا که مسئولیت قانون مالیات را بر عهده دارد، با ارزهای دیجیتال همانند «دارایی» رفتار می کند و بر اساس افزایش یا کاهش ارزش سالیانه آنان، مالیات خاصی وضع می کند. علاوه بر این، دولت آمریکا توکن‌های دیجیتال را ارز نمی داند، از اینرو قوانین مالیات شامل حال مشوق‌های مالیاتی تبدیل ارز نمی شود.

متعاقباً سرمایه گذاران رمز ارز در ایالات متحده با خرید یک توکن دیجیتال که دچار افزایش قیمت می‌شود، ماینینگ ارزهای دیجیتال و دریافت ارز دیجیتال در صرافی‌ها به ازای کالا و خدمات ناچار به پرداخت مالیات می شوند. البته این امر مستلزم آن است که مالک توکن ارزش واقعی آن توکن در بازار به دلار امریکا را در زمان فروش گزارش دهد.

اروپا

اگرچه اتحادیه اروپا مداوما در حال بروزرسانی قوانین خود است، اما کشورها از سیاست های مالی و کدهای مالیاتی اساسا متفاوتی برخوردارند. در نتیجه رویکرد غیر متمرکزی بر مالیات کریپتو اتخاذ می کنند؛ اتفاقی که می‌تواند در برخی از کشورها به نفع سرمایه گذاران تمام شود و در برخی کشورها هم موجب تضعیف علاقه و توجه به این حوزه شود. برای مثال، در آلمان بیت کوین مشمول مالیات نمی شود و این امر به معنای حمایت از سرمایه گذارانی است که با افزایش ارزش توکن، مبالغ هنگفتی پرداخت می کنند. این درحالیست که شهروندان آلمانی در قبال ارزهای دیجیتالی که در طول یک سال خریداری کرده اند، ملزم به پرداخت مالیات هستند و پس از یک سال معاف از پرداخت می شوند.

آسیا

ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی در بین کشورهای آسیایی پیدا کرده اند، کما اینکه رویکردهای متفاوتی از سوی دولت ها نسبت به این فناوری نوین اتخاذ می‌شود. برای نمونه در ژاپن که استفاده از ارز های دیجیتال برای انجام پرداخت‌ ها قانونی است، با توکن های دیجیتالی به عنوان کالاهایی که مشمول مالیات بر درآمد، مالیات بر سود سرمایه و مالیات شرکت می شوند، رفتار می‌شود.

صرفنظر از موقعیت مکانی، دولت‌های مرکزی ‌نمی خواهند درآمد‌های مالیاتی که توسط اکوسیستم کریپتو امکان پذیر است را از دست بدهند.

 

بیشتر بخوانید:

امکان پولشویی در ارزهای دیجیتال بیشتر است یا پول‌های رایج؟

مونرو (Monero) چیست؟ هرآنچه که باید بدانیم

ترس بانک‌های آمریکایی از لیبرا (Libra)

ارزهای دیجیتال، راهی برای دور زدن تحریم‌ها

تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین بر روی ارزهای دیجیتال

آیا بیت‌ کوین و ارزهای دیجیتال در ایران قانونی هستند؟


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.